Spin set için yardım Bütçem 350-400 TL arası.

Konu, 'Makineler' kısmında hasanahsen tarafından paylaşıldı.

1. hasanahsen

hasanahsen HASAN

Göl,baraj,akarsularda turna,alabak,kasna için set araştırdım ,çok konu okudum.
    Okumanın garantisi ve parça sorunu temini açısından Okuma'ya yöneldim.

Düşünce ve öneri /yorumlarınız değerlidir :)

Makina:
    Okuma Ceymar FD CY-40 olta makinesi

Kamış :
    270 vsystem 10-40 gr

2. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Yardımcı olmayı çok isterdim arkadaşım ama tatlısu benim alanımın dışında...Okuma konusunda ben de kefilim Cengiz balıkçılığa. kamış makine tercihin gayet güzel. sadece makinen 4000 değil 3000 olsun.Ki yeri geldiğinde 3 saat durmadan atıp çekesin. aralarında fazla ağırlık farkı yok gibi gözükse de uygulamada fark ediyor.Tatlısu avlarında bildiğim kadarıyla sazlık kamış otluk vs var. bu yüzden mono misinaya yönel.örgü misina sorun yaşata bilir.Bir de örgü misina her makina her kamışa uygun olmuyor. mono seçmeni de bu yüzden tavsiye ederim.Sonuçta ceymar alt orta segment.

3. atesruzgar

atesruzgar Tuna

Favori Kamış:
    Abu Garcia Vendetta 210 M
    Favori Makine:
    Shimano Catana 3000 FC
    En İyi Avı:
    Turna, 118 cm, 13.5 kg
    Kamis atari turna sahteleri icin uygun ancak kasna ve alabalik sahteleri daha hafif oluyor. 4 gr gibi sahteler calisiyor. Bunu da dusunmelisiniz.

4. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    lineeffe spirit surf 3,90 - shimano catana dx 240mh
    Favori Makine:
    Okuma avanger55 - okuma safina pro 25spa
    En İyi Avı:
    :)
    orgu her mısınada uygun olmuyor derken makına ve kamıs ta orgu olması ıcın krıterler ne dir??
    makınalarda ozellıkle durum daha karısık ustlerınde yada alırken acıklamalarında ıp ıcın orgu ıcın uygundur ıbaresı yok..
    elımde okuma safına pro 25 var ıpe uygunmudur dıye cok aradım arattım ama malesef hıc bır yazı yok ıkılemde kaldım..
    fakat kullanan arkadaşlar oldugunu gorunce bende daha sonra orgu gecmeye karar verdım..
    orguye uygundur yada değildir hangı kosullarda denebılır..

5. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    bir makina ve kamışın örgüye uygun olması bazı parçalarının kalitesinden belli oluyor.kamışların yüzüklerinin markası önmeli makinelerin klavuz telinden geçtiği misinanın oturduğu yüzüğün içi bilyalı olmalı makinanın misinayı toplarken kafaya dengeli bir biçimde sarmasını sağlayan dişli sistemleri(bu her markada farklı isimlerle adlanıyor) atış esnasında makinanın örgüyü dengeli biçimde boşaltmasını sağlayacak kafa yapısı gibi özellikler.

6. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    siz markalara bakmayın onlar yazar örgüye uygundur diye ama sonuç farklı ola bilir. işin aslı makina da bitmekte :)

7. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Kamış güzel, sahip olmasam da denedim. Yaninda gelen bazokasi da cabasi. 3000 lik kaliteli bir makine işinizi hayli görecektir.

Bu arada küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum;
    31 Mart 2016 tarihine kadar turna avı yasak. 1 nisandan itibaren büyük boy turnalari tutmaya başlayabilirsiniz.

8. Huban

Huban Gökmen

Merhaba,

Vsystem 2.70 kamış kullanıyorum, makinemde ceymar c-40 ,

Örgü misina kullanıyorum, şimdiye kadar hiç problem yaşamadım ikisiylede.

Bence seçimin doğru, botta biraz uzun kalıyor 2.70 onun haricinde bir problem yok, bence düşünmeden al.

9. hasanahsen

hasanahsen HASAN

Aslında trio 30-40s alacaktım ama 100+ lira fark vardı.Bütçeyi aşmak istemedim.
    Sanırım yorumlarda gördüğüm kadarıyla 2-3 yıl idare eder.
    Dolardaki yükseliş fiyatları çok etkilemiş.2011-2012 de 95 Lira olan makinalar 200+ olmuş :(

10. hasanahsen

hasanahsen HASAN

Sizi yakalamışken örgü misina önerisi isteyelim :)
    Peki üsteki arkadaşlardan birinin dediği gibi 4-5 gramlık sahteleri atmak zor mu olur vsystem ile?

Ceymar 30luk yok galiba nette 25 lik vardı..Yanılıyor muyum acaba?

11. Huban

Huban Gökmen

Ben mercan 0.20 mm kullanıyorum, herhangi bir problem yaşamadım.

30 tl olması lazım.

4-5 gr. sahte hiç kullanmadım çünkü sadece turna ve perch avı yapıyorum.
    Ama kullanacağınız atar aralığında değilse atsa bile yüzdürmez diye düşünüyorum.

Dediğiniz atar aralıklarıyla alakalı LRF sistemlere bakabilirsiniz, bence hedef balığı daha sadeleştirirseniz, sadece turna sadece alabalık gibi problem kalmaz diye düşünüyorum.

Ceymar40 ta örgü ipin altında mono misina var 40 lık biraz büyük olduğu için siz 30 luk tercih edebilirsiniz.

12. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    illede vardır balikavi.net e sponsor olan tüm sitelere bakın ilave olarak avdeposu.com avburada.com hepsiburada.com bunlara da bakın

13. baraküda007

baraküda007 fatih

Ceymar 30luk yok galiba nette 25 lik vardı..Yanılıyor muyum acaba?[/QUOTE]

Ceymar 40 lık ve rtx 40 çok ağır değiller çok büyükde değiller okumanın 40 lık makinaları daiwanın 30 luk makinalarıyla aynı büyüklükteler bende okuma raw ll 40 kullanıyorum raw ll yı alırken ceymar 40 ve rtx 40 ı av bayiinde incelemiştim ikiside hafifler size uyarlar isterseniz bir av bayiğine gidip inceleyin ikiside çok güzel makinalar

14. hasanahsen

hasanahsen HASAN

Peki 10 gram altı atmada sorun olursa hangi kamışı almak mantıklı olur ?

15. baraküda007

baraküda007 fatih

Bence onun için ayrıten uygun fiyatlı bir lrf kamış alın onun içinde şu kamışı tavsiye ederim ben kendim kullanıyorum lrf ve alabalık kaşıkları düşük atarlı sahtelerin için atış erimi çok iyi ve sağlam bir kamış 2.10 dan 2.70 cm ye kadar boylarda seçenekleri var " Siweida Z4 spin kamış 3-12 gr atarlı

16. hasanahsen

hasanahsen HASAN

Eyvallah,lakin şunu da al bunu da al işi beni zorlayacak..:(

17. baraküda007

baraküda007 fatih

Oooohohhh daha bu neki :D sen daha dur bak neler alacaksın neler 1-2 sene sonra bakacaksın elinde biiii dünya malzeme olmuş ilk başta hep böyle olur fazla para vermem şunu şunu alayım yeter dersin sonra bi Bakmışsın ipin ucu kaçmış sürekli kıyafet alan kadınlar gibi olmuşsun bi dünya olta malzemesi almışsın :laughing:

18. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    +1500 gatta daha fazlasi.. :laughing: cyrr

19. hasanahsen

hasanahsen HASAN

Peki okumanın malzemelerini başka bir yerden alınca başına bir şey gelse misal kamaış ucu kırılsa nereyle irtibata geçeceğiz?
    Herkes ist Cengiz balıkçılıktan bahsediyor ama alış verişi oradan yapmazsak ?

20. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    dıyelımkı ınternetten sıparıs verdınız urun geldı faturasını atmıyorsunuz urune bırsey oldugu taktırde sıparısı verdıgınız fırmaya gonderıyorsunuz fatura fotokopısı ve urunnun nereden arızalı oludugunu bır kagıda ılıstırıp gonderyorsunuz..onlar hallettırıyorlar..
    cengız balıkcılıga bende cok gıtmek ısteyıpte gıdemıyenlerdenız kı ınternetten satıslarıda malesef yok..