TORİK ve TOMBİK arasındaki fark

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında webokur tarafından paylaşıldı.

1. webokur

webokur cihangir

geçen hafta sabah kumkapı balık haline gittim. tanesi 15 liradan torik satılıyordu. almadan önce güvendiğim esnafdan bir arkadaşa sorduğumda, onların torik değil tombik olduğunu söyledi. görünüş olarak aynılar. fakat arada belli belirsiz farklar da varmış. en bariz olanı karınlarda 4-5 tane benek olurmuş tombiklerde. sonradan diğer torik satanlardan fiyat alınca anladım ki arada ki fark tahminimden çok daha fazla imiş. asıl torik tanesi 300tl den satılıyordu. tombik ise 15tl. ayrıca her ikiside taze idi. gerçi ben herzaman bulma şansım olmadığı için 1 kasa zargana alıp evin yolunu tuttum. lakin az kalsın ucuza torik buldum diye alıyordum.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=2721

ayrıca konu ile ilgili sitemizde bulunan bir konu başlığı mevcut imiş. detaylı bilgi edinmek isteyen arkadaşlar bu başlıktan da faydalanabilirler.

Son düzenleme: 10 Aralık 2010
  2. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Torik ile Tombiği ayırdetmek kolaydır.

-Tombik ismi gibi tombiktir, yani şişko bir yapıya sahiptir. Torik ise ince-uzun bir yapıdadır.

-Tombiğin eti çok kanlıdır, kesildiğinde eti ciğer gibi koyu kırmızıdır. Torik de kanlı bir balık olmasına rağmen eti tombiğe nazaran çok daha pembedir. Torik doğal olarak çok daha lezzetlidir.

-Balıkları birbirlerinden ayırdetmek için en iyi yöntem sırt çizgilerine bakmaktır. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi, toriğin sırtında kafasından kuyruğuna doğru muntazam paralel çizgiler varken, toriğin sırtında çizgi değil düzensiz şekiller vardır.

TORİK

TOMBİK

3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Ayrıca Aret e bir ekleme yapayım. Karnında benekleri olan yazılı orkinos tombiğidir. En lezzetsiz olanı bu türdür. Karnında benek olmayanlarsa mavi yüzgeç orkinostur, eti en makbul olan tür budur. Ancak her ikisi de torikle karşılaştırılabilecek bir lezzete sahip değillerdir.

4. wildyaban

wildyaban Erdem Karaca

Favori Kamış:
    Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Seido 3000 SRA
    En İyi Avı:
    63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
    Yine bilgi sağanağında yerden toz toprak havalanmış, az da olsa su bulanmış.
    Gelin bir liste yapalım.

1- Torik, yani palamut irisi ================== Sarda sarda ======== Mevsiminde fena balık değildir.
    2- Yazılı Orkinos============================ Euthnus alletteratus- Mevsiminde fena balık değildir.
    3- Tombik, yani gobene, yani kan palamutu== Auxis thazard======== Hiç bir mevsimde iyi balık değildir.

5. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Aslinda cok cok guzel bilgiler var burada.Tesekkurler hepinize.Ben yeni ogrendim mesela .
    Rastgele...

6. adem1

adem1 adem aksoy

En İyi Avı:
    halibut.20kg(tahmini:D)
    tombigin sirt cizgileri ve rengi ayni uskumru gibi

7. adem1

adem1 adem aksoy

En İyi Avı:
    halibut.20kg(tahmini:D)
    en iyi lakerdanin torikden yapildigini duymustum,gercek lakerdanin,artik bulunmuyormus bu palamut irisi,tombikde cok hakarete ugradi bu arada,herhalde olsa olsa balik kofdesi olur.

8. ozan

ozan Ozan

ama bu yazılı orkinos :D pek kolay olmamış anlaşılan;)

9. simendifer

simendifer Sennur

Bir de "yazılı orkinos tombiği" diye bir ifade var ki, o daha güzel. :) Tombik ve yazılı orkinos aynı balık değildir arkadaşlar. Yazılı orkinos tombiği diye bir balıksa hiç yoktur. ;)

10. süha günay

süha günay süha günay

bu konu çok faydalı olmuş bence.
    birisi de kolyoz ile uskumru arasındaki farkı anlatabilir mi acaba?
    45 yaşımdayım ve balıktan da iyi anladığımı düşünüyorum, ama bu ikisini hala ayıramıyorum.
    şimdiden teşekkürler

11. simendifer

simendifer Sennur

Kolyoz, yuvarlak hatlı, uskumru daha yassıdır. Kolyozun gözleri uskumrunun gözlerinden daha iridir. Kolyozun ağzı geriye doğru daha uzun, uskumrununki kısadır. Kolyozun birinci sırt yüzgeci üçgen biçimli ve diktir. Uskumrunun yüzme kesesi küçük, kolyozunki bariz olarak büyüktür. Kolyozun yanlarında bulunan lekeler sarımsı, uskumrununki pembemsidir. Kolyozun sırt çizgileri karışık, uskumrunun aşağıya doğru paralel ve düzgündür. Kolyozun sırtta bulunan ön yüzgecinde 10 diken (ışın), uskumruda 11 diken vardır.

Doğal olarak, tezgahtan alırken oturup da dikenlerini sayacak haliniz yok. Tezgahtan alırken, yanlarında bulunan karışık desenli sarımsı renkleri ve gözlerinin iriliği kolyozu hemen ele verir. Buna dikkat ederseniz yeterlidir.

Son düzenleme: 20 Nisan 2011
  12. simendifer

simendifer Sennur

Aşağıdaki fotolar Rauf ağabeyden alıntıdır.

Yazılı orkinos palazı. Karnındaki noktalar bariz işaretidir.

Tombik (gobene) eti koyu, lezzetsiz ve hafif ekşimsidir. Akdeniz'de kan palamutu da derler.

Bu da Karadeniz ve Marmara'da çıkan palamut. Daha irileri torik olarak bilinir.

13. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Buyurun buradan yakın :)

14. simendifer

simendifer Sennur

Bunlar bildiğimiz orkinos. Has orkinos yani. Ama çok yavrular malesef.

15. ozan

ozan Ozan

balığa bakın mavi derseniz uskumru yeşil derseniz kolyozdur. ingilizceleri zaten mavi ve yeşil ile başlıyo gerisi aynı :D

16. simendifer

simendifer Sennur

Hah, tam oldu şimdi. :) Ben sarı-pembe diyeyim, sen mavi-yeşil de, çorba ettik iyice. :) Uskumru almaya gidenler, bukalemun alıp dönecekler sayemizde. :D

17. ozan

ozan Ozan

senin yazdığın bölümü okumamıştım cevabı yazdığımda. neyse baksınlar balığa niyet etsinler uskumruya alsınlar. önemli olan niyet :D

18. süha günay

süha günay süha günay

yanıtlara teşekkürler.
    hepsini düzgün bir şekilde ezberlersem artık yanılmam sanırım.
    ya da en iyisi cevapları yazıp küçük bir kağıt halinde cüzdanıma koymak olacak sanırım.

19. AVCI_28

AVCI_28 mehmetzabun

ben bu balıktan yakalamıştım bütün balık takmıştım şamandıralı benşm oltayı dibinden kırmıştı