Sasame Igne

Konu, 'İğneler' kısmında marmari_s tarafından paylaşıldı.

1. marmari_s

marmari_s Hakan

Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA
    Bugün bu igneleri denizde kullanmak amaciyla (deniz icin uygun olmayabilir belki,bilmiyorum) satin aldim. Fiyat biraz dokundu ama cok begendigim icin biraz tereddut ettikten sonra aldim. Kullanan arkadaslarimiz varsa yorumlarini rica ediyorum.

Saygilar,

2. mcelikkaya

mcelikkaya murat çelikkaya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    arkadaki çalılar
    sevgili marmari s ,
    bizim buralarda (karadeniz ) sanırım eşkina (mavruşgil) için uygun olabilir bu iğneler. karides kolay kurtulmasın diye tırtıklı olması nedeniyle.
    üstadlar daha doğru bilgiler verecektir sana. sevgiler.

3. marmari_s

marmari_s Hakan

Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA

saolun murat bey,

ben de onlari bekliyorum zaten,ustalar bilir bu işi.. :)

saygilar

4. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Hakan bey, Sasame marka olmasa da farklı bir markanın yine sırtı tırnkalı modelini bir süre kullanmıştım. Özellikle mercan avında gayet başarılıydı, lakin benim kullandığım modeli kırmızı renkli ve daha uzun palalıydı. Siyah ve sırtı tırnaklı bu iğnelerin de iyi avcı olabileceklerini düşünüyorum.

5. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Saseme iğneler, sağlam, Japon malı iğnelerdir.Lakin aldığınız model tatlısu iğnesi ,tırnaklı iğneler daha çok tatlısu avında kullanılmak üzere imal edilirler.Geçen sene iğneleri ithal eden firma sadece tatlısu modellerini getirmişti.Bu yıl deniz için olan modellerde gelecektir.Solucan ve kurt takmak için kullanılan bu tip iğneleri, denizde de denemenizde bir sakınca yok.:)

6. marmari_s

marmari_s Hakan

Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA
    Merhaba Burak Bey,

Zaten o tırnaklar ozellikle takımı savururken yem kolayca sıyrılıp cıkmasın ve balık vuruşlarıyla kolayca yemi alamasın diye...benim takıldığım nokta,kancanın ucu hafif iceriye doğru kıvrık,ama çapraz oluşuyle gene de iş yapar diye düşünüyorum. Ve tabiki krom olması da cabası.cünkü 1-2 avdan sonra hemen paslanan malzeme cok sınırıme dokunuyor.zaten bu parayı en cok krom oldugu icin verdim.

saygılar

7. marmari_s

marmari_s Hakan

Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA
    Merhaba Cevat Bey,

Burak beye cevap yazarken siz yazmissiniz anca okudum,pardon...evet tahmin ediyordum tatlı su için olabileceğini ama gene de çok beğendiğim icin aldım :) denicem bakalım,,sonuc alamazsam da igne kutumdaki gözde yerini alıp kutumu süsleyecek.bayaa yakışıklı iğne çünkü :)

8. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Hakan arkadaşım ucu kıvrık olmasında hiç bir sakınca yok.Bence daha da iyi avcı olur.Tırtıklı iğneler tatlı su için düşünülse de onların numaraları biraz daha büyük oluyor(tatlı suda).Ama resimdeki iğnelerle yemi kaybetmek adına çok verim alırsın.Hemen bende alacağım:D

9. tomy77

tomy77

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg levrek
    tam sazan iğnesi ama minekop eşikinede yakalanır bunun uzun saplı tırnaklısını mırmırda kullanmayı düşünüyorum..

10. marmari_s

marmari_s Hakan

Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA
    Merhaba Osman Bey,

Uzun palalı model igne de vardı orda,,ama ben genelde kısa palalı olanları kullandığım için bunu aldım...

11. marmari_s

marmari_s Hakan

Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA
    Ustalara sorsam, resimdeki igneye benzer yine tırnaklı ve krom (veya paslanmaz-gec paslanır herhangi bir malzeme) ama deniz icin model onerebilirler mi bana acaba?

Bir de çok cabuk paslanan klipsi fırdöndülerden şikayetçiyim,,paslanmaz olan model soyleyebilir misiniz bana...

Saygılar

Son düzenleme: 8 Ocak 2008
  12. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Hangi balığı yakalamak için tavsiye istiyorsunuz? Arkadaşımız doğru tahmin etmiş model sazan için imal edilmiş ve diğer sasame carp modelleri ile yanyana raflarda yerini almıştır.Fırdöndüye gelince mustad ürünlerini tercih edin gerçi 25 krş luk bir fırdöndü yerine tanesi en küçüğü 1.5 - 2 ytl gibi karşınıza çıkar

13. marmari_s

marmari_s Hakan

Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA
    ben şu an marmaristeyim,maalesef bulunduğum koyda ve bu mevsimde kıyıdan balık çok az çıkıyor..sargos alabiliyoruz şu aralar,o da bir elin beş parmağını geçmez.mart ayı başından itibaren bodrumda olucam sezon boyunca..bodrumda daha once avlanmadığım için nerelerde ne balık çıkacak bilmiyorum,sorup öğrenicez.asıl hedefim kıymetli balıklar,,yani levrek ve çipura daha ziyade..takımlarımı da bu iki balığa göre ayarlamaya çalışıyorum zaten,,ince asso misinalar,mustad 496 iğneler,düz beyaz iğneler vs...kamışlar(cormoran+dam) ve makinalar(balzer+pelikan) da ortalama takımlar...

sizden ricam,,bu balıklar için paslanmaz sağlam iğne modelleri soyleyebilirseniz sevinirim.

fırdöndülerrin siyah mustad modellerinden buldum ve aldım bugün,ama klipsli bulamadım.

SAYGILAR

14. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Bodrum ve marmariste kıyıdan balık yakalamak için 496 iyi seçim bunun yanında, 505 , te işinizi görür her balıkta.Mercana falan giderseniz 442d serisini bulundurun.Paslanmaz konusuna gelince vmc iğnelerden model beğenin derim.VMC
    marka 9335 ve 9284 serilerine bakın karbon çeliktir.PS serilerini tercih edin 4,5,6 nolar işiniz görecektir.

15. marmari_s

marmari_s Hakan

Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA

ilginiz için saolun cevat bey,,

modellere netten bi bakıp not aliiim...

tsk ederim

16. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Cevat abi VMC iğne konusunda sana katılmak la birlikte, 4,5,6 numara iğneler biraz fazla küçük değilmi abi ?

17. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Genel olarak kıyı balıkçılığı için vermiştim, büyük balık için büyük iğneye katılmıyorum.Çupra için 4-5 no iyidir ama teknede ve meraya bağlı iş değişir,haklısın, noları büyütmekte fayda var..Çupra diye atarsın mırmırı da lidakiyide alır. levrek için vmc de 9285 ve 9146 , mustadda ise 3282 serileri halkalı iğne olarak hem ince hem sağlamdır yine 1 ve 2 nolar iş görecektir

18. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    bende hem uzun hem kısa palalı olanları var, tatlısu için olsa da çok avcı iğneler bu sene yakaladığım mırmırların tamamını o iğnelerle aldım, yemin düşmesi imkansız gibi birşey, özellikle iğnenin isparoza büyük olması nedeniyle mırmıra atınca isparoz kurt kullanıldığında yemi iğneden çekemiyor, tavsiye ederim

19. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Abi ben çok fazla kıyı balıkçılığından anlamıyorum açıkçası, ancak bilmek istediğim bir şey var, şimdi ben açık denizde tekne de 2 ve 3 numara iğne kullanarak verim alıyorum, ancak burada bir çok arkadaşım dan dedğiniz fikre katılıyor, yakalanan balık aynı olmasına rağmen aradaki fark nedir abi ?

20. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Slm,:)

Sasame portochinu,
    benim en çok kullandığım iğnedir, kıyıdan yemli takımlarda her işinizi görür, çeliktir defalarca kullanırsınız, atışlarda yemi muhafaza eder ( sırtında iki adet tırnak sayesinde ) her türlü yemle çalışır, paslanmaya çok dirençli ve oldukçada avcıdır _ genelde tasmalama yapmaya ihtiyaç bırakmaz_, mırmır , levrek , karagöz vs..de muhtelif boylarını kullanın, iyi seçim, rasgelsin..:)