Şişme Botlar İçin Pilli Pompa

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında avcı22 tarafından paylaşıldı.

1. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Pilli pompa.Şişme botumu şişirip indirebiliyorum.Ama mutlaka şarjlı büyük boy pil kullanın.www.sismeyatak.com sitesinden 30 TL ye aldım.Tavsiye ederim.Çok pratik bir ürün.

[​IMG][/URL][/IMG]

[​IMG][/URL][/IMG]

[​IMG][/URL][/IMG]

2. ozkan79

ozkan79 özkan

merhaba evet pratik olabilir ama gerekli basıncı sağlayacağını zannetmiyorum;sanırım 4 adet kalem pille çalışıyo yüksek amperli 1.2 voltluk şarjlı nikel cadmium piller işinizi görür..bende de 2.30 zodiac şişme bot var ayaklara kuvvet pompa kullanıyorum :)

3. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Mesut,
    Bahsetmiş olduğunuz pompa basit plastik botlar(ağzımızla da şişirebildiğimiz) içindir. Zodyak tabir ettiğimiz ahşap veya alüminyum tabanlı botları şişirmede kullanılamaz. Bu konuyu detayı ile araştırmış ve tatbik etmiş biri olarak;

Botlarda şişirme&indirme problemi:

Botların kullanımı ile zorluklardan biri de av çıkışında şişirilmesi ve dönüşünde indirilmesi problemidir.(Araç üzerinde sürekli şişirilmiş vaziyette tutmuyorsanız)
    Bu vesile ile şişirme probleminin çözümüne değinelim.

Şişirme ve indirme 3m ve üstü botlarda gerçekten bir sorun. Bu amaçla botunuzla beraber verilecek ekipman el basmalı pompadır.

Veya ayak basmalı pomlalar mevcuttur.

Maalesef benim gibi kötü alışkanlığınız varsa(sigara) bunlarla botu şişirmek daha büyük zorluk oluyor. Hatta azap haline geliyor diyebilirim. İlk şişirmemizi hiç unutamam :eek: Yanımda bu konuda tecrübeli genç arkadaşım olmasa o halde botu bırakıp kaçacaktım. Bu sorunu çözmek için oldukça çok araştırdım. Çözümler çeşitli;
    1-Botu sürekli belirli bir ölçekte şişkin bırakıp, gerektiğinde port bagaj veya taşıma aparatı ile avlağa götürüp, orada hafif bir pompalama ile çözüm.
    2-Yukarıdaki alternatif uygulanamıyorsa; indirip şişirmek.

Şişir indir için mademki haveleli taşımak sorun yaratacak size tavsiyem şudur;
    Bir invertör(çevirici-redresör) ve 220V bir el pompası edinin. Bu sebeple 12Volt(Doğru gerilim)/ 220Volt(Alternatif gerilim) invertör aldım. Ne işe yarıyor derseniz; İnvertör girişini arabanın aküsüne girip(12V), invertör çıkışından 220V alıyorsunuz. 220V ile çalışan birde pompa alıyorsunuz. Siz sağ ben selamet sorunsuz şişirip indirme işlemi...
    Aşağıda invertör ve pompa fotoğraflarını koyuyorum. Bu arada sakın satıcıların 12V ile çalışan pompa var uğraşma demelerine aldırmayın.(Araba çakmağından kolayca kullanırsın derler.) Koca bir yalan. 12V çakmak çıkışından çalışan küçük el pompaları çocukların can yeleklerini zor şişirir, değil ki 3.40m botu şişirsin.

Küçük bilgi notu;
    1-İnvertörler çeşitli güçlerde üretilir. Ben 600W çıkış güçlü bir invertör edindim. Sebebi de aldığım pompanın 460W olmasıydı. (İnvertör gücü; edindiğiniz pompanın gücüne eşit veya büyük olmalıdır.)
    2-3m ve üzeri botlarda uzun süreli şişirmeler olacağından invertör kablolarında(12V giriş kısmı kabloları) ısınma meydana geliyor. Bunu da 12V giriş kablolarının(aküye bağlanan) kesitini yükselterek çözebilirsiniz.
    Örnek;
    600W/12V= 50A (16mm² NYAF-çok telli) kablo uygundur.

Bunun yanında yurt dışında büyük botların çok daha hızlı şişirilmesi için geliştirilmiş gene 220V alternatif gerilimde çalışan pompa aparatları mevcut. Ama fiyat-performans, beklenen işlevsellik açısından Türkiye şartlarında oldukça pahalı kalıyor.

Sevgi ve selamlarımla...

4. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Bahadır merhaba, senin bu bot şişirme ikilisi kaça mal oldu mümkünse fiyatlarını ayrı ayrı yazarmısın.. selamlar

5. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Bahadır Bey botum kolibri KM300.Yani zodiac tipi.Gayet güzel şişirdi.Yakında videolarını koyacağım.

6. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Bu pompalarda kullanılacak Şarjlı pillerin çok iyi olması gerekir.6000-9000 arası D tipi büyük piller.Bende çakmak soketi ile çalışan 12 V pompa da var.Yalnız bu pompalar çakmak ve pilliler için söylüyorum.Uzun süre çalışınca çok ısınıp hava basmada problem yaşıyorlar.Bunun için yanınızda ayak veya el tipi pompa mutlaka olsun.Kalan havayı el ve ayakla basarsınız fazla yorulmazsınız.Ben en fazla 2 dk el veya ayakla hava basıyorum.

7. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Benim kullandığım şarjlı piller Camelion 1600.Daha yükseğini alacağım.Pratikliği şöyle botunuzu istediğiniz yerde fazla yorulmadan şişirip indirebiliyorsunuz.

8. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Merhaba ben de çeşitli pilli pompalar denemişimdir hatta bıkkınlık ve üşenmekten ne kadar yalnış da olsa aracımın egzostuna bile bağlayıp şişirmişimdir:) bende 2 adet bot var biri 2.15 yaz kış şişik durur 10 dakikada şişer 3 odalıdır,diğeri de 3.15 taban dahil 4 odalıdır en iyi verimi el pompasıyla aldım tavsiye ederim adama iyi spor yaptırıyor :)

Uploaded with ImageShack.us

9. turna

turna

Şişme yataklar için ideal, paylaşım için teşekkürler.

10. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Aldığım şişme yatağın yanında verilen 220v girişli pompa, yatağı oldukça hızlı bir şekilde şişirebiliyor. Bahadır abinin bahsettiği inverter ile kullanıldığonda sorunsuz bir şişirme sağlayacaktır. ama boşaltma özelliği yok bendeki pompanın.

Konyadan Ankaraya dönerken, Cihanbeyliye varmadan karayolu üzerinde ıssız bir yerde laptopumla vınn ile bağlanarak çözdüğüm büyük bir işten sonra bende inverter almaya karar verdim.

500W lık bir inverter aldım, Ankara Konya sokaktan 90 tl civarına temin edilebilir. İşlevi inanılmaz, özellikle balıkta çok işe yarıyor. aslına bakarsanız ben her aracın 220v çıkışlı bir prizinin bagajda olması gerekliliğine inanıyorum. Yapmadıkları için, inverter büyük iş görüyor. Avlakta 220 volt çıış aldığınız bir prizin ne kadar işe yaradığına inanamazsınız..

11. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna

Baybora birşey sorabilirmiyim hani Doblolarda çakmağın yanında 220 w bir giriş var nedir abi bu bilgin varmı acaba

12. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Abi doblo ya hiç binmedim, webden de araştırdım birşey bulamadım. 220 volt mu, watt mı o önemli. biraderin kayınpederinde var doblo. ona bir sorayım, birkaç güne haber veririm..

13. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
  14. yelbuga

yelbuga Ertuğrul Yelbuğa

bu cihaz aynı zamanda boşaltım da yapıyor mu?

15. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Evet yapıyor.

16. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    gayet kullanışlı bir ürün videoyu youtube da izlemiştim markasi nedir nerde satılır diye merak etmiştim konuyu gördüğüm iyi oldu. 12v çakmak girişli olandan sipariş ettim .. zaten bununla şişirme işinin tamamını yapmak değil amaç, sizin videonuzdaki gibi şişirdiği kadar motorla sonrasını ayak pompası ile şişirmek için uygun bir cihaz.. havayı geri boşaltmak içinde çok iyi olacak..
    video için teşekkürler.

17. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Benim,3.40 airdeck quick silver botum var.

5YILDIR metro gross marketten aldığım 12 volt elektrikli pompayla 5 dakkikada şişirip(gerginlik için her bölüme el pompasıyla bir iki basıyorum o kadar yetiyor) 3 dakikadada indiriyorum(özellikle indirmede çok pratik) 1. resimdeki basma ucunu direk sibop yuvasına bastırıp(çapları tam denk geliyor) anahtarı açıyorum.
    indirme (vakumlama) işleminde ,pompanın emme tarafını siboba bastırarak havasını tamamen boşaltıyorum

pompaların 12 volt yada 220 volt olması gücünü belirtmez,gücün değeri watt la ölçülür.100 watt lık santrfüj hava pompası hertürlü botu şişirir.

ÇOK pratik bir yöntem,herkese tavsiye ederim,
    Elektrikli pompalrı kullanmayıp,bota binmeden önce ter içinde ve bel ağrısıyla başbaşa kalmanın alemi yok.Süper marketlerin camping bölümlerinde zaman zaman gözüme çarpıyor 35 tl civarı(ben 15 tl ye 2 adet almıştım bozulur mozulur diye ,ne ısınıyor ne de herhangi bir problem yaptı senelerdir şişme yataklarımı arkadaşların yataklarını ,botumu şişirip duruyor).