Shimano makinenin bakım deliğine gres mi akışkan yağ mı damlatılmalı?

Konu, 'Makineler' kısmında Pascal33 tarafından paylaşıldı.

1. Pascal33

Pascal33 Bora

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70 Spin Kamış
    Favori Makine:
    shimano technium 3000 sfc
    En İyi Avı:
    Levrek 2.5 Kg
    Arkadaşlar merhaba,geçenlerde yanlış kullanım yüzünden yeni aldığım,shimano tecnium neredeyse kullanılamaz hale geliyordu,tamirci şimdilik kurtardı ve büyük bir problem olmadığını söyledi,makinayı kolay bakım deliği olduğu için almıştım ama o delikten sırasıyla işe yaramayınca ;

İnce yağ(dikiş makinası resmi olan),würft hhs 2000, hatta zeytinyağı bile kullandım,en son makine dönmez hale geldi,tabi bu internetteki yoğun bilgi kirliliğinden,her şeye inanmam ve benim yeterli araştırma yapmamamdan kaynaklanıyor,her gün ava gidiyorum ve çok yoğun kullanım olduğu için shimanonun aşağıdaki setini aldım.

Uploaded with ImageShack.us

Ana sorun şu ki bu delikten yağı mı gresi mi akıtacağım:( :( :( :( :( :(

2. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Bora bey,

öncelikle eski yağ temizlenmeden yeni koyarsanız yeni yağın ömrü yarı yarıya kısalır. İstediğiniz yağlamayı sağlamaz. Sizin şu an yapmanız gereken;

makinayı tamamen açıp tüm yağı temizlemek!!! (saf alkol kullanabilirsiniz bunun için, eczanelerde Ethil Alkol!)

Makinayı güzelce temizledikten sonra dişlilere gres! rulmanlara yağ (oil) kullanabilirsiniz. Buradaki püf nokta ne kadar çok yağ o kadar akışkan makina DEĞİLDİR!!!! Her rulmana 3 damla yağ yeterlidir. Dişliler üzerine diş aralarını %20 dolduracak şekilde gres kullanabilirsiniz.

Shimano ve Daiwa makinalarda açmak ve toplamak tecrübe gerektirir!!! Eğer başabileceğinizi düşünmüyorsanız, bilen birine yaptırın bunları.

3. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    ince makina yağı: ilk makinaya sürüldüğünde çok rahatlar makina sonra 1 saat içinde kaybolur yağ ortadan.

Würth HHS 2000: kullanabilirsiniz fakat kesinlikle az kullanılmalı. Makinayı doldururcasına sıkarsanız, bu yağın tutunma özelliği vardır, kalın bir tabaka olarak rulman içlerine yapışır ve rulmanın dönmesini engeller.

Zeytin Yağı: Bir süre sonra donar kalır rulmanın üzerinde ve toz/kir toplayıp yapış yapış bir tabaka oluşturur.

Yağ orjinal yağ bile olsa her zaman az kullanın!

4. furunotr

furunotr Haluk

Makinanın içerisindeki yağ elinizdeki kit yağ ile aynı ise o delikten yani bakım portundan gres olan yağı uygulamanız gerekiyor; ancak bu kadar yeterli değil; bu tatbik pinion gear ile drive gear'ı yağlayabilecektir ancak; ossilatör ve worm shaft'ı yağlayabilmek için makinanın arka kısmındaki parlak koruma kapağını söktükten sonra oradaki deliklerden de bir miktar gres uygulamak gerekir; sanırım bu uygulama esnasında ossilatörün üzerinde hareket ettiği mil yataklar da yeterince yağlanacaktır... Yağı çok fazla uygulamayın; iyice çalkaladıktan sonra bir-iki kısa fıslatma yeterli olacaktır; main shaft için makarayı söktükten sonra bilhassa makina içine girip çıkap kısımları gres ile az miktarda tatbik edip el ile sıvayarak uygulayabilirsiniz sanırım; buralardaki yağlamayı kullanım sıklığına göre 3-6; ya da 12 aylık periyodlar ile yapabilirsiniz; misina sarım klavuzu ise ince olan yağ ile mümkünse her av sonrasında az miktarda yağlanmalı; bu tip ilaveli yağlamalarda makina içinde bulunan yağın aynı olmasına dikkat edilmeli; değilse tecrübeli biri tarafından sökülüp temizlenmesi ve makina toplama esnasında aşama aşama yağ uygulaması yapılması çok daha etkin ve güvenli olacaktır...

Esasen elinizde gelen kitten çıkan şemada nerelere hangi yağı uygulayacağınız gösterilmiştir; örnek makina krokilerinde kırmızı ile işaretlenen yerlere kırmızı kapaklı olan gres; mavi ile işaretli olan yerlere mavi kapak taşıyan ince yağ uygulanır...

Bilhassa bu tip üst seviye makina kullanıcılarının ya makina kendi orjinal yağlarını; veyahut emsal yağları kullanması makina selameti açısından oldukça önemli; hatta şarttır; örnek olarak Shimano makinaya Daiwa makina yağları kullanılabilir... Bu tip makinalarda ölçüm töleransları çok düşüktür ve spesifik malzemeler kullanılır; örneğin Shimano makinalarda; bilhassa üst seviye olanlarda özellikle "drive gear" (ana tahrik dişlisi) yani yüke en çok maruz kalan dişlilerden biri soğuk dövme alüminyumdan üretilir; tabii bu bildiğimiz doğramacılarda kullanılan alüminyum değil...

5. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    shimano makinalarda bakim deligimi var?

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Zeytinyağmı:eek: ne yapıyorsunuz yemekmi:) Shimano makinalarındaki o küçük vidalı delik,bakım deliğidir buraya sadece sıvı olan yağ damlatınız...

7. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    okuma V-system 2.40 10-40 shimano alivio 2.70 20-50 daiwa crossfire 1.80 3-15 shakespeare
    Favori Makine:
    daiwa ballistic 3000 okuma trio30s okuma safina 25
    En İyi Avı:
    levrek 69cm lüfer 33cm turna 63cm
    çok gzl anlatmışsınız Haluk abi elinize sağlık...
    bende artık sıvı gersle makıneyi yağlamaktan vazgeçtim. makınemin dişlilerine ve rulmanlarına bol bol sıktım, tuzlu sudan izole etmek için. fakat büyük hata etmisim. makine içindeki yağ donarak kilitlendi. yani kol gerçekten dönmez olmuştu... bu yüzden yapışkan özelliği bulunan yağlardan kullanmamaya karar verdim. sanayideki yağcılarda ince gres yağlar var, birde onlardan deniycem, bakalım nolur bende bilmiyorum ama tahminim iii olacaktır...
    birde şunu söylemekte fayda var Haluk abi. makıne içerisindeki o pinyon dişli dediğin gibi doğramacılıkta kullanılılan alüminyumlardan tabikide değil... fakat o dişli soğuk dövme alüminyumda değil!!! genelde birbirilerini iterek depilde de kayarak çalışan bu gibi ikili dişlilerin biri ısıl işlem görmüs sementeli çelilklerden diğer kücük olan dişli ise bronz olarak imal edilirler. bu bronz dişlinin sertliğini ve sürtünme dürencini arttırmak için içerisine kalay veya alüminyum ilave edilerek daha kuvvetli ve kaliteli bir alaşımı oluştururlar.yani oradaki dişli alüminyum bronz dişlidir... bu malzeme makine sektöründe en çok saylangoz dişli çiftini oluşturan redüktörlerde kullanılır. buradaki sonsuz vida genelde 1400 devirle alimünyum bronzun üzerinde içerisindeki yağın yardımı ile kayarak döner.

belki biraz gereksiz oldu ama meraklı arkadaşların bilgisini genişletmiş oluruz...
    herkese rastgele...

potasyumsiyanur bunu beğendi.
  8. furunotr

furunotr Haluk

Herhalde bir parça karışıklık olmuş yazımda; drive gear alüminyum; eğer makina osilatörlü ise osilatör gear alüminyum alaşım; pinyon gear ise sarı alaşım... Tabi bu alaşımların mahiyetini bilemiyorum... Daha üst düzey makinalarda osilatör yerine worm-shaft mevcut; o da alüminyum alaşım; daha üst makinalarda drive gear alüminyum... Paladium veya başka materyaller ile kaplanıyor model aralığına göre ve daha dayanıklı olsun diye...

9. korayandroid

korayandroid Koray

O delikten damlatman gereken o resimdeki 2 şişeden yağ olanı gres değil.Bunlara gerek kalmadan sadece o delikten yağlayacak isen bantam oil alman yeterli olurdu (1 damla).İçini açacaksan dişlilere gres sıkardın az bir miktar.Bizim iklim kışın soğuk gresler donuyor.olabildiğince ince yağ kullanmak lazım.Tüm yağı arındırın yeniden yağlayın.Geri dönüş rulmanına da birşey sürmeyin sakın :) o kısım genelde karıştırılıyor, tecrübeli arkadaşlar bile hataya düşebiliyor.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ben olsaydım, o makineyi alır, "amanda şimanov, yamanda şimanovvvv" diye sizin aklınız çelenlerin kafasına çalardım. Ki yapılacak en mantıklı şey bu gibi geliyor bana.

Belıkçılık mı yapacağız, mekanik tekniksyenliği mi, bir kara vermek lazım. Bu kadar bin .eşit yağa, kire bulaçacaktınız, niye bir sürü para verip o makineyi aldınız?

Aha 17 liraya alınmış, dandik abu garcia. Kaç yıldır ne bakım gördü, ne bir damla yağ gördü. Hala canavar gibi işini görür, çektiği balığın, gördüğü denizin haddi hesabı yok.

Aha alba'nın lafta fason, dandik "beta" sı: Yağına suyuna bakılmış elbette. Kafadan 10 senedir, takır takır iş görür, sofra sinisi kadar vatozu gezdirip kıyıa getirmekten, bacak gibi kefali galata köprüsünün dibinden çıkarmaya kadar yaramadığı işte görmedik.

Hal böyleyken hala bu ve benzeri sıradan dandik aletlere o kadar para vermeyi nasıl kabul ettiğinizi anlamak zor oluyor şahsen.

11. furunotr

furunotr Haluk

Siz bulabildiğiniz her türlü yağdı gördüğünüzde Serdar'ın kulağından içeri boca edin; belli ki beyni pas yapmış Serdar'ın...

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Paslı şimanovları kullanmaktan, her şeyi paslı sanmaya başlamışsın abi hihi

bu yaşından sonra bir şeyler öğrenmiş ol bari. Aşağıdaki linkleri bir güzel oku, anlarsın.

https://www.google.com.tr/search?q=tecavüzcüsüne+aşık+olmak

13. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Öncesinde 7-8 tüp WD-40 kullanmak gerek. :)

14. furunotr

furunotr Haluk

Son durumlara bakılırsa öyle 3-5 tüp kurtarmaz Serdar'ı Tevfik bey; varil işi lazım; varil, varil....:D

15. furunotr

furunotr Haluk

Amanın burayı görmemişim...:D :D :D

Ben de Alba ile Shimano'yu kıyaslayanlar için bir link ana linki vereyim; sen de bu yaşından sonra bir şeyler öğrenmiş ol bari... Bir güzel oku; sen de anlarsın...

https://www.google.com.tr/search?q=...e_rd=ctrl&ei=J24fU7X6OcOI_Aa0toDACQ&gws_rd=cr

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
  17. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Allah iyiliğini versin.

Zaten 1 bardak çay hakkımız vardı, linki tıklayınca, o da döküldü. :laughing: :laughing:

18. ironman

ironman Hamdi Beypazar

Favori Kamış:
    shimano force master 2.70
    Favori Makine:
    shimano exage 4000,peen battle 3000
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg.
    Bu da güzelmiş,link vererek küfürleşme herhalde yasal. :D

19. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    daha terfi edemedim ama belki bir gün shimanom olur diye okudum

20. furunotr

furunotr Haluk

Shimano'nun göreceli olarak ucuz makinaları da mevcut; ben şunun çok eski bir modelini uzun zamandır kullanıyorum ve beklentilerimi karşıladı; sizin beklentilerinizi bilemeyeceğim tabii ki...:)

http://www.avpazarim.net/_A3-1384-shimano-catana-4000-fb-2xss1-bb-makine.htm