Shimano makina ve kamış hakkında yardım

Konu, 'Makineler' kısmında drugstar tarafından paylaşıldı.

1. drugstar

drugstar Hasan YILDIZ

Favori Kamış:
    Shimano Nexave BX
    Favori Makine:
    Shimano Technium
    En İyi Avı:
    Turna 2.5 kg
    Öncelikler değerli üstadlara merhaba diyerek uzun zamandır aranıza katılamamakla beraber, hobim dahilinde ilk başvuru kaynağım olan bu güzel sitenin değerli üstadlarına saygılarımı sunmak istiyorum.

Şu günlerde kendi olta takımlarım arasına bir adet güzel bir Shimano At-Çek Takımı kurmak hedefindeyim. Bu sebeple Kamış ve makina tavsiyelerinize ihtiyaç duyacağım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Öncelikle yapmak istediğim av hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

Av Yeri: Bulgaristan Karadeniz kıyıları
    Yapılacak Av: İstavrit,Mezgit, Zargana, Kefal, Barbun, Çinekop, Lüfer
    Yöntem: At-Çek
    Kullanılacak Takımlar: Bombarda, Çapari, Yemli çapari, Zargana Topu, vs..

Gelelim benim yukarıda verdiğim bilgilere dayalı olarak almak istediğim Makina ve Kamışa.

Makina olarak 2 adet Shimano arasında kaldım. Bunların arasındaki farkı ve tercih etmemi düşündüğünüz, tavsiyelerinizi rica ediyorum.

1 ) SHIMANO SUPER GT 3000S
    http://www.balikmarketim.com/pinfo.asp?pid=16829
    2) Shimano Technium 1000 FB
    http://cgi.ebay.com.my/Shimano-Technium-1000FB-Spinning-Reel-1000-FB-/380190005086#ht_3153wt_939

1000FB için türkçe sitelerde kaynak bulamadım, o yüzden FA olanın linkinide veriyorum. http://www.avburada.com/ug.aspx?id=11325&urun=SHIMANO%20TECHNIUM%201000%20FA%20OLTA%20MAK%DDNASI

Ayrıca yukarıdaki makinalar ile birlikte kullanacabileceğim, 3,30-4,00 m uzunluk aralığında 20-50 veya 20-60 atarlı ve uzun mesafe atışlarına elverişli bir Shimano Kamış tavsiyelerinizi de bekliyorum.

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler.

SAYGILAR

2. Kuleli

Kuleli Bilal

Favori Kamış:
    Lineaeffe ım casting 420 - Omer Excalibur 82
    Favori Makine:
    Effe Titanic TT65
    En İyi Avı:
    Levrek
    1 ) SHIMANO SUPER GT 3000S

MİSİNE K. : 0,18 MM / 240 MT

0,20 MM / 220 MT

0,25 MM / 140 MT

0,30 MM / 100 MT

Pek anlamam makinelerden ama misina kapasitesi bana biraz az gibime geldi ?

3. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Hasan selam,

Bir yerde çelişki var, uzun atış yapmak, at-çek yapmak, zargana topu ve çapari çalışmak istiyorsun, 3,30-4,00 metre arası kamış olur diyorsun, surf kafa makine diyorsun, 20-50 20-60 gram atarlı olsun diyorsun, bu son atar kısmı spin kamış özellikleri taşıyor neredeyse, 20-50 20-60 gram atarlı kamışla kaç gram kurşun kullanarak uzak atışlar yapmak istiyorsun?

yanlış anlamadıysam düşük atarlı bir surf uzak atış kamışı arıyorsun, doğru mu?

4. drugstar

drugstar Hasan YILDIZ

Favori Kamış:
    Shimano Nexave BX
    Favori Makine:
    Shimano Technium
    En İyi Avı:
    Turna 2.5 kg
    Evet öylede denilebilir. Şu anda kullandığım kamış Energo Team Zander- Carbon 20-50g atarlı 3,50 m .

düşük atarlı olmasının sebebi bahsettiğim avlarda en iyi şekilde kullanılması. Çünkü bombardalar 20 g-30g -35 g , kurşunlar ise 25 g, 30 g . Şu anda kullandığım makina ve kamışımla atarken bir sarımda 100m (0,20) biten misinayı bitirebiliyorum.

Makina için sanırım Super GT de karar kılıyorum. Ama kamış için hala bir seçim yapabilmiş değilim. 3,50 veya 3,80 gibi bir spining kamışı bu avlar için uygun olacağını düşünüyorum.

5. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

bende murat abinin dediği gibiseçtiğiniz takımlarda sipin takımı ile surf takımı arasında çelişki yaşadığınızı gördüm, istavriti çapariyöntemiyle, zarganı şamandıralı zargan oltasıyla, lüferi kurşunlu sahte at çek yöntemiyle yada mantarlı klasik takımla beklemeli avlar yapıcaksınız diye düşünüyorum yoksa bllmediğim başka bir yöntemlemi avlanıyrsunuz

6. drugstar

drugstar Hasan YILDIZ

Favori Kamış:
    Shimano Nexave BX
    Favori Makine:
    Shimano Technium
    En İyi Avı:
    Turna 2.5 kg
    Evet Alibey, ben avlarda kullanılacak yöntemi belirtmenin gerekli olmayacağını düşünmüştüm.

O halde biraz daha detaylı anlatayım.

İstavrit Avı:
    25 gr kurşun ile birlikte 9-8 numara çapari takımı

Zargana:
    25-30 gr bombarda ile tek iğneli takım

Lüfer ve çinekop:
    Kaşık ile veya yüzey şamandıralı, dip mantarlı yemli takım

Umarım bu defa anlatabilmişimdir.

7. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Shimao bassterra'ya bir bakın işinizi görebilir. . Bu kamışla çeşitli sahteler, kaşık, zargana topu vs atabilirsiniz. Ama çapari ve lüfer yemlisi için daha uzun ve atarı biraz daha yüksek bir kamış daha verimli olur. Eğer bulabilirseniz Nexave telesurf kamışların 80 gram atarlısı mevcut. 4 metre boyunda ve sadece 295 gram ağırlığında. Bir de 100 gram atarlısı var onun boyu 4.20 ve ağırlığı 367 gram. Kaliteli bir spin makinayla çok keyifli bir takım olur. Ah bu nehir gibi akan sular olmasaydı da bende böyle bir takımla avlanabilseydim.