Trançanın belirgin özellikleri

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli üyeler.

Ne yazıkki coğumuzunda kabul edebileceği gibi,iyi denizci,dolayısıyla iyi balıkcı bir millet değiliz.

Bu durumu muhtelif olumsuzluklarla zaten hemen hergün anlayabilmek mümkün.

Esasen,gerek tatlısuda gerekse denizlerde uygulanan profesyonel ve amatör av yöntemlerinde bu durumu gözleyebilmekte mümkün.

Bunların çoğu balığın neslini tehdit edecek boyutlarda uygulanan tahrip edici yöntemlerden pek sıyrılamayan uygulamalar.

En basit mantıkla,denizlerimiz ve tatlısularımızın bugünki acıklı hali durumun göstergesi diyebiliriz.

Helede kulaktan dolma bilgilere itibar eder yapımız,birde aşılması zor muhafazakar tabiatımızla birleştiğinde,hakikaten aşılması zor bir duruma düşmekteyiz.

Bu olguya hayatını vermiş bendenizin,işte mail grupları,sonradan forumlar ve nihayette Facebook sanal ortamlarında,kimi zaman açmaza,beteri, polemiklere düşmemin baş sebepleride kimi zaman bence,ne yazıkki, bahsettiğim sebeplerden olabiliyor.

Araştırarak,öğrenerek,deneyerek,yanılarak ama neticede doğruyuda bularak muhtelif üyelere anlatmaya çalıştığım onca makale,binlerce konu onbinlerce mesaj,yüzlerce fotoğrafa,nacizane yazdığım kitaba rağmen,düştüğüm durumun başkaca nasıl bir izahatı olabilirki.

Ben bu sitemlerimde haklı olduğuma inanıyorum.Büyük emek verdim halende veriyorum.

İçimi en çok yaralıyor biliyormusunuz.

Avcılık anlayış,bilgi ve neticelerine inandığım kişilerin dahi nihai noktada,bana yanılıyorsun,yanlışsın, dediğin yada yazdığın doğru deyil diyebilmeleri.

Neticede elbette bende yanılabilirim.Bunu kabulde ederim.Ancak somut bazı şeylere rağmen ,halende iddiada afaki deyişlerle itirazda bulunulursa işte o zaman hakikaten yaralanıyorum.

Konu trança meselesi.

Malum Facebook ortamında belli bir yere ulaştım.Hergün onlarca sohbet bölümünden sorulara muhatap oluyor hepsini anında cevaplıyorum.

Yetmiyor eski yada yeni resimler videolarla meraklılara yada ilgi duyanlara hitap ediyor,sanki vazifemmiş gibi davranıyor ve olayı gayet ciddiye alarak paylaşımlarda bulunuyorum.

Ama olmuyor

İki gündür Trança konusu Face'de aktif.

Ne ettiysem 10 ayrı madde halinde konuyu resimleriyle ve grafik cizimleriyle ortaya koyduysamda bilinen bazı üyes kardeşlerimin menfi fikirlerine derman olamadım.

Konuyu bir kere daha burada açayım,belki faydalı olabilirim gayesiyle ele alıyorum.

Umarımki çaba ve emeğim boşa gitmez.

Bulunduğum Kuzey Ege suları Trança acısından pek zengin sayılmamasına rağmen,bu nadide ve kıymetli balığın avında bulunma ve yakalama şansına sahip olabildim.

İlişikte bir grafik ve görsel fotoğrafla durumu bir kere daha ele almak istiyorum.

Tarafınızca uzun ve sıkıcı görülebilir,ancak şansımı denemek istiyorum,affola.

Sevgi ve saygımla kalınız.

Uploaded with ImageShack.us

Bu grafiksel çizim beynelminel olarak tanınan ve kabul edilen bir kuruluşun sunumudur.Tercüme ederek ve kendimce gerçek resimlerle ve bilfiil tuttuğum bazı balıklarında fotoğraflarına dayanarak maddesel olarak ele alıyorum.

1)Ağız yapısında sivri batıcı, ancak öğütücü olmayan dişler vardır.Mercan cinslerinde ise geri planda öğütmeyede yarayan dişler bulunur.Resimde bu görülüyor Cannibal kelimesinin türkce manası esasen yamyamdır.

2)İkidebir yaygın olarak kullanılan anten kelimesine raslıyoruz.Maalesef sıkca bilinen avcılarcada bu kelime kullanılmaktır.
    Oysa resimdeki kelimenin manası sırt yüzgeç dikenidir.Bu şekilde kullanılmalıdır.

3)Trancaların sırt yüzgeç dikenlerinin bir ve ikincisi dikkat edilmediğinde farkedilmeyecek kadar küçüktür.

4)Oysa genç bireylerde(takriben birkaç kg olanlarda)3 ve 4,sırtyüzgeç dikeni hayli uzun ve kolayca kırılabilecek ve kaybedilecek yapıdadır.Grafiktede açıkca görülmekte ve yazmaktadırda.

5)Keza grafiğin sol üst köşesindeki kafa resminde izah edilen, yetişkin bireylerin kafa üstünde erkeklerde hörgüç oluştuğu belirtilmekte ve görüldüğü gibi 3 v4.dikenin ise hayli uzun halinin kalmadığı görülmektedir.

6)solungaç kapağının üstüne yakın bir bölümünde siyahlık bulunmaktadır.

7)Benzer ancak daha küçük siyahlık ise sırt yüzgecinin bitiminin hemen alt ve önündede görülmektedir.

8)Yanal cizgisi vardır ve balık canlı iken ve dolayısıylada solmamışken balık boyunca rengi ayırabilen genişce kırmızı ve daha açık renk ayırımlarıda vardır.

9)Trancaların kuyruk çatallarından alttaki nispeten az biraz uzundur.

10)Keza bu alt uzunca kuyruk çatalı Fangri mercandaki gibi net bir hatla kuyruk ucunda yer alan beyazlıkla ayrılmamış olsada,uca doğru degrede şekilde beyaza çalmaktadır.

BU resimde sanki grafiksel cizimin konusu olan balıklaaynı benzerlikleri içeren 2-2,5 kg civarında olan,henüz antenlerini kaybetmemiş bir trancanın resmini görüyorsunuz.

İncelemeye ve doğru öğrenmeye niyetli iseniz lütfen izleyiniz ve yazdığım 10 maddeninde bu fotoğraftaki balıkta aynen yer aldığını net farkedeceksiniz.

Buradaki fotoğrafta nispeten daha yetişkin dolayısıyla 3 ve 4.dikenini yitirmiş 6 kg civarında bir bireyi görüyorsunuz.Aynı özelliklerin diğerleride ilk fotoğraftaki kadar net olmasada farkedililebilcek niteliktedir.Balık dişi bir trançadır.

Alttaki iki balıkta devasa boyutta iki dişi trançadır

Değer bulupta yorumlarınız belirtieseniz belki konu daha faydalı hale gelecektir.

Tekrar sevgiler vede saygılarımı sunuyorum

2. exploiter

exploiter Erkan

Vedat Abi, yaşadığım şehir itibariyle deniz balıklarıyla pek ilgili olamasamda açıklamalarından ben bile tanır oldum artık Trançayı. Emeğine sağlık, açıklamaların için çok teşekkürler.
    peki bu balığın ortalama ömrü nedir, maksimum boyutları ne kadardır?
    saygılarımla.

3. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Vedat abi bu değerli açıklamalar için teşekkürler. Şunu söylemek lazım ki
    trofe boylara erişmiş bir trança hemen herkes tarafından kolayca tanınabiliyor. Asıl sorun bu balığın henüz yavru olan bireylerini antenli mercan ile ayırt edememekten kaynaklanıyor. Antenli mercan zannedilerek alıkonulan bu balığın yavruları maalesef ziyan oluyor, çok büyük boyutlara gelebilecek bu nadide balık maalesef büyüme şansı bulamıyor. Genç trança ile antenli mercanın tepelerindeki uzun ışınlar yüzünden birbirine benzediği ve bu ışınlarından çeşitli nedenlerle her balıkta farklılık göstermesinden dolayı bu tespitin kolay yapılamadığı doğru. Ancak herkesin bu balıkların vücutlarında da bulunan belirgin farklılıkları öğrenerek küçük boyda trançaları geri salmalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

4. d33p3r

d33p3r Erdinç

Favori Kamış:
    Lineaeffe IM Casting Surf Kamış 4.20, Okuma VSystem Spin Kamış 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-65b, Okuma Avenger AV-40b
    En İyi Avı:
    36 cm lüfer, 1.2kg Palamut
    Vedat abi, yazdığın açıklayıcı bilgiler için sana çok teşekkür ederim. İnanılmaz bir bilgi ve ışık kaynağısın.

Aret, kesinlikle haklısın. Benim de naçizane fikrim şudur. Zannımca bu balık küçük olsa dahi solungaç ve kuyruğa yakın sırt yüzgeci bölümündeki BLACK SPOT kısmından tanınabilir. Önemli olan balığı öncelikle tanımak.

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    sevgili Aret,bu konuya değinen bir konu açtım,gözünden kaçtı sanırım:) bkz.http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=55890

6. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    mitchell tele spin; mistrall carp feeder,jaxon xt pro
    Favori Makine:
    shimano alivio,spro passion 730,banax,mistrall carpmax,okuma trinity,albastar,
    En İyi Avı:
    Aynali sazan 4.5kg,Baltik Morinasi 4 kg
    meslek geregi turlendirmeler siniflandirmalara hep ilgi duymusumdur.....
    Ingilizceyi de biraz bilirim. Sevgili Fatih abimin ayrintili neredeyse bilimsel kongre sunumunu aratmayan bilgilendirmelerinden bayagi bilgi sahibi oldum bu turler ile ilgili. Canli olarak hicbirini gormedigimi belirtmeliyim......
    Yalniz Vedat ustamizin aciklamalarinda kendimce gordugum bir ceviri hatasini belirtmeden gecemeyecegim o da dis yapisi...Sevgili Vedat ustam dis yapisi icin Cannibal olarak tercume etmis... yalniz yukaridaki grafikte Canine Like teeth denmekte. Tam turkcesi Kopekgillere benzer disler...... Canine aslen kopek kurt gibi turlerin oldugu sinif.... cannibal dis yapisini bilmiyorum ancak Canine dis yapisinda ogutucu disler bulunmaktadir. Canine dis yapisi derken acaba sadece kesici disleri mi yoksa tum dis yapisi mi kastedildi onu da bilmiyorum.... eger tum yapi kastedildiyse bu baliklarda da ogutucu dis olma olasiligi beliriyor.....

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bir veteriner hekim olarak değindiği noktada haklısın sevgili Serhat.

Canin köpeğe ait manasındadır Cannibal ın manası ise yamyamdır.Bu durumda tranca için esas gecerliolan dişlerinin köpeğinkine benzer olduğudur.

Şimdi lütfen aşağıda eklediğim bir trancanın diş yapısını net olarak ortaya koyan fotoyu inceleyiver Serhat.Sence geri planda olanlar öğütücü hüviyettemi yoksa sivrimi.Net olan şu trancanın dişleri köpekgillere benzer,mercanınki gibi arka planda olanlar öğütücü değildir.(fangrimercanlarda önler sivri arkalar öğütücü hüviyette olıur)Yorumunu b ekliyor olacağım.

Sevgili Nasuhiye bu vesile ile teşekkür ediyorum.

8. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    mitchell tele spin; mistrall carp feeder,jaxon xt pro
    Favori Makine:
    shimano alivio,spro passion 730,banax,mistrall carpmax,okuma trinity,albastar,
    En İyi Avı:
    Aynali sazan 4.5kg,Baltik Morinasi 4 kg
    Vedat abi
    resimden gorebildigim kadari ile bu balikta ogutucu dis (molar ve premolar) yok. tum disler kopek disi dedigimiz incisive yani kesici dis ozelliginde..... caninelike teeth terimi sanirim incisive yani kesici disleri belirtmek icin kullanilmis....

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Konuya bu forumda pek katılım yok.Sanırımki üyelerin önemli kısmı İstanbulda olduğundan.

Helede palamut vede lüfer familyası yoğun akıma geçtiğinde birçok konu bu balıklar üzerinde açılacaktır.

Elbette bu durum normal karşılanmalıdır.

Diş yapısına gelince,baştan beri anlatmak istediğim buydu.Şayet antenli mercan yada fangri mercan konu dahilinde yada ayrı başlık altında ele alınsaydı,en belirgin ayırım tekrar dişleri ele alınarak ortaya konabilirdi.

Ancak gerek görmüyorum,zira ilgi azdır,dolayısıyla öğrenmek isteyenin sayısıda aynı paraleldedir.

Katılımın için teşekkür ediyorum.

Sevgiler

10. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    bkz.http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=55890 Kaptırdın yine kendini egeli forumlarına,yuvanı pek takip etmiyorsun galiba:)
    Orada konuna destek verdim, siteye veda ettim:) Tavşana kaç tazıya tutla güzel reyting sağlanıyor orada,içindede sen oldunmu günde 2 bin tık garanti !!!
    Kimsenin trançayla falan ilgilendiği yok aslında!!! Egelilerin,antenlisine,lidakisine karışmayacan!!! ne anlatırsan anlat vız gelir.
    İlgi trançaya değil muhabbete :)

11. Spin33

Spin33 Arda

Üstad konunun her harfini okudum hergünde takip ediyorum. Siz paylaşmaya devam edin bizler izliyoruz. Keşke bildiğim birşeyler olsaydıda bende paylaşsaydım bu asil hayvanla ilgili.

Teşekkürdemi yok dersen; emeğe saygımız sonsuz. Ellerine sağlık.