Tekne almak istiyorum - ÖTV ve liman masrafları ne olur?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında fener1977 tarafından paylaşıldı.

1. fener1977

fener1977 Mehmet Tosun

En İyi Avı:
    İstavrit :)
    Herkese merhaba,

Bu haftasonu Safter'in Selimpaşa E-5 üstündeki yeni showroom'una uğradım, yardımcı olmaya çalışan ve ilgili bir personel var. 4-4,5 mt. tekneler ve 10-15 hp motorlar ile ilgili fiyat bilgisi aldım. Tekne ve motor fiyatları kendi başlarına makul görünseler de, vergi ve masraflarla birlikte epey tutuyor.

Yalnız gittiğim yerdeki arkadaşların vergi mevzuatı ile ilgili fazla bilgisi yoktu. Belki burada bilen arkadaşlarımız yardımcı olurlar.

Tekne ve motor alırken KDV % 18'mi?
    ÖTV oranı % kaç ve matrahı nedir? (Bana yukarıda özelliklerini saydığım tekne için bir defaya mahsus olmak üzere, 600-700 TL civarında ÖTV ödeyeceğimi söylediler, doğru mudur?)
    Ha sonra 5 mt.'nin altındaki teknelerde arabalardaki gibi MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) de 0'mış. Artık motorun beygir gücüne bakılmıyormuş. Bu doğru mu?
    Liman ve kayıt masrafları için 400 TL gibi bir tutar söylediler ki bana fazla geldi, bu kadar tutar mı?
    Şayet CE belgeli ve ÖTB'si bulunan ikinci el bir tekne alsam, ciddi tasarruf yapabilir miyim? Motoru her halikarda 0 almak istiyorum ama fiber tekneyi (belgeli bulabilirsem) 2. el alırsam belki bütçeyi rahatlatabilirim.

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler, hepinize iyi haftalar...

2. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    selamlar. yakın bir zamanda ben de bir arkadaşım ile tekne ve motor almayı düşünüyorum. vergiler konusunda bir bilgim yok. benim de bu konu hakkında bilgiye ihtiyacım var. ancak bildiğim şey 10 beygirden küçük motorlu tekneleri kullanmak için Amatör Denizcilik Belgesi istenmediği. gerçi denize çıkacak her kişinin bu belgeye sahip olması gerektiği düşüncesindeyim. hepimizin almasını tavsiye ederim. vergiler konusunda da 5 mt yi ve 10 beygiri geçmeyen tekneler için ciddi vergi tasarrufları olduğunu biliyorum. seçiminzde tüm detayları inceleyerek hareket ermenizi tavsiye ederim.

3. onur1872

onur1872

10 hp ve yukarısı için ADB gerekiyor. bu belgeyle 22-25 metre tekneleri(belirli bir grostona kadar olan tekneler ki kaç groston hatırlamıyorum ama 22- 25 metrelere tekabul ediyordu)kullanabilirsiniz.

bir önceki kanunda 10 hp ve yukarısı için hp başına 20 lira vergi isteniyordu..fakat yapılan son değişiklikle 5 metre altında kaç hp olursa olsun vergi yok. yani 4.5 metre 60 beygir bir sürat teknenizin olduğunu varsayalım..vergi ödemiyorsunuz. 5 metrenin altında istediğiniz motoru takabilirsiniz.

5 metreden sonra ise metre başına 200 lira vergi alınıyor. yani 6 metre bir teknenin yıllık vergisi 600 lira..5 metreyi ise vergisiz kullanabilirsiniz.

4. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Ben bunu 6 mtye kadar (5,99) diye okumuştum bir yerde.
    Ne derece doğrudur acaba?

5. onur1872

onur1872

selamlar. 5 metre dediğinizde sanırım hesaplama dediğiniz şekilde oluyor yani 5.99 da 5 metre sınırları içinde sayılıyor (5.00-5.99 boyutları 5 metre içerisinde sayılması). en azından denizcilik işletmelerinin hesaplamaları böyle diye biliyorum.

6. 56562

56562 xxx xxxxx

Öncelikle alınan para " yıllık harç " adı altında alınıyor. Harca tabi en küçük ölçü 5,00 metredir. Yani muafiyet 4,99- cm ( dahil ) ve daha küçük tekneleredir. Yıllık harç tutarları ( 2010 yılı için ) aşağıdaki gibidir.

5 metreden 9 metreye kadar olanlardan (200 TL)

9 metreden 12 metreye kadar olanlardan (400 TL)

12 metreden 20 metreye kadar olanlardan (800 TL)

20 metreden 30 metreye kadar olanlardan (1.600 TL)

30 metreden büyük olanlardan (3.200 TL)

Son düzenleme: 5 Temmuz 2010
    motko bunu beğendi.
  7. fener1977

fener1977 Mehmet Tosun

En İyi Avı:
    İstavrit :)
    İlgi gösteren arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Faydalı bilgiler oldu. ÖTV oranı da zannedersem % 8 ve otomobillerdeki gibi fiyata önce KDV ekleniyor. KDV'li tutar üzerinden ÖTV hesaplanıyor. Dolayısıyla verginin vergisi alınmış oluyor. Sistem aynı. Neyse ki Motorlu Taşıtlar Vergisine kolaylık getirmişler. En azından küçük çaplı olarak bu işle ilgilenen amatör insanları korumuşlar.

8. bearing

bearing erdal demir

Belirtmekte yarar var; 2017 itibariyle iç hacmi 2.83 metre küpü geçmeyen tekne ve yatlarda süre sınırlaması olmaksızın ÖTV kalktı. KDV ise %1'e indirildi. Alacaklara hayırlı olsun. Resmi gazete dökümanı aşağıda.

sayfa-1
    tekne-otv-kdv-resmi-gazate-syf1.png

sayfa-2
    tekne-otv-kdv-resmi-gazate-syf2.png

Engin79 bunu beğendi.
  9. motko

motko fatih yıldız

En İyi Avı:
    levrek ve kofana
    dostlar şu sayısalı bu hafta vurim alıyorum tekneyi :D ondan sonra adalar açıklarımı dersin beykozmu dersin rüzgar nereye eserse..ohh elimde salina kamış ( 3 parça ) ayakları uzatıp offf hayali bile güzel..dur ya şöle bi ege sahillerine bi kayıp gidim ya :D:D

hamzadan bunu beğendi.