Trakonya kaya balığından nasıl ayırt edilir?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar sık sık kaya balıkları geliyor oltama fakat her defasında trakonya olacağı korkusuyla dokunamıyorum balığa.

Hiç trakonya görmedim canlı olarak. İnternetteki fotoğraflarına baktığımda , sanki kaya balığından pek farkı yokmuş gibime geliyor.

Bu iki balığı nasıl ayırt edebiliriz acaba?

Şu ana kadar gördüğüm en belirgin fark, trakonyanın kuyruğunun üçgensel bir formda olması. Kaya balığının kuyruğu ise daha eğrisel.

Yine de iki balığı ayırt etmek için daha belirgin bir fark varsa bunu benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kaya balığı, kaya balığı gibidir. Renkleri mat, hatları eciş bücüştür.

Trakonya ise balık gibidir, parlaktır, hatları keskin, serttir. Pulları parlak olur. Kuyruğu filan daha balık kuyruğu gibi durur.

Ayırıcı özellik olarak, alt yüzgecin başın altından kuyruğa kadar tek parça muntazam gidiyor olmasına dikkat edin. Başka tür trakonyalarda renkler filan değişir ama, bu özellik pek değişmez.

Umarım bir o kadar eciş bücüş, mat ve çirkin olan iskorpit ile kaya balığını karıştırmazsınız, zira o da iyi can yakmasıyla meşhurdur.

Birde detay gibi görünebilir ama, şu husus vardır. Genellikle trakonya yakalanınca hırçınlaşır. Saldrıgan olur, ciddi ciddi üzerinize atlar sanki, böyle kıpır kıpırdır, yerinde durmaz ve sizi sokmaya çalışır. Fakat kaya balığı da, iskorpitte, yakalanınca kütük gibi olurlar, genelde yay gibi kıvrılmış, hareketsiz bir halde kalmayı tercih ederler.

3. sabriyazici

sabriyazici sabri

bu da benden :) ve genelde birçok zehirli hayvanda olan bulunan aynı özellik
    çok güzel mükemmel renkler
    mat da olabilir ama genelde inanılmaz renk cümbüşü

4. icerainbow

icerainbow levend korkut

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    shakespeare
    En İyi Avı:
    35 kg orfoz
    ŞÖYLE ki

gelen balığı iğneden çıkarmak için sağ elle (solaklar sol elle) balığa hamle edilir. genellikle işaret parmağı seviyesinde önce ince bir sızı peydah olur. Ardından acıya dünüşür ? ne oluyo ya denmeden yanmaya başlar gözleri yaşartır. Parmak şişmeye başlar sızı bileğe ve kola yayılır (adamı bağırtabilir)

işte bu trakonyadır.

yukarıdakiler olmuyorsa kaya balığıdır heheheheh

bu arada trakonyanın sırt iğnesi dışında zehiri yoktur. tutulduğunda ayakkabı giyilmiş bir ayakla üzerine basılır ve iğne öyle çıkarılır. Bölgede çok trakonya varsa çantada amonyak bulundurmak gerekir. (eğerki yoksa sokulan yerin üzerine işemek de faidelidir) yani trakonyanin tersi pistir heheheh

5. Yenerbey31

Yenerbey31 Levent AKSOY

Favori Kamış:
    Seytan oltasi
    Bir igneside solungac kapagi uzerindedir.Hatta burdan daha fazla zehir salgiliyabilir Dikkat!!!;)

6. erdemutuk

erdemutuk Armağan

Favori Kamış:
    Penn regiment,ShakespeareUglyStikCustom
    Favori Makine:
    Penn Conflict,DAMQickRetro,SproZALTARCXS
    Teşekkürler

Mustafa çok faydalı bir konuya değinmişsin.
    Teşekkür ediyorum.
    Saygılarımla.

7. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    En kolay ayırt etme şekli, kafasının üstündeki dikenlere (yüzgeçlere) bakmaktır. Sadece Trakonya'da bulunurlar. Zaten zehiri zerkettikleri yerde orasıdır.

8. ckaratep

ckaratep Caner

Favori Kamış:
    Remixon 240 Spin
    Favori Makine:
    Sweepfire E3000
    En İyi Avı:
    Spin öğreniyorum..!
    alt kısmından da ayırt edilebilir. foto çok açıklayıcı olmuş.

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Herkes çok güzel anlatmış, ben de izninizle biraz şaka yapayım.:)

Trakonya ile kaya balığını ayırmak için en hızlı ve kesin sonuç veren usul, balığı avuçlamaktır.
    Avucundan kayıp giderse kayabalığı, bağırtırsa trakonya. :)

Aman sakın, emin olmadığınız balığı çok dikkatli tutun, daha iyisi hiç tutmayın, kesin oltayı gitsin.

10. ismetim

ismetim İsmet

Favori Makine:
    Okuma RAW2,Daiwa Opus Bull 5500,Daiwa Accuadepth Çıkrık,Okuma Avenger 65.
    Merhaba
    Trakonyanın altı bembeyaz sırtında uskumru gibi mavi çizgiler bulunur.Altındaki beyazlık dikkat çekicidir unutma.
    5-6 sene önce yazın bende bilmeden yakalamıştım. Ben o zaman kefalle karıştırmıştım. Trakonya iğnesi battı ve botun güneşten ısınmış kızmış bir yerine elimi bastım.Zehir etkisini azalttı şişme ve acı 15-20 dk sonra epey azaldı.Sanada yanlışlıkla trakonya iğnesi batarsa elini çabuk bir şekilde dayana bileceğin kadar sıcak bir yere koy sıcak su(motor radyatör suyu), egzos borusu veya ısıtılımış bir metal zehirin etkisini azaltacaktır.Bu bilgiyi tanıdıklarınada aktarmanı tavsiye ederim.

11. Querorz

Querorz Fatih

Serdar Abi, çok teşekkür ederim. Özellikle paylaştığınız fotoğraf sayesinde karıştırmamın imkanı kalmadı. Çizimler insanı yanıltabiliyor fakat fotoğraflar çok daha güvenilir.

Levend Abi , teşekkür ederim. Balık tutarken, bir yandan da çişimi tutuyorum gerekli olma ihtimaline karşı :) .

Levent Abi, zaten dokunmak gibi bir hata yapmam :) . Teşekkürler.

Armağan Abi, ben teşekkür ederim. Uzun süredir kafamı kurcalayan bir konuydu.

Kerem Bey, teşekkürler. Sırt yüzgeci benim de dikkatimi çekti. "Zehir burdaaa!" diye bağırıyor adeta :) .

Caner Abi, teşekkür ederim.

Mahir Abi, teşekkürler :) .

İsmet Abi, bu sıcak faktörü çok önemli bir bilgi. Belki idrar, sıcak olması özelliğiyle de acıyı azaltıyordur. Teşekkürler.

Fotoğraflardan ve bugün tuttuğum kaya balığından yola çıkarak da söylüyorum ki en belirgin ayırt edici özellik sanırım kuyruk formlarıdır yine de. Bunu karıştırmanın imkanı yok.