テンカラ (Tenkara)

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bu güne kadar internet ortamında "tenkara" diye bir yöntemden bahseden birini duydunuz mu?
    Henüz aradığımızda konuyla ilgili tek bir Türkçe kelimeye ulaşamıyoruz.
    Meraklanmayın yöntemlerin pek çoğunda olduğu gibi, yakında Tenkara'nın da bir sürü uzmanı ortalıkta dolaşmaya başlıyacaktır. Yaşasın google balıkçıları :D

Nedir Bu "Tenkara" Adı Verilen Yöntem?

Tenkara (テンカラ) Japonya'da uygulanan geleneksel bir fly yöntemidir. Japonyada özellikle küçük derelerde alabalık avcılığı başta olmak üzere tatlısularda kullanılan en popüler avlanma yöntemlerinden biridir.

Biz bu yönteme "Sarkıtma Fly" diyoruz. Üç yıldır alabalığı tamamen bu yöntemle avlamaktayız. Son alabalık raporlarımda da bu yöntemin adından söz etmiştim.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=28473

Bir kısım ileri zekalının gayretiyle alabalık avcılığında doğal yem kullanımı yasaklanınca kullanmak zorunda kaldığımız bir yöntemdir.

Kısaca söz edecek olursak; eskiden bambu kamışla, şimdilerde teleskopik halkasız kamışlarla, kısa bir misina ve ucuna bağlanan bir fly ile uygulanan bir avlanma yöntemidir.

Sık ağaçların arasından akan daracık Karadeniz derelerinde ne kaşıkla ne de normal fly ile balık avlamak mümkün değildir. Oysa bir iki metrelik misinasıyla tenkara takımını kullanmak çok basit ve pratiktir.

Standart takım 3 m teleskopik halkasız kamış ile uygulanmasına rağmen, biz 210 cm kamışı daha uygun bulduk. Yine standart takımda 330 cm kalın misina (fly misinası yada 0.30 luk misina) varken biz bunu 2.25 cm ye indirdik. Fly in bağlandığı köstek orjinal takımda 150 cm iken bunu 50- 75 cm ye indirerek kullanıyoruz.
    [​IMG][​IMG]

Kullanımı:
    Fly de olduğu gibi fazla debelenmeden balık olduğu düşünülen yada gözlenen noktaya seri hareketlerle fly indirilir, akıntıya bırakılır ve balığın kancayı kapması beklenir. Balığı cezbetmek için ufak çekiş ve silkeleme hareketleri yapılabilir.

Kullanılan Sinekler
    Tıpkı fly ile avcılıkta olduğu gibi yörede yaşayan ve balıkların yemeye alıştığı canlılara benzetilerek bağlanmış sahte sinek ve böceklerdir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ocak 2020
  2. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Paylaşım için teşekkürler yakup bey. köste misina inceliği nedir peki? Yada örgülü misina ile denediniz mi? Denemediyseniz ben deneyeceğim onun için sordum. :)

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Şekil içerisinde gösterdim ama metin içinde yazmayı unutmuşum. 0.10 luk misina kullanıyoruz. İp misinalar ıslanıp battığı için çok verimli olmuyor ve çok fazla görünüp balıkları ürkütüyor.

4. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Yakup abi süpersin,açıkçası uzun zamandır bu konuya eğilmeni bekleyenlerdenim.

Takımın genelini anlatımın sayesinde öğrenmiş olsamda özellikle iğnenin ucundaki yem kısmında önerilerinle konunun daha da güzelleşeceğini düşünüyorum. Piyasadaki hazır sineklerin çok verimli olmadığını düşünüyorum.

Bir hususta ana bedenle köstek birbirine direk mi bağlanıyor, fırdöndü kullanılıyorsa bu batmaya nedel olmaz mı?

Selamlar..

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Estagfurullah süperlik bir şey yok :)
    Köstek direk hatta özel düğümüyle bağlanıyor.
    Burada fırdöndü kullanmak pek iyi ve işlevsel olmaz. Zaten 3 metre misina, hep gam yapsa ne olur. Fırdöndü yüzyde akarak gitmesi gereken misinayı batırınca, amaç ta ortadan kalkar.

Bağladığımız sinekler konusunu biraz da gizemli bırakacağım ama, kısaca, lastik, hortum vs. malzemeden simli iplerle boğumlu olarak bağladığımız solucanlara henüz hayır diyen çıkmadı :)

6. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

40 yıl önce Trakya derelerinde uyguladığımız yöntemin adını şimdi öğrenmek varmış..:eek: :rolleyes: Sağolun Yakup hocam, artık merakta kalmayacağım, ama sizi meraklandıracağım;) :D (Tenkara) yöntemini karasinekle uzun zaman keyifle uygulayarak avlanmıştım. 1997-1998 yıllarında Karadeniz dağlarında alabalık avına gittiğimde aklıma bu yöntem geldi. Çünkü meps dibine ulaşamadığımız göllerde verim sağlamıyordu. Tenkara yöntemini biraz değiştirerek çok başarılı avlar yaptım. Ancak o kadar başarılı oldu ki, konuyla ilgisi olanlara anlatmama kararı almıştım. O bölgede obalarda yaşayanlara dahi avlanma yöntemimi göstermemeyi başardım. Göllere kireç dökerek, gazı açıp attıkları tüplerle bile bu yöntemin sağladığı sonucu alamamışlardı. Daha sonda tebliğler ve yasaklar konusunda bilgim olunca kendim de bu yöntemi tamamen terkettim. Ancak özellikle dere kefali avında da büyük bir keyifle uygulanırlığını biliyorum. Bu yöntemi gündeme getirerek hatıralarımı canlandırdınız teşekkür ederim

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Nejat abi sanırım siz klasik avlanma şeklinden söz ediyorsunuz.
    Bu yöntemde karasinek kullanılmaz. Kullanılsa sizin de yaptığınız gibi terkedilmesi gereken bir yöntem olur :)

Bu oltada doğal yem yok, misinası da normal değil , hatta özel bazı ekleri de var ama çok açıklamadım, o bölümler de araştırmacı okuyucuya kalsın.

8. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Evet ip ağırlaşacağı için ataleti daha iyi olacağını düşündüm yanılmışım.Bir yıl önce malzemecide bu tenkara için çok özel japonyadan gelmiş bu tenkara kamışlarını görmüş fiyatını sormuştum. 200-300 tl (kamış özel bir kutunun için de üç yarı kamıştan oluşuyor ve çok şık) Pekte anlam veremediğim için özelliğini sordum sadece japon malı olduğunu söyledi. !? :confused: Ama ürünü şimdi anlıyorum. Bu konuda bizi aydınlatığınız için çok teşekkür ederim.:)

9. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
  10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Müsade sizin, ne demek :)
    Yeterki elde anahtar kelime olsun :)
    Kaynak çok. Web ortamında bu konuda pek çok videoya ulaşabiliriz.

11. nejat vardar

Yakup hocam 40 yıl önce fly'ı nereden bileceğiz nereden bulacağız.Mecburen düz misinanın ucuna sinek takıp yüzdürüyor veya suyun en fazla bir karış üstünde tutup balığın sudan sıçramasını izliyorduk.

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Abi fly yöntemi en eski balıkçılık yöntemidir, Deveciyan efendi'nin kitabında bile geniş yer verilmiştir.
    Sonuçta bu yeni bir yöntem değil, sadece Türk internet dünyasına daha önce tanıtılmamış bir teknik.
    Bizdek fly avcıları genelde amerika etkisinde fly öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyor, bu ise fly in bize daha uygun Japon versiyonudur.

13. nejat vardar

Biliyorum, haklısın da ben 10 yaşlarındayken bilmiyordum;) :D

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Olayı bir fıkrayla bağlayalım, neşemiz yerine gelsin :)
    ========-
    Dursun'la Temel sen daha akıllısın, ben daha akıllıyım yarışına girmiş.
    Demişler,
    - Tamam, birbirimize bilmece soralım, ak koyun kara koyun belli olsun...

İlk Dursun sormuş Temel'e...
    - "Dal üstünde sarı uşak. Belunde ibrişum kuşak?"
    Temel aklına gelen dal üstünde duran tüm sarı şeyleri saymış...
    - Ayva?
    - Değuldur !
    - Armut?
    - Değuldur !
    - Kanarya?
    - Deuldur !
    - Ula ne ya???
    - Uçurtma !
    - Eyu de, ibrişim kuşak ne olayi?
    - İpidur !
    - Dal üstünde ne işi var?
    - Takuldu !
    - Peku uçurtmanun neresi "uşağa" benzeyu?
    - O da şaşurtmacasidur daa ! demiş.

Temel
    - peki Dursun bi tane de ben sana sorayum...
    " saridur, kafeste durur, çik çik deyi öter" ???
    Dursun hemen cevap vermiş
    - Kanaryadur?
    - Değul !
    - Muhabbet kuşidur?
    - Değudurl !
    - Sakadur?
    - Değul !
    - İspinoooz?
    - Değul !
    - Florya???
    - Değul !
    - E nedur peku??

- Hamsidur daa!!!

- Ula hamsinin kafeste işi ne?
    - Pen koduuum !!
    - Ula sari hamsi olur mi?
    - Pen boyaduum !!
    - Ula tamam, de bağa hiç hamsi çik çik diye öter miii??

- E o da şaşirtmacasidur daaa !!

- Nassiiiiiiii? :D

15. nejat vardar

Cuk oldii:D :D :D ;)

16. sinekci-fly

sinekci-fly kasım tazegüney

Son düzenleme: 23 Ocak 2010