su ürünleri dökümanı

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında 42734 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. 42734

42734

En İyi Avı:
    Sarı Kanat Orkinos
    Değerli doslarım zaman zaman yaşadığımız bu balık ne şu balık ne gibi polemik ve tartışmalardan çok sıkıldım oturdum kendim bu ekteki belgeyi hazırladım. Latince kökenden başlayıp İngilizce, Norveççe ve Türkçede en çok bilinen isimleiri ile bir tane mümkün oldugunca sade bir resimle haklarında kısa bilgiş ekledim. Belgemin % 100 dogru oldugunu idaa etmiyorum. Ama tüm hatalaraı sıfıra indirmek için gerçekten çok uzun süre araştırdım. Bu belge su ürünleri resmi siteleri ve çeşitli güvenilir kaynaklardan hazırlandı emegi geçenlere sonsuz teşekkür ederim. Umarım biraz ,işnize yarar.
    Link aşagıdadır
    http://tr.scribd.com/doc/126054095/Deniz-Canlıları-ve-Olta-Bagları3

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Şöyle bir göz atıp,bazı balıklar hakkındaki resim ve bilgilere baktığımda gördüğüm hatalar,
    -yayın balığının resmi yanlış
    -tatlısu levreği 6 kg a kadar ,sudak 25 kg a kadar büyümez(max.boy ile max.kilo uyumsuz)
    -kızılkanat 3 kg a kadar büyümez(max.boy ile max.kilo uyumsuz)resimdeki sazan balığı...
    -in balığı 70 cm e kadar büyüyorsa,max. 600 gr olmaz
    -leuciscus cephalus a Ak balık denmez
    -Alabalıkların boy ve kilo değerleri abartılı
    -fener balığı zehirli değildir
    -iskorpitte 100 cm boy,5kg ağırlık abartılı
    -üzgün balığı resmi yanlış,zehirli değildir.
    -yılan balığı 45 kg a kadar ,5mt boya ulaşmaz
    -zurna balığı resmi yanlış
    -120 cm zargana 10 kg gelmez
    -kırlangıçta max 70 cm boy az,100 cm i aşar
    -8 kg lık tirsi olmaz
    -150 kg lık granyoz(sarı ağız) nasıl bişey
    -paşa barbunu 350gr,tekir 500 gr olmamış
    -kababurun değil,KARABURUN
    -60 cm lik mezgit max 500 grmı gelir
    -60 cm lik istavrit 500 gr
    -mırmırın 50cm 1kg üstü boyları bolca bulunur.
    -ispari göçer balık değildir,göçer balık hamsi,lüfer vs. gibi göç edenlere denir.
    -SARGOZun 3 kiloluğunu ben tuttum,dahada büyür,listede 500 gr max.!
    -sivriburuna baltabaş demezler,6 kg a kadarda büyümez
    -eşkinada boy max.50 cm ağırlık 5 kg olmaz öyle şey:)
    -malta palamudu 60 cm boy 600 gr ağırlık nasıl olacak????
    buraya kadar,listen karmakarışık,deniz balığının arasına tatlısu balığını koymuşsun,tanıtırken deniz balığımı tatlısu balığımı belirtmiyorsun,boy ve kilo oranların tutarsız,deveye sormuşlar neden boynun eğri diye o da nerem doğruki demiş.Senin liste biraz devevari olmuş:)
    Bence bu işlere girme,bilim adamlarına bırak derim ,zaten yeterince bilgi kirliliği mevcut.

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bunlar acı tenkitler ama ne yazıkki doğru.Latif kardeşimin çabasını takdir ediyorum ama,nereden böylesine tanımlamalara ulaştı anlamak mümkün değil.Ben kendsine yardıma hazırım..

Sevgiler

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Vedat ağabey,arkadaşın bu işte ne tür bir çabası varda takdir edelim.Zaten yanlışlarla dolu olan bir listeyi(http://www.bsgm.gov.tr/su_urn/indeks.htm) kopyalayıp,üzerinde birkaç oynama yaparak(ki oynamalar iyice çorbaya çevirmiş,ana kaynağın yaptığı yanlışlar katlanmış,mesela kaynak yılan balığını 5 m boya 10 kg ağırlığa çıkartmış,arkadaş bunu az görüp 45 kg olarak okuyucuya sunmuş) işte budur ey amatör balık camiası buyrun faydalanın,bu kıyağımıda unutmayın edasıyla ortaya çıkarmayı takdir edersek,bu işe yıllarını vermiş bilim adamlarına yapacağımız takdir ve teşekkürlerin hiçbir kıymeti kalmaz.
    Temizlenemez hale gelmiş bir bilgi kirliliği mevcut sanal alemde.Bunun en büyük sebebide ,konunun uzmanı olmayıp klavye başında buldukları kaynakların doğruluğunu teyid etmeden,üstelikte kaynağıda göstermeden tekrar tekrar başka başlıklar atarak çoğaltılmasıdır.
    Bu sadece türkçe sitelerde değil,tüm dillerde mevcut.
    Bu arada,linkini verdiğim ana kaynağı incelemeni tavsiye ediyorum, her fırsatta medet umduğumuz su ürünleri genel müdürlüğünün yaptığı tanıtıcı index in ne kadar yanlış bilgiler içerdiğinide göreceksin.Benim içim acıyor o listeyi incelediğimde.BALIK BAŞTAN KOKMUŞ ASLINDA LATİF KARDEŞİMİZİN BİR SUÇU YOK....

5. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Haklısın kere haklısın sevgili Fatih.

Esasında balıkcılık konusunun haricindede,kişi bir şeyi tam bilmeden,öğrenmeden,tutarda bunu ortayakoyarsa,helede israrcıda olursa fayda kenarda kalır.

Profesyonel balıkcılar,onların balığını satın alan manavlar,Tezgahlarında satan balıkcılar daha tam balıkların tanımlanmasında halende yanlışlara düşüyorlarsa,
    hemen her bölgede uyduruk mahalli terimler kullanılmakta israr ediliyorsa,bu iş nasıl düzebilir bilmiyorum.

Sevgimle kal

6. 42734

42734

En İyi Avı:
    Sarı Kanat Orkinos
    SAYIN FORUM SAKİNLERİ;
    BEN SİZLERDEN BÖYLE Bİ ÇALIŞMA YAPARKEN HERKESTEN HER TÜR YARDIMA AÇIGIM DEDİM. DEFALARCA AMATÖR OLDUGUMU KONU HAKKINDA OTORİTE YADA AKADEMİSYEN OLMADIGIMI KAYNAKLARIMIN BAZILARINI VEREREK SİZLERE SUNUP HATALARI DÜZELTEREK MAKSİMUM DOGRULUGA YAKIN BİR DÖKÜMAN ELDE ETMEK İÇİN PAYLAŞIMA SUNDUM.
    BİR KİŞİ HARİÇ HERKES O OLMAMIŞ BU OLMAMIŞ
    O YANLIŞ BU YANLIŞ GİBİ YORUMLARLA İNSANIN ŞEVKİNİ KIRMAKTAN BAŞKA BİR FAYDANIZ OLMADI TEŞEKKÜR EDERİM... YANLIŞLAR ELBETTEKİ SÖYLENSİN AMA YANINDA DOGRUSU NEYSE ODA SÖYLENSİN BANA VE DİGER KULLANICILARA BİR FAYDASI OLSUN... LAF KALABALIGINDAN BAŞKA Bİ ŞEY DEGİL AYRICA
    SAYIN night fisher : OLAY http://www.bsgm.gov.tr/su_urn/indeks.htm ADRESİNDEN KOPYALAYIP ŞURAYA YAPIŞTIRMAK KADAR BASİTSE NEDEN BUNCA TECRUBENE RAGMEN OTURUP 2 SATIR YAZMADIN, KEŞKE OTURDUGU YERDEN AHKAM KESMEK YERİNE AZ BİR GAYRET GÖSTERİP BİZ AMATÖRLERE SİZ PROFÖSYONELLERDEN BİR HATIRANIZ OLSAYDI...

TÜM LİNKLERİ SİLİYORUM ADAMLARIN YORUMLARINA BAKINCA KENDİMİ KATLİAM YAPMIŞ NAZİ SUBAYI GİBİ HİSSETİM

VERMİŞ OLDUGUM RAHATSIZLIKTAN DOLAYI ÖZÜR DİLERİM..

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    SN.latif bey,sizin hazırlamayı kendinize görev kılıp ,ortaya attığınız liste ,zaten var olan ve yanlışlarla dolu bir listenin kopyası .Bu türde listeler hazırlamak için oldukça derin bilgilere,internetten kopyalanmış değilde,bilimsel kurulların onayından geçmiş yazılı dökümanlara ihtiyaç vardır.Ayrıca,herbir başlığın uzun uzun araştırılıp,hataları minimize edecek süre ve çalışma gerektirir.
    Konu yıllarımızı verdiğimiz hobinin önemli bir parçası olduğundan,yanlışlarla dolu hazırlanmış bir takım listelere tepki vermek ,ahkam kesmek değil,hobiye saygıyı ifade eder.
    Emin olunuzki,tirsi balığını 8 kilo boya ulaştıran listeyi hazırlayıp,bilgi diye sunmayı marifet saymanıza,çok alt düzeyde tepki aldınız.45 KİLOLUK YILAN BALIĞI,8 KİLOLUK TİRSİ VS. İle hazırlanmış listenize yorumlama zahmetine girip,o hatalar zincirini incelemek için zamanını harcayanları ahkam kesmekle suçlamak yerine,bu iş için ne kadar yetersiz donanımda olduğunuzun farkına varıp,kendinizi geliştirmeyi amaç edinmenizi dilerdim.
    SAYGILAR...

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.