Sazan için iğne seçimi

Konu, 'İğneler' kısmında akın usta tarafından paylaşıldı.

1. akın usta

akın usta

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    Evet sevgili forum arkadaşlarım kaç zamandır kafama takılan bir soruya cevap arıyorum dört ila beş kilo arası gelen bir sazan için iğne seçimi ne olmalı..?
    Ben pelican carp rıg boli kösteği no 3 kullanıyorum.. avlağımda iri sazanlar var fakat herseferinde bir sazanla dönüyorum iğne seçiminde yanlışlıklar yaptığım sonucuna varıyorum.
    Sizce iğne seçimi neolmalı..?

2. akın usta

akın usta

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    O ustalık farklı ustalık...

Otomobil motor işine tam yirmiki senemi verdim ve arkadaşlarım ve ailem bana akın usta diye hitap ederler O ustalık oradan geliyor, yoksa balık avcılığında çırağım. Forumlarla tanıştıktan sonra ve sizler gibi arkadaşlarla bilgi takaslarıyla baya bir yol katettim şimdilerde ise çıraklık ve kalfalık arası bir yerlerdeyim diyebilirim.

3. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    usta görüşelim beşlik onluk sazanlar ilgi alanıma girer
    iğnenin yanında bazı ince ayrıntılar daha var;) onları da görüşünce paylaşırım anladın sen onu merak ettim şu iğne beğenmeyen sazanları

anladığım kadarıyla resimdeki takımdan kullanıyorsun

bu hazır takımları birebir inceledim iğneler çok kalın iğne ucu düz içe kavisli olursa daha rahat batırırsın damağına sazanın iş yapmaz mı yapar fakat daha ince ,hafif ve küçük iğne kullanırsan başarı oranın yukselir bunun yanında birde mısına var kaç mm misina kullanıyorsun örme misina hiç denedin mi

4. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    ben her gittiğimde bir sazanla dönsem foruma konu açarım bende bir takım var herkese tavsiye ederim diye:D :D :D

5. mihtaroglu

mihtaroglu Melih

Favori Kamış:
    olta.sallama.
    En İyi Avı:
    pullu sazan 4 kg.
    büyük sazanlar pek kapris yapmazlar ancak şimdiye kadar incelediğim tüm hazır takımlarda iğneler gerçekten kalın.sazanın beslenme şekli genelde yerden vakumlayarak.45 derece eğimi sever ama.genelde çöpçü balıklar gibi emer.bu ne anlama geliyor.deneyimlerimden şunu söyleye bilirim.avlaktaki toprak rengi önemli koyu renkli toprakta mısır daha net görünüyor ilgi çekiyor.kullanılan iğne hafifse ve çarmıkta ince esnek ve yumuşaksa vakumlamada balığın ağzına sürüklenmekte hatta daha derinlere takılarak kurtulmayı azaltmakta.

ben genelde.40 lık misina.(multiflament). çarmıkları örme misina.iğneyide 4 numara kullanıyorum.pelikan gagası şeklinde olanlardan.

benim bildiğim bu kadar.gerisi rastgele.

KAÇAN BALIK BÜYÜK OLUR KAÇAMAYAN IZGARA...:) :)

6. akın usta

akın usta

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    sabri usta sana yer demeye korkar adam bakıyorumda gittiğin göllerde balık kalmıyor usta maşallahın var ama taktir ediyorum.
    senin yazılarını sürekli takip ediyorum...
    evet seninde gösterdiğin iğnelerden kullanıyorum bazen ucuna mısır bazende boli takıyorum fakat istediğim sonuca varamıyorum.
    misina ise 0,30 12 kğ çekerli testli bir misina kullanıyorum. yemlemede mısır ve kuzu yemi kullanıyorum... fakat genelde gelenler kerevit oluyor giitiğim yerlerde 1,5 gün kalıyoruz daha fazla kamp yapma şansım hiç olmadı ben iğneme kabahat buluyorum senin şu gamakatsu Is 3310 no 2 iğneyi arar oldum bu günlerde fakat nette aradım bir türlü bulamadım...
    kırklareli barajına gittim geçenlerde adamlar bir iğne kullanıyorlardı dersinki balina yakalayacaklar şaşırdım..

7. akın usta

akın usta

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    hemşeim..

melih bende sabrinin gösterdiği takımda 4 no iğnelisini kullanıyorum..
    bu örme misinaları sadece iğnedemi kullanıyorsunuz..?

8. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    bazen ucuna derken yemi nereye takıyorsun iğnenın üstüne mi iğnenin altındaki ipe mi?
    kerevitlerden kurtulmak için oltaları atığın yerin 20 m sağina ve soluna buyuk hayvan kemiği dibe atıp kurtulabılırsın yada yemlemek için kullandığın kuzu yemini kullanma belki kuzu yemi kerevitleri topluyor
    kuzu yemi her zaman iş yapıcak diye bır kural yok
    gamakatsu ls 3310 serisi turkıyede yok
    bu iğnelere yakın kalıtede owner 51480 serisini de kullanabılırsın

9. mihtaroglu

mihtaroglu Melih

Favori Kamış:
    olta.sallama.
    En İyi Avı:
    pullu sazan 4 kg.
    bu örme misinalar çok çabuk düğüm oluyor.ben genelde iğnede kullanıyorum.boyunuda kısa yapıyorum.zaten örme misinayı kullanmamın sebebi sağlam olması ve yumuşak olması.iğnede hafif olursa balık emerken ağzına daha çabuk gidiyor.birzamanlar eskişehirde bir başçavuş vardı emekli ,o evde iğne imal ediyordu.hatta iğnelerin ismide başçavuşun iğnesi idi:) .ama artık yok piyasada.o iğneler hem hafif hem dayanıklıydı.esnemiyordu ama kırılıyordu.ancak sağlam iğnelerdi.belki sağda solda kalmış tır sormak lazım.

10. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Başçavuşun iğnesi güzel bir admış:D
    Ben bu yıla kadar mustad kullanıyordum. Sabri'nin başka bir forumdaki iğne tavsiyesinden sonra Gamakatsu markasını aradım Eskişehirde bir yerde buldum tam modelini hatırlamıyorum ama içinde 10 tane vardı 4,2 ytl'ye aldım. Bu kancaya takılan bir balık hayatta kaçmadı ve çok rahat tahminimce sazan tarafından yutuluyor. Tabi yemlerin ve kancanın zeminde olması ,şart. Alt tarafı geniş ucu içeriye doğru çapraz kıvrık koyu gri renkte, delikli misina bağlama yeri var herkese tavsiye ederim.

11. akın usta

akın usta

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    baracuda 76

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim sabri ile görüştük bir kaç iğnede karalaştık deneyeceğim bu hafta bakalım.

12. akın usta

akın usta

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    sabri usta

bu örme misinalar hakkında neler düşünüyorsun..?

13. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:

bu kadar bilgi yeter
    bundan sonrası için ufak ufak cezalar mevcut :D
    tekirovskiyi hazırla:D :D

14. akın usta

akın usta

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    ustam sana değil tekirovskiyi tekirovskiler feda olsun..
    ama ben hala çırağım...:D :D :D

15. akın usta

akın usta

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    iğneleri buldum..!

Evet sevgili forum arkadaşlarım kaç zamandır kafama takılan bir soruya cevap arıyorum dört ila beş kilo arası gelen bir sazan için iğne seçimi ne olmalı..?
    Ben pelican carp rıg boli kösteği no 3 kullanıyorum.. avlağımda iri sazanlar var fakat herseferinde bir sazanla dönüyorum iğne seçiminde yanlışlıklar yaptığım sonucuna varıyorum.
    Sizce iğne seçimi neolmalı..?

==============================================-
    bir hafta önce bugünlerde SAZAN..! tutmak için iğne arıyordum, büyük bir heyecanla ve ilk aklıma gelen yer balık avı net oldu..! konu açıldı ve benim için büyük bekleyiş başladı.
    ilkmesaj ardından ikincive üçüncüsü derken bir iğne ilişti gözüme owner 51481 no 2/0 çünki tavsiye iki kişiden geliyordu carphunter team sabri ve carpangler..! ve birdiğer konu dip beslenmesi cevap ise mihtaroglu ve bir diğer konu barucuda 76'dan başçavuşun iğneleri ::) onuda alıcaz bulursak..!:)
    ve ben bu iki arkadaşı dinledim ve owner 51481 no 2/0 iğneyi aldım avlagıma gittim yemlememi yaptım, iğnemi dibte yatcak şekilde ayarladım ve askerleri diktim nöbete...
    büyük bekleyiş başlamıştı çünki her gittiğimde aynı saatte hareketleniyor ve oltama vuruşlar başlıyordu ama her çektiğim aynalı ve pullular yaşamalıydı..!
    yaşamalıydılar çünki onlar ufaktılar..! onlar yarınlarımız içindi..!
    adrenalim yükselmiş çünki saat gelmişti vurmalıydı artık.
    çingir..! çingir..! çingir..!
    o heyecenı anlatamıyacağım...
    ustalar sağolun değerli bilgilerinizden dolayı.... TEŞEKKÜR EDERİM...

16. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Yani işe yaradı tavsiyelerimiz.
    Owner kancaları kalın olabiliyor. Ufak balıklara daha az zararı küçük ve ince kanca ile verebilirsin.

17. bilent yıldırım

bilent yıldırım bilent yildırim

3 nodan vazğeçme bence

18. dadaskoray

dadaskoray K O R A Y

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE ALLROUND KARBON 380 CM 150gr
    Favori Makine:
    OKUMA AVENGER-65
    En İyi Avı:
    6 KİLOLUK SAZAN
    Merhaba Mustad 1251C 3 numara uzun pala beyaz nikel iğne sazan avı için uygun olur mu?

19. sedaat55

sedaat55 sedat

Ovner Marka Kancalar Var Arkadaşim 2 Ve 3 No Onlari Dene.randiman Alirsin

20. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    arkadaşlar bence mustad 505 modeli iğneler iyi ve sağlamdır.owner vb. markalar kadarda pahalı değiller fiyat önemli sazan oltaları sık sık takılıp kopuyor.4-5 tl ye 5 iğne yerine mustad ın 50 lık leri aynı fiyata.