Yaban TV Yine Saçmalıyor...

Konu, 'Genel Konular' kısmında kurbagaprens tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Şuan itibariyle "Balıkçılık" adlı programda dağ alasını eşi ile birlikte derelere aşıladığını anlatan biri anlatıyor. Bir de öyle ballandıra ballandıra anlatıyor ki herkesin yapması gereken birşeymiş gibi. Bohçacı olmayın mesajı vermeye çalışırken etik bir anlayış içinde olduğunu göstermeye çalışan Ulusal bir kanalın böyle cahilane bir yayın politikası izlemesi komediden öteye geçmemektedir. Bence yaban tv bıraksın yaban hayatını koruma kollama misyonunu Yaban Pazarlama diye bir şirket kurarak atkı bere felan pazarlasın...

Ekleme: Ayrıca programda limitler dahilinde ve sirkülere uygun avlar yapılmasını tembihleyen sözde(!) balıkçılar göl kamışı kullanıyorlar. Ve sanırım yem olarak da solucan. Kendileri sirkülerden bihaber insanlar nasıl oluyorda başkalarına akıl vermeye kalkıyor anlamış değilim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Mayıs 2011
  2. modena

modena

on numara tespit...kutlarım...

bu sadece şu an yakaladığınız bir durum...birde diğerleri var...kaç kere şikayet ettim RTÜK'e hiç bir şey olmadı...

3. simendifer

simendifer Sennur

RTÜK'e şikayet etmek bir şeyi değiştirmiyor. Çünkü yasal olmayan içerik taşısa da, engelleyici maddeler yok. Aynı, akşam haberlerinde izlediğimiz cinayet, hırsızlık v.s. haberleri gibi. İçerik yasalara aykırı ama yayınlanabilir şeklinde bakılıyor olaya. Bu kişi kimdir, ihtisas alanı nedir bilemiyorum. Bu arada balık bıraktığı yerler neresidir o da meçhul. Demek istediğim şu; şayet ihtisas alanına giren bir konuysa ve araştırma için ayrılmış bölgelere balık bırakıyorsa buna bir şey diyemeyiz ama açık avlaklara balık aşılıyor ve ihtisas alanı da değilse, Yaban Tv'nin, yine tebliğe aykırı yayın yaptığı ortada. Bu konuyu kendilerine ileteceğim arkadaşlar. Doğru düzgün bir denetmen koymaları gerek artık kanala.

Son düzenleme: 2 Mayıs 2011
  4. 13114

13114

Favori Kamış:
    Michell 4.20 surf
    Favori Makine:
    Daiwa bg30
    Ben özellikle internette ilk saylacak (İsim vermiyorum) bir sitenin ilk üyelerindendim.Arkasından ilk kanal olarak ve malesef rahmetli Ufuk Güldemir 'in kurduğu ama vefatından sonra laçkalaşan yaban tv yi malesef seyretmiyorum.Çünkü sinirim buzuluyor.Her iki lafın biri bohçacı diğeri etik avcılık.Pikapların arkasında yol üzerinde arabanın üzerine dayayıp dağ keçisi vuran avcıları görünce.Avan bi haber adamlar avcılıktan bahsediyor.İyi niyetli arkadaşlar da var muhakkak ama tıpkı gazeteye sırtlan resmi koyup vaşak diyen,Karaca resmi koyup geyik diyen gazeteciler gibi onlar da birçok bilgisiz kişiyi programa çıkartıyorlar.
    Sanıyorum canlı yemle alabalık yasak.BENCE TELAŞA GEREK YOK KAYDEDİN O PROGRAMI SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUN YETER.
    İnanın netice alınır.

5. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Kendisi orman genel müdürlüğü emeklisi. Ama ne olursa olsun bu işi "eşim ile birlikte" diyerek yasal olmadığını zaten belirtiyor. Belki Su Ürünleri Daire Başkanlığı ile birlikte veya izniyle dese anlardım. Bence aşılamanın yasak olduğunu, canlı yemin yasak olması gibi bilmiyor. Böyle ne yaptığını bilmeyen insanların televizyon ekranlarından diğer insanlara işte sirkülere uygun hareket edin diyerek tavsiyede bulunması eminim birçoğumuz tarafından farklı yorumlarla değerlendiriliyordur. Doğal ala gibi gerçekten soyu tehlike altında olan bir tür için içim gidiyor. Hissayatım inanılmaz derece yüksek. Ve Yaban TV her zamanki gibi berbat bir yayınla bu hislerimi zedeliyor. Daha önce de Boynuna astığı çantaya onlarca doğal ala koyan, boy çizmesi giyip güneşlikli şapka takınca kendini avcı yerine koyan bana göre aşağılık insanları da defalarca izledim... Ve birkaçında Yaban TV'nin birçok departmanında görevli kişilerin mail adreslerine olayı gönderdim. Ama 1 kişi bile çıkıp cevap vermeye tenezzül etmedi. Bana göre ASIL BOHÇACI YABANTV'dir..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Mayıs 2011
  6. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Müsaadenizle küçücük bir düzeltme yapmak isterim; eşiyle birlikte aşılama yapan bey orman genel müdürlüğü emeklisiydi sanırım.
    Söylediklerinize katılıyorum.Yasa dışı avcılıktan bahsetmeleri konusu abes olmakla beraber, bu olayın ne gibi cani yöntemlerle yapıldığı konusunda, çok saygıdeğer bohçacı yaratıkların kafasına, bazılarının hayal gücünün alamayacağı uçuk yöntemleri sokmaları, farkında olmadan yeni nesil bohçacı yaratıklara yol göstermektedir.Bu işi yaparken kötü niyetli olmadıkları belli olan bu kişilerin, söylendiği gibi bilgisiz olmaları her şeyi buraya kadar getirdi bence.Biraz dikkatli olmak lazım, sadece iyi niyetle olmaz.
    Saygılarımla...

7. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Ben de rastlamıştım, akarsulara alabalık aşıladığını anlatıyordu ama çok oldu ben göreli. Zaten eski programları tekrar tekrar yayınlıyorlar...

Yaban TV halka açılmalı, avcılara destek veren programlar yapmalı, ticari düşünmemeli..! Kara avcıları da çok şikayetçi Yaban TV'den, av köpeği sahipleri de aynı şekilde.. Umarım avcısının arkasında duran bir kanal olur.

Programların içinde bile reklam olmasından bıktım!

8. 41p3r

41p3r Alper DEĞİRMENCİ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin 10-40g kamış 240cm,REMIXON STRONG TELESURF KAMIŞ 200G 420CM
    Favori Makine:
    RYOBI KOBE 2500 MAKİNE,Spro Super Long Cast LCS 555
    En İyi Avı:
    Somon, 2 Kg
    Merhaba Sayın Heşerim Ergin Bey. O bölümü ben de izledim bugün. Benim kafama takılan ve size sormak istediğim iki husus var. Birincisi Göl kamışı ve solucan ile av yapmak sirkülere göre yasal değil mi(Sorduğum sorudan anlaşılacağı üzere ben de henüz yeniyim amatör balıkçılıklta). Bir diğeri sorum da; bohçacılık tam olarak ne demek ve zararları nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

9. simendifer

simendifer Sennur

Tebliğ maddesini aşağıya ekliyorum. ;)

(5) Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)

10. 41p3r

41p3r Alper DEĞİRMENCİ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin 10-40g kamış 240cm,REMIXON STRONG TELESURF KAMIŞ 200G 420CM
    Favori Makine:
    RYOBI KOBE 2500 MAKİNE,Spro Super Long Cast LCS 555
    En İyi Avı:
    Somon, 2 Kg
    Teşekkür ettim bilgilendirdiğiniz için.

11. İsmail TALAY

İsmail TALAY ismail talay

Favori Kamış:
    nereus 2817-210 spin
    Favori Makine:
    albastar double30
    En İyi Avı:
    minekop 4 kg 2006 (zıpkın)
    İlhan hocamı çok yakın tanırım, ne yaptıysa doğru yapmıştır. Eşi ile balık aşılamaktan söz eden ilhan hocam değil, emekli orman müdürlüğü personellidir, İlhan hocamda balık aşıladıysa mutlaka bir izni bir sebebi bir gerekcesi vardır.Zira ilhan hocam alabalık aşılama konusunda bir çok projeye imza atmış, binlerce alabalık aşılamıştır.Canlı yem konusunda bişey diyemeyeceğim, canlı yem ile avlanmanın yasaklanma tarihi ve videonun cekilme tarihi arasında bir durum söz konusu olabilir.

İlhan DEVECİ yılardır türkiyede sürdürülebilir avcılık için gayret sarfeden, iyi bir avcı iyi bir balıkçıdır.

Eğer adres vermeme izin verilirse kurucusu olduğum Tr de büyüklerden sayılan avcılık ile alakalı web sitesinde, ilhan hocamın köşesinde yazdıklarından onun ne denli bir doğa sever , kuralcı biri olduğunu anlamanız zor değildir. Ayrıca kendisi bir Avcılık Federasyonununda yönetisidir.

Ayrıca sakın yanlış anlamayın değerli arkadaşlar kimsenin avukatı değilim, ama İlhan hocamı sever sayarım. Bilgim dahilinde ve onu tadığım kadarıyla sizlere anlatmaya gayret ettim.

Kendisini de konudan haberdar ettim, sanırım gereğini yapacaktır.

12. İlhan DEVECİ

İlhan DEVECİ İlhan Deveci

Öncelikle son derece yararlı prejelerde doğaya katkı sağlamayı her zaman düşünen ve bu düşündüklerimide uygulayarak bir çok bölgede doğal yaşama katkı sağlamaya çalışan biri olarak haksız eleştiriye maruz kalmam beni derinden üzmüştür.

Bu sayfalara bu anlamda bir başlangıç yapmak istemezdim.

Beni bu konudan haberdar ederek gıyabımda daha fazla gereksiz spekülsyonlara maruz kalmamı önleyen İsmail Bey'e teşekkürlerimi sunarım ve müsadenizle onu bir dost olarak huzurlarınızda saygıyla kucaklarım.

Bulunduğum bölgede maalesef zehir, ağ, patlayıcı ve elektrik gibi yasadışı yöntemlerle alabalık avcılığını yapan bilinçsiz insanlar var. Bu durum bazı derelerde tamamen popülasyonun bitmesine neden olabiliyor.

Tüm bunlara rağmen duyarlı doğaseverlerde inatla bu türü yaşatmak için çaba sarf ediyorlar. Bu anlamda bu çabanın sadece birkaç örneğidir yayınlanan. Bunu yapanları da ayakta alkışlıyorum, takdir ediyorum. Bu uygulamayı da bölgemde teşvik ediyorum.

Gökkuşağı alabalığını dağalasının merasına proje diye salan yetkililerin ne kadar yanlış yaptığını söylesekte, Yer değiştirme yada aşılama yöntemi de kendi mera ve sularında o kadar doğru bir yöntem olduğunu ifade etmek isterim.

Doğada bu tür yöntemler tüm dünyada başarı ile uygulanmaktadır.

Daha önce Keklik ,Sülün, Yabani ördek, Yayın, sazan ve Gök kuşağı alabalığı üretimlerini projelendirmiş ve yerel yönetimler, bakanlık, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bir akademisyen olarak gururluyum.

Konuyu tersinden okuma gayretini ve karalama girişimini ise esefle kınıyorum.

Buna ülkemizde meyve veren ağaç taşlanır diyorlar. Bir teselli olsada iyi şeyler yapmanın nedense hep bir bedeli oluyor.

Arkadaşımız umarım haksız eleştirisinin gereğini yapacaktır.

Saygılarımla.

13. İlhan DEVECİ

İlhan DEVECİ İlhan Deveci

14. ozgurkaragun

ozgurkaragun özgür

Favori Kamış:
    remixon 3mt
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    sargoz,melanur,çupra (200 gr'dan 1.200 gr'a kadar)
    ergin abi bnde katılıyorum sana kara avındada maşallah limit 2 keklik mesela ama adamlar perişan ediolar 5.6 oluo bu sayı sözde bohçacı olmayın diolar ama kendileri başta geliyorlar. çok iyi bir konuya değinmişsin tebrikler abi

15. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Saygıdeğer Beyefendi,
    Forumlardan bir müddet ayrılma kararı almış ve uygulamaktaydım.
    Arada mesajlara bakmadanda edemiyordum.
    BU konu ve konuya katkınıza müdahil olmak istedim.
    45 senelik bir alabalık avcısı olarak,ilk günlerimde dahi yakala bırağı uygulamış,popülasyonun azaldığı derelere o zamanların fevkalade kıt imkanlarında dahi olabildiğince alabalık aşımına çalışmış birisiyim.
    Bence balıkların prensi,prensesi yada mücevheri gibi tanımlamalarla bile değerinin tam olarak ortaya konulması pekde mümkün olmayan bu harikulade balıkla ilgili çabalarınızı can-ı gönülden destekliyor ve sizi tebrik ediyorum.
    Sevgi ve saygımla kalınız

16. simendifer

simendifer Sennur

İsmail bey, site linki vermenizde herhangi bir sakınca yok. Bariz reklam şeklinde verilenleri, mesajın içeriğinden ya da şahıstan sebep anlıyor ve kaldırıyoruz zaten. Bunun dışında link verilmesi konusunda bir kısıtlamamız bulunmuyor.

17. simendifer

simendifer Sennur

İlhan bey merhaba,

öncelikle konuya katılımınız için teşekkürler. Ben sizden bir şey öğrenmek istiyorum. Bu balık salımlarını, su ürünleri mühendisi olan akademisyenlerle birlikte mi gerçekleştiriyorsunuz? Salımlardan önce bilimsel araştırmalar yapılıyor mu? Bugüne dek hangi üniversiteler ve bu üniversitelere bağlı akademisyenlerle (ihtisas alanı su ürünleri olan) çalışıldı? Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. Zira yerel yönetimler, bakanlık ve STK'ları, bu konuda güvenilir bulmuyorum. Hali hazırda yanlış bir şekilde elimizde bulunan tebliğ de bakanlıkça çıkarılıyor biliyorsunuz. Yerel yönetimlerinse bu konuların bilimsel yönüyle uzak yakın alakası olmadığını en az benim kadar siz de biliyorsunuzdur. STK'lar içinde akademisyenler olabilir belki ama bu da sırf akademisyen olunduğu için yapılabilecek bir uygulama değil. Bilimsel araştırmalar yapılıp, üniversitelerin ilgili bölümlerince onandıktan sonra, buna göre izinler çıkarılarak bu uygulamalar yapılmalı diye düşünüyorum. Yoksa "ben burayı biliyorum, tecrübeliyim, yerel yönetimle gider konuşur birlikte yaparım da derim ve hallederim" şeklinde bir düşünce ile herkes bu tip çalışmalar yapabilir. Bu nedenle yukarıda sormuş olduğum sorulara cevap alabilirsem çok sevinirim. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

18. İsmail TALAY

İsmail TALAY ismail talay

Favori Kamış:
    nereus 2817-210 spin
    Favori Makine:
    albastar double30
    En İyi Avı:
    minekop 4 kg 2006 (zıpkın)

Değerli Sennur Hanım;

www.avcininyeri.com da forum bölümünden YAZARLARIMIZ katagorisinde Sevgili İlhan hocamın yazıları mevcuttur. Aynı zamanda aynı katagorinin içerisinde benimde yazılarım vardır. Hatta bu yazılardan birinde Adı gecen Avcılık kanalını burada yazılandan daha ağır bir şekilde eleştirdiğim uzunca bir yazı da vardır. Vakit ayırıp, Sürdürülebilir avcılıkla ve balıkçılıkla alakalı benim yazılarıma da göz atarsanız. Bu platformda ilhan hocama atfedilen suçlamanın asılsız ve mesnetsiz olduğunu söyleyen ismail Talay ın Ne amansız bir sürdürülebilir avcılık/balıkçılık mücadelecisi olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla bu mücadeleyi gösteren ben, İlhan hocamdan çok şey öğrenmişimdir.

Yazı yazarken elimizde somut ibareler olmadığı sürece şahısları yazmamalıyız, suçlamak yerine acaba? velevki? belki ? ucu acık sorgulamarı kullanırsak direkt olarak suçlamamış oluruz.

Aksi halde muhatap olanlara cevap hakkı doğacak ve konu tatsızlaşmaya başlayacaktır. Ayrıca belirli bir topluluğa mal olmuş kişilerin nasıl hata yapmaları iyi karşılanmıyorsa , bilip bilinmeden, konu irdelenmeden sadece sahısların iradesiyle böyle mesnetsizce, kolayca suclanmalarıda yakışık almamaktadır.

Bakınız , sizden önce yorum yazan Sn. Özgür karagün .. sizce konunun diğer yorumlarını okumuş mu? yoksa sadece başını okuyup sırf arkadaşına destek olmak adına ver yansın mı etmiş??

Değerli Balikavi.net üyeleri ve değerli yöneticileri, bu konunun greksizce tartışılmamasını ümit ediyorum.

Buraya Bir kaç ay önce geldim, üye sayısı üçbin i gecen bir avcılık sitesinin kurucusu olarak kendi web sitemiz kadar burada da zaman geçiriyorum, çünkü burayı seviyorum, çünkü burada balıkçılıkla ilgili bilmediklerimi öğreniyorum. Ben tatlı su balıkçısıyım harfiyyen kurallarada uyarım.Uymayanlarıda uyarırım. Ama deniz avcılığını defaten okumak kaydı ile buradan geliştirmeye çalışıyorum.Buradan öğrendiklerimi KEndi portalımızda anlatmaya çalışıyorum, zira avcılık ve balıkçılık yan yana bizim içimizde. ve benim hem hobim hem işim avcılık, balıkçılık...

Bu konu gelmeseydi Asla siteden bahsedip bu meyanda söz konusu etmezdim.
    Ama ülkem avcılığınında balıkçılığınında bilen, ehil, ve ehlivicdan insanlara ihtiyacı var, Bir kişiyi bile tırıvırıdan vazgecirmek, bir kişiyi misina ağdan vazgecirmek çocuklarımızın mirasını zenginleştirmelktir.

Değerli Sennur hanım, izin verirseniz sitemize sitenizin banner ini koymak isterim.. Sizlerden de en iyi bildiğiniz Konuda Balıkçılık hakkında Bilmeyenlere yardımcı olmanızı saygıyla rica ederim...

19. simendifer

simendifer Sennur

İsmail bey tekrar merhaba,

Yaban Tv ile ilgili olarak, sizin de bildiğiniz üzere hemen hepimiz hassas davranıyoruz. Bu nedenle, tebliğe aykırı olduğu görülen bir durum olduğunda burada paylaşılıyor elbette. Ama bu yayınları izlerken dikkatli izlemek ve isimlere dikkat ederek, kimseyi zan altında bırakmamak gerekiyor. Zira bir önceki mesajınızda bahsettiğiniz üzere, eşi ile birlikte balık salımı yaptığını söyleyen kişinin İlhan bey olmadığını öğrenmiş olduk. Ben yayını izlemedim ve ilk yaptığım yorumu da bu yönde yaptım. Çünkü İlhan beyi tanımıyorum ve gerçekten ihtisas alanını da bilmiyorum.

Konuyu kaldırmak gibi bir niyetimse yok, sadece ilk mesajda bulunan ismi kaldırmayı düşünüyorum. Çünkü İlhan beye sormuş olduğum sorulara cevap almak ve hepimizin bilgilenmesi ve bu konunun tartışılması anlamında konuyu geliştirmek isterim. Bunun için de yanlış anlaşılmak istemediğimden açıklamasını yapayım; bu konunun tartışılmasını ve tüm arkadaşlarımızın mümkünse katılımıyla irdelememizi istememin nedeni, meyve veren ağacı taşlamak değil, daha sağlıklı meyveler elde etmek için aşılama yapmaya çalışmaktır. Belki bu arada bilmediğimiz konulara da değinir ve yeni bir şeyler de öğrenmiş oluruz. Elbette bu paylaşımları yaparken, endişe duyduğunuz yönde yazışmalara yer verilmemesi konusunda hassas davranılacaktır.

Bu arada, dilediğiniz yere banner koyabilirsiniz. Dilerseniz biz de link verebiliriz, bunlar sorun olacak şeyler değil. Netice itibari ile bizlerin amacı konumuz üzerinde çalışmalar yapmak, geliştirmek ve insanları bilgilendirmek. Daha önce de belirttiğim gibi, bu gibi kısıtlamalarda bulunmuyoruz.

Katkısı bulunan ya da bulunacak olan tüm üyelerimize de şimdiden teşekkür ederim.

20. islex

islex serkan işlek

Favori Kamış:
    Lineaeffe Bıg Fısh 360cm
    Favori Makine:
    OKUMA LONBOW LBII-665
    En İyi Avı:
    Akbalık 1045 gr.
    ya bi de ben bu yabanıo seyretmek için türksat uydu taktıdım ama bu yaban hakkında hiç iyi şeyler duymuyorum son zamanlarda

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.