Turnanın En çok Görüldüğü Bölgeler

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında bugrax54 tarafından paylaşıldı.

1. bugrax54

bugrax54 Buğrahan

Abilerim Kardeşlerim Sürekli Oklama İçin Gittiğim Bir Avlak Var Gidenler Bilir Mollaköy Göletleri Ama Benim Bi Sorunum Var Kıyıdan en az 5 mt ileriye kadar ot var Ve Kasık atarken cok zorlanıyorm bazı otsuz kayalık bölgeler var ama ordan atarken Balık için hiç umudum olmuyor.Turna Balığı En Cok Ne Taraflarda Görülür Ot diplerinde mı yoksa derin sulardamı ?

2. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Tabi ki otluk bölgelerde daha çok olur nedeni avına saldırmak için kendini daha iyi gizlemesi vb. zamanında çok iyi av veren bir yerde bende aynı sorunla karşılaşmıştım kasık çizmesi ve uzun saplı bir ot biçmeye yarayan bir tırpanla bu sorunumu çözdüm umarım yazdığım aynı sorundan muzdarip başka birinin de faydalanmasını sağlar :) kasık çizmeleriyle kıyıdan gidebildiğim yere kadar ileriye giderdim daha sonra otun bittiği yerden tırpanla dipten otları kese keseeriye doğru gelir sağımı solumu temizler kendi alanımı yaratırdım dehşet balıklar alırdım rastgele ve selamlar Buğrahan

3. bugrax54

bugrax54 Buğrahan

Tesekkurler Ertan Abicim Ama Suyun Derinliği 2 İnsan Boyundan Fazla Yani Suya Girmem İmkansız Gibi Ama Dediğin Gibi Ufak Bi Tırpana İlave Yapıp Alabildiğim Otu Kıyıya Çekip Kendime Güzel Bi Yer Yaratabilirim Tesekkurler.

4. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Shimano Catana CX Tele Spin 2,10m/10-30gr
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    Bence tırpana felan gerek yok sonuçta at çek yapacaksın sudaki otların tümüne zarar vermene gerek yok kalın bir ipe livarı bağla ve livarı fırlatıp çek üst kısımlardan kaşığının zorlanmadan gelebileceği kadar bir bölgeyi temizlesen yeterli olur bazen bende aynı sorunla karşılaşıyorum ama ankarada öyle kıyıyı 5 metreye kadar saran otsu bitkilere pek rastlamadım max 2 metre civarıydı onuda dediğim şekilde cözdüm livarın yoksa livar yerine genis ama hızlı cektiğinde dibe inmeden gelecek hafif malzemeli birşey ile temizleyebilirsin 1 karışlık alanı temizlediğinde bile yeterli olur kardeşim rast gelsin...

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Turnanın en çok olacağı yer, turna otu denen bir otun dibidir.

Bilhassa resimde turnanın kafasının ardında kalan otlar, turnanın altında beklemeyi sevdiği otlardır. Bu otların altından açıklık tarafa doğru bakar turna.

Attığnız yere tekrar tekrar atmanın anlamı yoktur. mesela en sağdan başlayın, en sola kadar bir yay çizerek atın. Kıyıya paralel atmektan çekinmeyin.

6. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    mitchell tele spin; mistrall carp feeder,jaxon xt pro
    Favori Makine:
    shimano alivio,spro passion 730,banax,mistrall carpmax,okuma trinity,albastar,
    En İyi Avı:
    Aynali sazan 4.5kg,Baltik Morinasi 4 kg
    bence eger o otluk alanda gercekten turna varsa suustu sahteler popper gibi veya kurbaga imitasyonlu sahteleri de denemek gerekir...

7. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Kıyıda ileri değilde otların bitim yerlerinden, paralel atarsan kıyıyı taramak adına şansın daha yüksek olur. Otlara takılma yaşıyorsan mepps (döner kaşık) takılma ihtimali her zaman daha azdır...

8. zucchero

zucchero Bora

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2,10mt 10-40gr, Shimano Alivio CX 2,10 7-21gr
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SFC, Daiwa Sweepfire 2500
    mesajı yanlış yere yazdığımı farkettiğimden forumdan kaldırdım.

9. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Bugün o sorunu ben de yaşadım.

Balıkların atladığı yerler ve yakaladığım balığı düşünerek turnalar genelde kıyı yosunlarının bittiği yerde oluyor. Yosunlar yüzeye yakınsa pek içine girmiyorlar kıyısında bekliyorlar. En iyi çözüm bot bence...

10. umutkuzu

umutkuzu umut

molla koyden daha iyi yerler var arkadaşım. o bolgede paksan a bir git bence

11. bugrax54

bugrax54 Buğrahan

Cevaplarınız için hepinize teşekkurler abilerim Bugun nasipse 8.30da avlandığım bolgeye gidicem Bütün hazırlıklarımı yaptım Dün avlanacağım bölgede tarama yaparken biraz sığ güzel bir otluk bölge buldum bugunde orda sansımı denicem belki 1-2 fotoğrafta çekebilirim Tekrar Tesekkurler.

Not:Abilerim Kardeslerim Turna Sezonu Aralıkta Kapanıyor Diye Biliyorum Lutfen Bu süre içinde nasılsa nisana kadar yasak diyip sınır altı balıkları almayın Sınırların altındaki her balık suya Aittir.Dedemin Anlattıklarına göre Çok Büyük turnalar alıyorlarmıs benim avlandığım bölgeden simdi ise nadir balık cok azaldı herkez bilinçsiz.

12. pegasus69

pegasus69 Caner Çınar

Ustam, Paksan dediğiniz bölgede; Akgöl, Taşkısı(taşkısığı) gölü ve Poyrazlar isimli üç göl var. Kenardaki ot sıkıntısını bende çekiyorum. Kaşık kullanıyorum genelde. Ağır olduğu için dipten geliyor. Bu üç gölden hangisinin kenarı temizdir ve hangisi daha verimlidir acaba?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi