Tebliğde Yasak Olmayan ama Yasak Olarak Ceza Kesilen Bölgenin Durumu

Konu, 'Tebliğler' kısmında malidemirkan tarafından paylaşıldı.

1. malidemirkan

malidemirkan Mahmut Ali DEMİRKAN

Favori Kamış:
    Shimano Nexave 5-25 15-45
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Herkese merhabalar....
    Başbakanlığın 2008-49 nolu tebliğinde yasak bölge olarak geçmeyen, halbuki burada tarım il müdürlüğünce yasak bölge olarak belirtilen ve jandarmalar tarafından sık sık kontrol ettirilen ve gerektiğinde 1500 tl ceza verilen durum olabilir mi? Bu şekilde bölgeye has yerel kararlar alınma yetkisi yoksa ne gibi işlemler yapılabilinir? Teşekkürler...

2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bahsi geçen yerin vasfı nedir? Tam olarak neresidir? Bunlar bilinirse daha doğru cevap verilebilir. Zira bazı istisnalar vardır (içme suyu havzası, orman içi vs.)

3. simendifer

simendifer Sennur

Mahmut bey merhaba,

Öncelikle Yakup hocamızın da belirttiği gibi, bölge hakkında bilgi verebilirseniz daha sağlıklı cevap verebiliriz. Bahsettiğiniz yer kiralanmış bir istihsal sahası da olabilir ve bu yerler tebliğde yer almaz.

Bunun dışında, şayet bölge 2/2 nolu tebliğde yasak kapsamında değilse, olağanüstü hal dışında, bölgesel bir yasak getirmeye, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı haricinde hiçbir mercinin yetkisi yoktur (Olağanüstü hal kavramı 2/2 tebliğde açıkça belirtilmiştir.) Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı dışındaki merciler, ancak bölgenin yasak kapsamına alınmasını talep edebilir ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nca kabul edilir ise, ilgili madde resmi gazetede yayınlanarak 2/2 nolu tebliğe değişiklik olarak eklenir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nca dahi yasak konulmuş olsa, uygulamanın yürürlüğe girmesi için, bunun da resmi gazetede yayınlanmış olması şartı aranır.

Bu hallerden herhangi birine uymayan uygulamalar için; ceza kesen memurların bilgilerini alarak, görevi kötüye kullandıklarına dair şikayette bulunabilir ve/veya konuyu hem memurlar hem de bağlı oldukları kurumun uygulamasına istinaden yargıya intikal ettirebilirsiniz.

Son düzenleme: 6 Ağustos 2009
  4. oltacı_

oltacı_

2/2 nolu tebliğ derken birde bunun EK1, EK2 maddeleri var ve bir çok yer yasak kapsamında. Belki oraya bakmamış olabilirmisiniz.

Kanunsuz ceza olmaz.

Sayfayı açınca, En alt tarafta "ekler için tıklayın" diye bir bölüm var, PDF formatında olan bu bölüme bakın.

http://www.kkgm.gov.tr/teblig/2008-49.html

Son düzenleme: 6 Ağustos 2009
  5. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Dediğim yer Isparta Gölcük krater gölü... Burası sürekli koruma altında.. Belki benimde bilmediğim birşeyler vardır.. Burası önceden içme suyu havzasıydı. Şu an için değil.

Son düzenleme: 7 Ağustos 2009
  6. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Konu güncel...

7. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    değerli arkadaşım 2/2 tebliğde ek ler listesine bakarsan orada mevcut zannediyorum

YEDİNCİ BÖLÜM
    Son Hükümler

Yürürlük

MADDE 23 – (1) Bu Tebliğ, geçerliliği 31/8/2012 tarihinde sona ermek üzere, 1/9/2008 tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 24 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Tarım ve Köyişleri Bakanı yürütür.

Ek – 1

AVLANMANIN TAMAMEN YASAKLANDIĞI İÇ SULAR

ISPARTA:

Keçiborlu Güneykent barajı
    Eğirdir Kovada gölü
    Merkez :Gölcük gölü.
    Sütçüler :Yazılı dere.
    Ş.karaağaç :Hizarderesi. Pınargözü deresi.
    Gönen :Bağarası göleti.

8. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    bunun linkini atabilirmisiniz. Yalnız resmi gazete sitesindein ya da başbakanlık arşivinden.. teşekkürler
    benim baktığım link bu...
    http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2008/08/20080821-6.htm

Son düzenleme: 7 Ağustos 2009
  9. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    daykosi

dediğiniz eke göz attım. Benim baktığımla aynısı . Yani ordada adı geçmiyor..

10. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    orman bölgesinde heralde. ama ormanda avlanmak için izin belgerleride var. gerekirse onuda alırım. Yalnız tebliğde içme suyu havzasıda olsa şehir şebekesine giden yere 300 mt mesafeden daha az yakalaşılamaz maddeside var. Bu da demek oluyorki içme suyu engel değil...

11. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Ya mehmet ali nerden buldun bu güzel olayı ya bakıyorum resmi gazetleren tebliğlerden araştır araştır bir sonuca varabildilm galiba.

Milliparklar (TP) olarak adlandırılmış Milliparklar.gov.tr de.
    buraya bir bakıver. ve kara avcılığı ile irtibat kurup yasaklamaya tabi tutulmuş bu göl ordanda konu yürüyor 4915 sayılı kanun 12. maddesine bir bak istersen dostum.....

kolay gelsin.

12. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    teşekkürler bakacağım.

13. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    merhaba arkadaşım... Tam olarak bulamadım bu söylediğini... Gölcük gölü tabiat parkı olarak geçiyor.. Herhalde kara avcılığı yasak ama su ürünleriyle ilgili avlanma yasağı göremedim.. Bu konuda bilgili arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim?

14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Dostum ben dün o kadar araştırdımki konuyu 2/1 de yasak.görünüyor alenen ancak amatöre yasak nedenini yukarıdaki duruma bağlıyorum başka birşey bulamadım.

15. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Göl ve çevresindeki, 1.220 hektarlık bir alan, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 28.07.1992 tarihinde 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Orman alanları, Gölcük kalderası, ekolojik açıdan önemli alanlar, step ve kayalık alanlar ve derelerin oluşturduğu alanlar mutlak koruma alanı ,

16. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    teşekkürler... Benim bu konuya değinmemim nedeni balık avlamak için çok yol gidiyorum. Halbuki böyle yerlere paralı ya da parasız serbest bıraksalar çok iyi olur. Açık olsa aylık abonelik bile veririm. O kadar yola gideceğime benzin paralarını oraya vereyim.

17. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Bu özellik benim dediğim gölcük gölü içindemi geçerli? Böyle bir durumda kara avı, su avı hepsi mi yasak oluyor?
    Devletin sitelerindeki bulduğun konuları link olarak atabilirsen sevinirim..
    teşekkürler ilgilendiğin için....

18. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    2/2 tebliğde ve eklerinde yasak yok ise, istisnalarda belirtilen durum (OHAL) da yok ise, avlanmanız engellenemez.
    Adminimizin belirttiği hususlar çevresinde, elinizdeki ceza makbuzu ile itiraz süresi içerisinde itirazda bulunarak, bu kural dışı ceza kesen ve yasak kararı aldığı belirtilen görevliler hakkında da suç duyurusunda bulunarak -Tabii 2/2 tebliği de ekleyerek- hakkınızı arayabilirsiniz.

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Nuri üstadım.

sadece olay 2/2 ile maalesef bitmiyor üstadım. dikkat ederseniz. sitemizde bile ekli listede. Gölcük gölü yer alıyor. 2/2 yasaklar listesinde. ancak yayımlanan resmi gazetede yok. sorudna burda. bursının milli park tabiat parkı olarak adlandırılması nedeniyle kara avcılığı yasaklanmış, yanında sit alanı ilan edilmil yanında eski su havzası bizde nerden yasak geldiğini anlamaya çalışıyoruz kaç gündür. 2/1 de de yasak. sonuç olarak araştırılacak güzel bir konu. yoksa 2/2 de yok zaten resmi gazetede ama balıkav.net dahil çoğu yerde yasak olarak gözüküyor. ilgili 2/2 nin resmi gazetesinde ise gölcük gölü yok.

Ben en son ısparta tarımdan bilgiye varabildim biraz.

Yoksa resmi gazetede yok avlanabiliriz diyeceğiz. tamam ama bir sürü neden var eklediğimiz. neden yasaklandı.bunu bilmek lazım itiraz yapmak kolay. ama gerekçesini halen bulamadık.

http://www.balikavi.net/dokuman/teblig.php bu linkte Ispartada merkez gölcük gölü yazıyor. dönelim bu sirkülerin yayılandığı resmi gazeteye orada yok.

Son düzenleme: 8 Ağustos 2009
  20. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Dostum bak burada bir link var ayrıca. Isparta tarımında sitesinde mevcut bir durum söz konusu hatta çoğu gölette yavru balık ile çoğalmalarını sağlamak için çalışmalar yapmışlar.

http://www.milliparklar.gov.tr/Ayrinti_gobek.asp?haber_id=245