surf Kamış Seçimi yardım ?

Konu, 'Kamışlar' kısmında onurjordan tarafından paylaşıldı.

1. onurjordan

onurjordan onur

Favori Kamış:
    Şeytan oltası ...
    Son düzenleme: 5 Aralık 2007
  2. seckint

seckint Seçkin

Favori Kamış:
    4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma synex
    En İyi Avı:
    3,5 kg Martı
    ya bu kamışların atarı neye göre belirleniyor?

3. ozan

ozan Ozan

birinci linkteki kamışlar uzun ama surf olma özellikleri varmı acaba:confused:

bana biraz bu kamışlar surf değilmiş gibi geldi

4. Sizce Surf kamışım özelliğii nedir..yada bu kamışın surf olmadığı kanısına nereden vardınız..gerçekten merak ettim:confused:

5. RAUGH

RAUGH Can Özçiçek

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm turna
    Bende merak ettim. Gerçekten bir surf kamışın özellikleri ne olmalı, diğerleriyle ne farkı vardır? Nasıl anlarız, nelere dikkat etmemiz lazım?

6. Surf kamış uzak atış amaçlı imal edilmiş genelde 100-250gr atış aralığına sahip
    tercihen parçalı ve boyunuza bağlı olarak 3.90-5.00m arasında olan kamışlardır..yapıldıkları malzeme ve olması gereken aksiyonun sağlanması için parçalı yapılırlar..Misina halkaları sürtünmeyi azaltmak için aralıklı olarak ve genelde destekli olurlar..Uzun mesafe atış için bilinenin aksine sert formda kamış tercih edilmelidir..Parabolik aksiyonlu olanlara göre daha uzun mesafe atışı sağlanır..
    tabiki her 3 parçalı 4,20 100-250 gr atarlı kamış fiziksel olarak surf tarifine uysada yapısal manada surf kamıştan çok uzaktadırlar..Uzun atış için kullanacağınız ağırlığa uygun kamış seçmek çok önemlidir..;)

7. RAUGH

RAUGH Can Özçiçek

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm turna

Erdal abi bahsettiklerini zaten az çok biliyorum, benim asıl merak ettiğim konuyu örnekleyerek sorayım müsadenle.

Ben surf kamışla hedeflediğim balığı alabilecek miyim? İstavrit tutmayacam da levrek tutacam mesela yada Sazan için kullanacam. Tamam surf diyince uzak atıştaki farkını biliyoruz. Ama bi 10 kiloluk balık geldi diyelim surf kamışın bu balığı çekip çekmeyeceğini nerden anlarız? Mesela arkadaşın linklediği kamış büyük balık çeker mi?

http://www.albashop.com.tr/asp/show_...t=EK4001%20390

Mesela bu linkteki kamış fiber. Ha derseniz ki maharet kamışta değil olta atanda, balığı taktırmasını bilen çıkartmayı da bilecek ona eyvallah derim, ama kullandığım kamışın da bana güven vermesini isterim. Her an çat diye kırılacakmış gibi duran bi kamışla rahat av yapalımaz bence...

8. Surf kamışlar bilinen en sağlam kamışlardır(tekne kamışları hariç) bunu nedeni adındanda anlaşılacağı gibi surf yani uzun mesafeye genelde 100-150gr arası kurşun atmakta kullanılır..Dolayısı ile atış esnasında 150gr kurşunun ağırlığını taşıması gerekli..Atış anında 150gr kurşun kg lere varan bir güç oluşturur..

gelelim asıl konuna sağlamlığını nereden anlarıza....

Kaliteli ve bunu ispatlamış kamışların özelliklerine bakarak bunu anlarız..örneğin shimano aspire surf kamış xt300 olarak adlandırılmış bir karbon dan yapılmış. bu şu demek bu kamışın yapısında kullanılan karbonun kontrollü kullanımda dayanımını ifade eder..Yani bu kamışı bırakın atarken,balığı çekerken kırmak özellikle kırmak isteseniz bile çok uğraşacağınız anlamına gelir...tabii bu karbonun elde edilmesi ve kullanımı kamış fiyatını etkileyen ana etkendir..
    Karbon aslında çok sağlam bir okadarda sert ve kırılgan bir maddedir..fakat çoğu marka karbonu genelde reçine yada çeşitli sentetiklerle karıştırarak kullnıma uygun hale gelir..bunun kaliteside rakamlarla ifade edilir..
    yani kamışın kalitesi kullanılan karbonun nekadar kaliteli işlendiği ile ilgilidir;)

örneğimi karbon kamışlar üzerine verdim çünkü şu anda hafiflik ve sağlamlık açısından tüm kalıteli kamışlar karbondan imal ediliyor;)
    marka olarak shimano bence bu konuda işi bilenlerin başında geliyor

9. RAUGH

RAUGH Can Özçiçek

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm turna
    Abi bilgiler için sağol, son birşey daha sorayım; Karbon sağlam anladık, bende spin kamış olarak karbonu tercih ettim ve de çok memnunum. Ama bu aralar piyasaya bir de grafit kamışlar çıktı. Onların sağlamlığı hakkında bir fikrin var mı?

10. ben bu konuda uzman değilim fakat..

grafit bence kamış için son tercih olmalı..daha çok hacimli malzemelrde kullanılıyor..mesela makine gövdesinde fakat bence iş kamış olduğunda karbon kamıştan şaşmamak gerek ama her bu kamış karbondur diyenede şüphe ile bakmak gerek..dediğim gibi karbon aslında kırılgandır..ancak doğru işlendiğinde inanılmaz sağlamlıklara ulaşır..

11. RAUGH

RAUGH Can Özçiçek

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm turna
    Abi grafit kamışlar da çok pahalı ve grafitin karbondan daha sağlam olduğunu iddia edenler var. Ayrıca yıldırım düşme durumunda paratoner olmamayı garanti ediyormuş :D:D:D

12. Ben iddia edenlere değil bilimsel verilere bakarım..Dünyada profosyonellerin en çok tercih ettiği bir başka deyişle işi bilenlerin kullandığı malzemeler karbondur..

yıldırım olayına gelince ..benim yaptığımı yaparsanız risk minimuma iner..

şimşekli havalarda kamışı toplayıp balığa son vermek..Beni tanıyanlar bilir ben şimşekli havada asla olta atmam..çuvalla balık tutuyor olsam bırakırım balığı..
    Çünkü kullandığım malzemelr karbonunda ötesinde işlenmiş yüksek oranlı karbon kamışlar

13. RAUGH

RAUGH Can Özçiçek

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm turna
    Tamam mesaj alındı. Karbondan taviz vermeyecez demekki :D

14. RAUGH

RAUGH Can Özçiçek

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm turna
    Erdem bende Erdal abi gibi yapıyorum aslında, hava çok bozuksa balığa gitmiyorum, fahri paratonerlik riskinden kurtuluyorum :D

15. Deniz kenarında carisma ile elinde durursan yıldırım paratoneremi yoksa carismayamı düşer bilemem ama ya carismaya düşerse Allah korusun:eek:

Aslında bu konu çok uzun. teknik olarak açıklanabilir..fakat bence risk almayın

16. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    Can kamışları bir çoğu çelik sargı ve üzerlerinde yıldırım uyarısı var ama bu göl gibi yerlerde geçerli bence çünkü merkezi her yerde pratoner var yav şimdi alıma geldi ilk karbon çelik sargı kamışım alba carizma idi ilk deneme galatada idi ve yağmur gök gürültüsü her şimşekde kamıştan en az 20 metre uzağa kaçıyordum ( şimşekden hızlıyımya :D :D ) sonra biraz araştırma yaptı(eğer doğru ise) bu uyarı pratoner olmayan yerlerde geçerliymiş :confused::confused::confused:

17. RAUGH

RAUGH Can Özçiçek

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm turna
    Abi çok haklısın, risk alınmayacak kadar önemli bir konu... Bir keresinde kızılırmakta turnaya atçek yapıyorum. 2 parçalı 2.10 karbon 10-30 atarlı remixon candy spin kamış kullanıyordum. Bir ara gezerek atçek yaptığım bölgeden yüksek gerilim hattı geçtiğini gördüm. Dedim nolur nolmaz uzaklaştım bölgeden :D

18. Yüksek gerilim hatlarına dokunmadığınız (kamışla) yada çok çok yaklaşmadığınız sürece risk yoktur..

fakat şimşekli havalarda özellikle açık alanda helebirde deniz kenarında iseniz bu gerçekten tehlike demektir:eek:
    Yıldırım düşen karbon kamış uzun saç gibi lif-lif oluyor:eek:

19. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Arkadaşlar,konu içerisindeki bir yanlışı düzeltmek istedim.Grafit, elmas ile birlikte karbonun en saf şeklidir.
    Karbondan daha dayanıklıdır,lakin daha iletkendir.Bunun içindir ki yeni nesil kamışlar grafitten üretilmekte ve dolayısı ile daha pahalıya mal olmaktadır.
    Sözü geçen marka shimano da bir çok kamışını grafitten üretmektedir.Kaliteyi kullanılan malzeme ile belirliyorlar; örnek tc 4 ,ım 6,7,8 gibi

20. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    bu rakamların hangisi neyi ifade ediyor acaba???iyi ya da daha az iyi mi yoksa başka bi kategori mi var.