Tekneye motor tavsiyesi

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında erdem271 tarafından paylaşıldı.

1. erdem271

erdem271 Erdem

Arkadaşlar selam , 4 metre fiber teknem var , genelde balık için 3 kişi , gezi için 6-7 kişi biniyoruz , 3 Hp johnsom motor resmen kağnı gibi . Yeni motor almak için araştırdıkça kafam karıştı .

Yılda 2-3 hafta kullanacağım , sonra saklayacağım bu şekilde 10-15 sene kullanmak arzusundayım

Sorularım şunlar ;

1-) Ucuz bir marka alacağım tohatsu , yamabisi, parsum gibi . Bunlar honda yamaha gibi motorlarla çok bariz güç farkı , çok bariz arıza yapma konularında farklımıdır ?

2-) 9.8 veya 9.9 almak istiyorum . 2 zamanlı 9.8'lerin 4 zamanlı 9.8 lerden daha güçlü daha performanslı olduğunu ama daha fazla yaktığını söylüyorlar . doğru mu?

3-) 2 zamanlı 9.8 ile 4 zamanlı 9.9 arasında çok büyük bir güç farkı varmı? yani 9.8 ile yavaş giderken , 9.9 u takınca uçuyor mu?

4-) 2 zamanlı motorları taşıması kolay , fiyatı ucuz ve performansı iyi olduğu için tercih etmek istiyorum haklımıyım _

5-) 4 zamanlı motorun ise yakıt tasarruf avantajı var diyorlar sadece , aynı güçteki 2 zamanlıya göre hem daha ağır hem performansı düşük diyorlar , doğrumu?

6-) İki zamanlı motorlar benzin konusunda hassas diyorlar , sulu hileli benzinde hemen tekler ve arıza yapar ama 4 zamanlı motor yakar geçer diyorlar doğru mu?

Yardımcı olursanız çok sevinirim

Teşekkürler

2. ogrtmn11

ogrtmn11 emrah

Öncelikle ben 20 hp 4 zamanlı honda kullanıyorum fiberimde 4.55 boyunda 2-3 kişi balığa çıkacaksan 9.9 ya da 9.8 işini görür fakat öyle çokta sürat yapmaz. ancak tek kişi olursan biraz performans alırsın. örneğin ben tek kişi bindiğim zaman kayık adeta uçuyor ama 3-4 kişi bindiğimiz zaman tekne flying konuma geçmiyor. gelelim 6-7 kişi gezi için kullanma işine, 2 zamanlı da alsan 4 zamanlı da alsan o tekneye 6 kişi bindiğin zaman kürek hızından biraz daha hızlı gidersin, hafif dalgada bile işin zor. Demem o ki 6-7 kişi bir tekneye binilecekse o teknenin boyutu 5-6 metre olması gerekir. ben iki zamanlı motor kullandım performans ve taşıma açısından edindiğin bilgiler doğru. 2 zamanlı motorlar 4 zamanlılara göre daha seri, ayrıca daha hafif ve taşıması kolay. Fakat yakıt açısından daha çok yakıyorlar. Alacağın markalardan motor hiç kullanmadım fakat sıfır bir makinanın bakımını yaptığın zaman arıza yapacağını pek sanmam. Tabi bana sorarsan denizde motorun güçlü ve iyi olacak. Maddi olanaklar yetiyorsa ki 10 sene kullanacağım diyorsun 2 zamanlı da istiyorsan yamaha yı zorla derim. 2 zamanlı 9.8 ile 4 zamanlı 9.9 arasında çok büyük bir güç farkı yok ama 2 zamanlı biraz daha seri olur. öyle uçma falanda olmaz. zaten 9'luk bir makina ne kadar uçabilir o da tartışılır. 10 seneye yakın 2 zamanlı motor kullandım öyle hileli bozuk benzinde falan tekleme takılma yapmaz.

3. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Bende Emrah gibi 20 Hp Honda kullanıyorum.Daha öncede iki zamanlı 15 Hp Yamaha kullandım. Senin için 9,9 luk iki zamanlı bir makina daha uygun gibi görülüyor. Senede 2-3 hafta kuulanacağını belirtmişsin, iki zamanlılar daha hafif oldukları için söküp takmada daha avantajlıdırlar.Yıllık periyodik bakım masrafları dörtzamanlılara göre çok daha azdır. Hız olarak dört zamanlıya görede biraz daha seridirler. Ancak teknelerin süratinde motor gücü yanında teknenin şekli de önemlidir. Söylemeyi unutmadan iki zamanlılar dörtzamanlılara göre daha gürültücü motorlardır.

4. erdem271

erdem271 Erdem

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim , sanırım şekillendi aklımda biraz , her halikarda 2 zamanlı motor almalıyım . Peki şunu net olarak söyleyebilirmisiniz ? 9.8 ii zamanlı ile 9.9 iki zamanlı arasında çok büyük fark varmı ? Birinde 10 hp diğerinde 15 hp yazıyor Tohatsu için , öyle ise %50 hız farkı olur demek . Ama yakıt tüketimlerini aynı gösteriyor , doğrumudur bu ?

5. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    yılda 2-3 hafta için elindeki motorun sana yetmesi lazım. 3beygir motorla 3 kişi rahat balığa gidiyor. sanılanın aksine 3 beygir jhonsonlar abilerinden daha sağlamdır. ve bakımı kolaydır.

1-) çin mallarını hiç kullanmadım ama performans farkı yok diyorlar ama ben ne kadar çok yaksada amerikan motordan vazgeçmem
    2-) yerine göre evet, ben 2 zamanlı tercih ederim özellikle yeni jenerasyon enjeksiyonlu 2zamanlılar çıktı onlardan alabilseydim zamanında, emisyonlarıda önlemişler hem yakıtı tam yakıyor hem de biraz güç ve en önemlisi serilik katıyor.
    3-) bu farkı uzun süre kullanınca hissedersin, çok da bir şey farketmiyor aslında tercih meselesi, bununla ilgili birçok etmen var, çok da üzerinde durulacak bir konu değil
    4-) evet
    5-) yerine göre, genel olarak evet.
    6-) ikizamanlı motoru her zaman yağlı benzinle çalıştırın. o kadarda sulu hileli benzine rastlayacağınızı sanmıyorum. dursa bile ipini çeker tekrar çalıştırırsınız.

bence sizin ihtiyacınız olan 4zamanlı.
    ben iki zamanlı kullanıyorum bu tercih meselesi. yine motor alsam 2zamanlı alırım.
    sonuçta yılda iki haftalık yakıt tasarrufunu hissetmezsiniz bile. ama 4 zamanlının bakımı biraz daha kolay olur, benzini sade, vesaire. tercih sizin

6. anylife

anylife tayfun

9,9 2 zamanlı parsun hiç düşünme al
    ben 15 bg 2 zamanlı parsun kullanıyorum rahat edersin

7. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

9 .9 hp 2 zamanlı ile dört zamanlı arasındaki yakıt farkı saatte 1.1 lt .
    2 zamanlı daha seri ve hafif ve daha ucuz , dört zamanlı ise daha az yakar daha çevreci ve sessiz dir. olay bu , tercih sizin , benolsam 25 hp yamaha takardım , olmadı tohatsu.