Takımı topladık şimdi sıra doğru zamanda, doğru yerde av önerilerinizde

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Rakipsiz tarafından paylaşıldı.

1. Rakipsiz

Rakipsiz H.Ibrahim

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance Tele 3,00M XH 40-80
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 FC
    En İyi Avı:
    Somon 1,350 gr
    Selamun aleyküm saygı değer abilerim.

Uzun zamandır orta seviye bir takım oluşturma hayelleri içerisindeydim ve sonunda oldu. Takımı oluştururken forumda sıkça takip ettiğim isottevfik abimizin önerilerinden istifade ettim.

Kamış olarak tercihim (Shimano Vengeance 3,00m 40-80 aksiyonlu) oldu.
    Makine olarak (Shimano Nexave 4000 Fc).
    Makineye sardığım misina ise Trabucco Super Soft 0,30

Bu takımı ne tür avlanma için kullanacaksınız diye sorarsanız kısaca onuda söyliyeyim. At çek avlarda ve beklemeli avlarda kullanacağım(Levrek,Somon vb balıklar).

İlk balığa gitme fırsatını malzemelerimin geldiği Cumartesi günü akşam saat 5-7 arası yakaladım. Benim yanımda balıkçıdan 3 liraya aldığım iki adet kaşık vardı. Abimle buluştuk ve onun söylediği biryere gittik. Abim benden önce gidip canlı teke tutmuş onlarda onun yanındaydı. Daha sonra yeni oltamı denemeye başladım. Attığım kaşığın ağırlığı 16 gr olmasına ve havanında rüzgarlı olmasına rağmen kötü sayılmayacak atışlar yapabildim. Abimin yeni oltamı denemesi için ona verdim ve eskisini ben aldım. Onun ucunda da diğer kaşık vardı(Gümüş renkli bir kaşıktı). Bunla birlikte birkaç at çek yaptıktan sonra oltaya ağır birşeyin geldiğini hissettim ve abime kepçeyi hazırla büyük birşey geliyor dedim :). Oltamı denizden tam çıkarken balığı yosun zannettim, çektiğimde gördümkü kalkanmış. Boyu 25 cm kadar rahat vardı(Balığı nasıl yiyeceğimiz konusunda bilgimiz olmamasından dolayı ziyan olabilir diye denize iade ettik). Fotoğrafını eski bir telefonla çektim yakında görüntüsünüde koymak isterim. Daha sonra abim dip oltasıyla canlı tekeleri takıp denedi hiçbirşey alamadık. Genelde herkesin levrek avladığı biryere gittik. Oradada bu kaşıkları denedim hiçbirşey alamadık. Aynı şekilde canlı tekeylede.

Bu kısa anımla sizleri yorduysam kusura bakmayın. Şimdi asıl sorularıma dönmek istiyorum. Öncelikle ben bozuk havalarda balığa gitmeye biraz çekiniyorum. Malüm yağmur ve beraberinde yıldırım olayı beni korkutuyor. Levrek içinde denizin çalkantılı olduğu zamanlar öneriliyor. Genelde deniz bozuk havalarda çalkantılı oluyor benimde ayağım deniz kenarına gitmeyi çekmiyor.

Saat 13:00-14:00 saatlerinden itibaren durgun havalarda gidip avlanabileceğim balıklar neler olabilir, nasıl yerde hangi balıklar olabilir? Teknik olarak at çek mi yoksa yemli takımlarımı tercih etmeliyim?

Forumda çok çok konu inceledim ama bu konuma zahmet edip yorum yazacaklardan işime yarayacak slikon balık(Lüfer,Levrek için) tercihi konusunda da öneri bekliyorum.

Son olarak tercihlerim konusunda iyi bir karar mı vermişim yoksa kötü mü?

Bana yardımcı olan isottevfik abime tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Allah razı olsun. Herkese rast gelsin.

2. Daha çok uzun yolun var. Israrlı, kararlı bir şekilde emek vereceksin. En tehlikelisi daha ilk seferinde bir trofeyi ayağının dibine kadar getirip, kaçırmaktır.

Güzel takım oluşturmuşsun. Lakin atar biraz yüksek. Ona göre ağır sahteler seçmen gerek.

3. kahya

kahya atıl şenkahya

Favori Kamış:
    major craft crostage 902 M cormoran 210 bull fighter, cormoran 210 red master
    Favori Makine:
    shimano exsence 3000,shimano exsence 4000hgm, penn battle 6000.
    En İyi Avı:
    5,300 kg levrek
    Yavuz daha tehlikelisi ilk seferindeki o trofeyi kaçırmadan kucağa almak:):)
    işte ondan sonra iflah olmuyor insan:)

4. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    eğer 16 gr sahte kullanacaksan 10-30 atarlı bi kamış daha uygun..

ayrıca atçek için 360 gr makine yerine 250 gr civarı daha uygun..

büyük ekipman kullanmak, büyük ve çok balık tutulacağı anlamına gelmez, bilakis hafif, küçük ve şeffaf düzenekler daha avcıdır..

ama çok güçlü bi set yapmışsın, uzun yıllar dayanır.. hayırlı avlar dilerim..

5. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    H. İbrahim yeğenim, öncelikle oluşturduğun ekipmanı, güzel ve zevkli avlarda kullanmanı dilerim.

Edindiğin makina, tercihine göre hem hafif beklemeli hem de spin amacına uygundur.

Kamış konusuna gelirsek, her zaman söylediğim gibi, bu iş tek kamışla olmaz.:confused: :confused: :p

Elinde ki kamış, aksiyon ve boy değerleriyle beklemeli avlara daha yatkın. ( Sanırım bu av stiline uygunluğun nedeniyle seçmiştik bu kamışı.) Bu kamışla, 50-60 gr.lık kurşunlarla istediğin performansı alırsın. İlerleyen süreçte 210 veya 240 boy ve 10-30 / 15-40 gibi değerlere uygun bir kamışın olacaktır. Tabii, bu at çek dediğimiz stil avlanmayı benimsersen.

0.30 misina da, o makina boyutuna göre uygun olsa gerek. Ama diğer yedek makarasına da, at-çek de kullanabileceğin sağlamlık ve evsafta 0.20-0.25 mm. Gibi misina daha uygun gibi gözükür.

Tabiidir ki bunlar, zamanla edinilen bilgi ve deneyimlerle çok daha sağlıklı gelişecek ve 3-5 sene sonunda şöyle bir baktığında 3-5 makinan, bunun en az 2 misli kamışın olmuş.:p :p

Benden size bir abi tavsiyesi olsun, hiç bir şeyi, biz gibi sırf almış olmak için değilde,:( :) ihtiyaç ve bütçene uygunluğuyla, en ideal ürünlere yönelmen olsun.:thumb: :thumb: Ve de, yavaş yavaş olsun.

Tüm güzellikleri, doğa dostu ve çevre dostu olarak yaşaman dileklerimle, gönlündekiler rast gelsin.

6. Atıl, anlaşılan her iki türlü de iflah olmayanlar arasına giriyor. Kimle kim gibi acaba?..:D

7. Rakipsiz

Rakipsiz H.Ibrahim

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance Tele 3,00M XH 40-80
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 FC
    En İyi Avı:
    Somon 1,350 gr
    Tevfik abi dediğin gibi tek kamışla olacak iş değil :). Dün abimle birlikte balığa gittik. Tam gramajına dikkat etmedim ama 30 gr olsa gerek şamandıra ve ucuna ufak bir silikon balık takarak avlandım. Bu ağırlıkla iyi ve rahat atışlar yaptım. Bu makine ve kamış ikilisiyle hiç yorulmadım. 1 tane yarım kilo civarı ve 1 tanede bir kilo civarı Levrek aldım. Balığı çekmesi felan çok rahat kaymak gibi mübarek :) Çevirmeden sarıyor.

Resimlerini koyamıyorum şimdilik ama toplamda 3 Levrek ve 2 tane somon aldık dün. Birde abi 0,25 Trabucco misina ile yapılmış 2 li bir takım ile atıyordu abim. Üzerinde hafif ufak şamandıralardan bağlı. Ne balığı geldiyse bu misinayı koparıp gitti :D (Yem canlı teke)