parsun 9.9

Konu, 'Motorlar' kısmında sirachamza tarafından paylaşıldı.

1. sirachamza

sirachamza

öncelikle herkese rastgele
    forumda parsun motorlar için birçok yorum var ama 2-3 yıldır bu motoru kullanan arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var sık arıza yaparmı yolda bırakma gibi problemler yaşarmıyım performasın çokda önemi yok yolda kalmayalım yeter bütçeme uyan motor bu olduğu için takılıp kaldım yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

2. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    ben 3,30 şişme botumda kısa şaft 9,9 kullanıyorum,3.seneye girdim 150 saate yaklaştı.Fibere geçmeyi düşündüğüm şu günlerde yoluma bu motorla devam etmeye kararlıyım zira hiçbir sorun yaşamadım,yanlız dikkat ettiğim hususlar var biraz titizim çünkü.
    1-Tatlı su veye deniz suyu farketmeden her sudan çıkışında mutlaka temiz su ile sistemi temizledim.
    2-her 100 saatte bir olan olan yağ,buji gibi değişimleri,sezon sonunda saat dolmamasına rağmen(yaklaşık 60 saatte bir) değiştirdim
    3-depoya hep taze ve temiz benzin koydum,eğer kullanmadığım benzin kalmışsa depo havalandırmasını mutlaka sıkıca kapadım.(limanda beklediği sürelerde)
    4-kışlama bakımlarını eksiksiz yaptım.
    5-her kışlamada mutlaka karbüratör temizliği yaptırdım ve impellerı muayene ettim.
    Almadan önce okuduğum yorumlar yüzünden endişelendiğim ama bütçemin buna uyması sebebi ile almak zorunda kaldığım motorumu,yazın aşırı sıcaklarda denizde ve göllerde,kışın dondurucu soğuklarda göllerde ördek avında,hiçbir sorun yaşamadan kullandım ve memnunum.3 veya 4 ipte çalışıyor,çok sessiz ve çok az yakan bir motor.
    Servis sorunu yok.yedek parça ihtiyacım olmadı durumu bilmiyorum,ancak kafama takılan birşey olduğunda orcayı(distrübütör firma) aradığımda ilgili kişiler ile görüşebiliyorsam parça sorunu da yaşaamam diye düşünüyorum.
    Kısaca titiz kullanıldığında sorun çıkarmıyacaktır.şimdiden hayırlı uğurlu olmasını,keyifli anlar yaşatmasını dilerim.

3. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Bahsi geçen motordan kullandım. Benim de bütçem ona elverdiği için hiç düşünmeden sıfır olsun benim olsun diyerek aldım. Sadece bir sezon 4.50 m fiber tekne de kullandım ve hiç bir sorun yaşamadım. Performansı da gayet iyiydi. Genede en iyisini sen bilirsin ne alırsan al hayırlısı olsun.

4. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    2014 Ağustos ayından beri rota 4.20 teknemde 9.9 parsun uzun şaft kullanıyorum. Maşallah daha hiç bir sorun yaşamadım. Hava sıcaksa tek ipte çalışıyor, soğuksa 2-3 ipte.. Motor ısındıktan sonra zaten hava soğuksa bile yine tek ipte çalışıyor. Daha hiçbir problem yaşamadım. Yoğun olarak kullanıyorum her haftasonu diyebilirim, kışın da çıkıyorum hava müsait oldukça en az ayda 1-2 kez.. Ben kesinlikle tavsiye ederim..

5. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Atilla KORKMAZ arkadaşımı canı gönülden tebrik ediyorum.Onun gibi insanlara değil parsun çim biçme makinası bile versen ömrünün sonuna kadar onu götürür...:)))Sonuçta at sahibine göre kişner..:))İster arap ister ingiliz isterse de midilli olsun...

6. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Eyvallah :)

7. vayaz

vayaz engin bilgiç

Favori Kamış:
    shimano aspire dx 2.70 20-50 gr
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw 4000 - Daiwa Saltist 6000 H
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg
    Parsunla ilgili çok şikayet okudum ama 2 yıl önce sıfır uzun şaft 9.9 aldım 4.50 marin botta kullanıyorum oldukçada hor kullandım şuana kadar yağını bile değiştirmedim bakım yapmadım ama hiç sorun çıkartmadı nazar değmesin bence gayet ideal kaliteli markalarla çok ciddi fiyat farkı var çünkü

8. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Engin hocam, tekne ve motor kombinasyoundan bahsedermisin biraz.Plane e kaç kişi geçebiliyor sakin denizde hız kaç km görebiliyorun vs... Marinboata bu hafta karar verip sipariş etmeyi düşünüyorum.Teşekkürler

9. vayaz

vayaz engin bilgiç

Favori Kamış:
    shimano aspire dx 2.70 20-50 gr
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw 4000 - Daiwa Saltist 6000 H
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg
    Kendi gözlemimle söylemem gerekirki tekne ve motorun kombinasyonu gayet iyi genelde 2 bazen 3 kişi çıkıyoruz ama 4 kişi çıktığımızda bile ne dengede nede performansta bir sorun yaşamadık. Ama biraz uzak meralara gittiğimizde keşke motor en az 15 lik olsaydı dedirttiriyor. Şimdi siz gördüğüm kadarı ile bu konuda çok titizsiniz malesef biz o derece bakamıyoruz tekneye çift kat fiber olduğu için ara kat su yaptı muhtemelen zehirli olmasına rağmen arada uzun kaldığı için altında sağlam midye ve yosun var buna rağmen gayet iyi gidip geliyor bu eksikler giderilse çok daha iyi performansı olacaktır. Ama marin iyi teknedir fiyatıda makul tavsiye ederim şimdiden hayırlı olsun

10. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    su yapmasına çözüm bulunur,sıkıntı etmem onu. emsallerinin yarı fiyatına olduğuna göre beklentinin de ona göre olması lazım elbette.Sağolasın ustam.

11. sirachamza

sirachamza

yorum yapan tüm balık sevdalılarına çok teşekkür ederim parsun motor konusunda şüphelerimi yok ettiniz hepinize çok teşekkür ederim iyi ki varsınız
    saygılar selamlar

12. TIMSAH

TIMSAH NAZIM CAN AKALIN

Merhabalar

gecen sene 9.9. parsun motor aldık. Çok sorun yasadık en sonunda uretım hatası var dendı ve motor değiştirildi yenı motoru bır saat kadar kullandım tam yorum yapamam ama tekrar motor alsak parsun alırmıydık almazdık herhalde. Ancak sorun yasamayan cok kullanıcı var fakat emınımkı sorun yasayan da bır o kadar vardır. Yazın bu motoru kullananlar ıle tanısma fırsatı buldum acıkcası ımkanı olan hemen satıp yenısını almıs. galıba bıraz sans ısı ektekı vıdeoyu ızle vıdeo hız konusunda fıkır verebılır.
    (ılk msjım dıye aklınıza baska bırsey gelmesın eskı kullanıcıyım ancak sıfemı unuttum tekrar aktıflestıremedım. http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=62434
    buradakı nazım benım

13. Xexe1985

Xexe1985 Uygar

PARSUN beyin sorunu (voltaj regülatörü ) sorunu yasarsaniz
    Merhaba arkadaşlar parsun 9.9 motor kullanıyorum . Denizde rolantide giderken motor birden istop etti ve bir daha çalışmadı kıyıya yakindim şans işte tekneyi yukarı çıkarıp arızasını aradığımda bobinden gelen elektrik beyne gidiyor ve çıkmıyordu yani bujilere elektrik gitmiyordu yaptığım ölçümler sonrası beynin (voltaj regülatörü ) arızalı olduğunu gördüm PARSUN servisi ni aradigimda bana modelinden tut ağırlığına kadar sordu ve 180 DOLAR OLDUGUNU söyledi arkadaşlar motorun 4 zamanli yada 2 zamanli olması gibi durumlar regülatör u etkilemez tek bir görevi vardır okuyucu okur ona göre bujiye elektrik verir (dalgalı akımı cevirir) gittim 10 TL ye mondeal motor beyni aldım internetten şemasına baktım ona göre bağlayıp çalıştırdım sonuç mükemmel. Bu insanlara para kazandırmayın 180DOLARLİK(828tl) usta parası da hariç 10 TL ye kendim yaptım her kese rast gele