ŞOK ŞOK ŞOK !!!! ŞİLE'DE FOK BALIĞI !!!!

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Lüfer tarafından paylaşıldı.

1. Lüfer

Lüfer Kerem

Favori Kamış:
    Lineaeffe all around carbon spiral 150-300g 3.50
    Favori Makine:
    Okuma impact im-65 machine high performance
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Geçtiğimiz perşembe günü saat 08:30 civarı rapala denemek için feneraltı denen yere gittim ve başladım oltamı at çek yapmaya...denize mesafem 4-5 metre suya o kadar yakınım yani.ve oltamı sallarken bir anda tam kayanın yanından kahverengi türü bir renkte olan bir canlı sudan kafasını çıkardı ve 6-7 saniye kadar suyun üstünde bekledi,sonra benide gördü ve hemen suya daldı...ben 1-2 dakika kendime gelemedim şaka gibi sanki.karadenizde fok olurmu acaba diye düşünmeye başladım...ben fok olduğuna eminim ama arkadaşlarım karadenizde fok olmaz dediler ve inanmadılar bana...aynen foklarda olduğu gibi bıyıkları vardı ve suya dalarken arka yüzgeçimsi ayaklarınıda gördüm...

karabatak yada yunusta değildi eminim...Bilginize sunarım arkadaşlar...

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    kedidir o kedi...

( su samuru da olabilir )

3. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    :) :) bu canliyi gorenler cogaldi sanirim yakinda yeni van golu canavarimiz olacak :)

4. Lüfer

Lüfer Kerem

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Lüfer
    vallahi bu hiç aklıma gelmemişti evet gördüğüm deniz samuru demek çünkü kuyruğuda vardı google görsellerden baktım aynısı ;)

5. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Su samurları baya yoğun(muş) boğazda filan..

6. Guray.85

Guray.85 Güray

Favori Kamış:
    Lineaffe s- flex 15 kilos 250gr. 4.20m. kapalı;145 cm surf kamış.
    Favori Makine:
    banax 4000
    En İyi Avı:
    45 cm palamut 740 gram.
    bencede su samuru:))

7. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kerem

Maalesef Akdeniz Fokları hakkında hem eksik ve hemde yanlış kanaatler vardır.

Merak ederde incelerseniz,bu Fok cinsinin eskilerde esas olarak Karadenizi mekan tuttuğunu,çok sayıda bulunduğunu,hatta mahalli kişilerce avlanıp derilerinden çarık ve sair gereçlerin yapılageldiğini okursunuz.

Bu tamamen koruma altında bulunan canlı bizim bir değerimizdir.BirDerneği dahi vardır.Böylesine gözlemlere çok ilgi gösterirler.

Şayet resmini çekebilseydiniz büyük çoşkuyla karşılanırdınız.

Köy kahvemiz devredilmeden önce camında irtibat telefonları vardı.Bulabilirsem sana yollarım büyük ilgi göstereceklerdir.

Sevgiler

8. udikisilik

udikisilik Cüneyt Arslan

En İyi Avı:
    Levrek
    Özellikle Ordu-Ünye'de sahil şeridi boyunca daha çok da kentin girişindeki falez tipi kayalıklarda eskiden epey varmış. Çok nadir de olsa bazen hala görülebildiğini söylüyorlar. Derisinin kıymetli oluşu bu özel türü bizlerden almış malesef. Fakat son günlerde denizlerimizden nadir bulunan türlerle ilgili güzel haberler geliyor. İnşallah bu da onlardan biri olsun.

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu nadir hayvanın dünyadaki en büyük popülasyonu Yunanistan ve Türkiyede bulunmaktadır.

Akdeniz foku diye anılsada bu Fok cinsi diğer fok cinslerindede gözlemlendiği gibi soğuk ve yarı ılıman denizleri sever.

Doğu Akdeniz bu şartları pek taşımaz.Egede daha çok vardır zira dağlar burada Denize dik gelirler ve soğuk sulu ırmaklar özellikle Kuzey ege (Behramkale(ASSOS)BULUNDUKLARI YERLERDEN BİİRİSİDİR.

Şahsen 3 kere gördüm.Ancak maalesef resmini çektirmediler.Bende uydum çekmedim.

Ağlara zarar verbilmektelerÜstelik Yunus tek delik açarken bunla 3delik birden açarlar.Bu bakaımdan balıkcılar hiç sevmezler.

Karadenizde tekrar görülmesi çok sevindiriiiici.En çokbulundukları bubölgeden seneler öncesinde katledilerek nesli silinmişti.

Sevgiler

10. Lüfer

Lüfer Kerem

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Abi resmini çekmeye o anda fırsatım olmadı çünkü suyun üstünde fazla durmadı bir anda çıktı ve yeniden suya daldı ama ben alışık olmadığım birşey gördüğüme emin olduğum için o anlık heyecan ve şoku üzerimden atamadım ilk gözlemim fok olduğu yönünde ama arkadaşlar uyardılar ve deniz samuru dediler.buda olabilir çünkü birbirlerine benziyorlar...

Abi birde neyin derneği var...fok balığıyla ilgilimi yoksa deniz samuruyla ilgilimi ?

11. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    bademdir o badem ben burada annesını ve yavrusunu gördüm suyun üzerine cıktılar kafayı cıkardılar en az 15 dakika bizi seyrettiler :)) ama karadenize gidermi bilmiyorum resimi var hatta ama arkadaşın makinada bulursam paylaşıyım :)

12. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Akdeniz foku oldukça büyük bir canlı,2 metreyi geçen boyu oluyor.Su samuru ise çok daha küçük olur.Büyüklüğünü tekrar gözünüzde canlandırabilirseniz,canlıyı tanımlamada yardımcı olur.Gönlümüz akdeniz foku olmasını diliyor tabi...

13. Lüfer

Lüfer Kerem

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Lüfer
    maalesef boyu 80 ila 120 cm arasında olduğuna eminim çünkü çok yakından gördüm...

14. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    o zaman,su samurudur diyorum.O da güzel haber tabi:)

15. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    mitchell tele spin; mistrall carp feeder,jaxon xt pro
    Favori Makine:
    shimano alivio,spro passion 730,banax,mistrall carpmax,okuma trinity,albastar,
    En İyi Avı:
    Aynali sazan 4.5kg,Baltik Morinasi 4 kg
    selamlar
    AKdeniz foku benim fakultede bitirme odevimdi. karadenizde marmarada ve ege de yasam alani olan bu canlilar maalesef artik cok cok azalmistir. toplam nufusun %70 ten fazlasi yunanistan ve turkiyede yasar. genelde magaralik ve derin bolgeleri tercih ederler. marmarada ise ozellikle kapidagin kuzeyindeki kayalik magaralik bolgelerde olduklari dusunulmektedir. ancak su ana kadar gozlemlenmemistir. en yogun gozlem bolgesi foca dir. benim tahminim bunun bir samur oldugu yonunde. genelde akdeniz foklari ile gozlemsel temas kurmak oldukca guc. cok utangac ve insanlarda uzak duran bir yapidadirlar.

http://sadafag.org/
    bu dernek gercekten ozverili calismaktadir.

16. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Bizim adanın yaşlıları eskiden ada kıyılarında (marmara adası) fokların yaşadığını, arada onları gördüklerini söylerlerdi.. ben çocukken onları heyecanla dinlerdim.. uzun yıllardır hiç görülmemişler.. ben hala gözden ırak sessiz koylara bakarım sabah erken saatlerde belki rastlarım diye ama malesef bugüne kadar hiç rastlamadım..

17. Lüfer

Lüfer Kerem

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Lüfer
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Susamuru

Boyu 80, kuyruğu 45 cm'dir. Postu koyu kahverengidir. Parmak araları perdelidir.

Evet linkteki tanımlamayada aynen uyuyor...Ne mutluki nesli tükenmeyle karşı karşıya olan bir canlıyı karadenizde gördüm...kimisi iyi bir balık tutunca kendini şanslı görür kimiside böyle bir canlıyla karşı karşıya gelince :(

18. dartagnan

dartagnan Serhan Kocaman

Favori Kamış:
    Daiwa-Promarine 270-Lineaffe Sea Master
    Favori Makine:
    shakespeare firebird 70,Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    2.5 kg Kırlangıç
    Ben Şileliyim tanıdıklardan biride görmüş o mahlukatı :)

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bakınız ben foku 3 kere gördüm ve bir tanesini bir saatten fazla izledim.

Şimdi merak edenler aşağıdaki tlefonu ararlarda durumubildirirlerse hem geniş bilgi alırlar ve hem bu duyarlı insanları sevindirirsiniz

0533 488 58 58

20. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Birgece yayın avında,müthiş bir vuruş aldım.Kamış kırılacak gibi oldu önce,sonra gevşedi,misine kıyıya doğru hızla hareket etti.Şaşkın halde seyrederken,benim takım karaya çıktı.Su samurunu ilk ve son defa o alaca karanlıkta(m.kemalpaşa,Devecikonağı civarı) kestiğim oltayla ormana dalarken gördüm:)