sahte için ustalardan yardım

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Burhaniyeli tarafından paylaşıldı.

1. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    levrek sahtesine ilk defa balıyacam başlangıç olarak alacağım sahteler

Crystal Minnow Magnum R924 C24
    165mm, 39gr, Floating seri, 80cm dalar C24

Crystal Minnow Magnum R924 GHCR
    165mm, 39gr, Floating seri, GHCR

ikisi toplan 80tl tutuyor sizce yeni başlıyan biri bu sahteleri rahatca kullanabilirmi kullanacağım yer dere ağzı bol derecede kefal var ve güzel levrek yapıyor derinlik ilk çok az dip kaya kaya üstü yosun

2. Aytech48

Aytech48 Engin Aytekin

Favori Kamış:
    Cormoran profiline spin 2.10
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 3000Vİ
    En İyi Avı:
    Kendi akvaryumumdan yakaladağım 4 cm Sarı Prenses :D
    Abilerim daha iyi bilir fakat eğer yeni başlıyor iseniz daha ucuz sahteler seçmenizi öneririm :) En azından alışana kadar.

Bunun için size strike-pro sahteleri önerebililirim.Seçmiş olduğunuz yo-zuri marka sahteler çok güzeller ama dediğim gibi :)

Devamını abilerimden dinleyelim :)

3. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    spin ilk çalışışım değil zaten sürekli kıyıdan ve tekneden kalamara çalışıyorum ama levrek veya agrasif balıklarda sahte kullanmadım

4. 29519

29519

Çok güzel sahteler ama levrek için iş yaparmı bilemem. Bazen 40 liraya alınmış sahte ile iş yapamazken 5 - 10 tl lik sahteler ile gayet güzel iş yapılabiliyor. Bir de bölgeden bölgeye verim alınan sahte türleri değişiyor, mesela Marmara da gayet güzel çalışan bir sahte başka bir yöremizde mesela Antalya diyelim oralarda iş yapmayabiliyor. Bence bulunduğunuz ve daha çok avlanacağınız yerlerde hangi tip ve renkte sahteler iş yapıyor önce o nu öğrenip ondan sonra sahte seçmek daha mantıklı.

5. tugi64

tugi64 Turgay SEZGİN

Favori Kamış:
    En ucuz kamış.
    Favori Makine:
    En ucuz makina.
    En İyi Avı:
    Levrek 5.350Kg.
    Bu sahteler kendi kendine yakalar valla...

6. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    sahtelerin boyu çok uzun,7 9 10cm tavsiyem,avlağınızda bu boyda çok balık olur,bu boylardaki yavru balık levrek için kolay avı olur,ve o kadar pahalı sahteleri kopartırsanız içiniz acır,yarı fiyatına bir sürü yozuri marka ve çeşitleri mevcut,2 tane alacağımıa 4 tane alabilirim vereceğiniz bu paraya göre,

yozurı m148 7cm ve diğer renkleri ve onun bir üst boyu 9cm m176 serisi

7. İzmirli51

İzmirli51 Fikret ALAYLIOĞLU

Favori Kamış:
    2,59 cm Shakespeare UglyStik Lite, 2,40cm Dam EMotion 25 IM6X ,
    Favori Makine:
    Sahara 3000FD ve Sonora 2500FB - 4000FB
    En İyi Avı:
    Levrek 1,950 kg
    Burhaniyeli arkadaşım, ben usta değilim, fakat öncelikle Uluç arkadaşımın yukarıdaki sözlerine bende katılıyorum. Siz dere ağzında avlanacağınızı ve sığ olduğunu ve de dibin kayalık olduğunu belirtmişsiniz. Ben sığ ve dibi kayalık sularda, sahtenin takılmaması için su üstü sahteleri ve en fazla 30 cm. batarlı sahte kullanmanızı önerebilirim. Bir de bizim yöremizdeki ustalardan gördüğüm kadarı ile tatlı su ağızlarında avlanırken açık yeşil tonlu sahte bulundurmanızın faydalı olacağını söyleyebilirim. Size şimdiden keyifli bol avlar dilerim.

Son düzenleme: 30 Ocak 2011
  8. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    evet ustalardan tavsiyeler bekliyoruz modena turgay abi reel ümit abi yorum yok mu sizlerden

9. feytah

feytah Ali

Merhaba Burhaniyeli;
    Fotoğrafta görülen sahtelerin görünüşü gayet güzel.Ancak 165mm. levrek için fazlaca iri düşüncesindeyim.Aynı zamanda crystal minnowların atımı biraz sıkıntılıdır.Bundan istediginiz mesafeye atamama düşüncesine varmayın.crystal minnowlar atım esnasında beklenmedik bir anda havada garip bir takla atar.Hal böyle oluncada üçlü oltalar kullanmış olduğunuz bedene dolaşır.Bir de Merada levrek varsa olan şansınız farkına bile varamadan şanssızlığa dönüşür.Ayrıca crystal minnowların aerodinamik yapısı rüzgarlı havalara pek uygun değil.Bu sahtelerin atımı sırasına bir de rüzgar faktörünü eklersek bizim crystal minnow olur sirk maymunu.Ben mümkün mertebe spin için üretilmiş olan sahtelere yönelin derim.

10. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    yani dediğim gibi marka model tahsiyesinde bulunursanız sevinirim :)

11. feytah

feytah Ali

maria chase sw - renk kodu:MIOH 10.5mm.
    '' '' '' - '' '' :CCH
    '' '' '' - '' '' :RHH
    Rapala Max Rap - '' '' :FAYU 110-130mm
    '' '' '' - '' '' :FB
    '' '' '' - '' '' :FS
    Gibi sahteler hem aerodinamik yapısıyla hem de sonuçlarıyla beni memnun etmişlerdir.Aynı zamanda tekneden de rahatlıkla kullanabileceğiniz kanaatindeyim.

12. İlker

İlker İlker Ergülen

Favori Kamış:
    Shimano Bassterra,Power Aero,Trabucco Poetica
    Favori Makine:
    Shimano Symetre,Ultegra XTB
    En İyi Avı:
    MÖ'de tutulmuş yayın 5,2 kg,Sazan 6,5 kg,kofana 2,5 kg,torik 4,3 kg
    Bazı bölgelerde levreğin en az 15 - 20 cm sahteler ile yakaladığını biliyorum ama çoğunlukla 11- 14 cm'lik sahteler daha iyi randıman veriyor. Ben şahsen öncelikle GES tavsiyesinde bulunacağım, ama her gördüğün gese aldanma derim, sonra Maria Chase,Max Rap,Daiwa gibi markaların arasında daları 50-60 cm olanları ve su üstü olanları tercih etmeni tavsiye ederim.
    Rasgele

13. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    usta 50-60cm dalacakta sahtenin cinsi ne olacak

14. ycan74

ycan74 yalın

Bu işe 3-5 aydır başlamış birisi olarak, ucuz sahteler hakkında, edindiğim tecrübelerden yardım etmek isterim müsade varsa bir acemiden;

1- River2sea rover 98 (Ha16-r/G15-r galiba kodları)
    2- Alba toby 2 no kaşık
    3- Pelikan Nitro 44

Saygılar.

15. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme siyah 4.30
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    arkadaşlar bir kac sorum olcak... buralarda okumustum sahtelerın 3 igneli ise kafa kısmındakı ıgneyı cıkartan oluyor vede ortadakı ıgne cıkıo... bunlar tum sahteler ıcın gecerlımı?? ve bır soru daha sahteyı baglarken, atiş anında rahatcana atabılmek ıcın kafa kısmını yuvarlak kanca konuluyor sahte rahat donebılsın dıye... tam olarak neler yapılmalı??