SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Spinning tekniği ve ekipmanları...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında celik78 tarafından paylaşıldı.

 1. celik78

  celik78 Can

  Mesajlar:
  35
  Şehir:
  İstanbul/Antalya
  Favori Kamış:
  Lineaeffe Tecno-Travel 330
  Favori Makine:
  Okuma Boxter BXF60
  En İyi Avı:
  Lambuka
  Öncelikle Merhabalar
  Ben spinning tekniğini öğrenmek ne olduğunu anlamak konusunda sıkıntı çekiyorum :confused: .. Mesela takımları inceliyorum ve dışardan normal makina-kamış takımlardan pek farklı gözükmüyor. Balikavi.net forumlarında arama yaptığımda birkaç tane çok güzel açıklama gördüm ancak sanıyorum bunlar konuyu zaten bilen balıkçılara yönelik bilgiler.
  Spinning aynı zamanda at-çek olarak da geçiyor sanıyorum Ama zaten genel kullanım için düzenlenmiş bir takımla da bu yapılabiliyor diye biliyorum..
  Balıkçılığa yeni başlamış birisi olarak çeşitli teknikleri öğrenmek ve cazip gelenleri benimsemek istiyorum.
  Spinning tekniğinin genel tanımı ve ekipmanların farklarıyla ilgili bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim :D
   
  Son düzenleme: 27 Aralık 2010
 2. Sponsor

 3. mallaca

  mallaca Halil Barış Şengül

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  4.028
  Şehir:
  Bursa
  Favori Kamış:
  Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
  En İyi Avı:
  Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
  Spinning tekniği özellikle uzak atışın zor olduğu sahteleri, mümkün olan en uzağa atmakta kullanılan bir tekniktir.

  Duruş açınızdan,kamışı atışa başladığınız noktadan,misinayı serbest bıraktığınız noktaya , kurşunun veya sahtenin denizle buluştuğu ana kadar geçen sürede yapılması gerekenleri ifade eden bir atış tekniğidir.

  Tüm kamışlarda bu tekniği uygulayabilirsiniz.Fakat spin kamışlar bu tekniklere en iyi şekilde cevap veren, özellikle hafif sahteleri uzağa atmakta fayda sağlayan kamışlardır.
   
 4. spinnci

  spinnci murat

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  333
  Şehir:
  antalya
  Favori Kamış:
  DAİVA
  Favori Makine:
  D:A:M
  En İyi Avı:
  21 kilo akya,vallahi nasıl yakaladım bende anlamadım.
  Halil bey Bu söylediklerinize katılmıyorum..
  ister isek sahtemizi farklı methotlarla uzağa atabiliriz bunun için illa spinn kamışı gerekmiyor..
  spinn malzemeleri hafiftir çünki spinnci saatlerce atar çeker atar çeker ee bunada güç kuvvet lazım..o sebebten hafiftir..
  aşağıdaki cevabımda spinn nedir açıkladım..
  saygılar..
   
  Son düzenleme: 29 Ocak 2011
 5. spinnci

  spinnci murat

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  333
  Şehir:
  antalya
  Favori Kamış:
  DAİVA
  Favori Makine:
  D:A:M
  En İyi Avı:
  21 kilo akya,vallahi nasıl yakaladım bende anlamadım.
  spinning bir teknik değildir spinning ap ayrı bir olta balıkcılığı türüdür..ve bu tür olta balıkcılığı sadece sahte yemlerle yapılır.
  spinning bir spordur,çünki spinnci saatlerde aynı yerde balık avlamaz avını sürekli arar,spinning bir sanaattır,çünki sahte yem ile avı kandırıp yakalamak beceri ister,spinnin doğa dostu harika olta balıkcılıdır..çünki bir yapay yem ile senlerce av yapabilirsiniz..
  spinning bir teknik değildir..
  spinning batılı ülkelerde her türlü balık avında kullanılır,sazan hariç...spinning bir spor alarak görülür ve yine batılı ülkelerde amatör olta balıkcı kulüp ve federasyonları tarafından desteklenmekte ve eğitimi verilmektedir..ve diğer kulüplerle hafta sonları yarışmalar düzenlenir ve takım olarak galip gelenlere hediyeler verilir ve o kulüp bir üst seviyede olur..
  spinn kelimesi ingilizceden olta balıkcılığı lugatımıza girmiş ve anlamı döndürmek yada çevirmektir,döndürmek ve çevirmek kelimelerini oltamızda sadece makinamıza uyarlıyabiliriz yani sadece makinamız döner ve bizde bunu çevirerek döndürürz..
  ve makinamızı döndürerek yapılan avcılığa spinning denir..yani at ve çek at ve çek,çekerken yemine aksiyon ver avını kandır yakala..spinning budur..
  ancak dediğim gibi spinning sadece ve sadece yapay yemlerle yapılan olta balıkcılığı türüdür..ve bu olta balıkcılığı türü baya eskilere dayanır..şimdi size 1892 yılında sahte balıklarla amerika ve ingilterede insanlar balık yakalıyodu desem kimse inanmaz..
  ancak 10 seneden beri ülkemizde spinn kelimesi gittikce olta balıkcılığı lugatımızda genişlemektedir,,spinn kamışı,spinn makinası gibi..spinn olta balıkcısı balık tutmayı spor olarak görür ve yakaladığı balığın resmini çektikten sonra suya geri salar..yemek için balık tutmaz..aşağdaki resimler spinning tarihi hakkında çok şey iafe ediyordur sanırım..dileğim ülkemizdede olta balıkcılığı artık spor olarak görülmesi ve benimsenmesidir..HATTA TÜM BİLDİKLERİMİZİ UNUTALIM HEPİMİZ SPİNNCİ OLALIM.
  saygılar spinnci
  [​IMG] Uploaded with ImageShack.us
  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us
  [​IMG][/URL][/IMG]
   
  Son düzenleme: 29 Ocak 2011
 6. OMMG

  OMMG OKAN

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  1.633
  Şehir:
  İZMİR - GÖZTEPE
 7. Serkan.ist

  Serkan.ist Hidayet

  Mesajlar:
  424
  Şehir:
  Ankara
  Olayı Türkçeleştirirsek anlamak çok daha kolay olur.

  Atçek..... spin spining gereksiz kavramlar. Mümkün olan en ileri mesafeye atıp en uygun aksiyon ve hızda çekmek. İster 1.20cm boy derede, ister boğazda 4.40cm boy değişmez. Olayın mantığı aynıdır.

  Mümkün olan en hafif takım. Mümkün olan en kaliteli ve uygun misina en doğru sahte. Gerisi hikaye.
   
 8. 29519

  29519

  Mesajlar:
  1.340
  Abooww bayağı bir antika hatta tarihi eser bunlar, gerçekten çok güzeller. Acaba mağara duvarlarında da bu tip resimler varmıdır :)
  Paylaştığınız resimler için çok teşekkürler, gerçekten çok ilginç ve güzeller.