Şamandıra hazırlanışı1

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Şamandıralarda sıkıştırma kurşunun ağırlığı ne kadar üstte olursa yem suyun dibine daha ağır batar.
    Tam tersinde olan durumlarda,yani sıkıştırma kurşun ne kadar altta olursa,yem suyun dibine daha çabuk iner.
    Tam bu şekilde yapamazsanızda buna benzer şekilde yapacağınız takım sizlerin yemlerinin suyun içinde ayarlanmasını sağlayacaktır.
    Tabiki her şamandıra takımı bu şekilde hazırlanmaz,bu çeşit şamandıra daha hafif takım için hazırlanır,mesela 2gr olan şamandıraya,0,4gr sıkıştırma kurşunlarla ayarlama gibi...

........................................................................................................

2. fish founder

fish founder Özgür

selam,
    yeni güzel bir anlatım daha,
    yanılmıyor isem İngiliz tarzı olarak geçiyor bu sistem.
    ayrıca birşey sormak isterim,
    bu karar sıklıkla kıstırılan kurşunlar zaten genelde ince köstek kullanıldığından misinayı zedelemek ve daha da inceltmek yoluyla balık direk darbe yaptığında ve veya yakalanıp kafa atmaya başladığında kopma yapmaz mı?
    buna benzer bazı düzenekleri 0,30 mono ile denizde çok denedim lakin kıstırma kurşun ciddi hasar verdi kösteğime,

3. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Bu güzel anlatım için teşekkürler.

4. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ben 0.16mm-0,18mm monaya bu düzenegi yapip,kilavuzsuz 5 metre kamislarla ufak baliklari yakaliyorum,tabiki iri bir sazan takilirsa(fazla ihtimal olmasada)zaten 0,16mm mono ince kalacaktir,ister kursun olsun isterse beden hic hatasiz olsun misina kopar zaten,4-5kg sazan bu takimla koparir misinayi,alabalik avinda takim üzerinde bu kadar kistirma kursun olmasada,üc dört tane kistirma kursunda ayni vazifeyi görüyor,tabi bu seferde kursunun agirligi artiyor.
    Genel olarak bakarsak bence fazla bir etkisi olmayacaktir misina üzerinde,tabi kursunlari misina üzerinden cikarmaya kalkarsak,hasar olacaktir ve oluyorda...

5. fish founder

fish founder Özgür

sanırım ben bu uygulamayı kafamda denizde nasıl kullanabilirim diyerek tasarlayınca sorun oldu :)
    dediğiniz üzere tatlı suda bahsettiğiniz üzere bir problem olacak gibi gözükmüyor.

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Aslina bakarsaniz mesela akintili sudada yemi ayarlamaya yarayabiliyor,benim basimdan gecti böyle bir olay,yanimdaki balikci arkadas devamli balik tutuyor,bende ise tik yok,onun atmis oldugu yerlere bende atiyorum gene birsey yok,daha sonra ben kendisine nasil bir sistemle avlandigini sordum,oda takimi sudan cikarip yapmis oldugu sistemi anlatti,bende kursunlar üstte,onun yapmis oldugu takimda ise kancaya daha yakin,haliyle onun yemi daha cabuk dibe iniyor,suda akintili olunca kendisine avantaj sagliyor yemin dibe inisi...

iste böyle bir düzenegin akintili sudaki hali...
    ........................................................................................................