tekne için soğutucu

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Kont 1 tarafından paylaşıldı.

1. Kont 1

Kont 1 İbrahim

Favori Kamış:
    Tekne ve olta balıkçılığı
    Favori Makine:
    Okuma Travertine 65
    Arkadaşlar merhaba

Tekne için soğutucu bakınıyorum. Bauhaus ta ıgloo nun soğutucusunu buldum ama pahalı yahu(350TL civarı). Şöyle tekneye gitmeden önce evde 220v ile soğuttuğumuz içecekleri daha sonra tekne de motor çalışırken 12v ile soğutmata devam edebileceğimiz sağlam ve ucuz yollu bir soğutucu adı ve temin yeri söyleyebilirmisiniz acaba? Sadece soğutma da olabilir veya soğutma-ısıtma tipi ve minimum 18-21 litre civarı. Saygılar.

2. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Hatırlamak zor..:)
    ben bir ara 12V ile çalışan 18 lt.`lik dolap almıştım carrefour`dan..49,90 TL`ye.
    dediğin gibi evdeki dolapta soğutuyor, yola çıkacağım zaman arabanın 12V soketine takıyorum. aynı şekilde sende kullanabilirsin.aparat ile motordan gücü alıp dolabı bağlayabilirsin..

3. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Çok basit

1) En yakın balıkçıya gidilir ,
    2) "Çipura ve Levrek kolisi lazım ,1 tane verirmisin" denir
    3) Buzlukta dondurduğumuz küçük su şişelerinide içerisine koyduk mu Süper bir dolabımız olur.

4. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    http://www.sahibinden.com/ilan/alis...az-esya-buzdolabi-mini-bar-buzdolabi-1/detay?

Adam gibi soğutmak istiyorsanız bu dolaplardan bir adet alacaksınız.

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-150-w-12-v-220-v-donusturucu-660001-1/detay?

Birde böyle bir inverter alacaksınız. Adam gibi kolanızı soğutup etinizi sakayacaksınız. Buzdolabı 60w ve amonyaklıdır.

Bunun dışında 12 voltuk motorlu termoslar hiçbir işe yaramaz diyebilirim. Milyarlık tekne buzdolapları da size verdiğim 2 linktekilerin sisteminde çalışıyorlar.

Ben 3 yıldır kullanıyorum. Hiç sorun yaşamadım.

5. Kont 1

Kont 1 İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Travertine 65
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-dekorasyon-beyaz-esya-buzdolabi-mini-bar-buzdolabi-1/detay?[/url]
    Bunu tekne de nereye koymayı önerirsiniz Ramazan Usta :))

Ama yine de fikir.. Sağolun

6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Tarcana katılıyorum.Pikniğe gittiğimde gecelesem dahi 1,5 Lt lik pet şişeleri donduruyorum.İnan bana iki gün soğuk su sağlıyorlar.Buz aküsü falan hikaye ancak donmuş şişelerle işimi görüyorum.

7. ozan

ozan Ozan

bir adet igloo temos mümkünse 70 lt. sonra doldur dondurulmuş şişeyi eridikçe suyun hazır. durdukçasoğutucu. 2 gün garanti gider ama daha fazlada soğuk kalabilir

8. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Tekne deyince aklımda 6-7 m kamaralı falan bir şey canlandı kusura bakmayın.. Bende 8m var Bu dolap belli bile olmuyor.

Dolap resimde büyük görünmüş olabilir ama sadece 18 litrelik kapasiteli bir dolap. Tek elinizle kaldırabiliyorsunuz.

Ama sizin tekne resimdekiyse o zaman çupracı straforları en ideal çözüm orası kesin:)

9. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Ramazan Usta selamlar.

Akü ne kadar zaman besleyebiliyor acaba bu sistemi?

10. Faroz.limani

Faroz.limani fatih

Favori Kamış:
    Lineaeffe sprit surf 3.90
    Favori Makine:
    Okuma Avenger av-65
    En İyi Avı:
    I don't know
    aynen arkadaşlar.Bende buzluga atıom 2 tane 1.5lt su buz olunca koyuyom köpüğün içine sonra denize gidince su döküyom içine ve buz gibi oluo elini bile sokamıon inanınki.Susayıncada içiom :D süper oluyo.

11. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Teknede akülerim güçlü. 105x2 akü var. Işıklandırma teyp vs ile çalıştığı halde yarım gün hiç sorun yaşamıyorum. Ama dolap 60 watt. 60 watt bildiğim kadarıyla 5 ampere karşılık geliyor. Yani saatte 5 amper çekse 5 saatte 25 amper akü akımı çeker. Çok birşey değil yani. Bildiğim kadarıyla eski 37 ekran tv lerde 60 watt. Onun kadar çeker. Birgün evde denemek için 37 ekran tv yi 40 amper aküyle oldukça uzun süre çalıştırmıştım.

Yalnız dolap iyi soğutuyor. 5 yıldızlı otellerde bile odalarda bu dolaplar kullanılıyor. Dolap ile ilgili dikkat edilecek tek şey amonyaklı olduğu için arkasının fazla ısınmayacak bir yere koyulması. Arkası hava almazsa ısınıp çalışmamaya başlıyor. Kapatıp bir süre soğuttuktan sonra tekrar çalışıyor. Ben arkaya adaptörlü ps fanı bağladım. Hiç sorun çıkarmıyor.

Marine malzemecilerde teknelere özel buzdolapları çok pahalı. Birkaç bin liradan başlıyor. Ama sistem bunun aynısı diyebilirim. İnsan marine malzemelerin parasından dili yanınca çözümü kendisi üretmeye başlıyor yani:)

12. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Notumu aldım.
    Bahsettiğin sistem gayet anlaşılır
    Ekonomik ve yerin müsaitse yapılabilecek bir sistem.

Bu gün herhangi bir Oto Sanayiden çıkma 70 amper aküyü 40 tl ye satın alabiliyorsun.

En kötü ihtimal evde şarş ederek kullanabilirsin.

13. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Ben bugün arabaya 60 amper akü aldım. 60 TL. (eskisini vermek şartıyla) 1 yıl da garantili. 2 yıl garantlisi 70 TL idi.

Çıkma aküye güvenmem. Nahoş anılarım var...

14. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Sonuç olarak özetlersek : 2 sene garantili bir aküyü 70 tl ye alabilir ve bu sistemi rahatlıkla besleyebilirsin.

Peki ikinci aküyü teknede nasıl sarj ediyorsun.?

15. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Aynı anda olmuyor.Ayırıcıyla ayırıyorum. Kullanırken paralel ikisini kullanıyorum ama şarzda ayırıcı şart. Zaten ayırıcı olmazsa şarz lambası hemen yanar. Örneğin adalara giderken birini dönüşte diğerini şarz ediyorum. Yol 45 dakka sürüyor. Dinamo 55 amper basyor. Yani bir gidişte ortalama 50 amper doldurabiliyorum. O da fazlasıyla yetiyor.

Aküleri bilirseniz zaten tam dolup tam boşalmazlar. 105 amper bir akü çok çok 95 amper dolar 25-30ampere düşünce gücü biter. Çalıştırmaz. O aradaki 65-70 amper bizim işimizi görür aslında. Ama bilmeyen 105 amper kullandığını zanneder.

İki aküyü parelel kullanmanın da çok faydası var. çünkü bazı aletler çok hızlı akım çeker bu da aküyü yorar ve hem kullanım anında hemde ömrü açısından bitirir. Ama paralel akü bağlanması hem kullanım rahatlığı hem de ömrünü çok uzatıyor. Aküleri yormuyor yani. Tek kalem pille çalışabilen bir aletin 2 kalem pille imal edilmesi gibi.

16. Faroz.limani

Faroz.limani fatih

Favori Kamış:
    Lineaeffe sprit surf 3.90
    Favori Makine:
    Okuma Avenger av-65
    En İyi Avı:
    I don't know
    ARKADAŞLAR ALIN SİZE EN UCUZ EN KALİTELİ SOĞUTUCU.. İÇİNE BUZLARI DOLDURUN BİRAZDA SU DÖKÜN TAMAMDIR. ELİNİZİ BİLE SOKAMAYACAK KADAR SOĞUK OLUYOR.BENDE VAR AYNISINDAN İLAÇ FİRMALARINDAN ALDIM. BALIKLARDA TAZE KALIO İÇİNDE ALIN SİZE LİNK. =======> http://www.magaza24.com/images/102423.jpg

17. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Belliki Klayvende problem var ve sadece Büyük harf yazabiliyorsun.

Sana kolaylık olsun diye mesajını forumumuzda kullandığımız Küçük Harfe çevirdim... :

"Arkadaşlar alın size en ucuz en kaliteli soğutucu.. içine buzları doldurun birazda su dökün tamamdır. elinizi bile sokamayacak kadar soğuk oluyor.bende var aynısından ilaç firmalarından aldım. balıklarda taze kalıo içinde alın size link"

.

18. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Konu hakkındaki cehaletimi mazur gör.
    Böyle bir sistem kurulmak isteniyor ve bu sebepten ilgimi çekti.

Bu "Ayırıcı" dediğin şey Akücü'de bulunan ve satılan bir şeymi acep?

19. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Estağfirullah cehalet ne demek kardeşim. Ben tekneyi aldığımda akü nedir dinamo nedir diye sorsalar gösteremezdim inan;) Ama bir kaç usta olmayan oto elektrikçisinin beceriksizliği sayesinde çok şey öğrendim. Sonrasından usta bir oto elektrikçi buldum da rahata kavuştum:)

Her oto elektrikçici ayırıcıyı kolaylıkla yapar. Basit bir elektrik devresi. Ama kendin yapmakta biraz zorlanırsın. Oto elktrikçi gelip iki dakikada bağlar. Birde sigorta takar. Sorun çıkarsa sigorta iyi oluyor.

Sistemi ciddi ciddi kuracaksanız linkte verdiğim 150 wattlık inverterlerin 300wattlığı var. 10 lira daha pahalıdır. 300watt olanları tercih edin. Bu inverterler 150 - 300watt yazıyor da ısınınca gücü yarı yarıya düşüyor.

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...inverter-voltaj-donusturucu-by-kocaman/detay?

Linkteki işinizi daha iyi görür. Ben 150wattlığını kullanıyorum ama şimdiki aklım olsa 300 wattını alırdım. 10 TL daha pahalı. Hem icabında çok gerekirse 37 ekran televizyon ve buzdolabını aynı anda kullanma şansı olabilir.

20. Kont 1

Kont 1 İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Travertine 65
    Anlaşılan sizin öneriniz benim tekne için en geçerli ve en ucuz olanı :)))))