Tatlı su spin avcılığı başlangıç seviyesi takım tavsiyesi..

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında erenqwerty tarafından paylaşıldı.

1. erenqwerty

erenqwerty Eren

Selamlar , saygılar

Öncelikle forumdaki değerli abilerimden özür dileyerek başlığı açıyorum.. Forumu hayli gezdim ama kafamda hiç bir şey netleşmediği için tavsiyelerinizi almayı düşündüm. :)

Mersin Mut bölgesinde yaşıyorum . Bizim buradan göksu nehri geçer. İşe öncelikle bu sudaki balıkların ne olduğunu araştırmakla başladım. Bu bölgede yerel halk maalesef tırıvırı dedikleri bizim burada televole dedikleri şeyi kullanıyorlar maalesef. Halkın bu konudaki bilinci ve ilgisi sıfır..Genellikle normal olta + solucan + hamur kombinleri ile tutmaya çalışıyorum ama sonuçlar pek iyi değil hem de zevk alamadığım için spin avcılığına merakım arttı..

Bu bölgede çıkan balıklar

1- Tatlı su kolyozu ( buna da çay balığı mil balığı diyorlar bu yörede )

2- Siraz ( bizim burada 4 bıyıklı diyorlar )

3- çok nadiren de sazan çıkıyor. aynalı sazan dediklerinden.
    4- Kasna ( sanırım bir çok çeşidi var ama bizim buralardaki tam olarak bu )

Genellikle %50 Kasna , % 20 Tatlı su kolyozu , %20 Siraz , %10 Sazan çıkıyor buralarda.

Bu aralar yağışlardan dolayı Göksu maalesef hafif bulanık akıyor. İçi görünmüyor..

Sizlerden isteğim bu tip balıklarda en çok verim aldığınız sahteleri + başlangıç seviye spin kamış + misina seti tavsiyelerinizi bekliyorum Bütçem 200- 300 tl arası. . Atış yapılacak bölgeler genellikle su boyu kamışlarının arasındaki açıklıklardan olacak. Genellikle 2 metrelik açıklıklar bulunuyor. O yüzden 1.5m civarı kamışlar çok kullanışlı olur diye düşünüyorum. Suyun genel derinliği 1.5m -2.5m arasında değişiyor. Akıntı çok şiddetli değil orta düzey akıyor. Su bu günlerde bulanık. Sanırım bir ay kadar daha böyle devam edecek.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.. böyle değerli üstadlarımızın olduğu forumda da bulunmaktan oldukça mutluyum. :)

2. Mustafa Karakuşcu

Mustafa Karakuşcu Mustafa

Hocam Yardımcı olmak isterdim ancak bende akar su ve gölet için spin takımı arayanlardanim... :) umarım birisi güzel bir set önerir de ikimizin de sorunu çözülür :) Bende merakla önerileri bekliyorum...

3. bearing

bearing erdal demir

hoş geldin :)

kasna avına yönelmeni tavsiye ederim hem çok keyifli hem de aynı takımla sazan hariç diğer bahsettiğin balıkları da yakalaman mümkün. ayrıca aynı takımla alabalıkta yakalayabilirsin.

şöyle bir başlangıç seti sana yetecektir:

1. 210-240cm aralığında 7-21 veya 10-30 atarlı kamış
    2. 5:2:0 devirli 25'lik makine
    3. yeteri kadar mepps

şuan dolar çok oynak olduğu için fiyatlara da yansıyor o yüzden senin bu özelliklere bakarak bir araştırma yapman ve sonrasına aklına yatan modelleri paylaşman ve fikir alman daha iyi olur.

erenqwerty bunu beğendi.
  4. erenqwerty

erenqwerty Eren

hoşbulduk. :) teşekkür ederim yorumunuz için. kamışlara şöyle bi baktım

1 - http://www.avfoni.com/urun/okuma-fina-pro-olta-kamisi aksiyon 10-35 210 cm versiyonu
    2- makina için neyin ne olduğunu cok iyi anlayamadım .. 5.2 li mesela 1000 2000 3000 lük vs çok fazla bilmediğim kriter var. sizin önerebileceğiniz ürünler varsa yardımlarınızı bekliyorum :)

5. erenqwerty

erenqwerty Eren

6. zaad

zaad ZAFER

Makinelerin numarası kafa/makara çapını gösterir. Numara büyüdükçe makinede büyür ve ağırlığıda artar. Sizin işinizi kafa numarası 10-30 arası olan bir makine görecektir. Linkte verdiğiniz FİNA PRO-65 in ağırlığı 575 gr olup atçek için değilde daha çok yemli/beklemeli avlar için uygundur.

7. erenqwerty

erenqwerty Eren

hocam onun altında bunun çeşitleri var

0.15MM-360MT FİNA PRO-25 1 ÖNDEN 219 gr 4.5 76.60 Tl ben bu versiyonu seçtim sanırım doğru yapıyorum :)

8. zaad

zaad ZAFER

Doğru olmuş, Aldığınız makine sizin amacınıza hizmet edecektir.

erenqwerty bunu beğendi.
  9. erenqwerty

erenqwerty Eren

son olarak kafamda şöyle bi seçim yaptım..

spin set olarak

yemler olarak

ne dersiniz üstadlar ? :)

10. erenqwerty

erenqwerty Eren

11. bearing

bearing erdal demir

son sepetteki seçimler fena değil yalnız shimano sienna parasını hak eden bir ürün değil, makyajlanarak her sene öne sürülen bir model, fiyatı dışında değişen bir şey yok. onun yerine daiwa strikeforce modeline bak derim, hem fiyat uygun hem de siennadaki parça kalitesiyle hemen hemen aynı. özellikler de öyle.

http://www.avfoni.com/urun/daiwa-strikeforce-serisi-olta-makinesi

not: ürünleri almaya karar verdiğinde önce telefonla firmayı arayıp stok için teyit etmeyi unutma.

12. erenqwerty

erenqwerty Eren

misina konusunda kaç mm tercih edeyim sizce 0.25 0.30 arası uygun olur mu ?

13. bearing

bearing erdal demir

her ikisi de olur 0.25 veya 0.28 daha avantajlı olur daha az dikkat çeker ve atış sırasında sürtünme daha az olur.. yalnız mutlaka ana bedene şok yapmayı unutma, yoksa çokça maket balık ve mepps kaybedebilirsin.. 035 veya 040 kalınlıklarda %100 fluorocarbon misina ile şok yapabilirsin, böylece beden de görünmez olur, avı ürkütmemiş oluruz.

14. Mustafa Karakuşcu

Bu şok konusunda da benim bir sorum olacak...

Ne tarz bir düğüm atılmalıdır ve şok misinası nekarar uzunlukta olmalı ?

Şemsipaşa dügümü 0,26 lık misinaya 0,35 lik şok misinası bağlarken ise yarar mı ?

15. bearing

bearing erdal demir

kamış boyunun iki katı kadarı yeterli.

şemsipaşa düğümü gayet uygundur ama makara ve beden her ikisi de naylon ise. bir taraf ip misina ise olmaz. ip misina var ise fg knot kullanılmalı.

0.25 gibi misinalar da 0.35 şoka tam uyum sağlar, hatta surfte ağır kurşunlar kullanırken 045 kullandığım zamanlar oluyor.

yalnız makaradaki misina yumuşak profil ise düğümü atarken en az 6 tur attırmalı ve sıkmadan önce tükürükleyip, yavaş yavaş sıkmalısın. aksi halde düğüm ana bedenden kaçırıyor, ayrıyetten makara tarafındaki misina ezilirse, atış esnasında kopmaya neden olur.

bütçe sorunu yok ise makaraya 025 veya 028 fc misina sarmanı tavsiye ederim, esneme az olduğundan atış performansında kayda değer verim alırsın. ayrıca şoka da mükemmel uyum sağlar.

naylondan naylona şemsipaşa dışında şu düğüm şok için iyidir:

ipten naylon için ise fg knot tavsiye ederim:

Son düzenleme: 5 Şubat 2017
  16. Mustafa Karakuşcu

Teşekkürler hocam anladım peki bu Michigan in sakura silikon kaplama copolymer misinalari hakkinda ne dusunuyorsun aşırı esnek mi kaçar spin için ?

17. bearing

bearing erdal demir

esneklik arttıkça sürtünme artar ve atış performansı düşer. silikon kaplama misinalarda bunlardan biri.

evet esnek kaçar ama kalınlığı arttırmadığın sürece idare eder. esneme ve uzama kabiliyetli misinanın avantajları da var. mesela iri bir balıkta mücadele daha kolay geçer, balığın ani bir kafa atışında oluşan darbeyi daha kolay absorbe eder, takım patlamaları daha az olur.

dolayısıyla aklına yatan ve hedefin ne ise ona göre bir seçim yapmalısın, bu misina kesinlikle olmaz demek doğru olmaz yani.

islerakifmehmet bunu beğendi.
  18. Mustafa Karakuşcu

Hmm anladım hocam çok sagolun...
    Ben turna için düşünüyorum ve avlanacagim yerde büyük balık çıkma olasılığı var... Amacım surf değil şöyle kıyıya paralel maksimum 40-50 metrelik atışlar bana yetecektir... Malum turnalar yemek için kıyılara yakın geziyor spin ile 5-10 metreden bile tutabiliyorsunuz şanslıysanız...

19. yk71

yk71 Yüksel

Meppslerin fiyatını abartmışlar, 1-2-3 noları 7-8-9 TL civarlarında...

20. yk71

yk71 Yüksel

Dükkanları gezme durumunuz varsa pazarlık yaparak daha uyguna alabilirsiniz. Biraz fiyat araştırması yapmanızı öneririm. Sahte balıkta epey pahalı( en baştaki). Hayırlı avlar dilerim.

erenqwerty bunu beğendi.