Van'da Sezonun Son Sazanları

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında tercan44 tarafından paylaşıldı.

1. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Arkadaşlar merhaba,

Bir yılı aşkın süredir forumu takip etmekteyim. Sayenizde forumdan birçok teknik ve bilgi edindim.İmkanlar el verdi, artık ben de forumda tuzum olsun istiyorum.

Van ilinde balık av yasağı 15 Mayısta başlıyordu. Av yasağı başlamadan son haftada gece hazırlıklarımı tamamladım, olta malzemelerimi arabanın bagajına koydum.

Şafakla birlikte kahvaltılıklarımı da ayarlayıp yola çıktım. Geçen hafta aynı mahale arabayla girmeye çalışmıştım, aracın altı alçak olduğundan altını sürtünce vazgeçmiştim. Bu hafta aracımı civardaki bir akaryakıt istasyonuna park edip malzemelerimi alıp 1 km kadar yürüyerek iyi balık çıkacağını tahmin ettiğim yere vardım.

Olta takımlarımı sırayla suya gönderdikten sonra kahvaltı yapacağım.

Gölet karlı dağlardan gelen tertemiz bir dere ile besleniyor. DSİ tarafından yapılmış bend göletlerinden. Araştırmalarıma göre bu göle geçmiş yıllarda sazan yavrusu aşılanmış.

Göl manzaralı TOKİ evlerinin konumuna gıpta ettim. Evi orada olsaydı ne güzel olurdu, hep balık tutardım diye düşündüm. Rüzgar çıkıp su dalgalanana kadar karşıdaki dağın suya aksemesi müthiş bir göz ziyafeti sundu.

Bulunduğum yerin meyili az.

Arka taraf yeşillik. Yeşillik içinde battal boydan bir çoban köpeği geldiğim andan beri beni izledi durdu. Yattığı yerden arada bir başını kaldırıp beni yokladı. Ama benim alanıma girmedi, ben de onu rahatsız etmedim. Etmek de istemezdim.

Bugün kamış oltama balık gelmedi. El oltaları iş gördü. Oltalara şekildeki gibi zil takarak geride oturup çalmalarını bekledim.

Arkadaşlar, Van'ın kahvaltısı meşhurdur. O kadar etraflı kahvaltı hazırlığı yapamadıysam da Van'ın meşhur otlu peyniri, zeytin ve çay ile kahvaltımı yapıyorum.

Bir saat geçmeden 2 sazan alıyorum. Pek önemsemediğim bir el oltasını da öylesine ileride suya atmıştım. Zil bile takmamıştım. 1 saat sonra takımı kontrol edeyim dedim. Toprağa sapladığım çubuk devrilmişti. İpi tutuğumda kendini yormuş, çekilecek kıvama gelmiş bir sazan vardı. Tuttuğum en büyük ve tuttuğum 4. sazan olarak çekmeye başladım. Su sığ olduğundan balığın sırt kısmı su üstünde görünüyordu. Son bir hamle ile kepçem olmadığından balığı çekerek karaya aldım. Kıyas olsun diye telefonumu yanına koydum. (Sigara kullanmadığımdan birçok arkadaş gibi sigara paketi koymadım) İşte resmi:

Sabah 7 ile öğle 13 arası durdum. Takımlarım yaklaşık 5,5 saat suda kaldı. 1 ila 2 kg arasında toplam 8 adet sazan alınca yeter diyip toparlandım. Ben giderken bir araç ve içinde 4-5 kişi selam verdiler. Bişey var nı deyip kovaya baktılar. Balıkalrı görünce heyecan ve hırsla dolup ileriye doğru gittiler.

Balık tutması bişey değil de hanım temizlemekten tiksindiği için o işler de bana kalıyor. Dinlenemeden balıkları temizledim. Yukarıda resmettiğim balığı fırın tespisine hazırladık:

Sazan için çamur-mil kokar derler. Gölü besleyen dere suyu direkt kar suyu olarak dağdan gelmekteydi. Maşallah balık mis gibiydi. Koku falan yoktu. Keşke soğanları daha fazla koysaydık. Çok güzel oluyormuş. Aralara bütün olarak kabuğuyla sarımsak da koyduk. Tavsiye ederim. Çok güzel oluyor.

Arkadaşlar, öyle Yaban Tv'deki sportif balıkçı abiler gibi balığı yakalayıp sevip öpüp bırakmadım. Av yasağı bitince yeni yerler ve yeni raporlarda görüşmek üzere selametle...

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Tebrikler. Küspe ile avlanmaman konusunda birazdan uyarıcı mesajlar gelmeye başlar:D. Tatlı su avı yapmam ama manzara gerçekten de müthiş. İmrendim ve kıskandım. Afiyet olsun

3. angler06

angler06 Ümit

Mustafa tebrikler güzel rapor olmuş 4. balıkta çok güzel görünüyor. Sezon başladığında yeni avlaklardan yeni raporlarını merakla bekliyoruz. Anladığım kadarıyla yemleme yapmamışsın.

Bu tür sığ suda kamışlı oltanı dik tutmayıp eğisen ve arkadan backleads denilen kurşun salsaydın muhetemelen kasnaklar gibi oda iş yapardı.

Balıkları öpüp koklayıp salmama ve sazanın lezeti hakkındaki fikirlerine birşey diyemem o senin görüşün ama en azından son üçünü salsaydın tebliğe göre günlük sazan limiti 5 balık.

Birde küspeli olta konusu biraz sıkıntılı tebliğde yasak, yada forumdaki bazı yorumlara göre tek iğne olması durumunda yasak değil.

4. Querorz

Querorz Fatih

Ne güzel balıklarla dolu bir gölünüz var. Tabi muhtemelen çocuklarınız bu bolluğu göremeyecekler. Çünkü siz ve sizin gibiler orda balık bırakmamış olacaklar.

Sizin gibilere biz aramızda "bohçacı" diyoruz. 1-2 kiloluk 8 tane balık demek 10-15 kilo balık demek. Çuvalla götürdünüz eve herhalde. Limiti filan boşverelim. Vicdandan bahsedelim. Buzdolabına bile sığdıramazsınız o kadar balığı.

Bir de sonunda balıkları bırakmadım diye övünüyorsunuz.

5. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Küspeli takım hakkında bilgim yok. Malzeme aldığım-baktığım her yerde olması nedeniyle yasak olduğunu anlayamadım. Uyaracak arkadaşlara bundan sonra küspeli takım kullanmayacağımı taaahhüt ederim. Biraz araştırınca gördüm; sular çekilince su dibinde takılıp kalan küspeli takımları civardaki otlayan hayvanlar yimeye çalışıp zarar görüyorlarmış.

Günlük limitden dolayı 3 adeti sevip okşayıp salsam iyi olurdu. Av bitiminde salma düşünem vardı ama kovada oksijen kalmadığından havasız kalmış ölmüşlerdi. Mecburen almış oldum.

Abi o dediğiniz kurşundan hiç raslamadım. Ancak internetten sipariş vereyim ya da dediğiniz gibi kamışı suya paralel konumda tutayım bundan sonra.

6. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Fatih kardeşim, bohçacıları biliyorum. Bohçacılarla aramda çok fark var. Ben daha evvel tatlı suda avlanmadım. Yeni başladım. 5 adet limitini yeni öğrendim.

Öyle "sizin gibilere bohçacı diyoruz" falan yazmanız hiç şık değil. Üst makamdan konuşanları sevmem. Cümlelerinizle yeni kayıtlı üyeleri bilgilendirici mesajlar vereceğinize direkt dışlıyor foruma girdiğine pişman ettiriyorsunuz. Bilginize.

7. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Ümit bey, yemleme yapmadım. Tatlı suda yeniyim. Van'da bir gurbetçi olarak sizlerden gördüğüm formatta bir av raporu yazmaya çalıştım. Gördüğüm kadarıyla bir iki av raporu dışında Van'da başka paylaşım yapan da olmamış. Buradan sizlere av raporları yazmak, buraları sizlere tanıtmak istiyorum.

Fatih Bey gibi ustalar üst perdeden yazıp beni dışlarlarsa açtığım başlığı silip kendimi pasife çekmeyi ciddi ciddi düşündüm. Bohçacı lafları falan, çuvalla götürme gibi ifadeler hoş değil.

8. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Tebrikler çok güzel bir rapor olmuş,sayıyı daha az tutsaydınız keşke..sizden sonra gelen o grupta adam başı 10 kilo balık aldıysa çok değil yakında kurur orasıda..

9. angler06

angler06 Ümit

Mustafa seni eleştirmek için söylemedim yanlış anlama olur böyle şeyler. Söylediğim gibi küspeli olta, forumdaki tecrübeli abilerin yorumuna göre tek iğne ile kullanıldığında yasak değil. Bence de o cümleyi okuduğunda tek ile kullanıldığında bir problem yok. Tek başına av yapıyorsun anladığım kadarıyla, bu durumda günübirlik av yapıyosundur. Günübirlik avda yemleme yapma imkanın olamayacağı için küspe kullanman mantıklı, tek iğneli veya ağırlık olsun diye kullanabilirsin. Sazan avcılığı derinine girersen pahalı iştir. İnterneti nekadar kurcalarsan o kadar eksiğin çıkar okadar masraf yaparsın. Back leads benim gözlemimdi doğru olamayabilir, sen kendi avlaklarına göre kendini geliştirirsin. Tekrar tebrik ederim yeni avlaklardan yeni raporlarını bekliyoruz.

10. Akarcı

Akarcı Şükrü

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70
    En İyi Avı:
    Daha kiloyu göremedi
    Tebrik ederim.
    Özlemişim Van'ı, burası ne tarafta kalıyor.Sanki Erek dağını gördüm gibi

11. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Estağfirullah Ümit abi. Alınmadım size.

Şükrü bey burası Sıhke Gölü. Buraları özlediğinize göre bildiğinizi tahmin ediyorum.

12. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Onların pek bişey aldıklarını tahmin etmiyorum. Burada herkes ısrarla solucan kullanıyormuş. Fazla netice alamadıklarını oradaki çocuklardan öğrendim. Ben farklı yem kullandım. Saat 12'den sonra balık uğramadı.

13. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Sonuçta bir gölet ve balıklarını suni havuzlarda DSİ yetiştirmiş ve Suni gölet e aşılamış. Balık kurursa DSİ yine aşılar. Ama yine de bu yakalayabildiğimiz kadar yakalamamız anlamına gelmez. Sonuçta Devletimiz orada yapay yöntemlerle doğal bir alan oluşturmaya çalışıyor.

Mustafa kardeşimizin bu site sayesinde bilinçleneceğini ve çevresindeki insanları da bilinçlendireceğini zaman içinde hepimiz göreceğiz. En azından yasak mevsimi biliyor. Diğerlerini de öğrenip sürdürülebilir olta balıkçılığı için ne gerekiyorsa onu yapacaktır.

Umarım haklı çıkarım değil mi Mustafa Kardeş?

14. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Beni doğru anladığınız için teşekkür ederim.

15. Akarcı

Akarcı Şükrü

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70
    En İyi Avı:
    Daha kiloyu göremedi
    Bostaniçi tarafındaydı galiba.
    Hacıbekir kışlasında 1 yıl nöbet tuttum :)

16. Altan016

Altan016 Altan Altan

Ne kadar da çok biliyorsun, Hemen SİZ - BİZ,
    ne siz'i veya biz'i.
    Karşındakini daha tanımadan, paylaştığı sadece 1 resim varken yaptığın yoruma bak.
    Yok bohçacı,yok 15 kg. balık, yok vicdan.

Bu forumda fazla bulunmamama rağmen,ara sıra girmeme rağmen bir amatöre
    kullandığınız bu dil,tavır, ayıp. Ve paylaşımı yapan arkadaş ne kadar
    olgunca cevap verdiği halde.

Ayrıca yıllardır BİZde avcılık yaparız özellikle İznik gölünde, sakarya nehrinde.
    Mümkün olduğunca dikkat ederiz kurallara, ölçülere.Bilginize.

17. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Hemşerim sen sen ol ne avlağını paylaş ne de 3 adet üzerinde ( eğer ihtiyacın yoksa) tut

18. ahmetenes

ahmetenes Ahmet Enes

Merhaba Mustafa Hocam,
    Ben de Van' a memur olarak yeni geldim. Bu sazanları yakaladığınız yer nerede kalıyor acaba ? Ben Van' ı hiç bilmiyorum da

19. drsnn

drsnn sinan

Mustafa ve Ahmet bey merhabalar. Özelden mesaj atamadım. Bende van'da görev yapıyorum. Van'daki avlak yerleri ve balık çeşitleri ilgili güzel bir yazı var.size gönderiyim. saygılar

20. ahmetenes

ahmetenes Ahmet Enes

sinan bey biraz geç oldu ama foruma girerseniz mesaj atarsanız sevinirim