Yazıktır...

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında cengaverdurmus tarafından paylaşıldı.

1. cengaverdurmus

cengaverdurmus Emre MERMER

Favori Kamış:
    Mantarlı olta
    En İyi Avı:
    1,5 kilo kambur sazan (kara sazan da derler namına...)
    Forumlara bakıyorum o kadar insan var ve maşallah herkes de balık avının sürekliliğin sağlanması konusunda hemfikir. Peki, avlaktan el kadar sazanları toplayanlar kimler.

Yazıktır yavhu...

Bir çuval el kadar balığı toplayıp gidiyorlar. Utanmadan da her hafta balığa geliyoruz diye kendilerini övüyorlar.

Ben hiç sanmıyorum burada o karakterde adamlar olduğunu ama eğer varsalar şimdi rica ediyorum.

LÜTFEN, İnsaflı olalım ve standart altı balıkları almayalım.

2. borukurdu_17

borukurdu_17 Birkan

Favori Kamış:
    Basit 20-30 liralık kamişlar
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    Lüfer 900 gr,1kg cıvarı sargoz,1,5 kg civarı kefal.
    Emre bey size katılıyorum.Geçen Çanakkale de adam! sigara paketi kadar karagözleri tutup atıyo livara eve götürüp yiyecek ,dedim ki o balığı bırak ta büyüsün kaşık kadar eti olmaz,ziyan etme, adam bana ne dese iyi ne karışıyon sen işine bak dedi.Apışıp kaldım orada.Yani bilemiyom eline olta alan denizdeki her canlıyı düşman gibi görüyo nedense.Saygılar.

3. Mr.Fish

Mr.Fish Yusuf

En İyi Avı:
    2kg Torik
    Sadece Turkiye'de olmayan bir olay... Burda da kucucuk melanurlari, karagozleri topluyorlar denizden.. Yok efendim en guzel corba kucuk baliklarla olurmus.. Gecen baliga gittigim arkadasa o kadar dil doktum ama nafile...

Ben yine de onlara uymuyorum ve ufak baliklari mutlaka denize geri saliyorum...

4. aahmet1979

aahmet1979 ahmet öztürk

size yürekten katılıyorum ama keşke oltayla bitse buiş baş parmagım kadar barbunları trol le kazıyan insanlar oldugu sürece oltarla 15- 20 balık tutan adama nediyceksin bir trol milyonlarca balık katlediyor varmı bunun dahası bütün kıyılar avcı dolsa birtek trolun verdigi zararı veremez denizlere

5. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Emre çok kızmış..:cool: :cool: :cool: :eek:

6. cengaverdurmus

Favori Kamış:
    Mantarlı olta
    En İyi Avı:
    Evet Abi çıldırıyorum.:mad: :mad: :mad:

İnsanlarda bilinç oluşturmak, yeni bir toplum yapmak, ne kadar da zormuş...:confused:

7. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Bunlara bir kara kalpaklı lazım giyeceksin zabıta üniformasını gurup halinde 10-15 kişi güzelcene uyarıp tebliği eline sıkıştıracaksın sonunda da çakma 5.000 tl ceza makbuzunu da eline sıkıştırıp kaybolacaksın ortadan:D kendine gelene,gerçeği öğrenene kadar zaten ömründen ömür gidecek,tebliği de okumuş olacak zorla falan bunun sonu gelmez bunlar kıl gibi kes kes uzar ekmediğin yerde biter a.............

8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Çok zor..çoooook.. bu işler eğitimler,,çok küçük yaşlardan başlar....şu anda yapılacak en kestirme iş çok yüksek delice gibi gelecek ceaları koymak ve uygulamak..
    - limit dışı balıkmı var elinde 1 yıl hapis..

9. ErenSaruhan

ErenSaruhan Eren SARUHAN

Favori Kamış:
    SHIMANO Nexave - Vengeance
    Favori Makine:
    SHIMANO Exage 3000 & DAIWA MegaForce
    emre abi hepimizin kizdigi fakat insanlara laf anlatmaya calismaktan baska bisey yapamadigimiz konuyu acmissin. eline saglik.olta balikciliginin sadece kucuk baligi iade etmekle devamliligini sürdürebilecegine inanmiyorum ben. limit ustu bi cuval baligi tutup yiyemezsek ese dosta dagitiriz diyenlere ne demeli. yemek icin 3-5 balik alinir ona eyvallah. ama fazlasi katliama girer benim gözümde.ozellikle tatli sularda yapilmasi gereken bisey bu. bi abinin tutup geri iade ettigi sazanlar icin soyledigi bi lafi var. "sazan benim sevdam. ben onu suya geri verdim.artik sevdam bu sularda.buraya tekrar gelmem icin bi sebep, sevdami tekrar tutmak icin bi umut"

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Tortum Gölüne her gidişimde bir çift gözün özellikle bana baktığını, göz kırptığını taa yüreğimde hissederim. O balık Yakup hocamıza ithafen saldığım balıktır. Benim canım, aynalı sazanım...;)

11. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Ulkemizdeki bilincsiz ve acgozlu avcilik sadece yavru balik katliami ile sinirli degil ne yazik ki. Yasakli av araclarinin kullanimi azalacagina her gun daha da artiyor. Gecen hafta Antep, Maras taraflarindaydim mesela. Derelerde, caylarda jenerator ile av yapildigini, elektrik carptirilan baliklarin toplanmasina avcilik denildigini bir kez de uzulerek gordum.

12. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Aşk adamı,sevda adamı olmak budur işte,bu duygular sportiv balıkçılık anlamında benimde geç te olsa tattığım hücrelerime deli gömleği giydiren müthiş duygular

13. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İbocan merhabalar gözüm.

Ne yaptın, işlerin hal yoluna koyabildin mi? Bize yakın mısın? Bu taraflara yolun düşer mi abici?;)

14. carphunter66

carphunter66 samet

Favori Kamış:
    alba star ve diğer okuma gibi kalite markalar
    Favori Makine:
    favori oltam yok ama kamiş takımlarım çok var
    En İyi Avı:
    sazan 5 kg (şimdilik)
    kartala gittim geçen orada bi abi trıvırı atıyodu denize :mad: bende gittim ve trıvırının zararlarını anlattım abi nolur kullanma dedim al sana takım vereyim kullan dedim dedim.. yok işine bak sen dedi.. :mad: :mad:

15. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Merhaba Nuri abim.

Fena degil, cok sukur, isleri hallettik sayilir.

Abi bir hafta Didim tarafinda daldim, ne balik kalmis ne birsey. Deniz kurumus, cole donmus. Sonra bir Antep, Maras ziyaretimiz oldu. Su anda Ankara`dayiz. Kismetse ramazanda bir haftaligina Trabzon'a gececegim. Erzurum'a da gelip seni ziyaret etmek isterim tabi ki abicim. Kismet olursa insallah.

Selamlar, saygilar...

16. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Bu konular ilk önce kişilik meselesidir, kanunlar var ama uygulayan yok.. sazan için 40cm boy limiti var yanılmıyorsam, ve ben hayatımda daha 40cm sazan sadece 1 defa yakaladım. en son geçen hafta gittik arkadaşlar ile 35 cm sazanlar yakaladık 4 tanesini bir arkadaş aldı diğerlerini geri iade ettik..

geri iade etmemdeki sebeplere gelirsek ben balık yemesini sevmem, benim için balık yakalamak yemek anlamına gelmiyor ve ben balığa giderken yaptığım masrafın, olta ve takımlara yaptığım masrafın, hiç bir zaman bana geri dönmeyeceğinin farkındayım. bu sebeple sadece bir günüm güzel ve balık yakalama zevki ile geçsin amacıyla gidiyorum.. ben o sazanın etine muhtaç, ekmek yemek bulamayan biri değilim, aracına benzin koyup, olta takım taklavat satın alıp balığa gitmek için masraf edip ve yakaladığı balığın etine muhtaç olan kimse varmı peki ? ben olduğunu hiç sanmıyorum.. uydu sistemleri yeni çıktığında herkes çanak anten taktırmıştı hotbirt uydusunda chasse peche diye bir av balık kanalı vardı hala varmı bilmiyorum, ona bakardık ve derdik; yahu adamlar koca sazanı yakalıyor sevipte geri salıyor malmıdır nedir bunlar ! şimdi anlıyorum ama neden geri saldıklarını, o adamlar balığa balık yakalamak için giderler ve 30 40 kiloluk sazanı yakalar resmini çeker, videosunu çeker, hatıra olarak saklar, internette paylaşır. bizler el kadar sazanları tutar yeriz ki seneye daha büyüğünü tutamayalım diye. ne yaparsa insana kendisi yapar başka hiç kimse bizlere bir şey yapamaz. her gölette balık tutan kişilerin %99u el kadar sazanları tutup eve götürüyor bu ülkenin ve insanlarının masraf ettik balığa geldik eve eli boş dönmeyelim düşüncesinden kurtulması lazım. eve elin boş dönmek istemiyor isen git balıkçıya al 2kilo istavrit ye! afiyet olsun ;)

bilinçli insanlar yetiştirmek gerek bizlerden hayır yok..

17. spilefe

spilefe Fatih

Favori Kamış:
    ryobi 6000 serisi makina hammer yarı sörf 3.50 100 250 atarlı bi kamış albastar makina ve kamış 3.30
    En İyi Avı:
    mırmır ve kefal tartı yoktu :)ama baya büyüktü
    öylesini ihbar edecen,gelmiyormu polis jandarma onlarıda bir üste şikayet edeceksin,uğraşacaksın bunlarla.banghead

18. baskentli1

baskentli1 İsmaiL

Favori Kamış:
    En ucuzu :)
    Favori Makine:
    Honda CBR 600F :)
    En İyi Avı:
    Turna 9,5 KG
    Bence rehabilitasyon gerekli bu tür insanlara. Bir yıldır tuttuğum birşey yok ben bilmiyormuyum istesem nasıl alacağımı?
    Adam el kadar sazanları ağdan toplarken salyaları akıyor bu kadar da olmaz! Ben ilerki yıllar da oğlumla gidip bi göl kenarında boşluğa olta atacaksam rica ediyorum herkes bıraksın bu hobiyi :(
    Ben kara avcılığıda yapıyorum aynı şey ordada geçerli inanın yıldım bu kadar duyarsız umursamaz kişilerle aynı hüvviyeti taşımaktan bazen utanıyorum!

19. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Sanırım avlakların denetimli olmasını istiyorsak bu bölgelere işletmecilere vereceksin. Çok pahallı olmamak kaydıyla yada herkesin parasına göre avlaya bileceği avlaklar olacak. Ne tırıvırı görürsünüz ne de balıkların azaldığını.Üstelik devletlerde buradan vergisini alacak.Her seferinde tutmak varken balık arayıp duracaz.Bu olursa kim zararlı olur sizce bana söylermisiniz?

20. cengaverdurmus

Favori Kamış:
    Mantarlı olta
    En İyi Avı:
    Aynen katılıyorum. Limitüstü diye 10 tane balığı da tutmanın bir anlamı yok. (Forumlarda çok görüyorum, adam çuval dolusu balığı öldürmüş, yere sermiş, fotoğraflarını çekiyor ve nasıl oluyorsa, insanlarda onları tebrik ediyor...) İnsanın yiyebileceği bellidir. Hadi o akşam da evde eşe dosta yemek ver. Mahalledeki tüm komşuları, kedilere kadar doyurmanın esprisi nedir? Canı balık isteyen, gitsin halden alsın. O balıkçı da ekmek parası kazansın.

Böyle böyle, kasa kasa balık tuttuk efsaneleriyle bitirdiler gölleri, dereleri...