Sirküler, tebliğ olarak değiştirildi

Konu, 'Tebliğler' kısmında simendifer tarafından paylaşıldı.

1. simendifer

simendifer Sennur

1985 senesinden bu yana yayinlanarak, 1996 senesinde iki bolumlu (ticari ve Amator) olarak ayrilan balik avciligi kurallarini duzenleyen sirküler adi artik tarih oldu.

Bundan boyle TEBLIG olarak adlandirilacak olan Amator balik avciligi kurallari hayırli olsun.

Amator (Sportif) Amacli Su Urunleri Avciligini Duzenleyen 1/2 Numarali Teblig (No: 2007/44) de 4 ayri degisim var.

Ilki, Besinci Bolum Diger Yasaklar Madde 10 da verilen kisitlama.
    "Tiriviri-parasut olarak adlandirilan av aracinin uretimi, satisi, istihsal yerleri civarinda bulundurulmasi ve su urunleri avciliginda kullanilmasi yasaktir."(koyu bolum ilk kez bu duzenlemeye giriyor. :))

Gözümüz aydın.

Ikinci degisim ise, Lambuka konusunda. Lambuka Cizelge 7 deki Avlanmasi Yasak Olan Turler tablosundan cikartilmis durumda.

Tamamen ve kismen yasakli ic sular tablosunda bir takim desisiklikler var.

Bir de son bolumde yer alan 37/2 sirkuler ile 1/2 Teblig arasindaki baglantiyi saglayan gecici iki madde haricinde bir degisiklik gozume carpmadi.

Teblig hepimize, av ve avlaklarimiza hayirli olsun.

Bugün Tarık Ersal ağabeyimden aldığım maildi bu arkadaşlar. :)

Tebliği aşağıdaki linkte TEBLİĞLER bölümünden indirebilirsiniz arkadaşlar. Bizler de daha sonra anasayfaya taşıyacağız elbette, daha çok taze haber.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main...sbakanlik.gov.tr/eskiler/2007/10/20071019.htm

2. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    hayırlı olsun, inşallah her şey güzel olur amatör balıkçılık için

3. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Hayırlı olsun en iyisini temenni ederim.

4. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    tırıvırı ve lambuka konusu cidden iyi bir haber oldu.
    Ama asıl sevindiğim tırıvırı hakkındaki yasal düzenleme harika olmuş...

5. simendifer

simendifer Sennur

Kim soracak bekliyorum... :) Bir şey sormanızı bekliyorum. :)

6. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Hayirli olsun...........

Yanliz Lambukanin sirkülerde boyu/posu hakkinda bir bilgi varmi yokmu.??? :confused:

7. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    saros körfezinde trol komple mi yasaklanmış yoksa okuduğumu ben mi anlayamadım, ticari sirküleri inceleyip açıklarsanız sevinirim, eğer yasaklandıysa saros sakinlerine hayırlı olsun

8. joker_selo

joker_selo

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    5.30 KG SAZAN
    hayırlısı abi

9. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    yücel,benim anladığım kadar boztepe burnundan-büyükkemikli burnuna- oradan batıya devamla gökçeada aydıncık burnu ve güneye devamla bozcaada batı burnu hattının doğutarafında kalan sahada yasaklamışlır. yine de sarozun büyük bir bölümü sayılır. eğer becerebiliyorsan (ben bilgisayarı o kadar kullanamıyorum) geogle eart tan o bölgenin resmini indirp hattı çizersen daha net görülür.

10. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    burda bir incelik var.Aslında sirküler kaldırılmıyor,aynı resmi gazetenin yönetmelikler bölümünde http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2007/10/20071019-5.htm
    — Su Ürünleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik te şöyle deniliyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından:

SU ÜRÜNLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 10/3/1995 tarihli ve 22223 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Su Ürünleri Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında, 14 üncü maddesinde, 15 inci maddesinin son fıkrasında, 16 ncı maddesinin ikinci, üçüncü ve son fıkrasında, 19 uncu maddesinin (c) bendi ile 20 nci maddesinde geçen "sirküler" ibareleri "tebliğ" olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Tarım ve Köyişleri Bakanı yürütür.

yani bir isim değişikliği var sadece. 37/2 sirküler yerine bundan sonra 2007/43 nolu tebliğden bahsedeceğiz.

11. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    istavritin limiti değişmiş mi yoksa yine 5 kg mı :confused:

12. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    :) içerik olarak çok fazla bir değişiklik yok. limitler aynı değişiklik yok

13. sodda

sodda

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    15 tane orta boy istavrit ;)
    linki tıklayıp daha ayrıntılı öğrenebilirsin dostum...

İstavrit'te boy en az 13 cm, miktar da en fazla 1 kilo... 5 kg:eek: nerden çıktı... en fazla kg, 5 kilo mu demek oluyor yoksa...

Son düzenleme: 19 Ekim 2007
  14. sodda

sodda

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:

Harun kardeşim kusura bakma, kg demek 5 kilo demekmiş. yeni öğrendim bende... 4 kilo istavriti boşu boşuna geri bırakmışım bunca yıl:D
    Şaka şaka daha yarım kilo istavrit bile yakalayamadım tek başıma. tekrar kusura bakma.:)

15. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    olcay,yorum hatası var. boy 13cm miktar kg demiş. yani adetmi baz alınacak yoksa kg mı baz alınacak anlamında. Ve alta şerh düşmüş
    "Adet cinsinden limit verilen türlerde kg cinsinden limitlere bakılmaz. Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg’ı geçemez. "
    yani arkadaşın sorusu haklı. DoğrU CEVAP : boy 13 cm miktar maximum 5 kg. eğer istavrit ispari izmarit zargana karışık olarak tuttuk yine bunların toplamı max beş kilo. yani eğer adek limitli değilse bir amatör her halükarda beş kilo balık tutabilir demek.
    şimdi burda birde yoruma açık bi durum var. beş kiogramı geçemez demiş ama nekarar bir zamanda beş kiloyu geçemez. sabah çıktık beş kilo,akşam çıktık tekrar beş kilo günlük yaptı toplam 10 kilo. şimdi bu sirkülere uygunmu değilmi. Hadi bakalım.:)
    Ayrıca bi şey daha bu tür ufak balıklarda 5 kg bayağı ciddi bir rakamdır. bir istavrit normal boyda 15-20 gr gelirki kiloda 45-50 adet yapar beş kilo istavrit 250 adete yakındır. yemekle bitmez.

Son düzenleme: 19 Ekim 2007
  16. MURAT44

MURAT44 Murat İNCE

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    :))))
    ibrahim abi değişik bir tartışma konusu yarattı abi bence en fazla 1 kilo tutmak yeterli olcay kardeşime katılıyorum ah bi 1 kiloyu tutsam :D :D

17. MURAT44

MURAT44 Murat İNCE

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    :))))
    kardeşim sana dedim ama bırakmayalım kimse görmez burda diye anlatamadım ki :D :D

18. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    Heheheeheheheee. Yazıya ek yaptım,bi daha tekrar edeyim. plastik su bidanlarını yarıya kadar dolrurmuş arkadaşlar yanımdan geçerken sesleniyorun
    - ne kadar tuttunuz?
    - üç kilo kadar var.
    yav üç kilo istavrit iri olursa 150-160 adet yapar,kıraça olursa 180-190 adedi bulur ellerinoeki su şişeleri almaz onu. tuttukları taş çatllasın bir kilo. kıyıdan tutacağında en iyimser şartalarda o kadardır. ben fazla geldimi gözüme tartarım. 600-700 gıramı geçmedi şimdiye.
    ama söyleyin bakalım şimdi ona cevap gelmedi. sabah5+akşam 5 sirkülere uygunmu. :)
    hehehehe hadi çıkarın taşı bakalım kuyudan.

19. sodda

sodda

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:

Abi biz 5 kilo balığı rüyamızda bile göremeyiz. Kusura bakmayın ama kişi başı 1 hadi bilemedin 2 kilo balık yeter. zaten denizde balık kalmadı. Herkes 5 kilo tutarsa, yarına balık adına bir şey kalmaz... Amatör ruhum böyle diyor...

20. sodda

sodda

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mantığım günlük limit için böyle olması gerektiğini söylüyor. 5 kilo tut eve bırak gel, 5 kilo daha tut, eve götür gel, sonra 5 kilo daha tut. Olmadı şimdi. Amatör balıkçı günlük 5 kilo tutmalı en fazla....((((( 5 kilo da fazla ama olsun)))