Rota Martı Teknesi Hakkında Sorularım ve almak istediklerim

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında kaygisiz tarafından paylaşıldı.

1. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    3 metre bottan yarım kamaralı bir tekneye geçmeye karar verdim. Almayı düşündüğüm tekne ROTA 560 MARTI (KAMARALI). Bu tekneyi balık tutmak için tek başıma ve arkadaşlarımla birlikte kullanacağım. Tekneyi sürekli denizde bağlı olarak tutacağım.

Tekne Özellikleri:
    Boy: 4.25 mt.
    En: 1.70 mt.
    Ağırlık: 225 kg.
    Kapasite: 4 Kişi
    Motor Gücü: 15 H.P. (Max.)
    Konstrüksiyon: Fiberglass

Sorularıma Gelirsem.

1) Almayı düşündüğüm tekne nasıl bir teknedir tavsiye eder misiniz?

2) Tekne ile kullanmayı düşündüğüm motor 1 sene önce sıfır aldığım 2 zamanlı 9.8 Kısa Şaft Tohatsu. Tekne üreticisi tekneye Maksimum 15 Beygir motor takılabilir diyor. Bu motor almayı düşündüğüm tekneye uygun olur mu?(Kısa şaft olmasından dolayı soruyorum.)

3) Tekneye Balık bulucu almayı düşünüyorum. Birde teknede 12 voltluk su ısıtıcı ile denizdeyken çay yapmayı birde 10 litrelik ufak buzdolaplarından alıp denizdeyken kutu içecek ve küçük suları soğuk tutmayı planlıyorum (Tabi dolapta kararsızım) Böyle nasıl bir elektrik tesisatına ihtiyacım var? oku sistemi mi kurmalıyım yoksa su ısıtıcı ve balık bulucu için elektrikli motorların şarj edilebilir batarya sistemini kullansam daha mı ekonomik olur?

Ekli Dosyalar:

2. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    Merhaba,
    Benim ilk teknem budur. Ağustos ayından beri kullanıyorum. Diğer fiberlere göre çok daha denizci bir teknedir. 10 hp parsun motorla kullanıyorum ben gayet yeterli geliyor. Gazladığımda kafa bile kaldırıyor. Tabiki 15 hp daha güzel olur, ama kısa şaft uymaz. Teknenin arkası kısa şafta göre ayarlanmışsa olabilir, normal düz şekildeyse olmaz.
    Sonuç olarak öneririm. Özellikle rota markası çok iyi, ileride Allah nasip ederse yine rota dan devam etmwyi düşünüyorum. Fisher 660 gibi...

3. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    Kamaraya da değinirsem bütün malzemelerimi kamarada bırakıyorum taşıma derdim olmuyor. Rüzgarı ve dalgalı havada önden gelen dalgaları da bayağı kesiyor.

4. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Sağolun Timuçin bey sıfır alacağım ve İzmir de olduğum için Rotaya tekneyi yaptırırken arka tarafı kısa şaft motora göre ayarlatırım.

Keşke Parsun motor almasaydınız. Benim başıma çok dert açtı

5. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    Şimdilik memnunum hiçbir sıkıntı çıkarmadı. İnşallah böyle devam eder...

6. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Ne çekmişsin be Kaygısız !

7. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Aynen öyle. Her yer de Parsun dan çektiklerimi anlatıp milleti bilinçlendirmek isterim. 1 Sene önce aldığım Tohatsu 2 zamanlı 9.8 mototrum motorum tık bile demedi saat gibi ayrım ipte çalışıyor.

8. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Seninki bilinçlendirme değil ne yazık ki ! Bariz bir şekilde kötüleme politikası içindesin. Alan almış ve kullanıyor, sana sorunlu motor denk gelmiş olabilir yada sen kullanmasını bilmeyerek çeşitli hatalar yapmış olabilirsin ( yüksek ihtimal gibi), ayrıca sana ait mesajlara kabaca baktığımda Parsun' dan olan şikayetinin servis kısmından bahsetmemişsin bu durumda yaşadığın sorun her neyse senden de kaynaklanıyor olabilir.Tohatsu 9.8 iki zamanlı motorunda da bir sorun yaşasan yarında onu kötüleyeceksin.

9. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    ''2) Tekne ile kullanmayı düşündüğüm motor 1 sene önce sıfır aldığım 2 zamanlı 9.8 Kısa Şaft Tohatsu. Tekne üreticisi tekneye Maksimum 15 Beygir motor takılabilir diyor. Bu motor almayı düşündüğüm tekneye uygun olur mu?(Kısa şaft olmasından dolayı soruyorum.)''

Ayrıca bu sorudaki cevabı zaten kendin vermişsin. Teknede kısa şaft motor uygun değil, uygunsa bunu da teknenin yapımcısı teknik özelliklerinde belirtmiştir.

10. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Ben teknenin motorun takıldığı yerin denize giren yer mesafesi kısa şaft motorumun mesafesini kurtarırmı diye soruyorum. Çok rica ederim, tekne için uzun şaft motor uygundur tezinden yola çıakrak cevap vermeyelim. Rota Martı tekensini kullanan tecrübeli kişilerden cevap bekliyorum.

11. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Yaşadığım sorunların nedeni benim tecrübesizliğimden de olabilir ama sen sırf benim mesajalrıma bakmışsın ama ben bir sürü kişi ile konuştum sorun yaşıyanalrla benim yaşadiğim sorunlar aynı. Demekki benim sorunum Parsun motorların tipik sorunları. Tipik sorunları dile getirip bilgilendirme yapmaya çalışıyorum.

12. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Sen bilgilendirme değil açık açık kötüleme politikası sergiliyorsun. Konuda geçen soru için ise fikrimi söyledim, tekne yapımcısının açıklamış olduğu teknik özelliklere bakman yeterli olacaktır.
    Demek bilgilendirme yapıyordun :) :)

13. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Tekne konusunda tekne imalatçısına mailla soru sormuştum

Sorduğum soru:

Sayın Yetkili,

Benim bir adet Tohatsu 9.8 2 zamanlı kısa şaft Motorum var. Motorumu botumla birlikte kullanıyorum.

Sıfır olarak sizden bir adet R 560 MARTI (KAMARALI) almayı düşünüyorum.

1. Motorum 560 MARTI (KAMARALI) tekne için uyumlu olur mu? Orijinal hali ile uyumlu olmazsa yapım aşamasında Kısa şaft motoruma uyumlu hale getirmenizin imkanı var mıdır?
    2. R 560 MARTI (KAMARALI) teknenin fiyatı nedir?

Sorularımı yanıtladığınız için şimdiden teşekkür ederim

Rota Yarış teknelerinin cevabı:

SAYIN DENİZ ALKIM, 12.01.2015

İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.

MARTI TEKNESİNİN AYNASINI KISA ŞAFT MOTORA GÖRE UYARLAYABİLİRİZ. MOTORUNUZ
    BU TEKNE İÇİN YETERLİDİR.

R 560 MARTI TEKNESİNİN AKSESUARLAR İLE BİRLİKTE (KÜREK VE ZEHİRLİ BOYA YOKTUR)
    ÖTV + KDV DAHİL FİYATI 6.480 TL OLUP KREDİ KARTI İLE 9 TAKSİTTE ÖDENEBİLİNMEKTEDİR.
    NAKİT FİYATI 5.500 TL’DİR. ŞİMDİ UYGULANAN KAMPANYADA 5.500 TL’Yİ KREDİ KARTI İLE
    9 TAKSİTTE ÖDEYEBİLİRSİNİZ. NAKİT FİYATI 4.700 TL’DİR.

BİLGİLERİNİZE SUNARIZ.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu arada, teken içinde yüksek güçlü elektrik tesisatı pek kullanışlı olmaz. Su ısıtıcı dediğinizde baya yüksek akımlardan bahsediyor olursunuz ki, tesisatın çok iyi yapılması ve bakımının aksatılmaması gerekir. Aksi halde bilhassa ciddi yangın tehlikesi taşır.

Tavsiyem, lamba, balık bulucu vs. yetecek kadar, düşük akımlı bir tesisat düşünün sadece. Sigorta sizi kolayca korur bu durumda. Çay demlemek için, küçük tüp, hele kamp tüpü gibi ufak bir şey çok daha iyi olacaktır.

15. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Serdar Bey Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Ben 12 voltluk olan ısıtıcılardan demiştim aslında ama yüksek akım çekeceğini düşünmemiştim.

Peki nasıl bir güç kaynağı olmalı sırf akü yeter mi yoksa aküyü şarj etmek için güneş pilide kullanmalımıyım. Yoksa elektrikli motorlardaki gibi bir pili olan bir sistem kursam pilleri kıyıya giderken alsam kıyıda şarj etsem de tekneye getirsem daha mı ekonomik olur yoksa akü ve güneş enerjisi sistemi daha mı ekonomik olur.

birde küçük içecek soğutmak için kullansam buzdolaplarından alsam. Odamı çok akım çekip tehlike yaratır.

Birde sistem için ne kadarlık bir akım veren nasıl bir akü pil sistemi kurmam gerekir?

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şöyle düşün. Akü, mesela 60 Amper. Bu kabaca, bir amper çekersen 60 saat dayanacak gibi bir anlama geliyor. Ama 2 ampoer çekersen, 30 saat, 3 amper çekersen 20 saat gibi... gitmiyor. Mesela 3 amper çekersen, bu düşüyor 10 saate.

Elektrikli su ısıtıcı, en az bir 5-6 amper çeker normalde. Bu akım için çok iyi bağlanmış, kalın, bakır kablolar gerekir. Bakır, tuzlu su... Pek iyi bir kombinasyon olmaz haliyle.. Ve o akımla o akünün şarjı çok fazla gitmez.

Sana bir şarj aleti lazım. Güneş enerjisi dersek, iyi durumda metrekareden 300W alırsın. Bu da senin aküyü 24 saatte şarj etmeye yeter. Ama bu bir metre eninde ve boyunda bir sürü para olan bir panel alman lazım demek.

Tavsiyem, ucuz yollu bir jeneratör edin. Uzun vadede çok faydası olur.

Su ısıtma içinde, şöyle bir ocak al derim.

Yere yakın, tabanı geniş olursa, kolay devrilmez.

17. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Serdar Bey,

Ayrıntılı yanıtınız için teşekkür ederim.

Benim 4,25 metre boyu ve iç eni 1,70 m olan ve dıştan takma 2 zamanlı bir motoru olacak alacağım rota teknesi için jeneratör derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Jeneratör diye bahsettiğiniz kısmı biraz açarsanız iyi olur.

18. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Deniz Bey ,
    Böyle bir teknede su ısıtmak için kullanacağınız enerjiyi elektrik akımından almamanızı öneriririm.

Neden ?
    Eğer 12 V kullanacaksanız , voltaj düşük olduğu için ve de güç volt x amper olduğuna göre , amper yüksek olmak zorunda. Bunun sakıncalarını da serdar Bey açıklamış.

Eğer bir uygun güçte bir konvertör kullanırsanız bu 12 V DC 'yi 220 V AC'ye çevirirsiniz ve bu sefer voltajı yükselttiğiniz için akım daha düşük olacaktır. Güç sabit olduğuna göre :). Bu durumda daha ince kablo kullanılabilir.
    Bu konverter için ayrıyetten para vereceksiniz ve akünüzün çabuk bitme sorunu da devam edecek.

Eğer uygun güçte bir jeneratör alırsanız , bu şey de benzin yakarak size 220 V sağlar. Benzin yakar , bakım gerektirir ve yer kaplar :)

Burada amaç sadece su ısıtmak ise alın küçük bir tane tüp/kamp ocağı vb rahat edin.
    Ama ben bu teknenein içinde 220 V ile daha değişik şeyler de yapacağım derseniz ,güç ihtiyacınıza göre konvertör (aküden beslenir) ve jeneratör arasında tercih yapınız.
    Tercih sizin.

19. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Tuncay Bey yardımınız için teşekkür ederim. Jeneratör çok yer kaplayıp çokta gürültü yapacağı için akü bakıyorum.

Su ısıtma isini ispirto ocağı ile yapmayı düşünüyorum. Alttaki fotoğraftaki ispirto ocağı kattle setiyle

Sadece Balık bulucu, kamara içi ve kamara kapısı üstüne dışarıyı aydınlatacak (Şerit ledden) aydınlatma için Kaç amper akü almalıyım? Aküyü götürüp prizden mi şarj etmeliyim yoksa güneş enerjisi paneli alıp tekne demi şarj etsem onun hakkında bir tavsiye arıyorum.

Balık bulucu (Humminbird 678c HD DI düşündüğüm model, Güç Çıkışı: 500 Watt, Çekilen Akım 615mA) ve 2 adet 1 mlik şerit led aydınlatma için kaç amperlik bir akü almam lazım.

Kaç amperlik nasıl bir akü almalıyım nasıl jarş etmemi önerirsiniz. Akü hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Alabildiğin, taşıyabileceğin en büyük aküyü al, eve götürüp şarj et. Akü, kurşun akü olacak. Öyle bir akü 24 saatte şarj olur ki, güneş ancak 8 saat iş görür bir günde.

Bir metre normal şerit LED (metrede 30 LEDli), 1 A olarak kabul et. Eğer 3 çipli şerit led aldıysan, metrede 30 LED için 2 A olarak kabul et. Buna göre kaç metre LED döşediysen Amper değerini bul. Buna 1 A balık bulucu için ekle. Senin sarfiyatın bu olacaktır. Örneğin, 5M 3 çipli LED döşediysen,

LED Akımı = 5 x 2 = 10 A
    FF Akımı = 1 A
    Toplam = 10 + 1 = 11 A

Eğer bu sistemi 10 saat kullanacaksan, sana 10 x 11 = 110 Ah bir akü lazım olacaktır. Enerjiden tasarruf edebilmek için, LED'leri ayrı ayrı şartellere bağla, ihtiyaç olmayanı kapatırsın.

Tamam LED'ler vs. bu kadar çekmiyor ki denebilir. Fakat sıcaklık, akünün yüksek akım kapasitesi vs. vs. ile ortalama böyle bir değer çıkar. Elbette çok kesin hesaplarda yapılabilir.