Turna balığı misinayı nasıl keser?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Yavuz AYDOĞDU tarafından paylaşıldı.

1. 1 Nisan'da turna av yasağı bitmesi hasebi ile meraklılarında psikolojik ve ekipman olarak hazırlıklar başladı.
    Ben de birkaç silikon, kaşık, ip misina, spin kamış tedarik ettim. Çelik tel de aldım.

Turna her ne kadar hareket eden herşeye atlayan balık sanılsa da ben öyle düşünmüyorum. Hatta sahtenin önüne bu çelik teli takmak dahi içimden gelmiyor. Fakat bazı arkadaşların tavsiyesi de ısrarla kullanmak yönünde. Zira turnanın dişli ve güçlü bir balık olmasından dolayı misinayı kesme ve kurtulma riski düşünülmekte.

Bir görüşe göre de turna ancak sahtemize kafadan saldırırsa misinayı kesme riski olabilir. Zira misinayı öndeki sivri dişler ile değil çenenin geri kısmını makas gibi kullanarak kesmektedir. Bu yüzden arkadan saldırmış olsa dahi kafa atarak misinayı çenesine denk getirmeye çalışmakta.

Birinci tercihim makaramdaki ip misina ile sahtem arasına 1 m. kadar fluorocarbon misina kullanmak. Balığı böylelikle daha kolay kandırabileceğimi sanıyorum. Ha!.. misinayı keser de kurtulursa yapacak birşey yok. Ama çelik tel kullansaydım o kurtulan balıkla belki hiç tanışamayacaktım. Ama bu atraksiyonu yaşar da balığı çıkaramazsam, (demek ki balık var) o zaman çelik tel mi takmalıyım, ip misina mı kullanmalıyım bilemiyorum. 3 etkeni gözönünde bulunduruyorum.
    -Sahteye vereceği aksiyon - ip misina
    -Sağlamlık - çelik tel
    -Görünmezlik - ?

Kıymetli görüşlerinizi bekliyorum.

2. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    Kullandığınız sahte boyunu biraz uzun seçin derim. sonrada fluorocarbon misina veya ip misina kullanabilirsiniz.
    Çeliktel genellikle beklemeli avlarda kullanıldığı için sahtenin aksiyonunu bozucaktır.

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Yavuz abi hiç turna deneyimim olmamakla birlikte 1kulaç 0.35 fc önüne sahte ile kullanirim diye düsünüyorum. Varsin kessin misinayi illaki kesemeyecegi olacaktir. Yeterki takimim avci olsun hedefi kandirabilsin. Aksama kadar atip çekip takip bile alamamaktansa 3kere atlatip 2 kez kestirmeye raziyim ben

4. Demek ki çelik tel kullanmamak yönünde hemfikiriz. 40 tane de aksi yönde tavsiye alsam, içime sinmeyecekti.

fc mi, ip misina mı? fc ise uzunluğu ne kadar olmalı. Roy'un önerisinin üstüne birşeyler söylenebilir mi?

Örneğin sahteye bağlanmış 20 cm 0,40 lık ip misina, sonrasında 0,35 lik fc misina, makarada da 0,20 lik ip misina düşüncem nasıl?

5. Guray.85

Guray.85 Güray

Favori Kamış:
    Lineaffe s- flex 15 kilos 250gr. 4.20m. kapalı;145 cm surf kamış.
    Favori Makine:
    banax 4000
    En İyi Avı:
    45 cm palamut 740 gram.
    yavuz abi yıne çalışmalarını soluksuz takıp edıyorum supersın:D

6. 33022

33022

Şimdi Yavuz Abi şöyle düşün;
    Atçek levrek avcıları çelik tel kullanmıyor, hatta misinaları ince bile sayılır, ancak balığı aldıktan sonra işin içine ustalık giriyor.Çünkü levreğin misina için en tehlikeli yeri galsamalar ki anında kesiyor.Ancak forumda da gördüğümüz okuduğumuz kadarıyla, 0,28 lik kaliteli misinalarla 5 kglık levrekler alınmış.Misinaları kestirmemek biraz ustalık işi.

Şahsım adına söyleyebileceğim, bu ustalık seviyesine henüz ulaşmadığım için, ince çelik tel kullanıyorum.Çekeri 5 kg dan başlıyor15 ila 30 cm arası.Şu iki tarafı fırdöndülü klipsli olanlardan.Turna son derece mücadeleci bir balık, kesinlikle aptal değil ama, açsa suda hareket eden her şeye saldırıyor.Aksiyona falan çok baktığını düşünmüyorum.Ancak, yemde bir anormallik varsa, farkedip hemen yemi kusmaya çalışıyor, hem de çok büyük bir enerjiyle.İşte bu nokta biraz ustalık istiyor.Balığı sudan kesmeden, kalamayı iyi ayarlayarak, kamışı dikmeden, balığın hareketlerine göre kenara almak gerekiyor.Tecrübeyle sabittir, geçen sene bu söylediklerimi yapamadığımdan hatırı sayılır bir turna kaçırdım.

İşte çelik tel burda devreye giriyor.Balığın harketlerini kontrol altına almak ve olası kopmaları önlemek için ben kullanıyorum.Kullanmayan yanlış mı yapar, hayır.Ama kesinlikle ustalaşmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Ben bu sene kaşıktı, şasiydi, canlı yemdi uğraşmamaya kararlıyım.Kesinlikle su üstü ve az dalarlı sahtelerle avlanmayı düşünüyorum.En önemlisi de trofe hedefliyorum.Et için değilde biraz yakala bırak işine girebilirim:)Bu sebeple çelik tel kullanmayabilirim.Belki ilerleyen zamanlarda levrek için daha çok tecrübe edinirim.

7. 33022

33022

Bu arada unuttum ip ve normal misina karşılaştırmasına girersek.Eğer spin avcılığında yeterli tecrübemiz ve üstün atış kabiliyetimiz yoksa ki benim yok, ip misina karışmalardan dolayı ızdırap olabilir.Bkz. Sayın Vedat Abayoğlu Abimiz gerek levrek gerek tatlı su avcılığı konularında yazdığı yazılarda ip ve normal misinayı karşılaştırmış ve tavsiyeler vermiş.Ben büyük sözü dinleyin derim.

8. Her türlü deneyip tecrübe kazanmak, ustalaşmak gerek. Lakin ne o kadar çok balık var, ne de zamanım. Biz istiyoruz ki sahaya çıkıp bir iki top çevirelim. Skor yapmak belki sonra. Balığı kıyılamasak da aksiyonu yaşamak şimdilik tadından yenmez bir olay benim için. :hungry:
    1 Nisan'da görüşürüz. :thumb:

9. 33022

33022

O zaman Allah gönlümüze göre versin Yavuz Abi, hep beraber yaşayıp görürürüz nasipse.Sanırım ikimizden sağlam sportif balıkçı olacak ama zaman var daha:)

10. Tatlısuyu severim Ramazan. Yarışma benle. Sportif de olacam skortif de. (pırt)

11. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Tatlisu da olsa deniz de olsa, sahteyi ip misinaya baglamak baligi urkutur bence. Tatlisu turnasi icin belki o kadar farketmez fakat uyanik ve iskilli bir hayvan olan deniz levregi ip misinaya asla yaklasmaz, gorur gormez de oradan tuyer. :)

Sahteye saglam bir FC misina, firdondunun sonrasina da tercihe gore MF veya ip misina baglamak lazim diye dusunuyorum.

12. Tavsiyeler aklıma yatıyor. Sağlam bir fc misina olarak kalınlığında en fazla kaç mm düşünmeliyim. Aklımdan geçen %100 fc değil, 15-20 kg çeker ortalamasında 0.40 mm fc coated misina kullanmak. Daha azı da yeterli olur mu acaba?

13. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Malum, FC misinalarin mukavemeti normal MF misinalardan daha az oluyor. 0.30 veya 0.35 kalinliginda kaliteli bir FC misina is gorur bence. Kaplama degil de %100 FC olmasinda fayda var.

Ben sahtelerimi 0.28 - 0.37 araliginda %100 FC ile bagladim. Bakalim ne kadar basairili olacak, gorecegim.

FC misinalarin ozellikleri ve kullanim alanlarina dair forumda cok guzel konu basliklari mevcut. Ben de cogu detayi oradan ogrendim. Hala da ogrenmekteyim. :)

14. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    önceden makinadaki misinanın ucuna klips takıp kaşığıda takardım hiç bir turna kesmedi.. ben turnanın misina keseceğine inanmıyorum.. bir defa arkadaşım kesti dedi ondan sonra çelik tel taktı hep.. çelik tel ilede çok yakaladı :)
    şimdi örgü misina kullanıyorum ucuna rapala halkası sonrada kaşık silikon neyse.. ben turnanın misinayı yada örgü misinayı umursadığınıda düşünmüyorum her türlü yakaladım.. örgü misinayı kullanmamdaki amaç sahte ota saza takılıyor misina hemen kopuyor onu önledim sayılır 0.19 örgü ile..

15. Aynen.. Tatlısu deniz gibi değil. Denizde dibi bulmazsan kolay kolay sahte kaybetmezsin ama tatlısudaki en güzel av veren yerler bitki örtüsüne, sazlara yakın yerler ve takım kaybetme riski çok daha fazla. Takım hem sağlam hem avcı olmalı. Ve tabi öyle fahiş fiyatlı sahtelere de hiç bakmamalı. Yoksa şortu giyip dalmak gerekebilir.

16. 33022

33022

0,40 mm misinalardan bahsetmişsiniz.Ama bu kalınlıklar atış kalitesi ve mesafesini düşürmezmi?

17. En uctaki bir kulaç misina ne kadar etkiler ki? Bilmem. Makinada 0,18 ip misina var.

18. 33022

33022

O başka tabi, ben komle bu kalınlık kullanacaksın sandım.
    http://www.youtube.com/watch?v=l-Hm79T1v4M&feature=fvwrel
    Böyle bir video buldum, yakalandığında balığı nasıl kustuğunu görebilsin turnanın.

19. Burdan göremiyorum. Akşam evde izlerim. Merak ettim doğrusu.
    Teşekkürler.

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Burada topa giriyorum İbrahim abi :D

İp misina ile çok deniz levreği yakalayan gördüm bu kış. mrsparkle (kullananlar yeşil renkli kullanıyordu)

Ben kullanıyor değilim, düşünmüyorum da. Çünkü gecenin bir yarısı dolaşırsa zevk için yaptığım avı zehir edebilir. :)

Kullananların kendi tercihi ama deniz levreğinde avı pek te etkilemiyor.