Surf ve Teleskopik kamışlar arasındaki fark nedir?

Konu, 'Kamışlar' kısmında Discovery_TR tarafından paylaşıldı.

1. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Okuma Salina Tele Surf - Prologic Savagear RoadRunner
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40 - Daiwa Megaforce 100 Plus
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
    Arkadaşlar Merhaba;

Aranıza katılabilir miyim bilmiyorum? Antalya'dan yat limanında, Konyaaltı sahilden, Boğaçay'dan zamanında (lisedeyken) el oltası ile çok balık tuttum. Antalya'da yaz boyu, hafta sonu çok sık balığa giderdim. Ama bir 20 sene oldu. Ara ara tatile gittiğimde yine deniyorum ama hüsran. Artık Antalya'da bu dediğim yerlerden el oltası ile balık çıkmıyor. İstanbul'a geleli balık sevdasından koptum. Bu sıralar balık sevdası yine depreşti. Özellikle bu siteye DADANALI :) resmen gaza getirdiniz. Ama aşağıda belirttiğim gibi ciddi bir sıkıntım var.

Hayatımda hiç kamışla balık tutmadım. Hatta elime kamış alıp suya bile atmadım. Sebebine gelince ben özürlüyüm. Koltuk değneği kullanıyorum. Ancak oturarak kullanabilirim. Oturduğunuz yerden bu kamışla olta sahilden atılabilir mi? Kollarım koltuk değneği kullanmaktan dolayı oldukça güçlü. Ama sahilden balık tutanları gözlemlediğim kadarı oturduğun yerden kamışı savurmak çok zor gibi. Denemeden de net bir şey söyleyemiyorum. Belki açılır kapanır şu koltuklara otursam olabilir gibi.

2. nokta da boyum kısa :). 1.58 zaten boy var. Forumu okuduğum kadarı ile boğazda balık tutmak için ön görülen kamış boyu anladığım kadarı ile minimum 4mt. civarında. Bu surf kamış dediklerinizin kapalı hali en kısa olanların bile boyu 1.30 civarında. Benim için taşıması ciddi problem. Teleskopik bazı kamışlar buldum. Bunlarında boyu 4mt ve üstü. Kapalı halleri 1mt, 0.8mt gibi modeller var. Bu teleskopik kamışları taşıyabilmem daha mümkün. Bu kamışları Boğaz'da Surf kamışlar yerine kullanabilir miyim? Atış mesafesi Surf'e göre çok mu kötüdür? Ya da dezavantajları nedir?

Şimdiden olası cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

2. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Erol KOSE kardesim, hos geldiniz ve de seref verdiniz.
    Ne demek '' ben ozurluyum ''diye yazmıssınız. Olur mu oyle sey. Bak cevrene bir, Sorumluluktan ırak, cevreye ve dogaya karsı vicdanları ve saygısı olmayanlara. Esas ozurlu kisiler onlardır.

Bir sporcu vardır, 100 m. yi 10 saniyede kosar, bir sporcu vardır, 15 saniyede kosar. Onemli olan, o kosuyu yapabilmek ve etabı tamamlayabilmektir.

Herkes 4 metre ve ustu kullanıyor diye bir kural yok. Bu kisilerin avlanma stiline gore degisiklik gosterebilir. Bende 10 tane kamıs var ve sadece iki tanesi iki parca bot kamısı, digerleri hepsi teleskopik ve en uzunu 3 m. Arkadaslarla atarsın, atamazsın derken attık ve olctuk. 98 m.
    Bu olculer hic bir zaman kıstas olmamalıdır. ben atarım 50 metre, siz atarsınız 45 metre. Ne oldu ? Simdi bana madalya mı takacaklar. Bunlar cok onemli kıstaslar degildir. Burada ki en onemli sey, o anda o atmosferi yasayabilmek ve gunun streslerinden bir nebze uzaklasmak degilmi.

Tekrar hos geldiniz.

3. balikoltasi

balikoltasi Birol

Erol Bey,
    Öncelikle hoşgeldiniz.
    Surf kamışların makineden önceki sapları uzun olur. Bu yüzden oturarak böyle uzun saplı kamışla atış yapmak zor olur. Boğazda balıklar sezonda yani eylül-aralık arası kıyıya makul mesafede olurlar. Hatta bazen önünüze kadar gelirler.
    Makineden önceki sap uzunluğu nispeten kısa olan 3.80-4.00 mt lik yarı surf kamışlar işinizi görür bence.
    Bu kamışlarla boğazda önü derin meralarda 60 mt ye kadar atışlar yaparsanız rahatlıkla balık tutabilirsiniz. Tabii sandalyeden avlanacağınız ve sabit olduğunuz için akıntının nispeten az olduğu yerlerde avlanmanız gerekecektir.
    Rastgele.

Son düzenleme: 23 Haziran 2011
  4. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Aramıza hoşgeldiniz. Keyif alacağınız bu güzel sporu yapmak, arkadaşların da dediği gibi, yere ve ortama göre çok değişkendir. İllaki uzağa atılacak diye birşey yok. Daha kısa mesafeye yemli takım da atılabilir ve beklenir. En güzeli bir yerden başlamak. Yakınınızdaki bir malzemeciden, onlara da danışarak, çok pahalıya kaçmadan bir takım edinmeniz iyi olur. Şimdiden rastgele.

5. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili Erol seni burda görmek beni çok mutlu etti ve umarım hepimizi de çok mutlu etmiştir.

herşeyden önce meraklandıgın bu konu , çok güzel bir uğraşıdır.. senin de bu ugraşı içinde olman , nice (özürsüz) insana örnek olacaktır.

bu özürlü kelimesi ni ben kabul etmem .. insanoğlu iradesini kullandıgı zaman her şey mümkün..

bu alemde ne özürsüz boylu poslu hemde diplomalı insanlar gördümki hiç bir işe yaramıyan..

neyse bu bahsi geçelim kardeşim,

Sevgili Erol sosyal durumun nedir bilemiyorum , bu işlerde yanlızmısın , yanında biri varmı , araç durumun nedir. ama bu merakını bir şekilde yaşayabilirsin..

yanında yaşıyacagın bir portatif iskemle olacaktır.. yukarıda bir kardeşimizin dediği gibi sandalyede oturma vaziyetinde atış biraz zor olur ancak , senin kol kuvvetin diger avcılardan fazladır..o bir avantajdır

sana tavsiyem çaparide kısa kamış ama aksiyonu yuksek olan model olsun 100-300 gr veya 150 -300 gr gibi.. anlıyacagın kısa mesafede ani ve yüksek güç ile ivme kazansın.. 4 m lik sistemlerde hız kazanma olayı kamış boyundan ve yaylanmadan kaynaklıdır .. aynı işi kısa ama güçlü kollarla ve kamışla da yaparsın.. burda kullanacagın misina iyisinden 035 ten aşagı olmasın..

gelelim benim sana özel tavsiyeme.. ki bende aynısını yaparım.. önemli olan deniz veya su kenarında olmaktır..İstanbul gibi bir yerde . illaki kıyıdan yemli beklemeli balık avcılıgı yapılır en azından bir tavalık izmarit alırsın..

ayrıca dediğim gibi genelden veya özelden sosyal durumunu yazarsan yanında birileri varmı araba kullanma gibi sana ben her türlü fikri ve bilgi yardımı yaparım.. arkadaşlarımızda fikirlerini söyler..

aramızda olman çok güzel..

6. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Sevgili Erol özür dilerim mesajım eksik kaldı esas başlıgını unuttum..

teleskobik kamış demek kamışın yapısal özelliği demektir radyo anteni gibi bir ucdan diğer uca gittikçe incelen ve iç içe geçebilen kamış sistemidir..(taşıma kolaylıgı) parçalı kamışlar ise 2 veya 3 parça lıdır

surf kelimesi ve kamışı ise bir av türünün özelliğidir avlanma şeklinin özelliğidir

surf kamışlar hem teleskobik hemde parçalı olabilir..

kolay gelsin

7. nodesperat3

nodesperat3 Özgür Şahin

iyi günler Erol Abi.

Surf kamışın en önemli özelliği uzun parçalardan oluşması atarının yüksek olması ve atış sırasında esnemesiyle daha uzun atışlara uygun olması. Teleskopikleride var ama normal kamışlar kadar küçük parçalardan oluşmuyor olanıda pek tavsiye edilmiyor. Benim surf kamışım arabamın (clio hb) bagajına sığmıyor, arka koltuğada hafif çapraz koyarsam sığıyor. Baya uzun yani ve taşıması zor.

Atarı yüksek ve daha küçük parçalardan oluşmuş teleskopik kamışta işini görür gibime geliyor. Biz ava genelde gece çıkıyoruz. Daha sakin oluyor. Sosyal yapın uygun olursa birliktede çıkabiliriz. İstanbulda çoğu amatör balıkçı yardımcı oluyor acemilere birkaç takımın gitsede alışırsın atmayada :)

8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Sevgili kardeşim yaklaşımından ötürü sana teşekkür ederim..

9. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Erol Bey aramıza yani ailemize hoş geldiniz
    Herşeyden önce sizde bizim gibi balık avı sevdalısısınız yani aynı sevdaya tutulmuşuz Onun için ancak bizler birbirimizi anlarız
    Hani Nasreddin Hoca bir gün damdan düşmüşte komşuları tabib getirmiş
    Hoca komşularına bana tabib getirmeyin bana benim gibi damdan düşen birini bulun ancak o anlar benim halimden demiş. :laughing: :laughing: :laughing:
    Herşeyden önce bu damdan düşenlerin hep bir araya gelerek birbirilerine hallerini anlatıp dertleşmeleri çok önemli ancak biz anlarız birbirimizin halindenden :laughing: :laughing: :laughing:
    Umarım sizde bizlerle beraber sağlık keyif mutluluk içinde paylaşımlarda bulunursun
    Tekrar aramıza hoş geldiniz şeref verdiniz En güzel ve bereketli avlar sizlerin olsun

10. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
    İlginize ne kadar teşekkür etsem azdır.

Bu forumun ve buradakilerin birbirlerine olan ilgisi desteği, candan yaklaşımları SPORUN VE PAYLAŞIMIN GÜZELLİKLERİNİ bir kez daha gözler önüne sermiş. Hepinizi çok sevdim tekrar be tekrar çok teşekkürler.

Tevfik abi yakın ilginiz için ayrıca çok teşekkür ediyorum.

11. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
    Çok teşekkürler

Verdiğiniz değerli bilgiler için özellikle teşekkür ediyorum. Önerileriniz doğrultusunda seçtiğim bir kaç kamışı buradan paylaşır tekrar önerilerinizi alırım. Çok teşekkürler.

12. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
    Çok teşekkürler

Erdinç Bey bu balık işi hastalık derecesinde bir tutku işi. Antalya'dan İstanbul'a okul için gelince şartlar bir türlü tekrar bu çok sevdiğim işi yapmamı engelledi. Antalya'ya zaman zaman gittikçe yine sahilden, bazen balıkçı teknelerini kiralayarak özlemimi giderdim. Ama her geçen gün balık azalıyor ne yazık ki. En son geçen yıl Bozcada'ya tatile gitmiştik. Geyikli iskelesinde öyle muhteşem balıklar yakalıyorlardı ki analatamam. İzlerken bile müthiş keyif aldım. Gözümün önünde Melanur ve Ege balıklarından el gibi hatta daha büyük at çek yapıyorlardı. Hele tam gemi yanaşmak üzereyken kol büyüklüğünde bir balık yakaladı birisi. sudan çekerken kepçe kullanmadı (zaten mesafe de biraz uzun). Tam kıyıya alırken balık kaçtı. Nasıl bir adrenalin anlatamam. Sanki balığı yakalayan bendim. İşte bu görüntüler tekrar 10 sene sonra balık sevdasını tetikledi.

13. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
    Ne kadar candan bir insansınız :).

Muvaffak abi siz ve Tevfik abinin mesajları forumun hemen her yerinde. Herkese elinizden geldiğince cevap vermiş, sorunlarını çözmeye çalışmış oldukça yapıcı ve profesyonel cevaplar vermişsiniz. Siz hiç uyumaz mısınız :). Allah bu yardımlarınızı BONUS BONUS sevap hanelerinize yazıyor inşallah :).

Abi şükür maddi durumda bir sıkıntı yok. Kendi işim. Araç kullanamıyorum ama her yere gidip gelmemde yardımcım bir şoför arkadaşım var. Ev İstanbul Çiftehavuzlar sahilde. Burada Pendik'ten Kadıköy'e kadar farklı yerlerde olta atıyorlar. Uzun zamandır gözlemliyorum, genelde Kefal ve İstavrit yakalıyorlar. Yalnız gece olta atanları görme imkanım olmadı. Onlar ne yakalıyor bilmiyorum. Birde Caddebostan ve Bostancı'dan kayık kiralayıp ya da balıkçı tekneleri ile açığa, Adalar mevkisine balığa gidenler var. Öncelikle eve yakın olması sebebi ile de buraları bir denemek istiyorum. Birde burada özellikle Caddebostan sahilde mesela deniz kenarında yaslanarak durabileceğim nefis bir duvar var :). Çok kolaylık olacaktır. İki gün önce orada Kefal yakalayanlar vardı. Oradaki arkadaşlarla konuştuğumda akşam bu saatlerden (17:00+) geceye kadar istavrit yakalıyorlarmış. Biraz işi öğrendikten sonra KAMIŞ oltaya da alışabilirsem Boğaz'a da gitmeyi düşünüyorum.

Önerileriniz doğrultusunda seçtiğim bir kaç kamış ve makine modelini buradan sizlerle paylaşıp değerlendirmelerinizi almak istiyorum. Diğer yem ve olta takımları doğrultusunda forumda ziyadesi ile bilgi var zaten.

İlginize desteğinize tekrar çok teşekkür ediyorum. İnşallah artık sık sık buradayım :).

14. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
    Abiler böyle candan delikanlılar olduğu müddetçe bu ülkenin sırtı yere gelir mi?

Güzel ülkemin güzel insanı. Allah seni ne etsin :). Gece balığa çıkma işi hanımla aramı açar gibime geliyor. Belki pişirmeye değer lezzetli balıklar yakalarsam evden zorla da gönderebilir. Bizimkinin hiç sağı solu belli olmuyor. Duruma bakacağız.
    Takımları ayarlayayım özellikle arayacağım seni :).
    Çok teşekkürler

15. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Sevgili Erol insanların değeri çevresi ile baglantılıdır..bizler bu alemde birlikte yaşıyoruz, birimizin güzelliği digerlerinin takdirine baglıdır ,, takdir edenlerde güzel oldugundan bu zincir tamamlanır.. hoş bir ortam oluşur..

7_24 mesaideyiz...:D :D :D :D

şaka bir yana.. ne demişler bilgi paylaştıkça güzeldir

16. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
    Hoca nasılda işi biliyor lafı yerine adrese teslim ediyormuş dimi? :)

Gerçekten şu balık avının zevki bir başka. Deniz kenarında olmak, o temiz havayı solumak, denizin engin dinginliğini yaşamak kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel bir duygu. Tam tefekkürlük anlar. Gerçi boğaz ve Galata köprüsünde, Eminönü'nde ki karmaşada ayrı bir güzellik. Ömer Faruk Tekbilek'in İSTANBUL diye bir eseri var (müzik). Bulursanız dinleyin. Müzik Galata köprüsündeki o hengameden tınılarla başlıyor.

17. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
  18. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Sn. Erol KOSE kardesim, tekrar merhaba.

Oncelikle o guzel iltifatlarınız icin sonsuz tesekkurler ederim.
    Bu genelde toplumumuzun bir karakteristik ozelligidir sanırım. Paylasmak, bolusmek ve dayanısmak. Zevk alıyorum, mutlu oluyorum. Mutlu edebiliyorsam da cok daha mutlu oluyorum inanın. Burada gordukleriniz, inanın buz dagının sadece gorunen kısmı. Birde, deger verilerek ozelden gelen mesajlar var ki, onun anlamı ve mutlulugu baska bir zevkli oluyor.

Kazagı cıkartmıssın hihi kutlarım sizi. Yani bizim takıma gecmissiniz. :p :p İsin en dogrusuda bu. :p Ben ilk zamanlar cok kazaktım. O zamanlar bir abim bana nasihat verdi. '' Ne kadar kazak olursan ol, bir hafta sonra evde hanımın dedigi olur ve kabul etmek zorunda kalırsın. Bu bir haftada cektigin sıkıntı yanına kar kalır. En iyisi hemen kabul et, bu eziyetten kurtul '' diye. Baktım dogru. Hemen o dakika kazagı cıkarttım.cry cry O gundur, bu gundur....................
    Tabii bunlar isin espirisi.

Herseyin gonlunce olması dileklerimle sevgilerimi iletir, gozlerinden operim.

19. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
  20. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
    :) Tuttum bu kazak örneğini

E abi ne yapalım. bizi derleyen toplayanda onlar, bakmayın. Nasrettin Hoca'nın canı çok sıkkın. Evde yine sudan sebeplerden hanımla kapışmış. O günde cuma, Cuma hutbesine çıkmış. Sormayın cemaat canım çok sıkkın. Hiç konuşasım gelmiyor..demiş. Cemaatden biri demiş. Hocam kısa da olsa yapınca bizi cennete taşıyacak bir kaç şey söyleseniz. Hoca demiş. Cemaat çok konuştuk bunları. Ama bu gün kişisel kanaatim olan başka bir sır vereceğim size. Bana benim hanım sizede sizin hanımlar cennet için yeter. Onlara katlanmak yeter :) ...demiş.