Sardalye Balığı Hakkında

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında nurideniz tarafından paylaşıldı.

 1. nurideniz

  nurideniz nuri deniz

  Yaş:
  70
  Mesajlar:
  13
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  -
  Favori Makine:
  -
  Sardalye Balığı Hakkında Genel Bilgiler,  SARDALYA[1].jpeg

  Bu balıklar; Hamsigiller familyasına ait orta su balığı olan pelajik balıklardır. Sürüler halinde yaşarlar ve aynı şekilde sürüler halinde göç ederler. Ufak kabuklu hayvanlar, balık yumurtaları ve larvalar ile beslenen gümüşi renkte pullu, lezzetli balıklardır. Pulları ve renk yapıları itibariyle de hamsi balığına benzediklerinden dolayı birbirleri ile karıştırılmamalıdır.

  Sardalyeler, Hamsilere göre daha uzun ve daha geniş yapıda ve sıcaktan çok etkilenen hayvanlardır. Bu nedenle 8 - 18 dereceleri tercih ederler. Bu balıklarda Hamsiler gibi günlük tüketilmelidir. En ufak bir sıcak ortamda bozulurlar.

  Sardalyeler normalde gündüz 30 kulaç derinlikte yaşayan fosforlu pullu balıklardır. Geceleri ise 10 - 25 metre arasındaki sularda yaşarlar.

  Cinsel ergenliğe ortalama 3 yaşında ulaşan dişiler ortalama olarak 50.000 adat yumurta yumurtlayabilirler, yumurtaları denize serbestçe bırakırlar ve birkaç gün sonra yumurtalardan larvalar dışarı çıkarlar.

  Bu larvalar çok çabuk büyürler ve henüz daha 1 yaşına ulaştıklarında uzunlukları 7-8 santime kadar ulaşabilmektedir. Sırtları yeşilimsi - mavimsi bir renkte olup karın tarafları gümüş gibi parlaklıktadır. Alt çeneleri öne doğru uzanmakta ve yüzgeçleri de fevkalade ufaktır.

  Pulları vücuduna zayıf olarak yapışıktır. Bu nedenle Bir parmak darbesi ile balığın pullarını rahatlıkla dökebilirsiniz. Ülkemizin her tarafında oldukça yaygın olup, ekonomik değeri fazladır.

  Denizlerimizde; Karadeniz, Marmara, Eğe ve Akdeniz de gırgır ağları, ışıkta ve uzatma ağları ile tüm yıl boyunca avlanmaktadır. Gırgır motorları tarafından bir molada 1000 - 2000 kasa olarak avlanabilmektedir. 12 kiloluk kasalarda balık hallerine sevk edilen sardalye, hamsi gibi çok çabuk bozulmaya uğradığından anında soğuk hava depolarına sevk edilirler.

  Bu balığı fırında, kızartma ve ızgara yaparak afiyetle yiyebilirsiniz.

  1 kg. sardalye balığı

  1 yemek kaşığı tuz

  1 Tatlı kaşığı kekik

  1 adet Limon suyu

  1 Fincan sıvı yağ.

  Balıklar önce temizlenir ve yıkanır. Suyu süzülmesi için süzgeçe konur. Diğer malzemeler karıştırılıp SOS hazırlanır. Balıklar sos ile karıştırılır. Ve 1 saat kadar bu şekilde bekletilir ve her iki tarafı mangalda 10 dakika pişirilir.

  Roka ve yeşil salata ve kırmızı soğan eşliğinde servis yapılır.

  Afiyet olsun..

  Kaynak: Nuri Deniz