Stoper ve gezer kurşun yapımı?

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında kerimkaraman tarafından paylaşıldı.

1. kerimkaraman

kerimkaraman Kerim

Merhabalar, buralarda balık malzemesi satan yer yok, görünkle'deyim(uludağ üniversitesi'nin öğrenci köyü) yarın balığa çıkmayı düşünüyorum 3lü dip takımı hazırlamıştım fakat forumda gezer kurşunlu tek iğneli bir takım gördüm ve hoşuma gitti, iş gördüğünü söylemişler. Elimde ne gezer kurşunum ne de stoperim var. Gezer kurşunu normal korşunun ortasını matkapla delip yapmayı düşünüyorum fakat stoper için aklıma birşey gelmedi. boncuk ve özel bir düğümle stoper görevi gören bir şey yapamaz mıyız? Bu iki projem için fikirlerinizi bekliyorum...

2. seawolf41

seawolf41 murat denizeri

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance AX 4.20 170 GR. Surf Kamış
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 XSB
    En İyi Avı:
    Karamürsel, 1982 yılında tekne ile kaşık yaparak 51 cm kofana. Tekneye yardımsız alamamıştım.
    Kerim Bey,

Kullandığınız beden kalınlığında yada daha kalın bir parça misinayı, kullandığınız bedenin üzerine sarıp düğüm atarak ve bunu bir kaç kez sıkı sıkı tekrarlayarak, (Stoperinizin aşmasına engel olacağı nesne her ne ise onun halkasının yada kendisinin delik kalınlığından fazla olmalı) yapabilirsiniz. İşlem bitince düğümlediğiniz parça misinananın iki ucunu düğüm çöüzlmeyecek kadar kesiniz. Yapmış olduğunuz bu düğüm yumağının beden üzerinde ileri geri çok zor kayması gerekli. Bu şekilde stoper yapabilirsiniz. Ben piyasada satılmakta olanları kullanmıyorum. Bu yeterli oluyor.

3. xpluns

xpluns Osman Aksoy

Favori Kamış:
    Caperlan 4.20 Surf Kamış
    Favori Makine:
    Mitchell Blue 7000
    En İyi Avı:
    Lüfer
    stoper yerine minik fırdöndü kullanabilirsiniz.

4. kerimkaraman

kerimkaraman Kerim

Dediğinizi hemen deniyorum hatta sonra fotosunu koyacağım bir bakın olmuşmu diye :)

evet bu da aklıma geldi fakat minik fırdöndüm 1 adet var malesef :(

5. kerimkaraman

kerimkaraman Kerim

düğümü atamadım beden misinası yamuluyor :S

6. kerimkaraman

kerimkaraman Kerim

vazgeçtim ben bu sevdadan ya, kurşun matkabın ucunu kırdı delemedim, düğüm de beden misinasını amultuyor en iyisi ikisini de satın almak

7. laborant1986

laborant1986 mesut

kerım bende görükledeyım buraya en yakın balık malzemesi satan yer göçmen konutlarında karakolun arka tarafında kalıyor kime sorsan gösterir

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Balıktan vazgeçmişsin aslında. Ben böyle anladım.:confused: :)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bir yerlerden lastik bul, mesela don lastiğinin içi. O da olmazsa paket lastiği. Bu lastiği 4-5 tur uzatarak yan yana sarıp aşağıdaki gibi düğüm at:

Sadece bir tane düğüm atacaksın, boylamasına misinanın üzerine. İşte sana stoper. İnce kalıyorsa, önce bir bocuk vs. gibi ortası delik küçük bir şey geçir.

Gezer kurşun için, tükenmez kalemin içinin uç kısmındaki mürekkepsiz kısımdan bir parça kes. Buna kurşunu olabildiğince yakın bağla.

Kurşunu el matkabıyla delmen çok zor olabilir, ucu kırabilirsin mesela. Düşük devirli, tezgah tipi matkap gerekebilir. Sen gene dene, olursa ne ala, olmazsa dediğim gibi yaparsın.

10. kajo

kajo Zafer

Favori Kamış:
    El oltası, Surf Kamışı.
    En İyi Avı:
    Sazan 3.2 kg
    Kurşunu ancak bi cezvede eritip tekrar delikli kalıba dökersen yapabilirsin, matkaplada deniyosan metal delici tığ uçları var ben onlarla çeşitli metal levhaları rahatlıkla delebiliyodum ama kurşun çok yoğun gelir sanırım onada olur mu bilmiyorum açıkçası, stoper içinde osman abimin dediği gibi fırdöndü kullanabilirsin nasıl bi takıma uygulayacağını bilmiyorum ama normal kurşun düğümüyle ilk tarafa bedeni takarsın diğer ucunada rapala düğümü atarsın kolaylık işini görür stoper olarak.

11. kajo

kajo Zafer

Favori Kamış:
    El oltası, Surf Kamışı.
    En İyi Avı:
    Sazan 3.2 kg
    Stoper için bir başka yöntemde vardı,
    1 cm yada 0.5 cm uzunluğunda bi kabloyu kes içinden misinanı geçir ve kablo üzerinden düğüm at yalnız misinanın kablo içinde çok bol olmamasına dikkat et ya kabloyu keser misina yada kayar gider stopperlik görevini görmez.
    Kablonun üstündende düğüm atınca hem stopper boncuğu gibi rahatlıkla oynatabilirsin kabloyu hemde kolaylıkla çözebilirsin.

12. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    MacGyver gibi adamsın abi...Sayende ne çok şey öğreniyoruz. Kendi adıma teşekkür ederim.

13. andronova

andronova Ahmet

Kurşun delme olayı olumsuz gibime geldi kurşunu deldiniz diyelim deliğin içi prüzsüz olabilecekmi yoksa ileri geri harekette misinayı gever ve koparır

14. andronova

andronova Ahmet

Abilerim

1- 0.35 lik misinaya kaç beden stoper takılır.
    2- 0.30 luk misinaya kaç beden stoper
    3-0.25 lik misinaya kaç beden stoper takmam gerekir.