TUZLU SU FLY FİSHİNG OLTA TAKIMI YARDIM

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında aliakdemir tarafından paylaşıldı.

1. aliakdemir

aliakdemir ali akdemir

Herkese merhabalar. ben aydından Ali. Kıyıdan fly fishing yöntemi ile balık avlamak istiyorum. bir takım alacağım ancak nasıl bir takım alacağımı bilmiyorum. İnternette de net bir bilgi yok konuyla ilgili.
    Sizden ricam konuyla ilgili bana yardımcı olmanız ve aşağıdaki takımla ilgili yorumlarınız. Şimdiden teşekkürler. herkese hayırlı günler. Rastgele...

http://www.balikmarketim.com/?urun-50389-Shimano-BXT78-BIOCRAFT-XT-FLY-MAKiNE-1RB.html

http://www.balikmarketim.com/?urun-...-Fly-EV-A-274-cm-#8-3-Parcali-Fly-Kamisi.html

2. Querorz

Querorz Fatih

Tuzlu suda Fly Fishing mümkündür ancak ülkemiz sularında hayal kırıklığına uğrarsınız diye düşünüyorum. Fly fishing tuzlu suda kefal için verimli bir şekilde kullanılıyor ancak kefalleri gözlerinizle görebilip ona göre oltanızı atacağınız bir meranız olmalı.
    Kefal haricindeki balıkların avı ise ancak suyun çok sığ olduğu meralarda tekneden yapılıyor.

Ben de heves alıp satın aldım bu ekipmanlardan ancak sonuç hüsran oldu. Makina ve kamışın en fazla 6 lığını alın ki denizde başarı elde edemezseniz tatlı suda kullanmanıza imkan versin.

3. BİROL BABADAĞLI

BİROL BABADAĞLI BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Fly ile Gümüş ( Ama Bir Turnanın Midesinde ) :)
    Salt Water Fly fishing diye aratın.
    Avcı balıkların yakalanması daha kolay.
    Yakalayacağınız balığın ve kullanacağınız sahtelerin büyüklüğüne göre takım almanız gerekir. Tatlı su takımlarının tuzlu suda kullanımını pek önermiyorlar.

4. leventturksoy

leventturksoy levent

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster 4.20 surf daiwa crosscast 2.74 spin
    Favori Makine:
    Daiwa Crosscast S 5000 Daiwa Procaster 2500 A spin
    bizim ulkemiz icin tuzlu suda hayal kırlıgı olacaktır

5. azizcan

azizcan azizcan

Neden ülkemiz için tuzlu suda hayal kırıklığı oluyor anlamadım.

Balık popülasyonundan bahsedecekseniz, bu her tür avlanma şekli için aynı sıkıntıyı yaratacaktır. Bu disiplin ile avlanmaya müsait kıyı şeridimizin hattı hesabı yok. Ayrıca denizlerimizde bu yöntem ile zargana,levrek,palamut,deniz turnası avlanabilecek türler arasında ilk aklıma gelenler.

Konu ile ilgili denemeleriniz varmı merak ettim.

Bence yanlış düşünüyorsunuz.

Kıyıdan yada bottan avlanırken eğerki atışlarınız ve yeminiz iyi ise, spin takımı ile avlanırken ne kadar şansınız varsa en az o kadar şansınız var demektir.

6. aliakdemir

aliakdemir ali akdemir

takım olarak ne önerirsiniz? yani kaç numara takım almalıyız ?

7. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Kesinlikle size katılıyorum.Ayrıca en etkili yöntem el oltası olmasına ramen fly tekniğinde ipi suya serdikten sonraki yaptığımız şey tamamen el oltası disiplininde ve onun hassasiyetinde oluyor.FLY oltanın ucunun inceliği ve hassaslığı balık bindiğinde heyecanı diğer kamışlara nazaran(spin vs)iki kat oluyor.doğru imitasyon ve doğru yer-zaman kombinasyonunu başarılı şekilde icra edildiğinde fly ile balığı avlamak içten değil.Hazırlığı DOĞRU biçimde yapmak gerekir.Ülkemiz kıyılarındaki predatör balıkları fly ile avlamak gayet mümkün:thumb:

8. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    bu arada linkteki kamış başlangıç için de kullanım için de biraz fazla!6lık makine ve kamış kullan.ve kamış+makine+ip ölçüleri aynı olmalı.yani 6lık makine 6lık kamış 6lık ip.ip sonrası lider çok önemlidir.usta fly cılar 2-2.5mtlik liderleri kırbaç gibi savura biliyor.ben henüz o mertebeye ulaşamadaım:)başlangıçta alışman için lideri kısa tut.max.1metre olsun.ben angel kiss soft lider misina kullan 0.20 veya 0.22 yeterlidir.malzeme temin etmen biraz sıkıntılı olsa da sakın vazgeçme!...

9. aliakdemir

aliakdemir ali akdemir

abi ölçüler neye göre yapılıyor? yani 6'lık ne 8'lik ne? özellikleri neler? bilgi verebilirmisin?

10. BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    +1
    Hiçbir şey hayal değildir.
    Sadece zamanın ve mekanın uygun olması yeterli.

11. BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
  12. suplilumas

suplilumas Ömer

Favori Kamış:
    Sage Z-AXIS 690-4
    Favori Makine:
    Sage 4660
    Tuzlu su için tavsiyem 7 den yukarı takım edinmen. Özellikle kıyıdan yapmak isediğin için uzağa atman ve ağır fly kullanman takımın büyüklüğünden dolayı sorun olmaz. Olta takımının tatlı ve tuzlu suya uygun olanlarını seçersen her iki suda da rahatlıkla kullanabilirsin. Tatlı su takımlarını tuzlu suda kullanmak tuzdan dolayı korozyona ve çürümeye neden oluyor. Ayrıca tuzlu su takımlarını dahi üzerinde kurumuş tuzların daha sonra sorun çıkarmaması için kullanır kullanmaz avlandığın yerde bir kez tatlı su ile hafifçe yıkaman gerekiyor. Daha sonra eve geldiğinde tamamen temizlemelisin.
    Balık konusunda ise önce avlanacağın denizin balıklarını araştırman ve beslenme şekillerini öğrenmen gerekiyor. Yavru balıklar ile besleniyorsa balık, yengeç yiyorsa yengeç, karides yiyorsa karides flyı yapıp yakalarsın. Deniz balıkları daha çok su altında beslendiklerinden yüzen değil batan line olması daha iyi ama tatlı suda dry fly ile de kullanmayı düşünüyorsan sadece leaderi batan tip seçip tippete kurşun bağlayarak da dibe inebilirsin.
    Türkiye sularında fly ile zor görüşüne katılmıyorum. Tam tersi Türkiye sularında tuzlu ve tatlı su dahil flyfishing en etkili avlanma yöntemidir. Çünkü Türkiyede flyfishing yapan çok sayıda avcı yok. Balıklar flyı bilmiyor. En kötü yapılmış fly dahi orada balık yakalar. Burada biz neredeyse her hafta yeni fly bulup yapmak zorundayız. Balıklar bilinenin aksine 3 saniyelik hafızaya sahip canlılar değil. Çok çok akıllılar. Her gün 20 - 30 kişinin fly attığı suda balık avlamak neredeyse imkansızlaşıyor.

13. suplilumas

suplilumas Ömer

Favori Kamış:
    Sage Z-AXIS 690-4
    Favori Makine:
    Sage 4660
    Ölçüler ise basit olarak şöyle anlatılabilir. Kamış numarası 0 dan başlar yukarı doğru gider. 0 en kısa ve en esnek kamıştır. Bundan dolayı çok küçük derelerde dahi kullanabilirsin ama esnekliklerinden dolayı line ağırlığıda aynı oranda düşüktür bu da atabileceği flyın ağırlığının düşmesi demektir. Ayrıca küçük balıkları sorunsuz ağa alabilirsin ama büyük balık olursa esneklikten dolayı kontrol etmek zorlaşır ve balığı büyüklüğüne göre ağa alabilmek imkansızlaşır. İkiye katlanmış bir kamışın bir ucundan tutup balığı çekmeye çalıştığını düşün. Kamış numarası büyüdükçe uzunluğu sertliği artar daha büyük ağırlıkları atabilirsin ve daha büyük balıkları kolaylıkla kontrol edebilirsin. 5 - 6 numara bir kamışın line uzunluğu yaklaşık 30 metredir çok iyi casting tekniğin olduğunu ve senin bu 30 metre linenın tamamını atabildiğini varsayalım denizde bu mesafe flayın önüne düşmesi gibi bir şeydir. İlk etaplarda bu ağırlıktaki bir kamış ile acemi birinin line atabileceği uzaklık yaklaşık 10 - 15 metredir. Büyük kamış ile bu mesafeyi daha rahat uzatabilirsin.