Sahte balıklar için klipsmi rapala düğümümü ?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında AcemiKıyıBalıkçısı tarafından paylaşıldı.

1. AcemiKıyıBalıkçısı

AcemiKıyıBalıkçısı Kadir Kartal KK

Favori Kamış:
    Alba Star supercool 20-40g spin
    En İyi Avı:
    Karagöz 25cm
    Merhaba üstadlar bu konuda karasız kaldım ve size danışayım dedim.Sert balık alacağım fakat misinalarla ilgili sorun oldu.Sorularımı söyleyeyim hemen sizi fazla oyalamadan.
    1-Bu sahte balığı makinenin kendi misinasına mı bağlayacağım rapala düğümüyle eğer öyle olursa başka takım takacağım zaman misinayı kesmek gerekir diye düşünüyorum
    2-rapala klipsi diye bişey var ondan mı alayımda sahte balığı takayım o klipsten alırsam başka takımlar kullanabilirmyim vede normal fırdöndü bağlargibi mi bağlayayım klipsi ayriyette arkasına fırdöndü gibi bişeyler bağlamak gerklimi sonuçta balık dönerek misinayı katlar e öylede olunca misinayı kopartırhihi
    3-internette 3 tl vede 5 tllik sahte balıkalr görüyorum albanın5tl lik sahte balığı var onlar iş görürmü ?
    4-bu atçek olayıı kafamda kurguladım sanırsam şöyle birşey hiç bir ağırlık olmadan sahte balık suya atıllır makineyle hafiften hafiften çekilir bu sayede balıklar sahteyi hareket ediyor gibi sanıp sahteye yakalanırlar.Doğrumudur?
    Cevap veren herkese çok çok teşekkür ederim :)

2. hdfhdf

hdfhdf Hüseyin DİNÇ

Favori Kamış:
    Okuma V-system 10-40g kamış 240cm
    Favori Makine:
    shımano exage 4000fd
    En İyi Avı:
    levrek 63 cm
    kaliteli paslanmaz fırdöndülü klips kullan 10-12 numara. sahtelerini hedef balığına göre ve takımını göre al çok hafifleri atamazsın. işi bilen senin olta atacağın bölgedeki atçek çilerden sahte, aksiyon ,hız, saat ve zaman bilgileri almaya çalış. sonuca en hızlı bu şekilde ulaşırsın. her gördüğün rapalayı alma sonra ev rapala dolar. atçek sabır işi sabırsız olmaz. Bilgileri aldıktan sonra sahteyi çekim hızı en önemli şeydir. balığı tuttukça aynı ayarda kal sağlıcakla.

3. AcemiKıyıBalıkçısı

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Karagöz 25cm
    Hocam saolasın cevap için anlamadığım 10-12 boy rapala klipsi mi kullanayım yoksa normal mi vede evde fırdöndüler var fakat numaralarıı bilmiyorum numaralarını anlayabilirmiyim ? idk

4. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Rapala için rapala klipsi kullan Utkan (fırdöndüsüz). Sahte değiştirirken uğraşmak zorunda kalmazsın.
    Önereceğim klips de aynen fotoda gördüğün snap lerden olacak. Rastgelsin.

5. gkhndry

gkhndry Gökhan

Favori Kamış:
    SHİMANO CATANA 2.70 14-40 GR, SHIMANO SPIN JOY 2,10 MT 10-30 GR
    Favori Makine:
    OKUMA CEYMAR 40 , SHİMANO AX 1000 FB
    En İyi Avı:
    LEVREK 3200 KG.
    1-Rapalan mutlaka kaliteli olsun. Öteki 3 tl 5 tl liklere bulaşma derim. Rapala önerim Kendo 95f Renk 13 ,11 125F renk 11,13 145f Renk 04,05,13,21,22,23

2- Eğer birden fazla rapala kullanacaksan rapala klipsi kullan. Tek rapalan var ve onu kullanacaksan rapalayı bedene düğümle at çek balığı kandırmaya bak.

3- Fırdöndü kullanma kullananı hiç görmedim bende kullanmıyorum sahtenin aksiyonunu bozuyor.

Rastgele...

6. AcemiKıyıBalıkçısı

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Karagöz 25cm
    Yorumlar için çok teşekkür ederim fakat anladığım kadarıyla rapala düğümü atmamı öneriyorsunuz zaten öyle çok alamam rapalalardan alırsam klipsi düşünürüm.Asıl sorum diyelim ben şimdi rapala düğümü attım her yerde at çek yapamıyacağım için bazı yerlerde yemli takım kullanacam diyelim ozaman düğümü kesmem gerekir heralde demi ?

7. yk71

yk71 Yüksel

Yemli kullanacaksan rapala düğümünü keser, fırdöndülü klips takar öyle kullanırsın. Kestiğin 15- 20 santimi çok takma. Ama ben her avda 5- 10 kere keser takarım diyorsan, zamanla makinede misina azalacağı için atış erimin( uzağa atış) düşer. Ancak boğazda balık tutacaksan forumdaki konulara göz gezdirmeni de özellikle öneririm. Surf kamış, surf makine, misina kalınlığı, şok lider v.b. gibi.... Saygılar.

8. ironman

ironman Hamdi Beypazar

Favori Kamış:
    shimano force master 2.70
    Favori Makine:
    shimano exage 4000,peen battle 3000
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg.
    1 numara rapala klipsi kullanmanı tavsiye ederim.