Tatlısu Kefali Bilgi

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Atilla Ö. tarafından paylaşıldı.

1. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Tatlısu Kefali

Tatlısu kefali dere, akarsu ,nehir, göl ve barajlarımızda bulunan bir türdür.10 yaşına kadar ulaşabilen 30-40 cm boylarına kadar yetişirler.Fakat ülkemizim bazı bölgelerinde daha iri 50 cm civarlarında kefaller vardır.Ben daha önce 50 cm 2 kg yakalamıstım.Tatlısu kefali besin çemberi büyük bir balıktır.Kurtçuklar , böcekler , sinekler ,kendilerinden küçük balıklar ve balık etlikleri, hamur , solucan , mısır , her türlü et ürünü ve meyvelerle avlanılabilen bir balıktır.Bu balıklar küçük boylardayken genellikle su kurtçukları , otlar ve yosunlar ile beslenir.Boyları biraz büyüdükten sonra giderek hırçınlaşarak su üstündeki sinek , böcek , kurba türü hayvanları sıçrayarak yakalar.Genellikle sığ ve gölgelik alanlarda dolaşırlar.Küçük olanları topluluk halinde yaşarlar ama herhangi bir şekilde grupca hareket etmezler.Büyük olanları 3 ile 6 balık içeren grupçuklar oluştururlar.Sese karşı cok duyarlı olan bu balıklar suyun dısındaki hareketli olan bütün canlılardan ve varlıklardan kaçarlar.

Tatlısu Kefali Avı

Kefal avcıları genellikle solucan , ufak balık etlikleri , hamur ve böceklerle avlanırlar.Kullandıkları yemlere göre dip oltası veya atçek yöntemini kullanırlar.Ben bu balık için 2m karbon kamış 5 num gold carp dip oltası kullanıyorum.Atçekte ise 2gr döner kaşık kullanıyorum.Atçek yöntemi ile daha az ama geneli iri kefaller aldım.Dip oltasına küçük balık vurma şansı yüksektir.Ama iri kefal avlamak isteyenlere kesinlikle tavsiyem avlandığınız bölgede mutlaka küçük balık olmasına dikkat edin.Neden diye sorarsanız iri kefaller yemi hiç kolay kolay ağzına almazlar.Yemi balığın olduğu bölgeye attıgınızda balık ya kaçacaktır yada yemin yanına kadar gelip geri döner.Yemin attığınız bölgede küçük balıklar yeme saldırdığında kefal bu yemin tehlike arzetmeyen ve yenilebilen bir şey olduğunu görünce hemen küçük balıkların arasına girer ve yemi ağzına alır ama hemen yutmaz.ilk önce ön dudaklarıyla yemin sertliğini , yüzeyinin şeklini ve tadını kontrol eder ve ikinci bir hamleyle yemi ağzına alır.Veya genellikle aç balıklar yemin ne olduğuna bile bakmadan küçük balıkların veya diğer balıkların saldırdığını görünce yemi ağzına alır.

Atçek yöntemini pek kullanmadığım gibi sizlerede fazla tavsiye etmiyorum.Çünkü Genellikle balık kullandığınız kaşık , rapala , kelebekten korkuyor ve kaçıyor.

Tatlısu kefalini yakaladığınızda sık sık suyun yüzeyine zıpladığını göreceksiniz.Balığı çekerken mutlaka hareketlerine dikkat etmeniz lazım.Kancaya takıldıklarıda gennellikle ilk yaptıkları taş altlarına veya çillere girmek oluyor.

Şu ana kadar kendi izlenimlerimi yazdım.Eksik bilgiler olabilir.Ustalarım burdan yazarsa sevinirim.

Herkese selam ve saygılarımla..

Tatlısu Kefalini Merak Edenler için Birkaç Resim

2. tanbays

tanbays Tanbay S.

En İyi Avı:
    henüz yapmadığı...
    Yaklaşık 6 senedir ortalama ayda 2 defa balıktayım, malzeme değil önce teknik araştırırım genelde ve Yapay Yemle Balıkavı yani at-çek dışında avlandığım senede bir iki defadır.

Neyse lafı uzatmayayım bu kadar zaman içinde hem av esnasında, hem sohbetlerde ne öğrendim biliyormusun,

Teknik anlamda bakarsak; "Balıkavı konusunda son yok"

O yüzden denemediğin bir tekniği tavsiye etmemen teknil bilgi verirken yapılacak yanlışların en büyüğü buna dikkat etmeni öneririm,

Ayrıca Tatlı su kefali ağaçtan veya kıyıdan düşen şeylerlerde beslendiği için kaşığını veya su üstü sahteni hedefe düşürdükten hemen sonra,

"Ah ulan suya düştüm birisi kapmadan çıkayım şurdan yok olmuyor, aman, glup glup"

Diye düşünen :) :) canlının sudaki hareket tarzını veya çırpınışlarını canlandıra bilirsen korkutucu değil çekici bir sahten olur, bu ayrıca sadece tatlı su için değil deniz içinde geçerlidir...

Döner kaşıklarda (meps) durum biraz daha farklı derinliklere göre ama yukarıdaki durum genelde, geçer bir durum...

Yapay yemle av konusunda ilgin varsa : Link 1 , Link 2

Rastgele

Son düzenleme: 13 Eylül 2010
  3. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık

Söylediklerinizde haklısınız.Bazı bilgileri eklemeyide unutmuşum:) Onlarıda söylediğiniz için teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi balık avı konusunda son yok :rolleyes:

Sevgi ve saygılarımla.. :)

4. LapinCash

LapinCash

Tadı fazla kötüymüş ?

5. canzola

canzola Big Game Hunter

Favori Kamış:
    Shakespeare Ugly Stik Big Water XH
    Favori Makine:
    Daiwa Saltist
    Tutmasını en sevdiğim balıklardandır. Özellikle doğal ortamı insana inanılmaz bir huzur verir. Bilgiler için teşekkürler, emeğinize sağlık.

6. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Balığın tadı bulunduğu suyun sıcaklığına göre değişiyor.Bu balığı soğuk sularda yakalayıp güzel bir şekilde pişirebilirseniz cok lezzetli balık.Ama sıcak sulardaki kefaller pekte lezzetli olduğu söylenemez.

Son düzenleme: 14 Eylül 2010
  7. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık

Benimde tutmasını sevdiğim balıklardan biridir kefal.Doğal ortamına gelince o kadar muhteşemki cok güzel bir rahatlık veriyor insana.Bazen evdekilerle tartıştığımda balık tuttuğum yerlere gelip iri kefalleri izlemek bile huzur veriyor :)

Ayvalığa selamlar..

8. masmynak

masmynak Bahadır

Hay maşallah resimdekiler kocaman :) ya bizim buralarda böyle büyük yok ya da ben ( biz ) tutamıyoruz.tuttuğum 10 cm anca.onlara da acıdıgım için artık olta atasım gelmiyor yine küçük gelcek diye :)

size şöyle bir soru sorsam.büyük balık tutmam için ne yapmam gerekir.çevremizi özetleyim.ilçemizde akan nehirin derinliği çok az.bazı kaya dipleri var oraların 3-4 metre oldugunu söylerler ama genelde dizlerde yer yer bele anca gelir çok nadir oda.çağlayan şeklinde akıntı çok.sular her geçen yıl iyice azalıyor.germe ağ ile tutup satmaya getirenler var kocaman kocaman bize gelince saklanıyorlar galiba =) ben mantarlı olta ile tutuyorum.meps hiç denemedim.balık terimlerinden biraz uzagım ip kalınlıgı kanca boyutları gibi ama misinam beyaz şeffaf ince bi misina (çok da ince diil sazan felan tutuyorum) kancalar 2 tane orta byüklükte çok büyük diil çok da küçük değil...

şimdi ben derin yerden mi tutsam olur sıg yerde de büyük olur mu önemli olan teknik malzeme mi...bi yardımcı olursanız çok sevineceğim.eve eli boş gelmekten utanıyoruz artık :)

9. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Sorularına tek tek cevap vereyim.Avlandğınız yere dere gibi bir yer sanırım.Atçek imkanı olacak kadar alan varsa atçek kullanmanı tavsiye ederim.Yem olaraksa farklı renklerde kaşıkları dene.Veya ufak böcek rapalalarını.Uğraşamam veya pek alışkın değilim bu takımlara diyorsan sana kendi tekniklerimi söyleyeyim.Benim avlandığım yerde sizin anlattıgınız gibi bir yer ama biraz daha derin ve geniş.Ben Büyük balık tutmak istediğim zaman ilk önce avlanacağım bölgeye gidip balıklara kendimi göstermeden gözlemliyorum.Eğer büyük trofe sayılacak balıklar varsa boylarına göre kanca ve yem hazırlıyorum.genelde 5 numara yani orta boy kanca yem olarakta inci balığını çeşitli büyüklüklerde kesiyorum.kancaya takıyorum ve sallıyorum.Kesinlikle sessiz olman lazım.Çünkü avlandığınız yer küçük sanırım.Balığın seni hissetmemesi lazım.Balık seni görse bile hiç hareket etmemen lazım.Dipoltası kullanıcaksan oltanı at 5 dakka kadar bekle herhangi bi dokunuş varsa hafiften misinayı çek.Balığın vurması lazım.eğer vurmadıysa bu sefer yavas yavas dolamaya başla.Eğer balık peşinden geliyorsa kesinlikle durdurma misinayı çekmeye devm et.Ve tekrar salla.Balık eminim vuracaktır.Ben böyle çok güzel kefaller yakaladım.ilk resimdeki kefal benim kefal rekorum.50 cm 1,5 1,8 kg civarlarında.

Aslında avlandığın bölgenin bir resmini falan çekip yollasan sana tam bir bilgi verebilirim.umarım bu bilgiler işine yarar

Rastgele

10. sapinuva

sapinuva Tamer Uygur

Favori Kamış:
    Castapult
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Sazan, 2,6 KG
    Hep sazan peşinde koşardık.Sizleri görünce bir de kefal peşine düşeyim dedim.Soluğu bizim memleketteki İncesu Kanyonunda (Çorum) aldım. Sazan avlarken herkesin ideali büyük balık yakalamaktır ama çok nadir şans güler.
    Ama kefal avında bu duyguyu fazlasıyla tattığımı söylemeliym.Büyük balık çekmek insana baya zevk veriyor.Bayramın 3.günü 5-6 tane büyük kefal yakaladık.Tadının değişik olduğu konusunda arkadaşlara katıldığımı da ifade etmek istiyorum.Kefal avını bana sevdirdiğinizi de ekliyorum.

11. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Kefal avı küçük sularda gerçekten cok zevkli bir avdır.Tadına gelince sıcak suda tuttugunuz kefalin eti yumuşak ve lezzetsiz saman gibi olur.Ama Soğuk suda yakalanan kefalin eti sımsıkı ve lezzeti gayet iyi olur.Ne mutlu kefali sevdirebilmişsek :D :p

12. sagarmata

sagarmata hakan

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA BX TELESPIN 2,70 MH
    Favori Makine:
    SHIMANO SEIDO 4000S RF MAKİNE
    Bolu Gölcükde de güzel kefaller cıkıyor tadıda güzel :D

13. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    Kefal sudak avlarken oltama geliyor arada geri salıyorum bikaç defa yedim sıcak suda avlamıştım 40 cm falan vardı boyu çok tombul etli oluyorlar lezzetide sazandan 10 kat daha iyi
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

14. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    İnce su kanyonuna gitmek nasip olmadı ama Tahmin ediyordum orada kefal olacağını acaba başka balık türleride varmı

15. salo309

salo309 mehmet

En İyi Avı:
    Aynalı sazan 3,5 kg
    Bende her sene 10 15 defa tatlı su kefali avına giderim ve tutmasını en çok sevdiğim balıktır. Söylendiği gibi tadı pek lezzetli değildir. Bu yüzdendir ki bütün tuttuklarımı geri salarım. Maksat doğayla iç içe olmak, kefalin sahte yeme saldırmasını büyük bir keyifle hissetmek...

16. Dentice

Dentice Hasan Hüsnü DEDEOĞLU

Kasna olarak bildiğimiz Tatlı su kefalinin irilerinin avında kullanabileceğiniz bir yönetemde,Klasik şamandralı takıma yem olarak dut kullanmanızdır...Deli oluyolar beyaz duta benden sölemesi :)

17. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Balığa giderken yolda yürürken bir dut ağacı görmüştüm.Yere düşenlerden bi kaç tane alıp oltama takmıştım.Gerçektende yiyeceğe geldiler ama cok cabuk dağıldığı için sonuç alamadım :)

18. AdHyGe

AdHyGe sasha

Tatlı su kefali(kasna)ya biz burda kepenez yada pullu olarak adlandırıyoruz.tutma yontemıne gelıcek olursan ben su ana kadar hıc kasık kullanmadım .
    tuttugum avlak genelde 1mt. yada yer yer daha derın yerler.benim su ana kadar gözlemlediğim; bu balıgın sabahın erken saatleri (05:00-10:00) yada aksama hava kararmadan önce cok güzel tutulabildiği.
    el oltası le yaklasık 3.20 lık bı kamıs ,0.9'luk samandıra,genelde 0.28-0.35 lik misina , ve bu takımlar uygun iğne ben genellikle sinek iğnelerini tercih ediyorum.kepenez(kasna) avında öncelkle bi alan taraması daha sonra golgelık ve suyun sakin olan bolgesınde avlanmaktır.suana kadar en buyuk balıgım 2.5 kıloyu bıraz gecmıstır.
    bulundugunuz alanda eger balık surusunun arasında buyuk bı balık gormussenız fazla hareket etmeden takımınızı hazırlayıp balık surusunun bulundugu yere oltanızı atmanız ve belırlı aralıklarla mantarınız hareket etmenızdır.hıc ses cıkarmadan ve hareket etmeden beklerenız emın olun kı bu emeklerınızın karsılıgını fazlası ıle alacaksınız.
    ben yaz aylarında avladıgım bu gusel balıgı genelde buyuk toprak solucanı yada çekirge ile avlıyorum.

19. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    tatlı su kefali benimde avlamasını sevdiğim bi balıktır....bi defa sinek böcek gibi haşerelere bayılır affetmez:) büyük yakalamak isterseniz ciğer takın ama büyük takın ciğeri kesin sonuç alırsınız... canlı yem de çekirge ve kurbağa favorimdir.....

20. exselance01

exselance01 mesut adanalı

Kasna Pişirme

Değerli üstadlarım bu balığı yakalayınca közde pişirin tadına doyum olmayacağını sizde göreceksiniz ama öncelikle köze atmadan önce güzelce tuzlayın heryerine tuz geldiğinden emin olun ama aklıma gelmişken pullarını temizlemenize gerek yok közde pullar yanacaktır.