Sazan Balığının Gelişimi Üzerine

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Baracuda76 tarafından paylaşıldı.

1. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Tatlı su balık avcılarınının en büyük rüyası iri bir sazan yakalamaktır. İri ile kastettiğim hep belgesellerde izlediğimiz yabancıların yakaladığı 10 -15 kg ve üstü balıklardır. Bu belgesellerde Catch and Release / Yakala ve Bırak ile her yıl aynı gölette daha iri balık yakalanabiliyor. Ülkemizde olta ile yakalanan balıkları hepimiz biliyoruz ki bu kadar büyük değil. Ama hangimiz yakaladığımız 2-3 kg'lik sazanı saldık. (şahsen ben daha hiç salmadım) Ama hepimiz bu 2-3 kg'lik balıklardan çok daha iri balıklar bekliyoruz. Onlara o fırsatı vermiyoruz. Onları salsak kaç sene de 15 kg olurlar diye düşündüm. Daha sonra yeni yavrular kaç sene de avlanılacak boyutta olabilirler diye düşündüm. ve.....................
    Geçen iznimin bir kısmını Antalyada geçirdim. Kepez su ürünlerinden biriyle görüşme fırsatım oldu. Sazan balığının gelişimi üzerine tez yazan da biri olduğu için merak ettiğim bir kaç soru sordum. Onları paylaşmak istiyorum:
    ***Sazan balığı kaç yılda 1 kiloluk haline gelir diye sordum: Doğrudan göldeki beslenme yapısına (ph derecesi, bitki yapısı, toprak zemin, suyun ısısı vb) ve balık sayısına bağlı olduğunu söyledi. Yeni yapılan gölet, barajlarda balıkların büyümesinin daha hızlı olduğunu ekledi. ortalama 4 yılda 1 kilo olabileceğini ama bu durumun tamamen göletteki beslenme şartlarına ve popülasyona bağlı olduğunu ısrarla belirtti.
    ***Aynalı sazan normal göllerde kendisi üreyebilir mi diye sordum. Şartlarını bulursa ürer dedi. Normal sazan kadar olmasa da çok rahat üreyebilir dedi.
    Bu konularda başka bilgisi tecrübesi olan varsa bilgilerimizi artırabiliriz.
    Sevgiler, saygılar

2. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    bilgin ve alakan için sağol yalnız anlayamadığım 4 yılda 1 kilo olması burada bir yanlışlık olmasın bizim burada yani demir köprü barajındaki havuzlara atılan yavru sazanlar yani çapak diye tabir ettiğimiz yaklaşık altı ayda bir kiloya ulaşıyor demişlerdi ama yinede hazır yem yiyiyorlar diye olabilir bir hata yapmış olmayayyım selamlar

3. serdar43

serdar43

Favori Kamış:
    Orta kalite kamış.
    En İyi Avı:
    Levrek- 1,750 gr
    bencede 4 yılda 1kilo olmasında bir gariplik var gibi. Sazan benim bildiğim o kadar uzun surede 4-5 kilolalara kadar ulaşması gerekli Burdaki bir kaç gölete atılan sazanlar 1-1,5 yılda kilo basmıştı. Ama tabi sazandan sazanada fark edermi yani bahsedilen kültür sazanıysa 4 yılda 1 kilo olması hakkında yorum yapamam..

4. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    bu konuda bildiğim bir şeyi eklemek istiyorum 2yaşındaki sazanda yaklaşık 1cm bıyık olur bundan sonraki senelerde her iki senede yaklaşık 1 cm büyür bu bağlantı ile yaşını yaklaşık olarak bulabiliriz

5. mihtaroglu

mihtaroglu Melih

Favori Kamış:
    olta.sallama.
    En İyi Avı:
    pullu sazan 4 kg.
    benim bildiğim kadarı ile pullu sazan 6 ayda 1 kg,aynalı sazan ise 9 ayda 1 kg alıyor.tabii uygun şartlarda.çünkü sazan balığı ticareti olan ve üretilen bir cins.o kadar uzun sürede gelişse para yapmaz.ticari üretimide olmaz gibi geliyor.

6. mihtaroglu

mihtaroglu Melih

Favori Kamış:
    olta.sallama.
    En İyi Avı:
    pullu sazan 4 kg.
    ELİME GEÇEN YAZIYI PAYLAŞMAK İSTERİM BENDE YANLIŞ BİLİYORMUŞUM.

SAZAN YETİŞTİRİCİLİĞİ
    Yrd.Doç.Dr.Şeref KORKMAZ
    IIlıman iklim bölgelerinin ekonomik öneme sahip türü olan sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758), sıcağı sevmesinin yanında soğuğa da dayanıklı olup, en tansif yetiştiricilik için çok uygundur. Az miktarda oksijene gereksinim duyması ve yetiştirme sırasında boylama, kepçeyle yakalanma ve tartım gibi işlemlere du yarlı değildir ve kolayca yaralanmaz.4-30°C arasındaki su sıcaklığı değişimlerine kısa sürede uyum sağlar .

.........Sazan müstesna bir çevre toleransına sahiptir. 20 °C’nin üzerinde optimum büyümesine karşın, uzun süre <1 °C su sıcaklığına ve ani sıcaklık değişiklikleri ne maruz kaldığında da yaşayabilir. Sazan ‰5 tuzlulukta (2) ve 5-9 arasındaki pH’larda rutin olarak büyümektedir (3). Tuzluluk deneysel olarak ‰12’ye çıkarıldığında da büyümesini sürdürmektedir .

.......Türkiye’nin bütün bölgelerinde bulunan ve içsu balıkları üretimimizin önemli bir kısmını oluşturan türdür. Üretimin büyük kısmı Ege, İç Anadolu ve Güney Anadolu bölgesinden sağlanır. Ege bölgesindeki bazı su kaynaklarında l. yılda 350 g, 2. yılda 1500 g’ın üzerine ve 3. yılda da 2.5 kg’ın üzerine çıkabilmektedir. Sazan pazar büyüklüğüne Ege bölgesinde ikinci yılın sonunda, Avrupa koşullarında ise, bunun iki misli sürede ulaşabilmektedir .

7. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Sazanın 1 yılda 1 kilo olduğunu duymuştum..

8. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Sazan balığı bir yılda bir kilo olmasına bilimsel olarak bile görülmemiş bir şey. Sazan yetiştiriciliği ile ilgili suni ortamlarda bile bu kadar hızlı bir gelişme kaydedilemez. ılıman iklimlerde sazan daha hızlı büyür bu yüzden Ege ve akdeniz'deki göllerde sazanlar karadenizdeki, ve anadoludakilere nazaran daha hızlı büyüyebilir.

9. Serkanmsg

Serkanmsg Serkan

Favori Kamış:
    Makaralı ve şamandıralı takım
    En İyi Avı:
    2 Kg. 150 gr. Yayın
    Şimdi şöyle düşünelim oltalarımıza geldiğinde suya geri saldığımız 100 gr bile gelmeyen sazan çapakları bu yılın yavrusu olabilirler mi? Hiç sanmıyorum.. Sazan balıkları Nisan - Haziran arası dönemde ürediklerine göre ve bizim yakaladığımız balıklar bir iki aylık olamayacağına göre (su kıyısına az miktarda irmik atarsanız bir iki aylıklarını da görürsünüz) en erken geçen yılın yavruları demektir ki bu da balığın bir yılda kiloluk olabilme tezini geçersiz kılar.. Beslenme şartları da büyümede önemli tabii ki... ayrıca sazan ve de sazandan üretilmiş Aynalı sazandaki genetik mirasta büyümede etkilidir. Bazı sazanların nispeten ince bazılarınınsa "yastık" gibi olduklarını gözlemişsinizdir. ancak her hal ve karda iki tam yıl geçirmeyen bir sazanın kiloluk olabileceğini hiç sanmıyorum.

10. esesli26

esesli26

Favori Kamış:
    kamış,makara,kepçe
    En İyi Avı:
    2-3 kg arası sazan
    sazan ne kadar zamanda büyür

Sazanın 3 yılda 35 cm boya ve 1kg ağırlığa eriştiğini yabancı kaynaklı sitelerde gelişim grafiği ile verilmiş.
    4. yılda 40cm. boy 1,3 kg.
    5.yılda 50 cm. boy 2,8 kg. ağırlık
    10 yılda 7,5 kg.
    15 yılda 10 kg.
    30 yılda ise 24 kg ağırlığa erişebilmektedir.
    Sözün kısası şimdiden yakala bırak yaptığımızda torunlarımız iyi avlar yapabileceklerdir!!!!!!
    Kızılderili Ata Sözünü Hatırlayalım: Dünya bize dedelerimizden miras kalmadı,biz onu torunlarımızdan emanet aldık.
    O halde torunlarımıza trofe bırakacaksak şimdiden tedbirimizi alalım.

11. esesli26

esesli26

Favori Kamış:
    kamış,makara,kepçe
    En İyi Avı:
    2-3 kg arası sazan
    Merhaba Şinasi,
    (Ben atçılar kahvesinden İsmail abin bilmem hatırladın mı)
    görüşmeyeli çok uzun yıllar oldu, mesajlarını buradan bekliyorum

selamlar, görüşmek üzere

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sazan sıcaklığa bağlı olarak Türkiyenin her yöresinde ayrı hızda büyür.
    Verilen araştırmada (ki Şeref hoca işi bilir ve en önemlisi Türktür ve Türkiyedeki sonuçları sunmuştur) buna değinilmiş.
    Yetiştiricilik havuzlarında ilk yıl sonunda 750-1500 gram olması mümkün.
    Kars ilimizdeki göl ve göletlerde 5 yılda ancak 1 kg olur. Merzifon 100. yıl göletinde yaban şartlarında 1980 li yılların başında 2 yaşında ve 3.5 kg olan aynalı sazanları Samsun Koruma Kontrol İl Müdürlüğü kimseye anlatamamıştı.

Olay sıcaklıkla ve dolayısıyle bir yılda kaç günde su suıcaklığının 23 derece civarında olduğuyla alakalıdır.

13. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Merzifondaki olayı tam olarak anlayamadım. Biraz daha açıklar mısınız? Samsun Koruma Kontrol İl Müdürlüğü'nün kimseye anlatamadığı 10-15 yıllık mazisi olan göletin balıklarının hala 3,5 kilo olması mı?

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sitede bu başlığın altında iki yaşındaki sazanın ortalaması 300-500 gram arasındayken, 3.5 kg sizce enteresan değil mi?

15. esesli26

esesli26

Favori Kamış:
    kamış,makara,kepçe
    En İyi Avı:
    2-3 kg arası sazan
    sazanın yıllara göre büyümesi

(alıntı)

yavaş büyüyen balıkları hoyratça avlayıp neslini kurutmayalım.

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    En büyük balığı 2 kg luk sazan, ve benim gibi en büyük balığı 5 gramlık kaya balığı olanların, küçük balık avlamamak konusunda ne kadar samimi olduğu su götürür :)