TFT - Kamış Testleri

Konu, 'Kamışlar' kısmında cyhnckr tarafından paylaşıldı.

1. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Lineaeffe Fury Caster 3 Parça

Boy: 4,20m
    Atar: 220gr'a kadar
    Ağırlık: 495gr
    Kapalı Boy: 146cm

http://www.youtube.com/watch?v=tier78Sme1k&feature=youtu.be

Lineaeffe Fury Caster'ı yaklaşık 1 ay önce Burak, Volkan ve Kenan satın almıştı. Her şeyden önce 3 parçalı olması kamışta aksiyon bütünlüğü sağlıyor, Uç bölümünde yaklaşık 30-40cmlik bir bölüm özel bir sargı ile takviye edilmiş. Videoda da gördüğünüz gibi 175gr'lık kurşun ile kamış orta seviyede bir esneme yaparak kurşunu çok uzaklara gönderebiliyor. Üst üste atışlarda 150m örgü havada bitti (Videoda mono kullanıldı!). Uç bölümü hassas ve orta seviyede esnek olduğu için rapala, çapari ve yemli avlarda kullanılabilir. Yalnız yemli avlarda kullanmak isteyenler için kesinlikle örgü kullanmalarını tavsiye ediyorum.

Toplamda kamış üzerinde 9 misina klavuzu var. Önemli bir kısmı uç kısmında toplanmış ve atışta misina çıkışı çok düzgün bir şekilde gerçekleşiyor.

http://www.spotbalik.com.tr/Fury-Caster-Kamis-420cm-220gr,PR-36619.html

http://www.avmarketi.com/asp/product/152001/Lineaeffe-FF-Fury-Caster-420cm-Kamis

2. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    Alba Star Bosphorus
    Boy: 4,20m
    Atar: 150-200gr
    Ağırlık: 550gr
    Kapalı Boy: 1,34m

http://www.youtube.com/watch?v=efXuXRRPIJk

Alba Star Bosphorus hızlı aksiyonlu bir kamış, yapısı sert sadece en uç parçada az bir esneme mevcut. Kurşuna gücü tamamen yansıtabiliyorsunuz. Ortalama kamış ağırlıklarından biraz daha ağır olmasının sebebi sağlam yapısı, Italcanna Futura 250gr ile yanyana koyduğumuzda yapı olarak neredeyse aynı olduğu gördük. 115,125,150 ve 175gr ağırlıklar ile test ettim. 150gr bile kamışa hafif geliyor. 175gr'da maksimum uzaklığa atış yapabildim. Kamış değeri 200gr olduğu için tahminim 185gr'da da gayet güzel işler yapacaktır.

http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=2308%20420%20150-200G

Şu an Üsküdar Alba'da (Necati Bey) kampanya fiyatı 170TL civarında.

3. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Herşeye bir kusur bulan ben bile beğendim , yapacak bişi yok iyi kamış :D

lineaeffe den bahsediyorum tabiki.

4. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
  5. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    linki düzelttim

6. Egeli34

Egeli34 Murat

Favori Kamış:
    Vengeance 420 ,Kombat 420,potenzaSupercore420,UglyStick,Scimatar 270
    Favori Makine:
    Exage 10000fb,Affinity 7000,Salina 2,stradic 4000,pa fliegen
    En İyi Avı:
    ...
    Balıkların başlayacağı şu zamanlarda testlerden adını sıklıkla duyduğumuz ürünleri oturduğumuz yerden görme keyfini yaşattığın için teşekkür ederiz eline sağlık ve güç isteyen atış stilinide paylaştığın için teşekkür ederiz.
    ben 171 boyundayım 420 cm lik kamışı hangi stille atarsam uzağa atabilirim senin atış stilinde kamışın ucu yere yakın kurşunla arasının kısa olması avantaj ama benim boyumla o atış stilini atmayı deniyorum olmuyor.
    biliyorsun beni yamuk bi atış stilim var bunu düzeltmek lazım :)

7. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Ceyhun.

Boğazın ünlü atıcıları arasına girdiğin malum.

Ancak birkaç püf nokta ilave etmem gerekiyor.

1)Kurşunu yere koyup yeterli açıyı sağlayıp yüklenmeden önce kurşunu yerde sürüklememelisin.Azami bir karış yürümesikurşunun tolere edilebilir.

2)Sağelle kaldırıp yüklendiğinde derhal sol elide devreyesokmalıve kamış sapını gayet sertce sol kolunun altına getirmelisin .Bu sana ilave birkaç metre daha sğlayacaktır.

3)Siz balıktayken,nihayet sakatladığım sağ dirsek bölgemdeki ağrıya aldırmayıp üst,üste Fury cast'le atış yaptım.

Fury cast lineaffe kamış atarken ismine yakışır bir sahne sergiliyorsada,aslında esnek uç yapıısı daha mülayim bir yapı sergilemektedir.

Zira beklemeli yemli avlarda,helede ip misina kullanılıyorsa kurnazca yeme gelen lüfer familyasının bu çabalarını boşa çıkarabilecek ve anında baş eğerek lüferin yoklamasını bile avcıya haber verebilecek yapıdadır.

Esasen ben dahil birçok boğaz avcısı,senelerdir hem avcı ve hemde en uzağa erişebileceğimiz yapıda bir kamış peşinde koştuk.

Benim ölçülerime göre bu Fury kamış tam manasıyla bu yapıda bir kamıştır.

Sevgimle kal

8. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Vedat abicim,

kamış her zaman kullandığım elimin alıştığı kamış olmayınca tabi ki saydığın maddelerde eksikler oluyor abi. 420-430-450-460 devamlı değişiyor elimde :)

Fury Caster'lar Cengiz Balıkçılıkta yakında stoğa tekrar girer, kaçırmamak lazım bu kez.

9. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde

:thumb: :thumb: :thumb:

Girsin bakalım stoğa , elbet bizim stoğada düşer Cengiz Balıkçılık aracılığı ile :)

10. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    çupra 2,10kg/Levrek 4 Küsür
    Bu güzel paylaşım için öncelikle teşekkür ederim :) Fırsatını buldukça bu tip paylaşımlar yaparsanız benim gibi fazla kamış çeşidinin olmadığı yerlerde yaşayanlar fikir sahibi olur. Merak ettiğim bir konu var; yüzükler deformasyona uğramadan 175 gr kurşun ve ip misinanın baskısına ne kadar süreyle dayanır ?

11. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Elimizden geldiğince bu şekilde paylaşacağız artık.

Kamış alırken önce ağırlığına, sonra aksiyonuna ve son olarak misina klavuzlarına dikkat ederiz. Misina klavuzları Fuji, Alps veya kaliteli bir marka olmalıdır ki dediğiniz gibi deformasyon yada kırılma olmasın. Genelde piyasadaki orta seviyelerdeki kamışlarda yüksek ağırlık ile örgü kullanımından dolayı misina klavuzları içindeki porselenler çizilir, örgü üzerlerinde kesikler açar. Bu makina klavuzları için de geçerlidir. Eğer zayıf ve örgüye uygun olmayan yada misina klavuz rulmanı kaliteli olmayan bir makinanında sonu aynıdır.

12. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    benimkinede düşer elbet.bu sezon kıyı surf avcılığına hakikaten ağırlık vereceğim kolum iyileşti gibi

13. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    ceyhun abi, video yu seyrettim birşey sormak istiyorum. alışkanlıkmı yoksa daha faydalı mı bilmiyorum ama atışı sağ tarafınızdan yapıyorsunuz ve sol ayak önde olması gerekmiyormu? o şekilde daha fazla erim sağlamazmı?

paylaşım için teşekkürler,

14. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ben atışta önce kol gücüyle kamışa yük bindirip, kurşun havadayken vücut ağırlığıyla bir daha yük bindiriyorum. :) zaten adımız onun için çıktı kamış kırıcıya :laughing:

Birde kamışlar farklı farklı olduğu için hemen aksiyonuna alışmak zor oluyor. 4-5 atıştan sonra çekiyoruz videoları. Bir kaç gün alışabilsem kamışlara atış stili tam oturur kamış üzerinde.

15. Burak_A.

Burak_A. Burak Akıncıoğlu

Favori Kamış:
    Lineaeffe Fury Caster, 4.20 / Daiwa CrossFire 2.70
    Favori Makine:
    Daiwa EmblemPro 6000 A / Penn Affinity 7000 / Daiwa Regal 3000 5iA
    Büyük ustamız, Vedat abimiz Sivrice organizasyonumuzuda benim Fury Caster'ı test etti. Orada da beğendiğini belirtmişti. Vedat abimizin elinin değdiği bu kamışı kolleksiyonerler için açık arttırma usulü satışa çıkarıyorum :D :D :D
    Bu işin şakası tabi ;)

Fiyat-performans açısından son derece başarılı bir ürün. Ben de epey araştırdım ve bütçem dahilinde alabileceğim daha iyi bir kamış bulamadım. Hatta bir çok güzide markanın orta seviyelerinin üstünde bir performans sergiliyor diyebilirim. Boğazda 100 gramdan 200 grama kadar muhtelif ağırlıklar çalıştım 2 aydır. Özellikle 135 gram ve üstüne çıkıldığında, kıvamını buluyor. Bu süreçte oldukça memnun etti. 170 gram ile Aşiyan akıntısında sahte çekerken uç kısmı biraz fazla esniyor gibi görünse de, örgü kullanıldığında çok iyi sonuç veriyor. Boğazda yemlide henüz deneme fırsatım olmadı ama eminimki uç kısmındaki hassaslık çok işe yarayacaktır. Tarabya'da bir çok dostumuz Fury Caster'ı test etti, yorum ve sonuç hep aynı. Gerçekten iyi bir ürün.
    Cengiz Balıkçılık Yıldıray'a bu ürün konusundaki ısrarlarından dolayı sonsuz teşekkürler.

16. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yıldıray abi ile bende uzun bir söyleşi yaptım. okuma salinadan sonra daha hafif istavrit ve beklemeli avlarda kullanabileceğim kadar hassas teleskobik bir kamış istemiştim. kışın istavirt tutmak çok zevkli oluyor, sonra istavrit bir anda bıçak gibi kesiyor yada kuyruğu kesik istavritler gelmeye başlıyor o arada hemen rapalayı takabileceğim teleskopik olsun istiyorum çünkü takımı hazırlamak bazen işkenceye dönüyor, yıldıray abinin vermiş olduğu bilgilere istinaden, hem istavrit, hem beklemeli avlarda kullanabilecek ve yeri geldiğindede ağır kurşun takıp atçek yapabilecek düzeyde bir kamış. Üçü bir arada diyebileceğimiz bir kamış. parçalı kamış isteyenler için güzel bir alternatif olabilir. ayrıca bundan 20 gün önce numuneyi gördüğümde kamışlar gelmek üzereydi belkide ellerinde gelmiştir. ağırlığı normal düzeyde olup benim için iki olumsuz yönü var.

ben daha hafif bir kamış ve teleskopik olsun istiyorum. ağır işlerde kullanabileceğim teleskopik ve parçalı sörfkamışım var.

Lineaeffe Spider Surf 4,20 mt 220 gr Surf Kamışı 330 gram ağırlığında
    http://www.avmarketi.com/asp/product/132489/Lineaeffe-Spider-Surf-4-20-mt-220-gr-Surf-Kamisi

Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt 220 gr Surf Kamışı 320 gram ağırlığında
    http://www.avmarketi.com/asp/product/132490/Lineaeffe-Surf-Mill-4-20-mt-220-gr-Surf-Kamisi

17. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:

Lineaeffe Spider Surfer piyasada bulabilirsen kaçırma! Bizim grupta kullanan çok kişi var bu kamışı, arayıp bulamayanda çok :)

18. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    anladığım kadarıyla kendinize göre bir atış stili oluşturdunuz. takviyeli bir atış. paylaşım için teşekkürler,

19. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ceyhun abi merhaba, ağırlıkla istavirit için güzel bir kamış olduğunu düşünüyorum ama en önemlilsi rapala ile uzak erimlerdeki aksiyonu nasıl. 175 gramlarda tam güç uygulayabiliyormuyuz? 200 gram vs atabilirmiyiz.

20. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Merhaba Hakan,

surfmill kullanıyorum, hatta adalı balıkçı, şimal, Ersin abi de kullanıyor ve memnunuz. 175 gr tam güç atacaksan alabileceğin bir kamış. her ne kadar videoda görünmesede, atış yaptığım kurşun 170 gr. 200 hiç atmadım. Maksimum 185 attım ve sorun yaşamadım. 200 gr da atarsın ama tam güç hayal kırıklığı yaşatabilir. üzerinde 220 yazıyor ama kamışım kendisi 330 gr. en iyi performansı 125-150 arası gösteriyor.

http://www.youtube.com/watch?v=FfdXC_vKggI

Bilgine,