şişme bot & motor tavsiyesi

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında ozdemir86 tarafından paylaşıldı.

1. ozdemir86

ozdemir86 ali özdemir

Selamlar herkese,

Mart nisan gibi yaz başlamadan bir adet ahşap tabanlı şişme bot ve motor alıp hafta sonlarını değerlendirmek istiyorum. Sürekli şişik bırakma şansım yok işi bitince katlayıp yerine koyacağım.

Çoğunlukla 2 kişi, maksimum 3 kişi olacağız botta. Kıyıdan en fazla 1 km açılırız. Bütçem bot+motor max. 6000 TL. Artı ilave 1000 lira ile tente, merdiven, can yeleği vs. almayı düşünüyorum.

Naçizane bir kaç sorum olacak.

1. 3 veya 3.30 almak istiyorum boy olarak. Uygun mudur? Tek çıkmayacağım için kurma ve kaldırmada sorun olmayacağını düşünüyorum. 3 metre boyda 3 kişi rahat balık tutabilir mi?
    2. Bütçemin kısıtlı olması nedeniyle 6 hp parsun marka kısa şaft motor düşünüyorum. Kıyıya daha fazla yaklaşabilmek ve arabaya kolay sığdırabilmek için kısa bakıyorum. Kısa şaft problem yaratır mı bize?
    3. 6 hp yeterli midir? Çok uzaklaşmayacağım ve hız aramadığım için yeter diye düşünüyorum.
    3. Şu botu ve motoru düşünüyorum sizce nasıl? Kullanan var mıdır? Fazla basınç tahliye valfi, tente montaj yerleri ve çapa için burun makarası olduğundan hoşuma gitti.

http://www.denizci.com.tr/PARSUN-6-HP-KISA-SAFT-MANUEL-DENIZ-MOTORU,PR-8355.html

http://www.avfoni.com/urun/marinport-mp330-ah-sisme-bot

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bot motor olayı için önce aracın büyük olmalı. ben iki avda pişman olup sattım. Minivan tarzı bir araba olmalı en azından. Ayrıca 330 bot+motor+malzemeler ile botu suya indirmek 2 kişi ile gayet zor. Ayrıca av dönüşü mutlaka tatlı suyla yıkaman gerek botu. aksi taktirde çabuk deforme olur. Bence temiz 2.el bir takım bak. Pişman olursan aldığın paraya satarsın. Sıfırı satarken epey bi değer kaybediyor.

3. ozdemir86

ozdemir86 ali özdemir

İkinci ellere güvenemiyorum Sinan Bey. Yoksa en güzeli ikinci el tabi. Bi de taksitle alabileceğim için ikinci el olmaz benim için.

Arabam hb i20 yeni kasa. Motoru en kötü arka koltuğa yatırırım geri kalan her şeyi de bagaja atarım diye düşünüyorum. Sizde hangi araç vardı da sattınız merak ettim?

4. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    İ20 nin atası GETZ vardı bende. Bot bagaja sığmıyor. Arka koltukları komple yatırıyosun. Bot(3 metre) ve motor(3,5 bg mercury) o halde sığıyordu. Haliyle 2 kişiden fazla gidemiyorduk. Araban küçükmüş, bot işine bence girme. Yok çok hevesliyim dersen bizim bi abimizin deyimi vardı "sen kuyruğu dikmişsin" diye. :rolleyes:

5. ozdemir86

ozdemir86 ali özdemir

hocam kuyruğu diktik yapacak bir şey yok:)

peki motor tercihine ne dersiniz. 2500 liraya parsun 6 hp 4 zamanlı makine buldum. dün gezerken 500 lira fazlaya tohatsu 5 hp denk geldi bi tane. 1 hp kaybedip 500 lira fazla verip tohatsu almaya değer mi sizce? Parsun üzer mi bizi?

6. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Ha eksik ha fazla. Madem kuyruğu diktin 500 TL fazla ver. Beygire takılma ürettiği güç aynıdır. Hem satarken daha kolay satarsın tohatsuyu.

7. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Arkadaş o i 20 nin içine 3 mt veya 3,2 mt tahta tabanlı bot sığar. Biraz ite kaka olur ama sığar.
    Motoru arka koltuğa yatıracaksın. Tohatsu'yu al. Botü 3 kişi değil tek kişi bile zorlanmadan suya sokar.
    En zor tarafı taban tahtalını takmak. Eğer alüminyum taban veya şişme taban türü bir bot alırsan bu zorluk da ortadan kalkar.

5-6 bg ile bot plane yapmaz. Belki bazen hiç yük yokken ve bir başına iken plane yapabilir.
    Uzun şaft ya da kısa şaft seçimi senin elinde olan bir şey değil.
    Bota ne tür şaftlı motor gerekiyorsa (bu belirtilmiştir) onu takacaksın.
    Senin botun kısa şaft olur her halde.

8. ozdemir86

ozdemir86 ali özdemir

teşekkürler yorumlar için. ikinci el 3.20 aluminyum taban bot ve tohatsu 6 hp buldum iki yıllık. bugün veya yarın gidip bi bakacağım hayırlısı artık.

plane takıntım yok açıkçası, sahile yakın rolantide sırtı ve dip oltası takılacağız zaten.

bulduğum bot ve motorun liman kaydı var. bunun devrini nasıl yapacağız? Noterle uğraşmadan direkt liman başkanlığında halledebilir miyiz?

befalcon bunu beğendi.
  9. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Direk Liman başkanlığında devredebilirsiniz. Ancak satıcı Liman başkanlığına gelemeyecek durumda ise noterden bir arkadaşına vekalet alırsın o şekilde limandan devrini y.-aparsınız. İkinci el doğru tercih. Hayırlısı olsun.

10. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Güle güle kullan arkadaş.
    Güvenlik ekipmanından sakın taviz verme.
    İyi ve eğlenceli zamanlar dilerim sana.

11. ozdemir86

ozdemir86 ali özdemir

teşekkür ederim arkadaşlar, dün bot ve motorun devrini üzerine aldım heyecanla uygun hava durumunu bekliyorum artık:)

bu arada üzerine devir alacak arkadaşların bilgisi olması amacıyla ötv vs. ödenmese bile liman müdürlüğünde 101.70 tl ruhsat harç parası isteniyor, ziraat bankasına yatırıp dekontunu vermek gerekiyor. dekont + kimlik fotokopisi + fotograf + eski ruhsat yeterli.

befalcon bunu beğendi.
  12. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Kazasız Belasız İyi günlerde, bol balıklı avlarda kullanman dileğiyle...