Spin Kamış 240-270

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında angvil tarafından paylaşıldı.

1. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Savage Gear MPP 251cm 7-23gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Spin avına yeni yeni başlıyorum. İşin epey bir acemisiyim.
    60-120 tl bir bütçem var.
    Daha çok levrek avı yapacağım.
    Birincisi 240 mı 270 mi almalıyım karar veremedim.
    Bir avmarket 240 önerdi, 270 ile yeni başladığın için çok aksiyon veremezsin dedi.
    Bir de atar mevzusu var, ben 7-25 atar düşünüyordum.
    Onun için de 10-40 atar almalısın dedi. Ben zaman zaman lrf ye de geçmek istiyorum.
    O yüzden 7-25 düşünüyorum. Sonuçda 7-25 ile 40 gram sahte atamayız diye birşey yok heralde.
    Önerilerinize ihtiyacım var. Özellikle kamış boyu konusunda. Öyle zırt pırt kamış almak istemiyorum. İlerde 2.40 bana yetmeyecekse tekrar masraf çıkacak.
    Ayrıca 1.80 lrf kamışım var şuan. Onunla spin yapmaya çalışıyorum. İdare ediyorum.

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    7-25 atarlı bir kamışla zaten lrf yapamazsın. Bende ki 5-20 lik kamışla bile olmuyor. Lrf 1-10 gibi çok esnek ve hafif kamışlarla yapılıyor. Hem elinde lrf kamışı varsa onunla idare edersin. Sadece bir kamışla tüm avlarını yapacaksın diye bir kaide yok. Büyük avlarında yeni alacağın kamışını, lrf avlarında da 180 cm lik olanı kullanırsın. Kamış tavsiyesine gelince bende 5-6 senedir balık avına merak salmış bir insanım. Bu işlerden çok iyi anlamam ama 40 gramlık bir sahte kullanacaksan sakın 7-25 atarlı bir kamış alma. 25 gramı bile mümkünse deneme. Bunlar bir kamışta kullanabileceğin uç değerlerdir. Yemi atarken oltan çat diye kırılabilir benden söylemesi :) biraz araştırma yaptım okuma fina pro 270 cm ye bakabilirsin. Atarı 7-35, 2 parçalı spin kamış. Fiyatıda 95 tl civarlarında. Yeni başlayan bir kaç insan bu kamışı avmarket te methetmiş. Yine sen biraz araştır ama bu kamışta olabilir. İsteklerine uyan bir kamış.

3. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Savage Gear MPP 251cm 7-23gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Bazıları 270 ile aksiyonda zorlanacağımı 240 almamı öneriyorlar, bu konuda yorumunuz nedir ?

4. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Yukarıya da yazdığım gibi 5-6 yıldır bu hobi ile ilgileniyorum. Keşke bilgim dahilinde bir soru olsaydı da tam olarak yardımcı olabilseydim. Sana şimdi ne desem yalan olur. Ama yinede oltana alışırsan o zorluğu da aşabilirsin diye düşünüyorum. 75-150 gr atarlı kazık gibi sazan kamışıyla derelerde alabalık avlamış biri olarak bunu söyleyebilirim. Yine şahsi fikrim 270 ile 240 cm arasında çok çok büyük bir fark olacağını düşünmüyorum.