Sahte çeşitleri ve Türkce anlamları

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

 1. Balikci34

  Balikci34 selim

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  2.590
  Şehir:
  Almanya
  Favori Kamış:
  Sportex,Shimano
  Favori Makine:
  Shimano,Daiwa,Dam,Abu
  En İyi Avı:
  Turna
  Bu yazımda sahtelerin çeşitlerini ve Türkce anlamlarını anlatmaya çalıştım,umarım beyenirsiniz vede işinize yarar.

  Chugger
  Ön tarafından sonra basık,daha sonra tekrar kalınlaşan sahtelere chugger denir,ingl:chug,Türkcede Çuf lamak gibi bir anlam taşır,suyun yüzeyinde her çekişte çufçuf diye ses çıkararak balıkların ilgisini çeker.

  Cranken
  Bu sahteleri crankbaits adı altında diğer bir yazımda anlatmıştım,oradan daha detaylı bilgi alınabilir.
  http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=49909

  Creature
  Sahtelerde balık imitatlarının yanında,başka su veya kara hayvanlarıda yapılır,örnek olarak;kurbağ,karides ve yengeç türleri,larfalar,böcekler gibi,bu balık olmayan sahtelere,Creatures yada creature baits denir, sadece sert maddelerden değil,silikon gibi yumuşak maddedende yapılırlar.

  Crawler
  Crewlar adı altında olan bu sahteler,başlı başına bir sahte gurubunu oluşturur,sahtenin iki yanında metalden,oynak bir yan kol vardır,sahte harekete geçtiği an,iki yanda bulunan bu kollar oynamaya başlar,bu sahteler bazen suya düşen bir kuş yavrusu veya ördek yavrusu imitatlarını yapar.

  Diver
  Dalan,yani diver adı altında,dalan tüm sahteler kast edilmemiştir,ağır olupta dalanlarda bu gurubun içindedir,diver jerkbaits gurubundan bir sahte çeşididir,hızlı çekişlerde suya dalan jerkbaitslerdir.

  Floater
  Sahteler yüzüş ve dalış biçimleri ile üç guruba ayrılır,yüzen,dalan ve duran modelleri.Bu sahteler suyun kaldırma gücü ile aynı ağırlığa sahiptirler,yüzen modelleri suyun kaldırma gücünden hafif olanlardır,bu sahtelerin ingilizcedeki adları floater olarak gecer,tabiki bu sahtelerin suyun içine dalmama anlamına gelmez,sahteyi çekişlerde suyun içine bir kaç metre girerler...

  Glider
  En büyük ve ensevilen gurubudur jerkbaits'lerin,gliderin Türkcedeki anlamı “kaymak"gibi bir mana taşır,sahtenin çekişlerde sanki kayıyormuş gibi yüzüşü vardır, her çekişte sahte bir sağa bir sola yüzer,bu stil avlanmaya,aynı zamanda walking the dog denir...

  Jerken
  Normal sahteler gibi,kendi aksionu olmayan bu sahteleri,sert çekişlerle değişik aksionla balığı cezbeder,ingilizceden gelen "jerk"kelimesi,Türkcede sarsmak,itmek gibi anlam taşır.
  Düz olarakta çekilebilir ama tam olarak istenilen randıman alınmaz,kamışın ucu ile sert vuruşlarda balığın daha çok dikkatini çekerler.

  Lipless
  Sahtenin damak kısmı,ingilizcede "lippe"olarak geçer,lipless olarak adlandırılan bu sahtelerde damak bulunmaz,damak görevini sahtenin gövdesi ile yapılmış gaga diye adlandırılan bölüm üstlenir,burada sahteye aksionu veren ve sahteyi suyun altına çeken damak değil, sahtenin gagasıdır.

  Lure
  Lure ingiliz ve amerikan dilinde sahte anlamı taşır,bu gurubun tam tersi "bait"kelimesi ile zıt olsada artık sahteler bu iki anlamdada karşımıza çıkabilmektedir,lure kelimesinden anladığımız sahte balık manasıdır.

  Minnow
  Amerikada minnows denildiğnde akla,küçük tatlısu ve tuzlusu balıkları gelir,çoğu zaman küçük inci balığı akıllara gelsede,zoologi olarak hiç bir balıkla ilgili değildir Küçük ,ince yapıda olan sahtelere minnows denir.

  Pencilbait
  Bu sahteler adlarını,ingilizcede pencil,Türkce karşılığı kurşun kalemden alır,bu mana bizim aklımıza,ince ve uzun yapıda bir sahte getirir.Gerçektende bu sahteler ince ve uzun yapıda olurlar,bu sahtelerin hem yüzen hemde dalan çeşitleri vardır,bu sahtelerin kendi aksionları olmaz,kamış ucu ile sahtenin yüzüşü sağlanır(aksion verilir)amerikada bu manadaki sahteler,pencilbait olarak geçer.

  Plug
  Geriye doğru bakarsak,plug sahtesi tahtadan yapılmış olan sahtelerin adı olarak karşımıza çıkar, bu kavram daha sonra bütün sahteler için söylenmiştir,günümüzde bu söyleyişin yerini daha değişik kavramlar alsada,ara sırada olsa karşımıza bu deyiş altında sahtelerde çıkar.

  Popper
  Pop kelimesi adı gibi pop müziğinden gelmektedir(İngl:pop)su yüzeyinde çekilerek avı yapılan bu sahteler,yapılış itibarları ile(içe doğru basık olan kafası)suyun yüzeyinde çıkarmış oldukları ses itibarı ile popper adını almışlardır,aslında tam olarak balık imitatı diyemeyiz bu sahteler için ama yırtıcı ve agresif balıklarda bayağı iş gören sahtelerdir.

  Pullbait
  Glider ve diver sahtelerinden sonra,jerkbaitslerinin üçüncü ayağını oluştururlar,fazla anılmazlar,bunun nedeni diver sahtelerine şekil ve yüzüş şekili itibarı ile çok benzemesidir,bu sahteleri diver sahtelerinden ayıran çekişlerde suya dalmasıdır,diverlerin daha çok yüzen sahteleri bulunur,pullbaits ler ise daha çok batan modelleri ile karşımıza çıkar.

  Rattlebait
  Bu isimle karşımıza çıkan sahtelerim içinde bilye bulunur,(ingl:rattle)Türkcede zırıltı veya ses çıkaran anlamındadır,aslında bu isimle çoğu zaman lipless sahteleri karşımıza çıksada,daha bir çok sahteyede ses çıkarması için bilyeler eklenmektedir,burada crankbaits,twitchbaits,minnows yada başka bir isimde olan sahtelerin içlerine ses çıkaran bilye konmuşsa bu sahteler aynı zamanda rattlebaits olarakta bilinir.

  Shad
  Amerikalı balıkcılar için shad,küçük bir ringa familyasındaki balıktır,bu balık çoğu zaman balıkavında yem olarak kulanılır,bu yüzden çoğu sahteye bu ad verilmiştir,tam olarak bir sahteyi kast etmez,çoğu sahte için shad kelimesi karşımıza çıkar,bir çok ünlü markanın bu isim altında sahtesi vardır.

  Sinker
  Sahtelerin kendilerine özgü ağırlıkları vardır,suyun kaldıma gücüne göre bazen daha ağır,bazende daha hafif olurlar.Sinker sahteler,adıda dediği gibi batan sahtelerdir,suya atılıp çekilmediği sürece batarlar,çekilme başlayınca tekrar yüzeye doğru çıkar,yüzeye çıkış çekilme hızına bağlıdır.

  Stickbait
  İngilizcede stick kelimesinin,Türkce anlamı sopa yada sırık anlamına gelir,bu sahteler aynı jerkbaitsler gibi genelde yüzeysel yani yüzeyde yüzen sahteler olarak karşımıza çıkar çoğu zaman,kamışın ucu ile aksion verilir,aynı zamanda batan modelleride vardır,bu sahtelerde genelde damak bulunmaz.

  Suspender
  Bu sahteler,yüzen ve batan sahtelerin arasındaki gurubu oluşturur,çünkü suspenderler ne suyun yüzeyinde yüzer mede dibe batarlar(dalarlar)sahteyi çekerken ani duruşlarda oldukları derinlikte dururlar.

  Swimbait
  Bu sahteler,sahte çeşitleri arasında yüzen gurubunu oluşturur,parçalı olmalarından dolayı,swimbaits'lerin diğer sahtelere oranla daha zarif yüzüşleri vardır,çoğu swimbaitsler damaksız olurlar,batış ve çekiş hızlarına göre aksion alırlar.

  Topwater
  Topwater adı altında bir çok sahte gurubu oluşur,popper'ler bu guruplardan biridir,aynı şekilde stickbaitsler ve bazı jerkbaitslerde bu guruba girerler.

  Twitchen
  Twitchen aslında jerk'lerin daha yumuşak çekilişidir,twitchenin anlamı hafifce çekmektir,yani jerkbait lerdeki gibi sert çekilmez,daha çok yumuşak çekişlerle sahte yüzdürülür,bu teknik bir çok çeşit sahtede uygulanabilir,aslında hepsinde diyebiliriz,en iyi neticeyi,ince yapılı ve kısa damağı olan sahtelerde alırız,twitchbaits adı altında satılan sahtelerde bu tekniğe daha yatkındırlar.

  Vintage lures
  Nostalji sahteler(eski sahteler)olarak bilinir vintage lureler,yapımı artık olmayan,yirminciyılın başlarında yapılan sahtelerdir,bu sahtelerin antik değeri yanında birde balıkların daha fazla cazibesini çekerler,çünkü bu sahteler artık kulanılmadığından balıklar bu sahteleri tanımazlar.

  Wakebait
  Bu gurubu oluşturan,sahteler sesli olan sahteleri oluşturur,ingl:wake Türkcede uyandırma anlamına gelir,daha çok durgun balıkların ilgisini çekmek için kulanılır,içinde bilye olan sahteler ve suyun yüzeyinde şapırtı yaparak yüzen sahteler gurubunu oluşturur.
   
  gaspet bunu beğendi.
 2. fatihh

  fatihh Fatih

  Mesajlar:
  5.427
  Şehir:
  İstanbul-Cevizli
  Favori Kamış:
  Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
  Favori Makine:
  Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
  Paylaşım için teşekkürler Selim abi.
   
 3. zucchero

  zucchero Bora

  Mesajlar:
  634
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bull Fighter 2,10mt 10-40gr, Shimano Alivio CX 2,10 7-21gr
  Favori Makine:
  Shimano Exage 3000SFC, Daiwa Sweepfire 2500
  Selim Abi süper olmuş.... Yanlarına bir de örnek olması babından birer resim eklenirse hafızada daha da iyi kalabilir.
   
 4. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  71
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Emeğine sağlık sevgili Selim,teşekkürler
   
 5. ckaratep

  ckaratep Caner

  Mesajlar:
  506
  Şehir:
  Enez-Keşan
  Favori Kamış:
  Remixon 240 Spin
  Favori Makine:
  Sweepfire E3000
  En İyi Avı:
  Spin öğreniyorum..!
  çok faydalı bilgiler. teşekkürler.

  görsellik hafıza açısından çok önemli. olabilir aslında.
   
 6. sami sökeli

  sami sökeli sami oguz

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  114
  Şehir:
  söke
  Selim güzel faydalı bir katkından dolayı teşekkür ediyorum.
   
 7. zafdem

  zafdem zafer

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  270
  Şehir:
  denizli
  Favori Kamış:
  SHIMANO SPEEDMASTER AX 14-40 GR
  Favori Makine:
  SHİMANO EXENCE 4000S-BB-daiwa cartate 2510PE H -daiwa cartate 3012H
  En İyi Avı:
  3.5 kg akya
  valla gerçekten süper çalışma..tebrikler..
   
 8. erdemutuk

  erdemutuk Armağan

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  739
  Şehir:
  Adana-Ankara
  Favori Kamış:
  Penn regiment,ShakespeareUglyStikCustom
  Favori Makine:
  Penn Conflict,DAMQickRetro,SproZALTARCXS
  Teşekkürler

  Emeğinize sağlık.
  Faydalı bilgiler için teşekkürler.
  Rastgele.
   
 9. carsisamet

  carsisamet samet

  Yaş:
  30
  Mesajlar:
  88
  Şehir:
  bandırma
  güzel bilgiler
   
 10. skoylu

  skoylu Serdar KÖYLÜ

  Mesajlar:
  7.940
  Şehir:
  GEBZE
  Favori Kamış:
  Olta, başkası olmaz..
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
  Teknik olarak, minnow, bizdeki gümüş demek. Gümüşe benzeyen yem demek bizim bakış açımızdan. Hamsiye benzeyen, gümüşe benzeyen sahteler bu şekilde adlandırılıyor. Bu şekilde olayı anlamak daha kolay olur sanıyorum.
   
 11. fatih

  fatih fatih gürtekin

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  412
  Şehir:
  erbaa
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
  elinize sağlık güzel paylaşım
   
 12. seçkin hoca

  seçkin hoca Seçkin

  Mesajlar:
  119
  Şehir:
  aslen Denizlili/görev icabı Bartın
  Favori Kamış:
  okuma v system 2.70m 10-40gr+lineaeffe sea master 4.20 cm
  Favori Makine:
  ryobi ecusima 4000 vi+8000vi
  En İyi Avı:
  4 kiloluk kalkan+72 cm sırtıkara
  sahtelere kaç numara halka,kaç numara iğne takılacak idk bu konuda da ustalar bizi bilgilendirirse süper olacak örneğin;
  -rapala husky jerk mu için ne olmalı?
  -ges ler için hangileri alınmalı?
   
 13. Bahadır Sarıca

  Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

  Mesajlar:
  889
  Şehir:
  İzmir
  En İyi Avı:
  Levrek, bir sonraki
  Sevgili Selim Bey,
  Değerli bir çalışma. Ellerinize sağlık...
   
 14. Silikon sahteleri kuyruk şekillerine bağlı olarak gruplandıran terimler hakkında bilgi var mı?
   
 15. ripple ; tırtıl
  grub ; dalgalanarak..
  shad ; tirsi balığı
  minnow ; golyan balığı
  sand ; kum
  eel ; yılan balığı
  worm ; solucan
  pulse ; titreşimli
  wolf ; kurt(cuk)

  maket balık ve özellikle silikon sahtelerde kullanılan yabancı terimlerden bazılarının anlamlarını toparlamaya çalıştım.
   
 16. baris1975

  baris1975 karsıyaka

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  23
  Şehir:
  izmir
  emeğinize sağlık.....
   
 17. ygmrsnn

  ygmrsnn Sinan Kurtcu

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  8
  [​IMG]

  Sahte Yem Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  Sahte Yemler
  Yapay yem ile avlanma balıkçının kendi tercihidir. Yırtıcı balıkların avında yaygın olarak kullanılır. Balığın ilgisini çeker ve daha kolay avlanmasını sağlar. Rapala, Mepps, Toby Kaşık, Sahte Balık, Sinek, Silikon Sahte, Suni Balık gibi çeşitli isimleri vardır. Kişisel,el yapımı sahte yemlerin daha çok iş yaptığı söylenir. Balıkların beslenme ihtiyaçları için saklandıkları, dinlendikleri yerlerden ayrılıp, gezinmesi gerekmektedir. Beslenme amacıyla gezinen balığa aktif balık, beslenme için gezinmeyen, dinlenme veya saklanma modundaki balıklara ise pasif balık diyoruz. Bir de bunların yanında, bazı yırtıcı türlerin karakterleri itibariyle, uygun noktalarda saklanarak pasif balık modunda, ama yakınına gelecek yemlere saldırmaya hazır bekleme modu vardır. Doğal yemler kullanıldığında, balığın yeme ilgi göstermesi için aktif balık konumunda olması gerekmektedir. Yapay yemler, at-çek yöntemiyle kullanıldıklarında geniş bir alanı tarayarak çekilirler. Bu esnada pasif balığın yapay yemi görmesi, tahrik olması ve onu elde etmek için aktif hale geçerek atak yapmasını sağlarlar.

  Yapay Yem Seçimi
  Öncelikle derinlik, yapay yem seçiminde önemli bir faktördür. Yapay yemler ana 3 kategoride değerlendirilir. Yüzeyde, yüzeyin altında ve dipte. Yapay yemlerin hangi derinliklerde kullanılabileceği ambalajlarında belirtilir. İlkbaharda, yüzeyde görev yapan, yazın, dipte görev yapan, sonbaharda ise, yüzeyde veya yüzey altında görev yapan yapay yemler etkili olur. Balık etkinlik seviyesi yem büyüklüğünü, yemi çekme hızını ve aksiyonunu oldukça etkiler. Soğuk havada ve soğuk sularda balığın aktivitesi ağırlaşır. Bu dönemlerde küçük yemler tercih etmek ve yemleri daha yavaş bir hızla kullanmak gerekir. Sıcak sularda balığın metabolizması daha aktif olup, bu dönemlerde hızlı aksiyon verilen ya da hızlı çekilen her türlü yapay balık, kaşık, jig ve yumuşak yemler etkilidir. Balıkların sudaki görme duyuları hakkında yapılan araştırmalarda aşağı ve geri hariç, gözlerinin çok geniş bir görüş vizyonuna sahip olduğu, birçok yırtıcı balığın renkleri çok net ayırdığı gözlenmiştir. Suda görüş karadakine göre farklılıklar taşır. Derine indikçe ve bulanık sularda bu etki daha da artar ve renklerin canlılığı azalır.


  Kaynak: sahte yem,rapala,kaşık
   
 18. floraglow

  floraglow flora

  Yaş:
  31
  Mesajlar:
  1
  maria2bambam (AT) gmail
  benim adım bayan Maria, arkadaşlık için dualarımın ardından seni buldum, bu adreste bana ulaşın: maria2bambam@gmail.com
   
 19. zetkinlik

  zetkinlik erdal er

  Yaş:
  29
  Mesajlar:
  4
  Emeğine sağlık