Şişme bot ve motor seçimi hk.

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında TeQuiLa tarafından paylaşıldı.

1. TeQuiLa

TeQuiLa Bülent Gökce

En İyi Avı:
    Levrek
    Herkese selamlar,

Yakın zamanda 2.6 - max 3 M boyunda bir bot almayı planlıyorum. Forumda bu konu ile ilgili olarak çok değerli bilgiler edindim.

Aslında SeaMaster ;
    SMD-270 PL (1425 TL / 10 Taksit)
    SMD-290 PL (1650 TL / 10 Taksit)
    modellerinden birine karar vermiş gibiyim ama hala tam olarak emin olamadım. Çünkü bu botların detaylı bilgilerine (Kumaş Cinsi, Kumaş kalınlığı ve kaç katlı olduğu gibi) ulaşamıyorum. Sizlerin de marka vs. önerilerinizede açığım. Bu sebeple bu botları kullanan veya inceleme şansı olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

1 ) Botu yaz aylarında özellikle Datça bölgesinde kullanacağım. Kıyıdan max. 100-150 metre açılacağım, eşimle birlikte balık ve kıyı kıyı gezi amaçlı kullanacağım. Bu sebeple Yıllık izin dönemlerimde rahatlıkla götürebileceğim bir boyda ve ağırlıkta olmalı. Bu sebeple bot uzunluğu 2,7 M ile 3 M arasında olmasını tercih ediyorum.

2) Çok güçlü ve ağır bir motor tercih etmiyorum. Gerektiğinde arabanın bağajında yan yatırarak taşıyabilmeliyim. 2 zamanlı max. 5 bg kısa şaft bir motorun işimi göreceğini düşünüyorum. Motor markası, sıfır veya ikinci el alınabilmesi konularında uyarı ve fikirlerinizi bekliyorum.
    Zira yaptığım araştırmada aslında bu konuda ekonomik anlamda beni bottan ziyade motorun yoracağı görülüyor.

Aşağıdaki linkte bulunan Sevylor Tender T68 model bot ile ilgili olarak tecrübe yaşan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

http://www.dmartstores.com/setet68ru3in.html

Selamlar.

2. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Linkteki sevilor bot tatlı su için imal edilmiş bir bottur. Güneşe ve tuzlusuya dayanalıklı değildir.

Yapmış olduğunuz terciler uygundur. Tercihen 2.90 olanı elbetteki daha iyi. 200 TL farka değer.

Sea masterin 1100 denye kumaşı olduğunu biliyorum. Ancak kendi içinde değişen modelleri de var. Yinede piyasada orta halli botlara göre iyi bir bottur.

Motor için çalıntı olma ihtimaline binaen (ki bu çok sık oluyor) faturasını, eğer bu yoksa bile aldığınız kişinin kendi muhtarından onaylatacağı bir sahiplik belgesi ekinde yazıylı satış sözleşmesi düzenleyerek iki şahit huzurunda satış yaparak almanızı tavsiye ederim.

3. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    SMD-290 PL Seamaster botu kardesim 2 sene once boatshow fuarinda Galatamarinden almisti. Bu arada fiyat 2 kati artmis gorunuyor. Bu botu defalarca kullanma firsatim oldu. Motor seciminiz uygun. Botun agirligi 25kg diye hatirliyorum. Gecen yaz tek basima tasiyip kurdum, biraz zahmetli oldu tabii. Botunuza iyi bakarsaniz sizi 5-6 sezon rahat tasir.

4. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Fuar fiyatlarını günlük fiyatlarla kıyaslamak bence doğru değil. Fuarda açılan bot ister sitemez kirlenir, çizilir bir nevi kullanılmış gibi olur. Elden çıkarılması zorunlu hale gelir. İkinci elvari bir duruma gelir. Fuardaki teşhir botları gözden çıkarılmış botlardır.
    Teşhir malı olmasa bile fuar ortamı farklı bir ortamdır. Orda kar zarardan ziyade reklam önem taşır. O nedenle genelleme yapmak doğru değil. Bu fiyat 10 taksitli fiyara göre oldukça iyi. Ama nakit pazarlıkta çok düşüyorlar o kesin.

5. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    bot olarak sea master fiyatina göre fena sayilmaz ancak çok az bir fiyat farki ile quicksilver alabiliyosunuz aklinizda bulunsun (hatta fiyatlar artmis ayni fiyata belli daha bile ucuza alabilirsiniz bi inceleyin) sea master alacaksanizda o an dükkanda hazir bulunan mali alin sakin kaparo birakmayin zira aylar sürebiliyor botu getirmeleri sezonu bile kaçirabilirsiniz....
    motor olarak johnson un 2 zamanli 6 beygirligini gerek kalite gerek performans gereksede fiyat olarak hararetle tavsiye ederim zira rakiplerinin çogu bu beygirlerde eski teknolojilerini kullaniyor (baska beygir güçlerinde omc grubu motorlarini yani johnson ve evinrude u pek tavsiye etmem ama bu 6 bg sahiden çok iyi makina)

6. onur1872

onur1872

bende 6 hp evinrude var.6 hp sizin isteklerinizi karşılayacaktır.hem hafif bir motor(tek kişi taşıyabilirsiniz)hemde eşinizle sizi hem hızlı hemde güvenle taşıyacaktır.2.90 lık 25 kg bir botu 6 hp ile rahatlıkla bütün ihtiyaçlarınıza uygun şekilde kullanabilirsiniz.keza bende de 3.00 metre ve 6 hp var oldukça memnunum tek kişi kullanıyorum denilebilir(yanımda birlikte denize çıktığımız kuzenim küçük olduğundan ağırlık taşıyamıyor hepsini ben taşıyorum ve oldukça rahatlıkla taşıyabiliyorum)bence 5 kişi birleşip çinden bot getirtelim.forumda bize yardımcı olacak arkadaşlar olacaktır.tanesi 300 400 liraya malolacaktır

sevylor fransız menşeli bir üründür fakat çin malıdır.bot alırken sizin gibi araştırma yaparken oldukça da kalitesiz olduklarını duydum.

7. 56562

56562 xxx xxxxx

Boy olarak üç metrenin altına inmemeye çalışın. Her ne kadar iki kişi kullanacak olsanızda, yanınıza almak zorunda kalacağınız eşyaları, takımları, suyu v.s. dikkate alıp birazda hareket alanı kalmasına dikkat edin ( Allah korusun birbirinizi yakalarsınız ). Bildiğim kadar Datça rüzgarı sert yörelerimizden. Motorunuzuda 8 Bg. altında düşünmeyin. Sizin gibi ilk botunu alırken beni 100-150 m açığa götürsün yeter diyip, 10 gün sonra şu karşıki koyada gidebilseydim keşke diye hayıflanan çok arkadaşım oldu ( Bir taneside benim ).

8. unalankara

unalankara Ünal

Favori Kamış:
    OLTA, ZIPKIN
    Favori Makine:
    mitchel makina ve kamış
    En İyi Avı:
    ORFOZ 9.750 Kg.
    Bülent Kardeşim,

Bende 2 senedir sea master 2.40 bot kullanıyorum ve galatamarinden ikinci el olarak (çok az kullanılmış) 2.5 beygir 4 zamanlı Yamaha motor ile aldım.

İki senedir yaklaşık 2.5 ay kadar yelkenli teknemin arkasında Ege denizinde geziyor. Buna ek olarak bütün kışı da yelkenli teknenin direğine bağlı olarak dış hava şartlarında az şişik olarak geçiriyor. Henüz hiç bir patlağı veya hava kaçağı yok.

Herhalde bir kullanıcı olarak bundan daha fazla birşey söylenmez. 5 beygirlik motorla 2.90 lık seamaster ile istediğin seyri yapabilirsin.

9. TeQuiLa

TeQuiLa Bülent Gökce

En İyi Avı:
    Levrek
    Teşekkürler.
    Evet 2.90 lık olan ebat olarak uygun. 1100 denye kumaş olduğunu telefonla yaptığım konuşmada teyid ettirdim. Birde 1.3 diye bir şey dedi ama ne demek istediğini anlamadım.
    Fiyat sanki uygun gibi duruyor peşin fitatına 10 taksit düşünüldüğünde.

Sizin marka olarak önderdiğiniz bu ebatlarda bir bot varmıdır?

10. TeQuiLa

TeQuiLa Bülent Gökce

En İyi Avı:
    Levrek
    SMD-290 PL Seamaster botun ağırlığı 46 kg. olarak belirtilmiş.
    Bence taşınılabilecek en fazla ağırlık bu. Bundan sonrası eziyete girecektir ki 46 kg bile aslında az bir ağırlık değil. Ama çok uzun mesafe olmazsa taşınılabilir bir ağırlıktır diye düşünüyorum.

Fiyat konusuna gelince aslında ben henüz tam bir araştırma yapmadım. Peşin fiyatını ise telefonla görüşmedim. Muhtemelen nakitte iyi bir indirim yapılacaktır bu kriz ortamında. Birde tabi bot sezonunun gelmesi biraz fiyatları yükseltti. Belki yaz sonu beklenilebilir veya kışın kampanyalarda kovalanırsa daha uygun fiyatlı botta düşürülebilir.

Beni ekonomik anlamda motorun daha fazla yoracağını düşünüyorum açıkçası.
    Bu sebeple eğer uygun bir şey düşüremezsen önümüzdeki sezon için bu sene sonunu beleyip kış sezonunda da alım yapabilirim.
    Sonuçta ilk denemenin bir hüsran olmasını istemiyorum.

11. TeQuiLa

TeQuiLa Bülent Gökce

En İyi Avı:
    Levrek

QuickSilver marka bot önerinizi dikkate alıp inceleyeceğim teşekkür ederim.
    Motor önerisi içinde teşekkürler

12. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Peşin fiyayı bu değil. Peşinde %20 daha iskontolu bulabileceğini düşünüyorum. 10 taksit için iyi bir rakam.

1.3 için aklıma gelen tek şey hava durumudur:) Belki 1.3 şiddetinde havalarda rahat kullanırsın denmiş olabilir. Botun teknik özelliklerinde böyle birşey bilmiyorum.

Bu rakamlar çerçevesinde yine en iyisi budur sanıyorum.

13. TeQuiLa

TeQuiLa Bülent Gökce

En İyi Avı:
    Levrek
    sevylor dan sıtkım sıyrıldı :)
    Ben normalde Çinden malzeme getirtiyorum kendime. Fakat oradan gelecek malzemeye ne kadar güvenebilirz birz endişelerim var? Çok iyi bir satıcı bulmamız lazım. Gerisi kolay.

MOtor tavsiyeleri için de teşekkürler.

Son düzenleme: 15 Mayıs 2009
  14. onur1872

onur1872

motor olarak 6 hp önermemin nedenini de söyleyeyim.iki kişi tam gazda botun önü hafif yükseliyor.ayrıca hız olarak da bayanlar korkuyorlar.daha yüksek bir motor ile bir bayanı taşımak çok zor olacaktır :) benim de kız arkadaşım çok korkuyor.yüksek hızları sevmiyorlar ki 6 hp nin hızı normal hatta benim gibi denizde hız seven bir kişi için tatminkar derecede iyi sayılır.9.9 ile 3 metre altı bir botta oldukça hızlanır.gerçi gazı kesersiniz sorun hallolur.ama sitelerde 5 6 hp arası uygun motorlar bulmak mümkün.

zaten sıfır alacağım deseniz bugun bir 4 zamanlı parsun 5 hp karaköyde 1200 dolar..ciddi alıcı olursanız da iyi bir indirim yapacaklarına inanıyorum.o nedenle-servis bakımlı-bakımları zamanında yapılmış iyi çalışan iki zamanlı 5 6 hp bir motora max 750-1000 lira arasında motorun durumuna ve yaşına göre verilir kanaatindeyim.zaten bizler de motorlarımızı alırken bu fiyatlara aldık emin olun iyi bir motor düşerse sorunsuz kullanabilirsiniz.yamahaların parçaları çok kolay bulunuyor ve 6 hp de johnson evinrude grubu bakılabilir.bana sorarsanız evinrude un her motoru alınır araştırmalarımda evinrude lar çok pahalı ve tercih edilen motorlardı ki bende onlardan aldım gayet memnunum.parsun satan karaköydeki motorcular 1200 dolar parsun sıfır a isterlerken aynı satıcı elinde bulunan 1998 model 6 hp evinrude a 1400 lira istemişti.yalnız evinrude belçika,parsun çin malıdır fakat şimdiye kadar şikayetçi olanı duymadım.

15. TeQuiLa

TeQuiLa Bülent Gökce

En İyi Avı:
    Levrek
    Evet datça rüzgar sert ve açık deniz olduğu için motor konusu çok önemli. 2.90 için 6 bg ve üzeri 9.9'a kadar arama yapacağım artık.

Bilgiler çok faydalı oldu teşekkür ederim.

16. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

2.90 bot için 3.5 ila 6 hp arası tercihen kendinden depolu bir bot fazlasıyla yetecektir. Motor hp arttıkça ağırlığının da katlanarak arttığını ve bu durumun özellkle av dönüşlerinde çok büyük problem olduğunu unutmayın. 5 hp ile okyanusları aşarsınız. Yeter ki sağlam motor olsun. Ayrıca benzin deposunu ayrı taşımak ve botta tutmak çok zahmetlidir risklidir ve yer kaplar. 6 hp ve üzeri motorların genelde benzin depoları ayrıdır. Bu nedenlerle tavsiye etmiyorum.

17. TeQuiLa

TeQuiLa Bülent Gökce

En İyi Avı:
    Levrek
    Yorumlarınız için teşekkürler.
    Haklısınız. Bende kendinden depolu bir motor düşünüyorum.
    Forumlarda yaptığım araştırmalarda 2.9 için 5 bg bir motorun ideal olduğunu okudum. Sizde bu konuda okuduklarımı doğrulamışsınız. Zaten hız yapmak veya tekneye fazla insan alıp gereksiz risk yaratmak gibi bir niyetimde yok. Maksimum 3 kişi için ideal olacağını düşünüyorum. Önemli olan sorunsuz bir motora sahip olmak ve yarı yolda kalmamak.

Yaptığım araştırmalarda sıfır motor fiyatları oldukça yüksek görünüyor.
    Sanırım ikinci el faturalı, az kullanılmış, bakımları düzgün yapılmış bir ikinci el motor almayı planlıyorum.

19 Mayıs tatilinde 3-4 günlük bir fırsat yaratıp Datça'ya gitme imkanı buldum.
    2-3 gün öyle güzel bir deniz vardı ki tabiri caizse denizde yaprak kıpırdamıyordu, sanki göl gibiydi. Bir botun olmasını nasıl istedim anlatamam.

18. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    umarim bi sonraki seyahatinizde olur:) tabi sezona girerken ha diyince hem temiz hemde makul fiyatli belgeleride tamam motor düsürmek çok kolay diil. o bakimdan parsun seçenegini de gözardi etmeyin derim ben. kafaniz rahat olur kutusundan çikartip ilk siz çalistiracaksiniz üstelik yamaha ile ikiz motor oldugundan parça sikintinizda olmayacak. en iki yildir 15 ligini kullaniyorum henüz sorun yasamadim yotube da 5 bg un videolari var 310 botla 2 kisi baya bi sürat yapiyor onu da bi izleyin isterseniz

19. ssancak17

ssancak17 SERKAN

Favori Kamış:
    alba star
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    levrek 5 kilo
    merhaba bülent bey bundan 3 hafta önce galata marinden 3.80 bot ve 9,8 tohatsu 2 zamanlı motor ile birlikte , 2 yıl garantılı bıze mal olus fıyatı 4,300 orda murat arkadasımız var ıstersen bır gorus aldıgımız 3,80 bot bıze 1,600 e mal olmustu, cok cok uygun fıyat arastırmalarımıza gore, ve cok cok memnunuz takımdan.daha sonra bırde balık bulucu aldık,
    buda fotografı. bilgin olsun kardesım.

saygılar.

20. onur1872

onur1872

serkan sizin bot motor takımı hakikaten harika.benim tavsiyem 9.8 in yanına ikinci el yedek olarak ikinci bir 25 lik almanız.kalabalık çıktığınızda 25 likle çıkarsınız.1000 lira civarında temiz bir 25 lik bulabilirsiniz.hem gezinti hem avcılık amaçlı bütün isteklerinize cevap verecektir.zaten yepyeni 9.8 motorunuz var.ikinci bir motor hiç fena olmaz ki zaten böyle bir botu olan siz de eminim düşünüyorsunuzdur.memlekete gidecektiniz durumlar nedir?bol bol video çekin fotograf çekin sitede paylaşın derim.selamlarımla.