Tatlı Su At-Çek İçin Öneri Arıyorum.

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında dreamer38 tarafından paylaşıldı.

1. dreamer38

dreamer38 Burak

İyi günler,

Bir kaç yıldır düzenli balık avına gitmekteyim. Tatlı su balıkları için özellikle sudak (levrek) için son zamanlarda at-çek'e merak saldım. Siz tecrübeli kişilerden bir kaç konuda görüş almak istiyorum.

Öncelikle levrek için at-çek takım hazırlamak istiyorum. Bu konuda makina- kamış - kaşık önerileriniz nelerdir?

Ayrıca malum kıyıdan avlandığımız için ayrıca yer yer mevsimler balık dibe çekilip sığ taraflarda bulunmadığı için kaşık takımlarını daha uzağa gönderebilmek için kurşun vs. 'den yararlanılır mı?

Ayrıca silikon beyaz balıklara geldiğini çok duydum. Meranın durumundan bahsetmek gerekirse kıyıdan sığ ve derin avlar için farklı öneriler mevcutmudur?

Normal olta ile bir dönem at-çek denemede misina gam yapmıştı. Bu uygulamalar için misina önerisi verirmisinz?

Not: Kayseri -Yamula Barajı (Felahiye-Dadağı-Emmiler) Mera ve avlak önerilerinizide esirgemeyiniz.
    Rastgele.

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    İnşallah bu sorulara çok daha bilgili ustalar cevap verecektir. Ama bende kendi çapımda naçizane birkaç şey yazmak istiyorum :) Hayatımda hiç sudak yakalamadım. Ama araştırdığım, okuduğum kadarıyla cevap vereyim. Sudak balığını at-çek ile yakalamak galiba normalden biraz daha zor oluyor. Fakat yakalarken de en çok silikon yemlerle yakalanmaya çalışıyor. Gördüğüm kadarıyla avcılar tarafından en çok tercih edilen renk beyaz. Ama sarı, turuncu, mor gibi canlı renklere sahip silikonlarla da yakalayanlar var. Bunun dışında Yamula barajında acme kastmaster marka kaşık ile sudak yakalayan da görmüştüm. İstersen kaliteli kaşıkları da deneyebilirsin. Bir usta sudak için ince uzun gövdeli kaşıklara daha çok ilgi gösterdiğini de söylemişti(hansen flash, hansen pilgrim gibi). Diplere yakın gezen bir balık olduğunu biliyorum. Gam olayına gelince at-çek olayında her misina illa ki gam yapar. Ama benim tecrübe ettiğim kadarıyla trabucco ve nippon marka misinalar hem kuvvetli hemde az gam yapan fiyat/performans yönünden kaliteli misinalar. Kamış-makina olayına gelirsek okuma markanın ürünlerini tavsiye ederim. Pek önemli bilgiler veremesem de bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım :) Rastgele...

3. dreamer38

dreamer38 Burak

Degerli bilgilendirmenize tesekkut ederim.

Silikon beyaz silikonla gercekten basarili sonuclar elde ediliyor. Birkac kez tecrube etmistim. At cek yaptigimiz icin merada yeteri kadar derin olmasida gerekiyor.

Sizin onerdiginiz okumanin su guzel diyebileceginiz.bir takim var mi ?

İsin zevki at cekten cok zevk aliyorum kismetimizde var ise aliriz :) Balik isi nasip isi :)

Sudak mevsimsel olarak bazen derinde bazen yumurtlama donemlerinde kiyiya yakin tabiki av yasagi oldugu donemleri saymaz isek genelde diplerde oluyor ve malum barajlarda ise diplerde at cek skntisi oluyor buna ait oneri yapabilceginiz ve uzak mesafeler icin ne onerebilirsiniz?

4. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Okuma v system 240(270 te olabilir) kamış ile okuma avenger veya okuma ceymar makinelerini kullanabilirsin. Onun dışında pek bilgi sahibi olmadığım için tam olarak cevap veremeyeceğim. Ama drop shot tekniğini araştır derim. Derinlerde gezen balıklar için kullanılan bir yöntem. Belki işine yarayabilir.