usta avcılar ve boili tarifleri buraya

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ÇORUMLU Samed tarafından paylaşıldı.

1. ÇORUMLU Samed

ÇORUMLU Samed Samed SEYDİM

Favori Kamış:
    Okuma Safina-X 42779 Tele Spin Kamış 300cm 30-60gr ve D.A.M STEELPOWER RED SURF KAMIŞ 100 - 250
    Favori Makine:
    OKUMA AVENGER AV-55 MAKİNE ve Okuma Trio 40S makine
    Sazan için denenmiş onaylanmış boili tarifleri verirseniz sevinirim şimdiden teşekürler...:D :D :D

2. dovet

dovet buğra

süper konu üstadlardan tüyolar bekliyoruz...

3. Tbekler

Tbekler Talha

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Carp 360 Shimano Catana CX 2.40
    Favori Makine:
    OKUMA MAX-4 Shimano Exage 4000FC
    En İyi Avı:
    11 Kilogram Aynalı Sazan
    Uzun yıllardır sazan avına gidiyorum, benim kullandığım seçim boili değil fakat yemleme de gerçekten çok işime yarıyor. Önce süt mısır alıyorum(bahçenizde tarlanızda varsa yüklü miktarda alabilirsiniz) tek tek mısırları ufalıyorum ve mısır tanelerini sıcak suda kaynatıyorum. Kaynama 10-15 dakika sürebilir yeter ki güzel kaynasın. Büyük bir kovanın içine pişen mısırları boşaltıyorum ve ardından iki avuç şeker ve vanilya döküyorum. Karıştırıyorum ve böylece mısırların hem kokusu hemde tadı balığı cezbediyor benim yemleme de kullandığım yöntem bu yıllardır kullanıyorum. güzel sazanlar yakaladım ama size tavsiyem gideceğiniz avlakta balığın genelde yem olarak ne yediğini araştırın mesela bileciğe gittiğimde fresh mısıra vurduğunu öğrendim fakat yanımda olmadığı için 2 tane balık alabildim onlarda gerçekten ufaktı vicdanım el vermedim ve geri iade ettim

4. ÇORUMLU Samed

Favori Kamış:
    Okuma Safina-X 42779 Tele Spin Kamış 300cm 30-60gr ve D.A.M STEELPOWER RED SURF KAMIŞ 100 - 250
    Favori Makine:
    Güzel fikir ama nasıl fırlatıyosun suya.

5. Tbekler

Tbekler Talha

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Carp 360 Shimano Catana CX 2.40
    Favori Makine:
    OKUMA MAX-4 Shimano Exage 4000FC
    En İyi Avı:
    11 Kilogram Aynalı Sazan
  6. ÇORUMLU Samed

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Sapanları biliyorum ama dağılır zannettim...:) :) :)

7. ÇORUMLU Samed

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    İşte birkaç tarif benden
    Not: Netde buldum bu yüzden işe yarar mı ? yaramaz mı? bilmiyorum test ederseniz cevapları yazın şimdiden teşekürler...:):):)

MALZEMELER

1- Anlayışlı ve yardım sever bir eş veya yardımcı..
    2- 750 gram bildiğimiz buğday unu.
    3- 500 gram civciv yemi.
    4- 200 gram ince kırılmış mısır.
    5- 200 gram ayciçeği küspesi toz halinde.
    6- Bir çay bardağı mısır nişastası.
    7- 4 adet vanilya küçük paketlerdekinden (veya iki yemek kaşığı)
    8- 4 adet yumurta.
    9- bir su bardağı süt.
    10- iki yemek kaşığı yoğurt.
    11- yarım çay bardağı şeker.
    12- 500 gram ince bulgur.

İsteğe göre malzemede artış yapabilirsiniz.
    blanderdan geçirilmiş fındık ceviz içi kuru üzüm zeytin yağı v.s.

ilk önce ince bulgurun içine kaynar suyu tamamen kaplayacak şekilde doldurulur. Bulguru suyu çekmesi için bekletilir.

Diğer malzemeleri geniş bir kapta karıştırarak harmanlanır..
    Daha sonra suyunu çeken ince bulgurda ilave edildikten sonra, iyice karılır.
    Yoğurdu bu aşamadada katabilirsiniz..
    Hamur sakız kıvamına ele yapışmıyacak şekil alacak kıvama geldikten sonra yuvalama zamanı gelmiştir.. kabın dibine un serpiştirilirse daha iyi olur..
    Geniş bir tencerede suyu iyice kaynattıktan sonra Yuvalanan hamur 15 dakikalığına fokurdayan suyun içinde haşlanır..
    Sonraki işlemde gazete kağıdının üzerine un serpiştirilir yapışmayı önlesin diye haşlanan hamur topları üzerine yayılır..

Yarım saat dinlendirilen hamur. yorgan iğnesine geçirilen 40 lık misine ile tespih boncuğu dizer gibi delinerek dizilir...
    Bende boşta 40 lık vardı. daha ince olmamak şartıyla misineye dizin. bu durum size kuruttuktan sonra delmenin zor olacağından kolaylık sağlar. ve dizdiğiniz misine ile beraber saklayın.
    1 BOİLİ TARİF:

500 Gram irmik
    300 gram soya unu veya mısır nişastaşı
    200 gram mısır unu
    300 gram süt veya süt tozu
    krema tozu 2 paket
    2 çorba kaşığı bitkisel yağ
    4 tatlı kaşığı tuz
    kabartma tozu 2 çay kaşığı
    8 çiğ yumurta

2 BOİLİ TARİF:

300 gram teneke mısır
    700 gram irmik
    5 yumurta(taze)
    2 paket vanilya şekeri
    10g tuz(Kış yemi için)
    50 gram şeker
    1 çorba kaşığı bal

3 BOİLİ TARİFİ:

350 gram soya unu
    350 gram mısır unu
    buzağı yetiştirme yemi 250 gram
    120 gram irmik
    80 gram buğday unu
    1 çay kaşığı tuz
    10 yumurta(yaklaşık)

4 BOİLİ TARİFİ:

300 gram irmik
    200 gram mısır unu
    150 gram soya unu
    200 gram kuru süt tozu
    100 gram fıstık
    50 gram kuş yemi
    (7 ila 10 yumurta)
    (Renklendirici olarak çilek önerilir)

Son düzenleme: 17 Haziran 2012
  8. ÇORUMLU Samed

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Not: Netde buldum bu yüzden işe yarar mı ? yaramaz mı? bilmiyorum test ederseniz cevapları yazın şimdiden teşekürler...

Sazan için en birinci yem.(Özellikle büyük balık için ) Hazırlanması ve alıştırılması eziyetli, ancak verim oranı maksimum. Ama ilk balığınızı alabilmeniz için yemleme şart.

400 gr İrmik
    200 gr Soya unu
    200 gr Mısır unu
    200 gr Süt tozu
    8 veya 9 Yumurta
    1 çay bardağı zeytin yağı
    1 çay bardağı likit glikoz
    4 ml konsantre vanilya aroması
    1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası
    1 çay bardağı süt

YAPILIŞI:
    İlk gruptaki unları bir kapta karıştırdıktan sonra ayrı bir kapta 8 adet yumurta boya glikoz ve aromayı çırpın sonra sıvı karışımdan diğerine azar azar dökerek yoğurun yoğururken zeytin yağı ve sütü ekleyin eğer fazla koyu bir kıvam olursa 9. yumurtayı kırın sonra hamurumuza şekil verip ( küçük misket şeklinde taneler ) kaynayan suya atıp 3 dakika kaynatın kaynar sudan aldıktan sonra soğuk su dolu bir kaba atın sonra buradan süzgeçle alıp havadar bir yerde bekletip dinlendirerek kullanın.

GEREKLİ MALZEMELER
    -Mısır Küspesi
    -Az Un
    -Yumurta
    -Vanilya
    -Bulabilirseniz Bira Mayası
    -Kuru Sarı Üzüm
    YAPILIŞI
    -Mısır küspesini ( yoksa ayçiçeği küspeside olur ) güzelce ezeceğiz aşırı derecede sonra kalın dişli elekten geçirdikten sonra içine az un ,yumurta,vanilya bira mayası ve blendır da tamamen parçalanmış ve bulamaç haline getirdiğimiz kuru üzümlerimizi atarak kulak memesi kıvamında yapıyoruz ve bunları büyüklüklerini kendi isteğimize göre yaptıktan sonta ıslak nemli bi bezin üzerinde yaklaşık 1 saat dinlendiriyoruz
    -Derin bi kapa suyumuzu koyuyoruz ve suyumuzu kaynatıyoruz isteğe göre kaynayan suyun içinede vanilya atılabilir
    -Hazırladığımız boililerimizi suyun içine bırakıyoruz onlar suyun dibine çökecektir pişenler suyun üstüne kendilerini atacaktır bi kevgir yardımıyla toplayarak pişirme işleminide bitireceğiz
    -Daha sonra bunları direk güneşin karşısına koyarak çevire çevire kurutacağız kurutma işlemi bittikten 1 gün sonra boililerimiz kullanıma hazırdır
    -NOT: malzemeler tamamen göz kararıdır.

mısır unu - 1 paket
    irmik - 1 paket
    civciv yemi - 1 kilo
    yumurta - 5 adet
    gıda boyası - yeterince
    aroma - vanilya veya anason veya çilek yağı - 2 çay kaşığı
    müsli - 1 paket (içinde yulaf ezmesi,pirinç,bal, çikolata, hindistan cevizi, mısır
    gevreği, süt tozu,çikulata,doğal kurumuş meyve parçacıkları,mısır
    gevreği,hindistan cevizi,peynir altı suyu,pirinç unu,malt özü,fındık
    fıstık)
    Hazırlanış-Önce kırdığım yumurtaları rondoya atıyorum,ardından da gıda boyasını ve aroma yağını ilave ediyorum.Güzel bir çırptıktan sonra diğer malzemelerinin karıştırılmış
    oldukları karışıma ilave ediyorum.El ile kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğuruyorum.
    Evlerinde hamur karma makinanız varsa onu kullanın.Değişik çaplarda oluşturup kaynatıyorum.İki gün bekletip derin dondurucuya atıyorum.(Dondurucuda yer kalmadı bu ara ).Yemlemeyi küçük çaptakilerle yem olarak da büyük çaptakilerini kullanıyorum

A- BASİT HAMUR

1 çay bardağı mısır unu
    3 çay bardağı beyaz un
    3 paket vanilya
    1 Yumurta tamamı
    1 çay bardağı kaynamış nane suyu
    1 avuç toz şeker
    YAPILIŞI
    Bunları çiğnenmiş sakız kıvamına gelinceye kadar karıştır ufak toplar haline getirip kullanabilirsin.

B- PEKMEZLİ PATATES

Patates haşlandıktan sonra kapalı bir kabın içine pekmezi ve patatesi koyup 1 gün bekletildikten sonra iğneye yem olabilecek büyüklükte kesin sazan bu yemin kokusuna bayılır.

_____________________________________________________________________________________

C- PEKMEZLİ HAMUR YEMİ

Pekmez
    250gr un
    50gr mısır unu
    1 paket vanilya
    5 yumurta sarısı
    Yarım çay bardağı şeker
    çay bardağı süt
    YAPILIŞI:
    Bu karışımı karıştırıp yoğuruyoruz ( fazla ince veya kalın olmayacak şekilde ) oltaya takmak istediğimiz ebatlar halinde misketler yapıp kaynamakta olan pekmezli suda 3 dakika haşlıyoruz süzgeçle alarak 15 dakika dinlendirip kavanoza koyun.

D- TENDİRDİYOTLU HAMUR YEMİ

Buğday unu
    Mısır unu
    Vanilya
    Yumurta sarısı
    Tuz
    Pamuk
    Tendirdiyot
    YAPILIŞI:
    Az buğday unu,az mısır unu,az vanilya,yumurta sarısı,az tuz,az pamuk,az tendürtiyot bunları güzelce yoğur misket gibi yap kaynar suda 2 dakika haşlayıp bir süzgeçle alarak gölgede kurumaya bırakın 20 dakika sonra kullanmaya hazırdır.

E- SEHRİYEDEN YEM YAPILMASI

Bir paket Şehriyeyi bir kaba koyup kaynamış su ilave edin hamur gibi yoğurun sonra o hamurdan misket büyüklüğünde koparın sonra hepsini yeniden kaynar suya atın ardından bekletmeden soğuk suya atın sudan çıkardıktan sonra mısır unu ve vanilyaya bulayıp kapalı bir kaba koyun ( kurumaması için ) kullanıma hazırdır

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

F- BAKLİYATLI YEM

Kuru fasülye
    Nohut
    Kuru bakla
    Bulgur
    Pirinç
    Mısır
    Mercimek
    Makarna veya şehriye
    Un
    Vanilya
    İrmik
    Yumurta
    Az pamuk
    Not : Çeşitleri evdeki bakliyat stoğuna göre artırabilirsiniz.
    YAPILIŞI
    Yukarıdaki kuru bakliyatların hepsinden az miktarda bir tencereye koyup kaynat sonra iyice kaynatılan bu karışımı iyice ezip püre haline getirip büyük bir kaba un,vanilya,irmik, miktara göre 1-2 yumurta ile hamur yap azda pamuk karıştırarak ( dağılmaması için ) ufak misketler haline getirerek kullanın.

G- ANASONLU MISIR YEMİ

Süt mısırı
    Anason yağı
    1 adet küçük kavanoz veya şişe

YAPILIŞI
    Taze süt mısırını alıp tanelerini hazırladığınız kapalı kaba doldurun anason yağını üzerine döküp kapağını sıkıca kapatıp çalkalayın ve gölge bir yere koyun.Avlağınıza gittiğinizde bu yemi yemlediğiniz bölgede şamandıralı takımda kullanabilirsiniz.

H- SAZAN YAYI İÇİN YEM HAZIRLAMA

Civciv yemi
    Mısır unu
    Un
    Koku için vanilya
    Yumurta.
    Anason yağı
    Su

YAPILIŞI
    Bunların hepsini az su ile karıştırın ( hamur kalın kıvamda olmalı ) elde ettiğiniz hamuru yayın içine sıkıştırın yumruk büyüklüğünde bir hamur topu haline getirin yaya bağladığınız iğneleri de hamura saplayın.

I- KUZU YEMİNDEN SAZAN YAYI İÇİN KÜSPE YAPIMI

4-5 kg kadar kuzu yemi
    1-2 kg kadar mısır küspesi
    2 kg bildiğimiz buğday unu
    Sazan için kullanılan yay

YAPILIŞI
    Önce kullanacağınız kadar kuzu yemini ıslatıp dağılmasını bekleyin yemler dağılınca bir miktar un ve mısır küspesini karıştırın az miktar su ilave ederek karıştırın ( hamur kalın kıvamda olmalı ) ve yayın içine sıkıştırın.

J- EKMEK İÇİ

Ekmek içi kullanmak sazan avında özellikle kara sazanda etkili bir yöntemdir.Ekmek içini iğneye takarken sıkıpğ hamur yapmamak gerekir.

Ekmek içi sıkılmadan çıkarılır
    İğneye sadece sap kısımında sıkarak bağlanır
    Alt kısmının püsküllü olup su yedikçe püskül haline gelmesi avantaj sağlar..

bazıları boili tarifi değildir

9. ÇORUMLU Samed

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    150 kişi girmiş bu kadarmı yorum

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Eline sağlık sevgili Samed,çok faydalı bir konu

sevgiler

11. İlk defa gidip, 1 veya 2 gün av yapacaksanız, yani meradaki balığın alışkanlıklarını bilmiyorsanız ilk verdiğiniz tarif gibi zengin çeşitliliğe sahip bir boili hamuru hazırlayabilirsiniz. Vazgeçilmezi, mısır kokusudur.

Uzun süre öncesinden (en az 1 ay) balığı alıştırma şansınız varsa tek bir kokuya odaklanıp, protein yönünden zengin hamurlar hazırlayın. Koku size özel olmalı ki, başkaları sizin alıştırdığınız balıkları alamasın... Bu kokuları, kurutulmuş mevya hoşaflarını kıyma makinesinden geçirerek elde edebilirsiniz. Yahut bitki çayları...

12. ÇORUMLU Samed

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    ne demek abi ben teşekkürederim

13. glifonsil

glifonsil Erdem

Favori Kamış:
    Karbon (Dam06)
    En İyi Avı:
    12 KİLO YAYIN
    Saoıl Abi İşimize Yarayaktır Emin Ol

14. ÇORUMLU Samed

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    ne demek kardeşim

15. lovermann

lovermann mustafa

fazla malzemeye gerek yok önemli unsurlar şunlar;
    yemin dipte balığı cezbedecek ve yeme getirecek bi koku(doğru kokuyu bulursanız yem nerde olursa olsun balık onu bulur:).
    saf bi yem yapıcaksınız tatlıysa tatlı tuzluysa tuzlu sonucta yapılan yemde hangisi ağır basıyorsa balık ona göre gelecek.
    koku ve tat tamammıdır? gerisi yemi sertleştirecek ve genel olarak balığın severek yediği yemler(ezilmiş mısır-patates püresi-ufalanmış ekmek içi yada toz haline getirilmiş sert ekmek vs. maksat yemi sertleştirmek ve balığın alışmış olduğu malzemeleri yemin içinde bulundurmak.tüm olay bu :) rastgele.

16. ÇORUMLU Samed

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    teşekkür ederim

17. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Çeşit çeşit tarif yapılmış emeğinize sağlık. :) yıllardır Türkiye'nin bir çok bölgesinde, göletinde sazan avına gidiyorum ve gerçekten sayısız güzellikler tuttum. Benim yem konusunda ki görüşüm hamurlarda çeşit ve malzemeler kesinlikle işe yarıyordur ancak çokta abartılmasının gerekli olmadığını düşünüyorum. Geçmiş yıllarda balıkçı dostlardan, forumlardan denediğim kabarık tariflerle, kendi hazırladığım basit hamur arasında verim açısından hiç bir fark göremedim. Burada da forumdan tarif isteyen hangi arkadaşa verdiysem onlarda çok verimli avlarla döndüler. Gerekli ana malzemeler çok basit;
    1 buçuk bayat ekmeği ufalayıp içine 3 adet yumurtanın sarısı, yeterince mısır unu ve bir paket küçük vanilin döküyoruz. Hafif su ve normal unla istediğiniz sertliğe gelene kadar yoğuruyoruz. Biraz kaynatırsanız kıvamı daha tutabilir ancak ben ona bile gerek duymuyorum zira kıvamını tutturduysanız yem suda dağılmıyor. Deneyen arkadaşlar olursa bana hak vereceklerdir. :) Herkese bereketli avlar dilerim... :)

18. haakaan

haakaan Hakan Çetinkaya

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Can Dostum
    Boilinin bence en verimlisi yemleme ile doğru orantılıdır . eğer av yapacağınız yer attıgınız boili ile yemlenmemiş ise ordan balık almanız neredeyse imkansızdır . bende dün boili hazırladım malzemeleri ise

3 kg buğday unu
    3 kg mısır unu
    1 kg kepek
    500 gr irmik
    500 gr pilavlık bulgur ( yaklaşık 30 dk sıcak suda beklettim )
    1 kg civciv yemi
    500 gr mısır nişastası
    bol miktarda şekerli vanilya
    1 su bardağı toz şeker
    1 su bardağı pekmez
    30 yumurta
    5 yemek kaşığı yoğurt
    3 lt süt

hamuru yaptıktan sonra yumurta toz şeker ve pekmezi bir kapda mikser yardımı ile iyice karıştırıp hamura parça parça dökerek tekrardan yoğurdum

mukemmel bir koku veriyor bakalım işe yarayacakmı

19. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    30 yumurta mı? abi yanlışmı yazdın? :D

20. haakaan

haakaan Hakan Çetinkaya

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Can Dostum
    :) yok Fatih aynen hepsi yazdıgım gibi hatta ek olarak 300 gr kadar ayçiçek küspesi var toz halinde :)