stoper hakkında

Konu, 'Mantarlar' kısmında experienced tarafından paylaşıldı.

1. experienced

experienced Mert

arkadaşlar merhaba
    stoper forumdan okudğum kadarıyla şamandırayı sabitlemek için kullanılan bir malzeme fakat benm bu güne kadar aldığım bütün şamadıralar kendinden sabitlenebiliyor yani misine içinden geçiyor ve kalem gibi olan kısmıylada sıkıştırıyorum bu stoperin kullanılması için başka tip şamandıralarmı var acaba ?
    mesela eşkina avında ben bahsettiğim kendinden sabitlenebilen şamandıraları kullanabilirmiyim ?

2. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Çeşitli boy ve ebatlarda stoperler mevcut ve sadece şamandıralarda değil başka yerlerde de kullanılabilir örneğin ben ortası delik olan kurşunları sabitlemek için veya klasik mantarlı çinekop takımında mantarı yukarı kaymaması ve iğneye yakın olması için stoperle sabitliyorum vs. ayrıca eşkina için bahsettiğin şamandıraları bence kullana bilirsin ancak bu konuda tecrübeli daha ayrıntılı bilgi veren arkadaşlarımız olacaktır mutlaka. ayrıca forumda eşkina avı ile ilgili birçok konu var göz atman faydalı olur.

Son düzenleme: 17 Aralık 2008
  3. experienced

experienced Mert

teşekkür ederim bişey daha sorucam,
    anladığım kadarıyla stoper kullanılması gereken şamadıralarda benim bahsettiklerim gibi misine şamandıranın içinden geçmiyor sanırım ?
    sadece uc kısmındanmı geçiyor ?

4. Aramis

Aramis

Stoper sadece sabitleme amacı ile kullanılan bir madde değildir.Özellikle eşkina avında avlağın derinliğinin tesbit edilmesini sağlamaktadır.Avlağa geldiğimizde oltayı suya attıktan sonra durumunu kontrol ederek stoperi yukarı veyahut aşağıya doğru hareket ettirerek takımımızın dibe yakın olması sağlanır.Zira eşkina taşlık yerlerde dibe yakın yaşar ;) rastgele.

5. seckinacar

seckinacar

Favori Kamış:
    surf kamış,cormoran big ben 6000 pi makina
    Aynen abi içinden geçmiyor şamandranın ve tek parça oluyor şamandra ortası çıkmıyor , şamandranın üst tarafında birde altında misinayı geçirceğiniz 2 tel var bu 2 telin arasına stoperi koyarak sabitleme işlemini gerçekleştiriyorsunuz

6. experienced

experienced Mert

teşekkür ederim

7. cetinsoft

cetinsoft Osman

En İyi Avı:
    1200 gr levrek (46 cm)
    Stopperi beden üzerinde tek kullanırsanız (şamandradan önce) bu sayede takıma yakınlaşan şamandra (stoppere kadar gidip gelebilen gezer) kurşunsuz hassas takımlarda daha ileri atabilmeyi sağlar. takım suyla buluşunca stoppere kadar şamandra çekilir. böylelikle hafif takımla ileri atabilme olanağımız olur. istediğimiz derinlikte ayarlama imkanı da cabası.
    Rastgelsin...

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Aslında cevap Çetin arkadaşımız tarafından verilmiş.

Konuyu az derinleştirip görsel hale getirelim;

Stoperle kullanılacak şamandıra; içinden misinanın kayıp gidebileceği, ama stoperin geçemiyeceği bir delik içerir. Stoper ise misinaya tespih gibi dizilir ve büyüklüğü şamandıranın deliğinden geniş seçilir.

Sevgili Mert;

Diyelim ki şamandıralı oltayla 12 metre derinlikte bir yerde avlanıyorsun.

Şamandıra sabit olduğunda, bu oltayı suya nasıl atabilirsin?

Misinayı yere sermen ve uçtaki kanca kurşun ve fırdöndünün yanından tutup salllayıp atman gerekiyor değil mi?

Yani kamışla atmak mümkün değil... Çünkü şamandıradan sonra 10 metreden fazla misina sonra kanca var...

Ama stoper kullanınca ne oluyor?
    Stoper makineye sarılabiliyor, kamışın halkalarından takılmadan geçebiliyor... Sen misinanı stoperde dahil bir güzel makinene sarıyorsun.

Dışarıda sadece kamış boyu kadar misina bırakıyorsun, sonra çapariyi nasıl atıyorsan, 12 metre derinlikte avlanmaya ayarlanmış şamandıralı oltanı da öyle atıyorsun.

Çünkü şamandıra atış pozisyonunda kancanın yakınındaki fırdöndüye kadar kayabiliyor...

Sonra suya düşen oltamızda kanca, yem, fırdöndü ve kurşun ağırlığıyla misina şamandıranın deliğinden kayıp dibe ulaşıyor, ta ki stoper şamandıraya yaslanıncaya kadar...

9. experienced

experienced Mert

cevap veren ve detaylı açıklama yapan arkadaşlar çok teşekkür ederim
    emeğinize sağlık

yanlız çok enteresan geldi kılavuzlara takılmadan kamıştan çıkması
    benim kullandığım kamış alba cosmos 4.20 çok iyi bir kamış değil fakar en uçtaki delik çok küçük o savrulma anında sanki misinede düğüm varmış gibi oraya gelince bir anda duracakmış ve takım savrulacakmış istemediğimiz yerlere gidecekmiş gibi geldi birden kamıştan kamışa farkedermi acaba bu durum ? albanın stoperleri sanırım küçükler ve fiyat olarakta uygunlar acaba sorun yaşarmıyım

Son düzenleme: 18 Aralık 2008
  10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Siz kamışın en uç halkasının ve stoperin çapını bir ölçerseniz, istediğiniz yanıtı bulursunuz.

Stoperin en az 4 farklı boyu vardır.
    ( Av mareketinde yer alan bilgi :Şamandıranızı misinaya sabitlemek için kullanacağınız stopper. B(0.10-20-30-40mm) Paket içinde 15 adet)

Yukarıdaki mesajda "Stoper ise misinaya tespih gibi dizilir ve büyüklüğü şamandıranın deliğinden geniş seçilir." dememdeki maksatta budur.

Son düzenleme: 18 Aralık 2008
  11. cetinsoft

cetinsoft Osman

En İyi Avı:
    1200 gr levrek (46 cm)
    Yakup abi benim adım Osman ;)
    Güzel açıklamışsınız ellerinize ağzınıza sağlık.
    Saygılar...

Son düzenleme: 19 Aralık 2008
  12. cetinsoft

cetinsoft Osman

En İyi Avı:
    1200 gr levrek (46 cm)
    bu konuda haksız sayılmazsınız. ne kadr küçük stopper kullansanız da ileri atışın hızını her zaman etkilemese de zaman zaman etkiler bence de...

13. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    stoper kullanılan olta düzenekleri çok ileri atılmayı gerektirecek düzenekler olmadıgı için hiçbir sorun çıkartmazlar;)

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    :) pardon :) yaşlılığıma ver lütfen :p

15. cetinsoft

cetinsoft Osman

En İyi Avı:
    1200 gr levrek (46 cm)
    Ne demek abi Estağfurullah.. :rolleyes:
    Sevgiler - saygılar...

Son düzenleme: 21 Aralık 2008
  16. Jumanji

Jumanji Fırat Şen

Stoper ne işe yarar diye dolanıp duruyordum, Detaylı açıklama o kadar faydalı oldu ki. Başta Yakup Bey olmak üzere bilgi veren herkese teşekkürler.