Teknelerde M.T.V. ve Türk Bayrağı kolaylığı hkk.

Konu, 'Tebliğler' kısmında melanur tarafından paylaşıldı.

1. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    selam bugün meclisde görüşülen mtv motorlu taştlar vergisi nin kaldırılması ile ilgili kanun teklifi meclisden geçmiştir

2. Chevalier

Chevalier M.Erhan Çelebi

Teknelere Türk Bayrağı Kolaylığı...

Teknelere Türk Bayrağı Kolaylığı

TBMM Genel Kurulunda, sahibi Türk vatandaşı olan, ancak yabancı bayrak taşıyan teknelerin, Türk bayrağına geçişine kolaylık sağlanmasını düzenleyen ve teknelerden motorlu taşıtlar vergisi yerine harç alınmasını öngören kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Yasaya göre, Türk Uluslararası Gemi Siciline tescilli olanlar ile Milli Gemi Siciline tescili zorunlu olanlar dışındaki ticari veya özel kullanıma tahsisli gemi yat, tekne gibi deniz araçları, Denizcilik Müsteşarlığınca liman başkanlıkları bünyesinde oluşturulacak bağlama kütüğüne kaydedilecek.

Bağlama kütüğünün tutulmasında, liman başkanı sorumlu olacak. Liman başkanlığının yetki alanı dışında olanlar ise belediyelerce tutulacak.
    Kayıt için başvuru; mevcut gemi, deniz ve iç su araçları için kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay, yeni kayıt altına alınacaklar için ise 1 ay içinde yapılacak. Bu sürelerde kayıt başvurusunda bulunulmayan araçların kayıtları, liman başkanlıkları ve belediyelerce resen tutulacak.

Bağlama kütüğüne kayıtlı gemi, deniz ve iç su araçlarının mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmeler, ilgili liman başkanlığı ve belediye başkanlıkları huzurunda yapılacak. Aksi takdirde sözleşme geçersiz sayılacak. Türkiye'de yaşayan yabancılar da deniz araçlarına Türk bayrağı çekebilecek, ancak Kabotaj Kanunu hükümleri saklı kalacak.

Bağlama kütüğüne kayıt edilecek araçlar için ruhsatname düzenlenecek. Ruhsatnamesi olmayan veya zamanında vize işlemi yapılmayan deniz araçları hakkında, tahsil edilemeyen ruhsat ve vize harç tutarının 2 katı kadar idari para cezası verilecek. Bu araçlara, denizcilik mevzuatına göre verilmesi zorunlu belgeler düzenlenmeyecek. Ayrıca liman veya iç sularda sefere çıkmasına izin verilmeyecek.

Liman başkanlıkları ve belediyeler tarafından verilecek idari para cezaları, 1 ay içinde ödenecek. Bu sürede ödenmeyen cezalar hakkında Kabahatler Kanunu hükümleri uygulanacak.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KALKACAK

Liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan özel amaçla kullanılan yat, kotra ve her türlü motorlu teknelerden, motorlu araçlar vergisi alınmayacak. Bunun yerine harç alınacak. Daha önce yaş ve beygir gücüne göre alınan motorlu taşıt vergisi, yeni sistemde uzunluğa göre hesaplanacak. Buna göre, 5 metreden 9 metreye kadar olanlardan 200, 9 metreden 12 metreye kadar olanlardan 400, 12 metreden 20 metreye kadar olanlardan 800, 20 metreden 30 metreye kadar olanlardan 1600, 30 metreden büyük olanlardan ise 3 bin 200 lira harç alınacak.

Aracın boyunun tespitinde 1 metreden küçük değerler dikkate alınmayacak. Deniz taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan gemi, deniz içi ve iç su araçları için ise bu tarifede yazılı harçların yarısı olacak.

Balıkçılık teknelerinden alınan motorlu taşıtlar vergisi kaldırılacak.

Kanun, 30 Haziran 2009'da yürürlüğe girecek.

ÖTV VE KDV İSTİSNASI ÇIKARILDI

Bu arada, teklifin görüşmeleri sırasında AKP milletvekillerinin verdiği önergelerle yabancı bayraklı gemi, deniz ve iç su araçlarının ithalinin KDV'den muaf olması ile Türk vatandaşlarının ortak veya üyesi bulunduğu tüzel kişiler tarafından iktisap edilen ve bağlama kütüğüne kaydolacak 18 grostonluk gemi, iç su aracı ile gezinti tekneleri ve yatlardan ÖTV alınmamasını düzenleyen maddeler, metinden çıkarıldı. Bu değişikliklerin gerekçesinde, “bu vergilerin artırılması ve eksiltilmesinin, Bakanlar Kurulu yetkisinde olduğu için ayrıca kanuni düzenlemeye gerek görülmediği” belirtildi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, teşekkür konuşmasında, herkesin yüreğini sızlatan bir sorunun çözüldüğünü söyledi. Kanunla amatör balıkçılık ve denizcilik sektörünün gelişmesini beklediklerini ifade eden Yıldırım, düzenlemeyle önemli ölçüde teknelere Türk bayrağı çekilmesinin sağlanacağını kaydetti. Yıldırım, “Her ne kadar bazı maddeler istediğimiz gibi olmadıysa da önemli bir adım atmış olduk. Bakanlar Kurulunda devamını getireceğiz” dedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru hakkında basında çıkan bazı iddialar üzerine soruşturma yaptıklarını, ancak haberleri doğrulayan sonuç elde edemediklerini belirten Yıldırım, “Hatalı bürokratları korumayız ama masum bürokratları da sırf basındaki iddialar yüzünden cezalandırmayız” dedi.

TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar, teklifinin yasalaşmasının ardından yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

hurriyet.com.tr - 06.05.2009

3. murakour

murakour MURAT

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Banax
    En İyi Avı:
    lambuka 4 kg civarı
    mtv

mtv kalktımı yani ?

4. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

O zaman hayırlı olsun. Kanun bir yayımlansın bakalım R.G. de neler olacak. İnceler gerekenleri yaparıız.

5. murakour

murakour MURAT

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Banax
    En İyi Avı:
    lambuka 4 kg civarı
    kanun teklifi tam olarak neyi kapsıyor anlamadım ben arkadaşlar biri beni bilgilendirebilirmi ?

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Erhan Arkadaşımız bir ön açıklama yapmış kanun metinini inceledikten sonra bizde yorum yapabiliriz. Artık boya göre harç var. Benim taka 240 tan 200 e düştü ama yüksek hpli motorlar için büyük bir nimet bu. Artık vergi düşük olsun diye küçük motor devri bitti. 5 m tekneye 200 beygir motorlar ve muhtemel deniz kazalarını görmeye başlarız yakında:D

7. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Kafam karıştı. Şu an itibarı ile liman başkanlığına bağlı tekneler de, tekrar kütüğe bağlanmak için başvuruda mı bulunacaklar? Sorum ticari tekneler için.

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Arkadaşın açıklamasına göre öyle ama daha bişi belli değil. Daha yönetmelikller tebliğler çıkacak uygulama oturacak. Daha zaman var yani birşeylerin oluşması için

9. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Teşekkür ederim Alperen :) Bu arada evrak takipçilerine de gün doğdu :p

10. 56562

56562 xxx xxxxx

Arkadaşlar, kanun Resmi Gazetede yayınlanmadan fazla kafa yormaya gerek yok bence. O zamana kadar sağında solunda mutlaka bazı değişiklikler olacaktır.

11. orkfey

orkfey Orkun

En İyi Avı:
    Levrek 3,5 kilo
    Niye kafa yormayalım ki? herşeye hep razı olalım.
    benim 6mt ahşap 7beygirlik bi motorum var. dar gelirli işi vergi yoktu. Şimdi 200 tl ödetecekler bana.
    Ama yanımda yaklaşık 10 mt. 150 beygir paralı birinin teknesi var. o adam 400 tl ödeyecek. saçmalıyorlar. Hırsızlarrr
    harç değil haraç alacaklar.

12. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Arkadaşımız işte bu yüzden kafa yormayalım diyor. Daha neyin ne olduğu belli değil. 9.9 un altında harç muafiyeti olup olmadığı belli değil. Kanunun yürürlüğü Haziranda başlıyor daha yönetmekiller yayınlanacak. Yani alel acele yorumlarla yanlış yere kimsenin günahını almayalım. Bu yüzden kafa yormak için acele etmeyelim.

Sonuçta bir hukuk devletinde yaşıyoruz. Yeni kanun sizin kazanılmış haklarınıza bir zeval veriyorsa açarsınız ilgili mahkemede davanızı hakkınızı ararsınız. Bu en demokratik hakkınız.

Ancak acele etmemekte fayda var. Kanun bir yayınlansın inceleyelim bakalım yorum yapacağız elbette. Ancak daha ortada birşey yok.

13. 56562

56562 xxx xxxxx

Ne güzel yazmışsınız... Ortaya çıkan sonuç çok saçma olduğu olduğu için beklemek gerek. Alperen kardeşimizinde dediği gibi boyu 4.90 olup 100 Bg. makinesi olan bir tekne sıfır harAç öderken sizin senede 200 Tl vermenizi hiçbir mantık ile izah etmek mümkün değil. İşim gereği vergi mevzuatını takip etmekteyim. Yazılı olupta uygulanmayan veya değiştirilerek uygulanan o kadar çok madde varki. O bakımdan beklemek gerek. Tabiki beklerken bu yanlışlıklarıda mümkün olduğu kadar fazla dile getirip düzeltilmesi yolunda çaba sarfetmeliyiz.

14. TA7R

TA7R

Favori Kamış:
    Kayığım ve çaparilerim
    En İyi Avı:
    Hamsi :)
    Bu memlekette Böyle

Sürekli maça çıktıktan sonra kural değiştirip duruyoruz , her konuda bu böyle.. Bu harç konusu da açık değil mesela harç yıllık mı yoksa ÖTB lerin süresiyle orantılı olarak 5 yıllık mı ? ÖTV den muaftık (6m tekne+ 7.5hp motor) şimdi 200 ytl harç ödeyeceğimiz kesinleşmiş gibi ... Mevzuat değişiklikleri toplumların adalet duygularını tatmin etmek amacıyla yapılır. Ançak ülkemizde maalesef her değişiklik adalet duygularını sarsmakta. Burdan Denizci Kaptana da bir kaç şey söylemek isterim , hukuk devleti olduğumuzdan bahsediyor ve haksızlık karşısında dava açabileceğimizi söylüyor. Sayın D.Kaptan sizin hukuk sistemimizden haberiniz yok sanırım . Mahkemeye düşeceğime teknenin üzerine bir bidon benzin döküp yakmak çok daha sorun çözücü olur. Ben bir mahkeme kararıyla belirlenen bir tutar anlaşmazlığını idarenin uygulamaması nedeniyle aynı konuda ikinci mahkeme açtım ( davanın gerçek konusu önceki mahkeme kararını uygulatabilmek) yargıç , kendi kararını okuyup yorumuyla tek celsede kararınını bildirecekken , önceden olduğu gibi konuyu tekrar bilirkişiye havale etti. Yani bilirkişi şimdi okuyup diyecek ki evet biz böyle demek istemiştik veya değil ... Allah düşürmesin !

Son düzenleme: 7 Mayıs 2009
  15. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Merak etmeyin ülkemizdeki ve dünyadaki hukuk sisteminden ve işleyişinden yeterince ve ayrıntlı olarak bilgim var.

Sizin karşılaştığınız hukuki uyuşmazlığın içeriğini bilmiyorum. Böyle ve daha kötü durumlarlla karşılaşıyoruz sistemimizde.Ancak ben sadece kanun R.G. de yayımlanmadan yürürlüğe girmeden yorum yapmayalım sadece biraz sabırlı olalım dedim. Sonuçta hepimizin teknesi var hepimiz bu durumdan öyle ya da böyle etkileneceğiz ve benzin döküp yaparak elimize hiçbirşey geçmeyeği açıktır.

Bu kanun tasarı halinde o kadar çok değişikliğe uğradı ki şu anki durumunu bilmiyorum. Cumhurbaşkanı onaylayacakmı resmi gazetede yayımlanacakmı Anayasa Mahkemesinden geçecekmi daha ortada birşey yokken yorum yapmak doğru değil sadece bunu söyledim. Eğer kazanılmış haklara bir zarar veriyorsa tepkimizi koyacağız ve gerekiyorsa hukuki adımları atacağız elbette

6m tekne 7.5 hp teknem var demişsiniz. Ancak takdir edersiniz ki 6 m tekne 7.5 hp motorla zaten yürümez. Dalgaya geldi mi tornistan gider. Tabi üstünde 7.5 görünen 20 hplerden değilse:) En kötü ihtimalle bahaneyle sizde 25- 30 hp bir motor takar dertsiz tasasız ilerlersiniz.

16. TA7R

TA7R

Favori Kamış:
    Kayığım ve çaparilerim
    En İyi Avı:
    Denizci kaptan , tekne pendik Teknesan yapımı clasic balıkçı , 5.7m. x 1.50 m üstü açık 400-450 kg. civarıdır motorla birlikte . Avlanma sahamız ( Trabzon hava alanı altı , barınak da aynı yerde , en fazla 4-5 mil uzaklaşıyoruz barınaktan . Sürati gayet iyi 15 beygir ahşap balıkçılara nal toplatıyor , mil olarak ben de merak ettim şimdi , bir gps bulup ölçerim.
    Aslında tekne boyuna göre vergilendirmeyi destekliyorum ancak yine de boy ve güç arasında bir oran kurulmalıydı .Yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi 4.5m den küçük bir tekneye 100 hp motor takılması durumda vergiden muaf olması adaletsiz bir durum . Ayrıca müktesep hakların da korunması gerekirdi ... Yorum yapmak için tüzük ve yönetmeliği beklemek doğru değil , hiç bir tüzük ve yönetmelik kanununa aykırı olamaz . Sadece uygulanış biçimini tarif eder. Yani arkadaşın yukarıda yazdığı adaletsiz ve yanlış durumu , tüzük ve yönetmelikle çözemezsiniz , kanunda açıkça belirtilmesi , istisna ve muafiyetlerin tanımlanması gerekirdi . Kesin olan bir durum var önceden vergiden muaf olan 5m üstü amatör tekneler , artık 200 tl den başlamak üzere harca tabi ...

17. TA7R

TA7R

Favori Kamış:
    Kayığım ve çaparilerim
    En İyi Avı:
    5897 Numaralı yeni Kanun 06.05.2005

Arkadaşlar yeni kanunu indirip inceleyebilirsiniz.
    http://www2.tbmm.gov.tr/d23/2/2-0266.pdf
    Görülüyor ki ilk safhada dikkatimi çekmeyen bir süpriz (!) daha var ; "ruhsatname" isminde yeni bir evraknamemiz oldu hayırlı uğurlu olsun . Üstelik bu yeni büyük buluş (ruhsatname) her yıl vize edilecek , ÖTB nin yanında bu da olacak . Ve bu harçlar ruhsatname ile birlikte her yıl ödenecek.
    Kanun metninden tam anlaşılamayan bir husus var ki işte bunun için tüzük ve yönetmeliği beklemek gerek. Bu da şu :
    1. ve en kuvvetli ihtimal :yeşil kağıtlı tüm gemi kütüğüne kayıtlı araçların dışındaki profosyonel tekneler de ruhsatnameye tabi olacak ancak ruhsat harcının yarısını ödeyecek .
    2. ve daha az ihtimal : yat ve amatör balıkçı ayırımı yapılarak , amatör balıkçı teknelerine harç tutarının yarısı ödettirilecek .
    Süper bir sosyal devlet mevzuatı , hazırlayan ve kabul edenleri ayakta alkışmak gerek.

18. 56562

56562 xxx xxxxx

Aynı marinada yanyana bağlı duran aynı boy sınıfında iki tekne düşünün. Birisi 20 - 25 yaşında ortalama bir tekne, değeri taş çatlasa 50/60 bin TL. Yanındaki ise 1 - 2 yaşlarında süper bir motoryat veya yelkenli. Bunların arasında 150/200 bin Euro değerinde olanlar bile var. Kanuna göre tek kriter tekne boyu dikkate alınıp vergilendirme yapılacaksa adaleti sağlamanın imkan ve ihtimali yok.

19. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Eski mevzuat, teknenin yaşı ve motor gücüne göre vergi alınmasını temel almıştı.

Yeni kanunda ölçü, sadece teknenin boyu.:(

Yeni düzenlemeyle, yabancı bayrak taşıyan süper tekneler, çok ucuza Türk bayrağı çekecek. Bu iyi.
    Bunun bedelini ise fakir, dar gelirli ve benzerleri ödeyecek. Bu iyi mi siz söyleyin.

Yuıkarıdaki örnekler gibi benim de 6 m. sandalım var, içinde de 8 HP motor.
    Eski mevzuata göre, motor 10HP den düşük olduğu için vergisiz.
    Şimdi 6 m. 200 TL.

Yanımdan geçen 6-7 m. bir tekne var, fiber, lüks bir tekne, arkasında da iki tane 275 HP motor.
    Buna da 200 TL.

Al sana adalet.

Tabii, eski uygulamadaki motor gücüne göre, HP başına belli bir çarpan, yaşa göre belli bir indirim üzerinde düzenleme yapmak çok zor :) olduğu için böyle saçma sapan bir kıstas bulunmuş.

Kardeşim, mesela 100 HP motorun varsa, HP başına 10 TL iken, 1 TL dersin, adamın vergisi düşer, gelir Türk bayrağı çeker.

Onu düzelteyim derken, öbür taraftaki, binlerce, onbinlerce ( 10 HP'den küçük motorlu) tekne sahibini neden tedirgin ediyorsun.

Bunu anlamak mümkün değil.

Ben bunu, fakirden alıp zengine vermek diye tercüme ettim.

Başka türlü anlayan?

20. TA7R

TA7R

Favori Kamış:
    Kayığım ve çaparilerim
    En İyi Avı:
    Sayın Reis , size tamamen katılıyorum , bu son müthiş mevzuat tam da Anayasamızın , eşitlik , adalet ve sosyal devlet ilkelerini ihya edici bir düzenleme olmuş ,hazırlayan ve kabul edenleri tekrar şükran ve minnetle (!) anmak istiyorum . Son umutlardan biri , sayın Cumhurbaşkanımızın konuya vakıf olabilmesi ve kanunu geri çevirebilmesi , sonra da yine bazı yollar var tabii ama sahip çıkacak yetkili ve etkili merciler lazım , bireysel olarak yapabileceğimiz hiç bir şey yok . Ancak tartışma ve eleştirme de en doğal hakkımız ...