Shimano STELLA

Konu, 'Makineler' kısmında katsumoto tarafından paylaşıldı.

1. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    Shimano STELLA-----Lesath Spinning Shore Game
    En İyi Avı:
    1.150 gr Lüfer 2.5 kg Turna
    Shimano stella kullanan arkadaslar abiler varmı..bi yardım edermisiniz..japonyadda yasayan akrabamdan isticem ama baya modeli var bilgisi olan varsa bi yardım lütfen..FA FD SW diye modelleri var..bazılarıın misina kapasitesi fazla kimiin turu yuksek benim istedigim 5.2 turluk 0.35 misina 130 mt. gibi az misina alıyor 235 grm .. ama cekeri nasıldır bilmiyorum sw modelleriyle kılıc bile yakalıyorlar youtubeden seyredebilirsiniz...pahalı bi makina oldugu ici bana uygun bir model almak istiyorum..bi yardım lütfenn

2. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    hasan kardeş sen zaten modelleri araştırmışsın kararınıda vermişsin 25lik motorda karar kılmışsın kılıç tutanları falanda boş ver bunlar tamamıyla reklam kokan videolar sen bu motorla ney tutacağını bir söyle istersen ;)
    bir diğer konuda motarların çekeri diye birşey yoktur ha bir diğer konuda japonyadan değilde buradan alırsanız daha ucuza getirebilirsiniz diye düşünüyorum ama oradan getirenler benden para almaz diye düşünüyorsan birşey diyemem:D :D

3. MePHiSTo

MePHiSTo Günhan

Açıkçası bende Shimano'nun Stella serisini araştırmaktayım Sevgili Katsumoto_Oldukça farklı modeller var insan ne alacağını şaşırıyor.Ayrıca Esabi abi neden Türkiye'den daha ucuza alınabilir dediğini pek anlayamadım.Shimano japonya üretimidir bildiğin üzere.Eğer gelecek kişi yanında bir adet getirirse bunun için gümrük vergiside ödemez.Eğer bu ürün kendi menşei olan ülkeden;Türkiyede daha ucuza satılıyorsa diyebilecek pek bi sözüm yok.Fakat bildiğim Shimano'nun Avrupa ve Türkiye fiyatlarının haddinden oldukça yüksek olduğu.İnternetten araştırırsanız.Stella gibi modellerin Tr'de 2.000 ytl civarında seyrettiği açıktır.Amerika fiyatları ise(dükkan fiyatlarıdır E-bay değil)550$ civarında.Görüldüğü üzere takdir sizin.

4. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    japonyadaki fiyatları tabiki bilemiyorum ama yurdumuzda satılan bir çok ürünün avrupadan daha ucuz olduğunu çok iyi biliyorum benim işim büro makinaları satış ve servisi en azından bu cihazların dünyada hangi ülkede kaça satıldığını ve türkiyede kaça sattığımızı çok iyi biliyorum ama en baştada belirttiğim gibi oradaki satış fiyatı önemli:)

5. balikoltasi

balikoltasi Birol

türkiyede daha ucuza bulmanıza imkan yok. en uygun fiyata japonyada var bu makineler. nerede kullanacağınızı yazmamışsınız. stellanın 2007 ve 2008 modeli var. at-çek te kullanıcaksanız 4000 lik bir stella alabilirsiniz mesela. birde devir sayılarına göre modelleri var. 5.0 in üstünde devirli olanını tavsiye ederim.

6. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    japonyada ablam yasıyor eniştemde her ay tr ye gelip donuyor...fiyatıda inanın buraya göre cok ucuz 2 milyardan baslıyor burda oda her model yok orda altıyuz elli milyon dan baslıyor en pahalı model 1200 ytl oda burda satısta degil..kac para isterler bilemem..
    nerde kullancama gelince lüfer kofana levrek palamut kenardan at çek için..
    ama çanakkalede tekneyle açılınca sinarit icin de kullanmak istiyorum bellimi olur akya felan gelirse ..biras fazla istiyorum galiba ama bellide olmaz.. kucuk stelların anladıgım kadar misina sarımı az.. performansı nasıl onu merak ediyorum..buyuk makina istemiyorum at cekte zor oluyor.. ne yapsam _

7. balikoltasi

balikoltasi Birol

eğer sahilden rapala atıp çekecekseniz 4000 lik idealdir. ama tekneden de kullanmak isterseniz 4000 lik ufak kalır. 2. bir makine gerekir. 4000 lik 5.8-6.0 devirli bir stella nerden baksanız 75 cm misina sarar bir turda. o da yeterlidir. rapala çekmek için.
    aslında benim fikrim stella tamam çok kaliteli bir ürün ama türkiye şartlarına biraz lüks gibime geliyor. onun fiyatına ben olsam değişik şartlar için uygun 2 tane twinpower alırdım.;)

8. MePHiSTo

MePHiSTo Günhan

Sevgili Katsumoto az önce Shimano Stella isimli makinenin japonya fiyatlarını araştırdım.Net birşey olmasada üç aşağı beş yukarı bir fikir sahibi olabiliriz.Eğer hem makine yüksek değerleri çekebilsin hemde sarımı çok olsun dersen Stella 10000 ve 20000 tarzında modelleri mevcut.Sanırım işini en iyi bunlar görecek.Stella 4000'in japonya fiyatı 69.000 Japon Yeni yaklaşık 750 Yeni Türk Lirası.Stella 10000'de 80.000 Japon Yeni civarında o da 880 Ytl civarında.Bu fiyatlar ortalama fiyatlarda olabilir pahalı fiyatlarda olabilir.Net fiyatların olmadığını belirttim.Senin işini görebilecek bir Shimano Stella 600 ytl ile 1000 ytl arasında olucak.Tabiki bunlar Tr ye gelse 2.500 - 3-000 ytl fiyat biçilecek ürünler.Bende senin gibi yurtdışından getirmeyi düşünüyorum.Vergimizi verelim elbette.Vatanım,milletim bambaşkadır fakat bir malada ederinin 4 5 misli fiyat ödemeye razı değilim malesef.Umarım en kısa zamanda makinene kavuşursunda bende senden makine hakkında görüşlerini alırım.

9. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
  10. balikoltasi

balikoltasi Birol

Japonyada bu modelleri bulamayabilirsiniz. Avrupa modeli bunlar. bana sorarsanız 4000 lik olsun. çünkü 4000 lik bile çekirdek gibi ufacık:) bende 4000 lik biomaster kullanıyorum ordan biliyorum.deniz için 4000 lik hatta 5000 lik idealdir. 2500 lükler daha çok tatlısu da kullanılır.
    burdan da bakabilirsiniz japon stella modellerine.
    http://www.plat.co.jp/shop/catalog/default.php?cPath=21_39_41

Son düzenleme: 24 Eylül 2008
  11. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    seyrettinizmi bilmiyorum youtubeden kılıc orkios alıyorlar hani biz onları tutacagımızda degil..ama gercekten super bi makina ..gecen hafta 40 cmlik bi lufer yakaladım makinam okuma coronado makine zorlanıyor takılıyor..yakaladıgımız balıkta gelse gelse 700 grm olsu..ya bi levrek binse bes altı kiloluk zaten orda karar verdim almaya..dedigim gibi buyk makina istemiyorum ... kucuk te yarı yolda bırakırmı kararsızım ..stellaysa kucugude gucludur diye dusunuyorum..

12. balikoltasi

balikoltasi Birol

ben de izledim orkinos tutuyorlar stella ile koskoca. stella çeker tabii . çünkü gerçekten aşmış bir makine. kalama ayarı bu balıkların gücüne karşı koyabilecek güçte. dumanlar çıkmadan balığı yorabiliyor:) shimano yarı yolda bırakmaz emin olun.

13. Evet sıkı bir shimano kullanıcı olarak stella modeli bilindiği üzere farklı modellerde ğüretilmektedir..FD modeli yeni üretilen bir seri olup en büyük makara boyu 4000 lük olup misina kapasitesi 035 lik 130 metredir..Bu makine shimanonun SR ismini verdiği ve bir nevi ürün kalitesini ima eden en yüksek teknolojik yenilikleri taşır..Bunun yanında Fa dan ayrılan en büyük özelliği Shimanonun 2008 modellerinde kullandığı hafiflik ve sağlamlığı tartışılmaz MGS gövdedir..Fa modeli ise aliminyum gövdeli ve makara kapasitesi olarak FD modelinden kat be kat fazla misina alır..12000fa 035 likten 750metre alabilir..Bunun dışında FD modeli kol turu başına sardığı misina olarak Fa dan düşüktür..Fa modelinin 10000 serisi kolun her turunda 119cm misina sararak rekoru elinde bulundurur..Surf makineler bile bu rakama ulaşamamaktadır..
    Fiyatlar konusuna gelince FA ve FD modelleri arasında farklılıklar olmakla birlikte (çoğu ülkemizde bulunmamakta..Ancak spariş ile getirilmekte) Ülkemiz fiyatları ile Yurtdışı fiyatları çok farklıdır..Ülkemizde 1950ytl ye satılan bir model Yurtdışında 420 euroya alınabilmekte..

14. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    benimki buyuk bi balıkla kucuk bi stellayla mucadele etmek .hem alacagım shimano kamısla toplam altı yuz gram gibi bi agırlık hesap ettim.. tabiki buyuk almak akıllıca ama 5000 lık ve uzeri olanlar altıyuz gramdan baslıyor..hem hafif olsun hemde daha heycan verici olur diye dusunuyorum kucuk bi stella..iyi bir fikirmi yoksa yarı yolda kalırısın almısken 4000 5000 veya altı binlik almamımı tavsiye edersiniz.

15. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    evet 4000fd 295 grm 4.8 tur oranı var dusuk bi oran. 5.7 ler varken.

16. Stellalar misina kapasitesi olarak çoğu surf makineden fazla olsada hacmen Küçüktürler..Bunun nedeni makara misina yuvasının derin olması nedendir..Birde hangi modeli alacağınıza karar vermelisiniz..Çünkü Fa modelinde 4000 lik makine yok..FD serisindede 5000 lik yok..
    Büyük balık avlamayı düşünüyor ve Savaş heyacanı istiyorsanız tercihim 10000 modeli olurdu

17. balikoltasi

balikoltasi Birol

Son düzenleme: 24 Eylül 2008
  18. Ama gözden kaçırdığınız bir nokta var..FD modelinde 2000 ile 4000 modeli arasında kolun her turunda sarılan misina arasınd sadece 2cm var..Buda demektirki Düşük devirli olan tercih edilmeli..Çünkü daha torklu olacaktır;)

19. balikoltasi

balikoltasi Birol

düşük devirli alıp biraz daha hızlı çevirip yüksek torkumu yoksa yüksek devir alıp daha yavaş çevirip düşük torkumu tercih edersiniz rapala atıp çekerken?

20. Burada önemli olan misina sarım miktarı..Her 3 makindede sarımlar aynı(69-71cm) buradan çıkan sonuç düşük devirli olanın tercih edilmesi gerektiği..Bence Misina kapasiteleri çok önemli değil..(130-160 metre).At-çek göz önüne alındığında ülkemiz sularında kullanılacak sahtelere dayanarak 50 metre bile yeter..;)