sazan takımı için yardım

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında hüseyin eraslan tarafından paylaşıldı.

1. hüseyin eraslan

hüseyin eraslan hüseyin eraslan

merhabalar aranıza yeni katıldım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim dahaönceleri kasnaklı dip oltalarım vardı ama artık daha kitabına göre ve sportif av yapmak istiyorum kamışla avlan maya karar verdim kamış olarak shımano velosity 3,66 yada 3,96 almayakarar verdim bu kamışlar hakkındaki düşüncelerinizi birde bu kamışlarla nasıl bir makine önerirsiniz teşekkürler

2. REELMASTER

REELMASTER AKİF NAZLI

Merhabalar Hüseyin bey,
    Kamış seçiminiz güzel ancak fiyat performans açısından pahalı bir tercih. Ben nacizane Daiwa nın yeni serisi crosscast 390 3.5 libre öneririm. Makina olarak DAM Quick shadow 560 FS öneririm. İkiside yarı yolda bırakmaz.Sağlıcakla kalın.

3. hüseyin eraslan

4. hüseyin eraslan

akif bey öncelikleilginize teşekkür ederim 2prç kamışların 3 prç lara göre mesafe konusunda daha iyi olduğunu duymuştum benim avlaklarım büyük göl ve barajlar bu kamışla 100.150gram ı ne kadar uzağa atabilirim hayırlı günler

5. REELMASTER

REELMASTER AKİF NAZLI

Hüseyin bey teşekküre gerek yok estağfurullah. Önceliğimiz paylaşım ve fikir teatisi.
    Öncelikle 2 parça kamışların 3 parça kamışa kıyasla erim konusunda daha iyi olduğu göreceli ve pratikten çok teorik bir bilgidir. Bir markanın 3 parçalı bir modeli diğer bir markanın 2 parçalı modelinden ,hatta aynı markanın üst segment bir 3 parçalı modelinin alt segment 2 parçalıdan çok daha yüksek erime sahip olduğunu görebilirsiniz. Ancak söz konusu öncelik erim olduğunda iş sadece kamış kaç parça veya kaç paralık kamış olayınından çıkıp farklı bir boyuta geçer. Kullandığınız takım ağırlığı , aksiyon aralığı ,malzeme ve atış sitili gibi daha sayamadığım onlarca faktör erimi etkiler. Örneğin sizin seçiminizde ki shimano velocity 3lb kamışı ele aldığımızda : CW=CTlb*-+%CTlb.10 OZ hesabıyla minimum 60 maximum 110 gram aralığında çalışır. Zaten bu kamışı talebiniz olan 110-150 gr aralığında kullanırsanız erimi düşer. Öte yandan benim tavsiye ettiğim kamış 65 gramla 135 gram arası çalışır. Fakat bu kamış ta karekter itibariyle SLD veya SLR sınıfı uzak atım kamışı değildir. Dayanıklılık ve Erim değerleri optimize edilmiş bir kamıştır. Eğer hedefiniz sadece en uzak erimse yapılan testler gösteriyor ki ne sizin tercihiniz nede benim önerim ilk onda yer bulamamış.Bu klasmanda ilk üçte yer alan kamış Marka ve modellerinde ikisi zaten ülkemizde satılmamakta. Bu durumda benim sadece araştırmalarıma güvenerek önerebileceğim tek bir marka ve model var: Fox-Fishing-Warrior-S13FT-3-50-Lb üstüne koyacağınız makinede aynı amaca yönelik FOX FXX11 olur...
    Dönersek sizin sorunuza : Bu setle 110 -150 gr takımı kaç metre atabilirsiniz? Bu sorunuzun birçok cevabı var .
    1) Sizin tercihinizden ve benim önerimden daha uzağa.
    2)Kabiliyetiniz ne kadarsa o kadar uzağa.
    3)Fizik kurallarının izin verdiği kadar uzağa.
    Asıl benim sorum şu : Erim mesafeniz bütçenizi 2 hatta 4 katına çıkartacak kadar önemlimi ?
    Asıl soru : Eğer amaç balık tutmaksa ,başarının anahtarı erim mesafesiyle ne denli orantılı ?
    Sağlıcakla kalın

6. hüseyin eraslan

akif beyöncelikle hakkınızı helal edin çok zamanınızı aldım yukarıdaki hesaptan anlamadım ama kısaca hedef 50 , 150,gram ağırlığı 100,130mt ye atmak irtibatı koparmıyalım üstadım

7. REELMASTER

REELMASTER AKİF NAZLI

Hüseyin bey kardeşim. Öncelikle üstadlık bize 3 beden büyük gelir.Hakkımızda yokki helal olsun. Estağfurullah.Bu konuda sanırım bir anlatım hatam oldu ki anlaşılamadım.Tekrar anlatmaya çalışayım canım kardeşim. Eğer 50 gram atacaksanız 2 lb kamış seçmeniz gerekir. Yok 150 gram atacaksanız 5 lb kamış seçmeniz gerekir. 50 yi atan 150 yi atmaz çünkü bayılır yani çok esner. 150 yi atan 50 yi atmaz çünkü esnemez. En ideal esneme aralığını sağlayan ağırlığa Lb(Libre) cinsinden CT yani (CurveTest) denir (formuldeki CTlb).Sanırım bu konuda anlaştık .Hem 50 yi hem 150 yi atacak özel kamışlarda mevcut. Ancak bunlar Carp(sazan) kamışı değildir. Özellikle deniz alası,kral somon veya yayın avında kullanılmak maksadiyle dizayn edilmiş kamışlardır.Bu kamışlarda amaç uzak erimden ziyade yüksek kırılma mukavemeti olduğu için, mesafe konusunda performansları nispeten zayıftır.Ancak TAKIM AĞIRLIĞI( KURŞUN +YEM +İĞNE veya İĞNELER varsa YAY ve FEEDER tabir edilen MOZMOZ kaplarının toplam ağırlığı yani Formüldeki CW ) nın 200 ila 300 katı ağırlık taşıyabilirler. Amaç uzağa atmaktan ziyade 90 kiloluk balığı dipten yüzeye taşıyabilmektir.Atış performansları (sırf kurşun)60-80 metre sınırını geçmez. Bunun tam tersine sizin talep ettiğiniz 50-150 gram aralıkta çalışacak ve 130 metre üzeri (sırf kurşun) erim sağlıyacak kamışlarsa surf tabir ettiğimiz kamışlardır. Benim 70 gramla 140 gram aralığında en iyi atışım 157 metre. Bu tür kamışlardaki hendikap ise büyük bir balığı yerden kesecek mukavemete sahip olmamalarıdır. Yanlış bir kullanımda 5 kiloluk balık tarafından rahatça kırılabilirler. Ama doğru ellerde, gücü kamıştan ziyade kalamaya ,dolayısiyle makinaya bindirerek 70 kiloluk balığıda çekebilirler.Sazan kamışları bu iki sınıfın ortasında dayanıklılıkla mesafeyi optimize eden kamışlardır. Ama daha az töleranslı takım ağırlığı aralığında çalışırlar. 3lb bir kamışla 80-100 gram aralığında iyi bir teknikle 100-110 metre rahatlıkla atabilirsiniz. Tabiki ucuna 4 iğneli küspe takıp atmaya çalışmak gibi bir aptallık yapmaktan bahsetmiyorum. Mesafe kurşunu ve tek iğneli takımdan bahsediyorum. 60 lık 70 lik misina kullanıp, küspe atayım derseniz, hele birde makinanız uygun değilse 60-70 metreleri zor görürsünüz. 60 gramın altına düşmem,gerekirse 220 gram da atarım diyorsanız 80-90 metrede yeterse - 3.60 bir tele karbon kamış ve surf bir makinada işinizi fazlasıyla görür.İletişim konusunda size özelden telefonumu gönderiyorum akşam 5 ten sonra çekinmeden arıyabilirsiniz. Sesinizi duymaktan memnun olurum.Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme: 17 Mart 2017
  8. gökhanacar

gökhanacar gökhan acar

akif bey merhaba ben sazana yeni başladım. başlangıç seviyesi bir olta arıyorum. gezer şamandıralı bir sistem için başlangıç seviyesi bir olta ve makara tavsiye edebilir misiniz. teşekkür ederim