SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Sazan Balığı`nın Avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında TheCloUd_Bursa16 tarafından paylaşıldı.

 1. TheCloUd_Bursa16

  TheCloUd_Bursa16 Özkan küçüK

  Yaş:
  24
  Mesajlar:
  403
  Şehir:
  Kestel/Bursa
  Favori Kamış:
  Remixon KING 50
  En İyi Avı:
  Turna 8 kg, 8 kg SazaN
  SAZAN BALIĞI
  [​IMG][/
  Sazan balığı, tatlı sularda yaşayan kemikli bir balıktır. Uzun bir sırt yüzgecine, kısa anüs yüzgeçlerine sahiptir. Başında (ağız altı) dört adet bıyık bulunur. Yüzgeçleri yumuşaktır. Yüzgeçlerin ön tarafında kuvvetli dikenler bulunur. Göğüs yüzgeçleri, karının altına doğrudur. Pulları değirmidir. Yüzme kesesi bir kanalla yemek borusuna bağlıdır.
  Bir bölümü kemikleşmiş olan ilk omurlar, kulakları yüzme kesesine bağlayan "Webler aygıtı" nı meydana getirirler.
  Bu tip aygıta sahip balıklar arasında (kemik destekli keseliler) çene dişi bulunmayıp, yutak dişi bulunan balıklar sadece bunlardır.
  Sıcak ve ılıman bölgelerde, deniz seviyesine yakın sularda yaşayan yüzlerce varyete’si (alt türü) vardır. Sazan kendi cinsinin tek türüdür (Cyprinus carpio). Bazı sazan çeşitleri pulludur, bazıları tüm pulsuzdur (deri sazanı), bazılarında ise az sayıda büyük pullar bulunur (aynalı sazan).
  Dipleri karıştırır, suyu bulandırırlar. Çevik ve hareketli balıklardır. Sürüyle dolaşırlar. Eti fazla kılçıklıdır. İrileri iyi pişirildiğinde eti beğenilir. Nisan-Haziran arasında yumurtlarlar. Yumurtaları bitkilere yapışır. Bir dişi, bir defada yarım milyon yumurta bırakabilir. Yumurtaların çoğu diğer balıklar tarafından tüketilir. Ortam ısısına bağlı olarak en geç bir hafta içinde yumurtalar açılır. Üç yılda erginleşirler. Sazanların 100 yıl kadar yaşadığı söylenirse de, ömürleri normal olarak 40-50 yıl kadardır. Balıkçılar bunları harekete geçirmek için gürültülü sesler çıkarırlar.

  Tatlı su balıkçılığının ilk serüvenleri genellikle sazan avı ile başlar. Hemen hemen her tatlı su balık avcısının SAZAN ile ilgili bir anısı mutlaka vardır. Yurdumuzda her türlü iklim koşulunda yaşayan pek çok çeşidi vardır. En makbul kabul edilen cinsi Aynalı sazan dır. Doğal takvime göre Arpa hasatından sonra oltaya vurmaya başlar ve bağbozumuna kadar bereketli av verir. Özellikle iri boylarının yakalanması için gece avı tercih edilmektedir.
  [​IMG]
  NERELERDE BULUNUR: Sazan hafif meyilli yerlerde bulunur. Çok dik yamaç kenarlarında bulunmaz. Baraj yada göle açılan küçük dere yataklarının ağızlarında, bahar yağmurlarının aktığı su yollarının önlerinde dibi kayalık olmayan akıntı ağızlarında, bilhassa kumluk ve yosunlu kısımlarda çokça görülürler. Akarsularda ise ağaç kökleri sazlık araları ve kovuklarda irileri kaya önlerindeki derin girdaplarda ve akıntılı yerlerde suların köpürerek aktığı akıntı ağzının hemen önünde bulunurlar.

  Tüm tatlı su balık avcılarının en çok avladıkları balık çeşidi sazandır. Tatlı su balık avı denilince akla ilk gelen sazan avıdır. Dip oltası ve şamandıralı olta ile iki şekilde avı yapılır. Sazan avı için birçok yem kullanılabilir. Bu herkesin bildiği yemlerden başka yöresel olarak kullanılan çeşitli tahıl hamurları da mevcuttur. Birçok türü olan sazanın en çok bilinen türü kara sazan ve aynalı sazandır. Hangi tür sazan olursa olsun, hangi yöntemle av yapılırsa yapılsın avlanılacak bölge mutlaka önce yemlenmelidir!!!
  [​IMG]
  YEMLEME: Bir göle veya gölete gittiniz... Ortam çok sakin, sessiz... Elinizde her türden malzeme mevcut... Oltalarınızı suya attınız, zilleri yaktınız ve sazanları bekliyorsunuz...Arada sırada tek tük çalmalar olsada balık yakalayamadınız... Sıkıntıdan uykunuz geldi... Uyudunuz... Sabah oldu elinizde bir tane balık yok... ee... Peki, sorun nerede... TABİKİ YEMLEME YAPMADINIZ... O zaman bir daha ki sefere daha temkinli olalım...
  Ve aynı yere geldiniz... Aynı malzemeler elinizde... vede ne var... Gölü yemleme için yem...
  Malzemeler:4 kg Kuzu yemi(Hayvan yemi)
  4 kg Kaynamış mısır
  Malzemelerimiz bunlar...2 kg kuzu yemini büyük bir kovaya koyup göl suyu ile yumuşatıyoruz... Kaynamış mısırın 1 kg. kısmını bu kuzu yemine katıp karıştırıyoruz... Tabii yem hamur kıvamında olacak... mısırlarıda kattıktan sonra bu karışımı yumruk kadar yaparak bir kıyıda beklemeye koyuyoruz...2 saat bekledikten sonra oltaları attığımız yerlere doğru fırlatıyoruz... Elimizde kalan diğer 3 kg kaynamış mısırıda sapan veya bot yardımı ile oltaları attığımız yerleri yemliyoruz... İşte bu kadar... herşey hazır... Sıra çayımızı demleyip balıkları beklemekte... Ama bazen çayınızı bile içemiyosunuz...
  ''İşte gittiğimiz bölgeyi bu şekilde yemlersek daha iyi sonuçlar alabiliriz'':cool:
  [​IMG]
  ŞAMANDIRALI OLTA İLE AVCILIK: Önceden yemlenen bölgeye 50-60 numara misinadan oluşan bir bedene fırdöndü bağlanır bunun ucuna aynı kalınlıkta 30 cm kadar bir misina beden bağlanır ve şamandıra mantarı burada yer alır. Bununda ucuna klipsli bir fırdöndü bağlanır. Klipsten itibaren 40 numara misina ile 1 metre kadar bir köstek bağlanır ve olta iğnesi bunun ucuna bağlanır. Bu şekilde bağlamanın faydası olta iğnesini rahatça değiştirebilmek ve iri bir balık yakalandığında şayet misina kopacak olursa tüm takıma zarar vermek yerine uçtan kopmasını sağlamaktır. Eğer makine ve kamışla av yapılıyorsa makinenin debriaj sistemi bulunduğundan beden için 40 köstek için 35 numaralı misinalar kullanılabilir. Kullanılacak yem olta iğnesine iğnenin tamamını kapatacak şekilde takılıp olta atılır. Balık yemi kaptığında hemen tasma vurulmamalıdır. Balık şamandırayı birkaç metre götürdükten sonra tasma vurulup balığın direnci ölçülür. Oltada iri bir balık olduğu anlaşılırsa misina yavaş yavaş çekilir. Çok direnç gösterirse hafifçe bırakılıp tekrar çekilmelidir. Bu işlem balığın yorulup kendini bırakmasına kadar sürdürülmelidir bu bazen 15 dakika kadar sürebilir. Balık kıyıya geldiğinde en iyisi kepçe ile almaktır. Eğer kepçe yoksa misinadan tutarak balık dışarı alınmamalı mutlaka bir el ile balık karnından tutularak karaya alınmalıdır. Bu işlemler mümkün olduğunca sessiz yapılmalı, yemlediğimiz yerde başka balıklarında olabileceği untulmamalıdır. Avladığınız yerin özelliğine ve balığın iriliğine göre suya düşmemek için mutlaka önlem alınmalı eğer can güvenliği tehlikeye düşecekse teredüt edilmeden balık salıverilmelidir.
  [​IMG]
  DİP OLTASI İLE AVCILIK: Bunun için Gerekli olan misina kalınlığı şamandıralı oltanın ki gibidir. Bedene tek bir klipsli fırdöndü bağlanır. Bunun ucuna yine aynı kalınlıkta 1 m kadar bir beden ve bununda ucuna 30–40 gr. Bir kurşun ağırlık bağlanır. Bu 1 m lik kısma yine 1 boy ince 25–30 cm’lik bir köstek ile 2 olta iğnesi bağlanmalıdır. 2‘ den fazla iğne bağlamak oltanın idaresini güçleştirir. İğneler yemlenip atıldıktan sonra bir ucu sivriltilmiş 40–50 cm lik ağaç bir kazık yere saplanır. Bu kazıkların üstüne bir çentik açılıp oltanın boşluğu alındıktan sonra buna mandal ya da klipsle bir çıngırdak bağlanır. Bu yöntem avcıya 1 den fazla oltayı idare etme şansı yaratır. Çıngırdak çaldıktan sonra ayrıca tasmalamaya gerek yoktur. Şamandıralı oltada tarif edildiği gibi balık dikkatlice çekilir. Burada dikkat edilecek en önemli nokta avcının idare edebileceği kadar olta kullanmasıdır. Çünkü genellikle çıngırdaklar peş peşe çaldığından lüzumundan fazla olta atmak hem zamanında çekilemeyen oltanın karışmasına hem fazla gürültü balığın ürkmesine neden olabilir hem de zaten dar ve az olan avlaklardan daha fazla sayıda balıkçı yararlanabilir. Zaten resmi av sirkülerlerinde bu sayı kişi başına maksimum 2 dir. Her iki olta arası ideal mesafe 10 m olduğuna göre demek ki bir kişi en fazla 20 m yer işgal etmelidir.

  KÜSPE İLE AVCILIK: Bu yöntem özellikle aynalı sazan avı için en geçerli yöntemlerden biridir. Tabaka halindeki preslenmiş ayçiçeği küspesi 5x5x5 cm ölçülerinden küçük olmamak kaydıyla küp ya da dikdörtgen prizması şeklinde kesilir. Tam ortasından matkapla delinir.( Bu işlemler sırasında oluşacak talaşı sakın heba etmeyin) Bedeni oluşturacak misina ucuna klipsli bir fırdöndü bağlanır. Bu fırdöndüye aynı kalınlıkta 10–15 cm lik bir kısa beden ilave edilip küspenin deliğinden geçirilir ve ucuna üçlü bir fırdöndü bağlanır. Bundan amaç suda eriyen küspeyi rahatça değiştirmektir. Üçlü fırdöndünün serbest kalan iki halkasının her birine bedenden 1 boy ince misina ile 8–10 cm uzunluğunda 4der tane köstek bağlanır bunların ucuna da olta iğnesi bağlanır. Böylece 8 olta iğneli bir takım donatılmış olur. Olta iğneleri küspenin muhtelif yerlerine birbirine dolaşmayacak şekilde tutturulur. Bu takıma ağırlık bağlanmaz çünkü küspenin kendisi hem ağırlık hem de yem görevi görür. Dip oltası gibi atılıp çıngırak bağlanabilir. Küspe suda çok yavaş eriyerek dağılırken bunu yemek isteyen balıklar olta iğnelerine takılırlar. Küspenin üzerine ben 1–2 damla bitkisel yağ damlatıyorum. Bence böyle daha iyi sonuç alıyorum;)
   
  Son düzenleme: 13 Ağustos 2008
 2. Sponsor

 3. TheCloUd_Bursa16

  TheCloUd_Bursa16 Özkan küçüK

  Yaş:
  24
  Mesajlar:
  403
  Şehir:
  Kestel/Bursa
  Favori Kamış:
  Remixon KING 50
  En İyi Avı:
  Turna 8 kg, 8 kg SazaN
  ÜREME ZAMANI

  Sazan balığı Mayıs ve Haziran aylarında ortam sıcaklığına göre üreme yapar. Sazan yumurtalarını genelde kıyıya yakın bölgelere bırakır. Yumurta zamanı yanlış bir uygulama ile kendini balıkçı zanneden kişiler tarafından dirgen, tüfek kullanılarak avlanırlar. Diğer bir yanlış uygulama ise ağ ve serpmedir. Göl ve göletlerde tamamen yasaklanmış olan bu yöntem balık neslinin yok olmasına neden olmaktadır

  Sazanın yemleri:
  1)Mısır
  2)hamur
  3)küspe(mısır, ayçiçek ve susam)
  4)boili
  5)ekmek
  6)patates
  7)salam, sosis, sucuk vb...
  8)ufak tatlısu balıkları
  9)buğday ve vb. tahıllar...
  10)kuru üzüm
  11)boncuk
  NOT:daha iyi sonuçlar almanız için koku hissi uyandırmayan yemlere ULTRABITE esansların damlatılması ile daha iyi sonuçlar alacaksınız(kendi görüşüm)...
  _____________________________________________________________________

  Limit: en az 30 cm. en fazla 10 adet.

  ____________________________________________________________________
  favori oltamız...
  [​IMG]
  [​IMG]
  ____________________________________________________________________
  kaynaklar:Vikipedi
  Angelfire
  Kilcikclub.com
  kendi bilgilerim...
   
  Son düzenleme: 13 Ağustos 2008
 4. uzunköprülü umut

  uzunköprülü umut Umut ÖZER

  Mesajlar:
  672
  Şehir:
  edirne/uzunköprü
  Favori Kamış:
  3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
  En İyi Avı:
  10 cm tatlısu levreği
  paylaşım için teşekkürler ;)
   
 5. Conqueror

  Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  10.403
  Şehir:
  Edirne / Kutlutaş
  Favori Kamış:
  Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
  En İyi Avı:
  100 gr israil sazanı
  Paylaşım için teşekkürler
   
 6. TheCloUd_Bursa16

  TheCloUd_Bursa16 Özkan küçüK

  Yaş:
  24
  Mesajlar:
  403
  Şehir:
  Kestel/Bursa
  Favori Kamış:
  Remixon KING 50
  En İyi Avı:
  Turna 8 kg, 8 kg SazaN
  Önemli değil Umut:)
   
 7. TheCloUd_Bursa16

  TheCloUd_Bursa16 Özkan küçüK

  Yaş:
  24
  Mesajlar:
  403
  Şehir:
  Kestel/Bursa
  Favori Kamış:
  Remixon KING 50
  En İyi Avı:
  Turna 8 kg, 8 kg SazaN
  Önemli değil Ahmet abi:)
   
 8. estergon44

  estergon44 fatih

  Mesajlar:
  65
  Şehir:
  malatya
  Favori Kamış:
  kamış olta
  En İyi Avı:
  4.6 kg aynalı sazan
  ellerine ve emeğine sağlık güzel kardeşim.paylaşım için teşekkürler.herşey harika olmuş.yalnız şu küspe ile avcılık bana çok sağlıklı gelmiyor.ve bu yöntemi hiç bir zaman kullanmıyorum.neticede balıkları yaralamada yüksek ihtimalli bir yöntem.sonuçta gelen balığın iğnesini ben ağzından çıkarmak isterim;) sevgiler kardeşim...
   
 9. gülbaharlar

  gülbaharlar gulbaharlar

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  4.214
  Şehir:
  manisa
  Favori Kamış:
  el oltası, kamış
  En İyi Avı:
  13 kilo aynalı sazan
  35 lik misina ince olmazmı kardeşim biz devamlı sazanda 70 lik kullanıyoruz
   
 10. TheCloUd_Bursa16

  TheCloUd_Bursa16 Özkan küçüK

  Yaş:
  24
  Mesajlar:
  403
  Şehir:
  Kestel/Bursa
  Favori Kamış:
  Remixon KING 50
  En İyi Avı:
  Turna 8 kg, 8 kg SazaN
  önemli değil Fatih abi...dediğin gibi küspeli oltanın üzerindeki küspe ufak balıkları hemen etrafına toplama özelliğine vahip olduğundan dolayı, ve iğnelerin fazla büyük olmaması nedeniyle parmak kadar balıklar bile iğnelere yakalanıyor...ve her zaman ağzından yakalanmıyor...bazen gövdesinden, bazen yüzgeçlerinden, bazen de başından yakalanıyor...bu balıkları geri salmak zorunda olduğumuz için balıkları yaralı, hatta ağır yaralı bir şekilde göle salıyoruz...bazen bu balıkları oltalarını boşuna çaldırdığı için kıyıya çektiğinde zamanımı senin için mi harcadım deyip, balığı iğneden kafasını bile canlı canlı koparacak şekilde atanlar var ve rica ediyorum, lütfen iğneleri balığın yakalanmış yerlerinden balığı inciltmeden çıkarmalarını diliyorum:eek:

  saygılar...
   
 11. TheCloUd_Bursa16

  TheCloUd_Bursa16 Özkan küçüK

  Yaş:
  24
  Mesajlar:
  403
  Şehir:
  Kestel/Bursa
  Favori Kamış:
  Remixon KING 50
  En İyi Avı:
  Turna 8 kg, 8 kg SazaN
  Ali abi, ben bu kalınlıktaki misinayı(35 mm.) makaralı oltalar için yazdım... tabikide sallama olarak tabir ettiğimiz oltalarda 50 mm-100 mm. kalınlıklardaki misinaları sallamalar için kullanıyoruz...sanırım sende 70 mm. kalınlığındaki misinayı sallamalar için kullanıldığını söylemek istemişsindir:confused: ...
   
 12. gülbaharlar

  gülbaharlar gulbaharlar

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  4.214
  Şehir:
  manisa
  Favori Kamış:
  el oltası, kamış
  En İyi Avı:
  13 kilo aynalı sazan
  özkan doğrudur kardeşim
   
 13. uzunköprülü umut

  uzunköprülü umut Umut ÖZER

  Mesajlar:
  672
  Şehir:
  edirne/uzunköprü
  Favori Kamış:
  3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
  En İyi Avı:
  10 cm tatlısu levreği
  ben şahsen makaralı oltamda 0.35 mm lik slikonlu misna kullanıyorum memnunum takılsa bile kopmuyor yalnız sallamalarda ise 0.80lik kullanıyorum çünkü 0.80 misinanın karıştıktan sonra çözülmesi çok kolay bide gelin 0.35 lik misinanın karıştığını düşünsenize :D
   
 14. carphunters

  carphunters sebahtin

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  1.017
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
  diyelim ki avlanıcağımız bölgede sazan balığını sonar ile 350/400 metre mesafede buldunuz ve avlanacağınız mesafe uzak
  -0,70/0,100 mm misinayı hangi makine ve kaç metre sarabılırız?
  -0.35 mm mi daha az görünmez,(daha avcı) 0.70 mm mi?
  ayrıca makine ile atışlarda 0.70/0.100 mm misinanın makinaya verebileceği zararları düşünemiyorum
  0.35 mm misina sazan balıkçılığı için idealdir hatta 0.30 mm kullanılabılır eğer amaç daha dayanıklı misina kullanmaksa 0.70 ve daha kalın misina yerine shock leader kulanmanızı tavsiye ederim her makinaya ana bedenden sonra 20/25 metre yeterlidir,amaç sazan balığını kıyıya getirdiğinizde ani kafa vuruşlarına cevap vermektir,yada hemen önünüzde suyun içinde var olan otların içine saplanan sazanı misinanızı kopartmadan çıkarmaktır  benim en sık kullandığın markalar kryston,korda,esp dir
  [​IMG]

  [​IMG]

  makinaya sardığınızda
  [​IMG]

  [​IMG]

  shock leader kulamında en çok dikkat etmeniz konu atışlarda örme ipin parmaığınızı kopartmamasıdır bunun için de tek parmak eldiven kullanmanızı tavsiye ederim

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 14 Ağustos 2008
 15. uzunköprülü umut

  uzunköprülü umut Umut ÖZER

  Mesajlar:
  672
  Şehir:
  edirne/uzunköprü
  Favori Kamış:
  3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
  En İyi Avı:
  10 cm tatlısu levreği
  verdiğin bilgiler için teşkürredrim sabri abi ;)
   
 16. carphunters

  carphunters sebahtin

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  1.017
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub

  umut niye 0.80?
  misinan niye karışıyor bunun nedenlerini araştırdın mı?
  eğer makina kullanıyorsan ve dolaşıyorsa makaranın üzerinde yazan misina kapasitesini dikkate almıyorsun demektir yada kullandığın misina cok eski
   
 17. esabi

  esabi SENIOR MEMBER

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  4.881
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  reklama gerek yok
  Favori Makine:
  favori kamışım bölümünde yazıyor
  En İyi Avı:
  pulu imzamda
  0.70-0.80 misina bence sazanı ürkütmekten başka bir işe yaramaz sadece bulanık suda iş yapar diye düşünüyorum (tabiki bu benim düşüncem)
  ayrıca sabrinin dediklerinin her kelimesine katılıyorum bunca yıllık balıkçılık hayatımda sazana 0.40'ın üzerinde misina kullanmadım son yıllarda ise sadece 0.35 kullanıyorum:)
  özkan kardeşim sanada bu konu için ayrıca teşekkür ederim:) :)
   
 18. uzunköprülü umut

  uzunköprülü umut Umut ÖZER

  Mesajlar:
  672
  Şehir:
  edirne/uzunköprü
  Favori Kamış:
  3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
  En İyi Avı:
  10 cm tatlısu levreği
  abicim kasnaklı yani sallamalarda misinayı genelde yere doğru çektiğimiz için atımlarda ince misinanın karışma olasılığı oluyo ama makarılarda karışma olmuyor yani makaralıya 0.80 sarmıyorum 0.35 silikonlu sarılı :D
   
 19. uzunköprülü umut

  uzunköprülü umut Umut ÖZER

  Mesajlar:
  672
  Şehir:
  edirne/uzunköprü
  Favori Kamış:
  3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
  En İyi Avı:
  10 cm tatlısu levreği
  yok aytekin abi benim demek istediğim kalın misinayı kasnakta kullanmak iyi gidipte 60lık bir makinaya 0.80 sarılmaz dimi :D
   
 20. carphunters

  carphunters sebahtin

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  1.017
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub

  yere doğru değilde yukarıya doğru denedın mı?:D :D bence dersinde bıraz daha çalışmalısın bir yerde hata yapıyorsun
   
 21. uzunköprülü umut

  uzunköprülü umut Umut ÖZER

  Mesajlar:
  672
  Şehir:
  edirne/uzunköprü
  Favori Kamış:
  3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
  En İyi Avı:
  10 cm tatlısu levreği
  ifade yeteneğim pek fazla yok şöyle anlatayım atıyorum o anda makaralı oltamız yok kasnaklarla iş yapmaya çalışıyoruz kasnağın birne balık vurdu ne yaprsın kasnağı eline alıp sarmayamı başlarsın yoksa misinayı yere doğru karışmayacak gibi mi sararsın bunu söylemek istemiştim :D