parçalı kamış önerisi

Konu, 'Kamışlar' kısmında deepex tarafından paylaşıldı.

1. deepex

deepex R. Nafiz

Favori Kamış:
    diawa sweepfire3550a makina, remikson prestige 2.70
    En İyi Avı:
    henuz tutamadigim balik ;)
    herkese selamlar,

yaz ortasında aldığım Gama50 makinem ve biraz danik :) olan kamışım ile iskele üzerinden at-çek yapmaya çalıştım birkaç kere ama çok fazla başarılı olduğum söylenemez :D gerek kullandığım rapala, gerekse olayın tekniği hakkındaki yetersizliğimden dolayı pek verimli geçiremedim ne yazık ki avlarımı :)

şimdi ilk defa bir parçalı kamış almak istiyorum, at-çek yapmak için kıyıdan.

REMIXON FANTASY KAMIŞ 2,40MT kamış sizce Gama50 makine ile uyumlu olur mu? kullanacağım rapalalar genellikle maksimum 10 gr oluyor. mesela STRIKE-PRO JL-108F SUNİ BALIK.

veya sizin önereceğiniz çok pahalı olmayan bir kamış var mı?

(edit: şimdi gördüm 2751210 D.A.M SPEZIPOWER 210 CM KAMIŞ kamış nasıl mesela :) biraz fazla mı soru sordum ne :S )

rastgele...

Son düzenleme: 3 Ekim 2007
  2. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    parcali kamislarla kiyidan atcek pek verimli olmaz...tekne icin daha uygundur...sen kendine butcene göre bir teleskop kamis bak..3 mt bir kamis at cek icin isini görur..3o luk iyi bir misinede sararsan makineye 30-40 metre atarsin..

3. berk43

berk43

Favori Kamış:
    olta, sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 7 Kg.
    At cek icin iki parca kamisi cok iyi düsünmüssün! Atari yüksek bir kamis alirsan kamisin ucunun yaylanmasi wobblerinin gidis mesafesini kisaltmaz. Söyle 10- 50 gr. atari olan bir kamis idare eder. Dikkat etmen gereken en büyük husus ise kamistaki makina takilacak yer ile kamisin alt bitim noktasi arasindaki mesafenin mümkün oldugunca uzak olmasidir.
    Ben sahsen Cormoran Black Bull Fighter 2 parca, 40- 80 gr. atarli, 2.70m. kamis kullaniyorum. Alacagin kamis 2.40m. ila 3.00m. arasi olabilir.

4. morcher

morcher

Favori Kamış:
    Boğazda çapari ve diğer avlar için 3.90 surf kamış ve Banax Helicon 5600 serisi makina
    En İyi Avı:
    Kofana 1.80 kg
    Rapala ağırlıklar genelde 3gr ile 7gr arasında değişir, ilk önerdiğiniz kamış olan remixon tipi kamış daha uygun olacaktır. Kamışı alırken halkalarının büyük ve az olmasına dikkat edin. Makinanıza da 0.25 dn kalın misina sarmayın. Böylece çok daha uzağa Rapala türü maket balıklar atabilirsiniz.

5. Atos

Atos Bülent ERDİK

Favori Kamış:
    OLTA + ZIPKIN
    En İyi Avı:
    47 kg önce ben tuttum sandım ama galiba o beni tutmuş hala evliyim :=)
    öncelikle sunu söylemeliyim kii at - çek için 2 parça kamış tercihin bence gayet iyi. ben kıyıdan teloskopik kullanmaktaydım. 1 ay önce yeni aldıgım makinaya 1 tanede yeni kamış almaya kalktım ve 2 parçaya karar verdim. ve çokta yerinde bir karar oldugunu ilk balığa çıktıgımda öğrendim. bence 2 prç kamışın boyu en az 2.70 olmalı ve atarı minimum 100 gr olmalı. makinaya gelince 3 mt üzerinde 50 lik olabilir bence ama 2,70 alacaksan aynı makşnanın 40lık olanını denemelisin. hatta sana sunu tavsiye edebilirim önce kamışı al. 2 parçalı kamışta bence makşnanın yuvaya tam oturması sart. büyük yada küçük olması acayip performans etkilemekte. umarım yardımcı olabilirim...

6. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya

Merhaba Balıkçı Arkadaşım....

Kendi kullandığım yaklaşık 20 civarı kamış içerisinden son iki yıldır "BEĞENEREK VE BÜYÜK BİR MEMNUNİYETLE" Kullandığım (Küçük balık avında: levrek, akya, lüfer vs....)
    fiyatı ekonomik,
    sağlam ve dayanıklı,
    hassas sayılabilecek
    "PELİKAN; LONDON, 270 cm" öneririm...

Bir tek dez avantajı var; sanırım 340gr.... diğer benzer kamışlar 250 gr civarı...
    Yukarıdaki avantajlarından dolayı elinizde inceleyerek karar vermenizi öneririm....
    Selamlar..
    Rastgele..

7. deepex

deepex R. Nafiz

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    bilgilerini benimle paylaşan bütün ustalarıma;

yardımlarınız için çok teşekkür ederim, lakin bir miktar kafam karıştı.

sanırım bir noktada birşeyleri yanlış anlamışım; kamışın atarı ne kadar yüksek olursa, benim rapalayı veya benzeri hafif ağırlıkları uzağa atma ihtimalim o kadar zor olmaz mı?

yani bu kamışların atarlarının tam olarrak ne işe yaradığını karıştırdım galiba ben.

Son düzenleme: 4 Ekim 2007
  8. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Bencede düşük atarlı bir kamış alman kullanımı rahatlatacaktır. Ben de en son 30-60 atarlı 3m dam aldım. Gayet hafif ve kullanışlı. Atış
    mesafesi hafif malzemede çok iyi.

9. berk43

berk43

Favori Kamış:
    olta, sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 7 Kg.
    Nafiz, dedigim gibi 10- 50 gr. atari olan bir kamis alman senin icin yeterli olacaktir.
    Bende cesit cesit atari olan kamis var. Hepsi de iki parcali. Önce 8- 25gr. atari olani aldim. Iyiydi ama kamisin ucu cok esniyordu. Sonra 10- 50gr. atari olani aldim. Baktim ki daha rahat atabiliyorum. Bir de atari biraz daha yükseltelim dedim ve 40- 80gr. atari olanini aldim, sonuc harikaydi. Atari biraz daha yükselttim. 200gr. atarli kamis aldim ama sadece 2- 3 kez kullandim. Bana göre bicilmis kaftan 40- 80gr. atari olandi.
    Deneye deneye sen de bulursun sana en uygun olanini...:)

10. deepex

deepex R. Nafiz

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ahmet abi çok teşekkür ederim yardımların için.

bir de fiyatı uygun birşey bulabilirsem umarım bayram tatilinde güzel paylaşımlar yapabilirim :eek: